Danışmanın Kafa Yapısı

Picture of Güven AÇIK-MENTOR

Güven AÇIK-MENTOR

Gayrimenkul sektöründe edinmiş olduğum 23 yıllık deneyim ve bilgi birikimimi sizlerle paylaşıyorum.

Danışmanın Kafa Yapısı

Facebook
Twitter
LinkedIn

Her başarılı danışmanın başarısındaki ana güç kaynağı sahip olduğu kafa yapısıdır. Danışmanın Kafa yapısı gelişmesinin ilerlemesinin ve hedeflerini gerçekleştirilmesinin başrol oyuncusudur. 

Gayrimenkul danışmanları için doğru Kafa Yapısına sahip olmak, girişimciliğin temel yapı taşıdır. Aksi halde arzu edilen başarı sağlanamaz. Bunun sayısız örneğini sahada gayrimenkul danışmanı olduğunu iddia eden çok fazla kişiye rastlarsınız. Ancak bu kişilerin içinde Kafa Yapısı doğru olanlar hedeflerini onikiden vururlar. 

Bu blog yazımda sizlerle, eğitimlerimde paylaştığım doğru bir  Kafa Yapısına sahip olma hakkında 7 Ders Başlığın özetini paylaşmak istiyorum. 

Kafa Yapınızı yönetmeyi  başarırsanız, sonuçlarına siz bile inanamayabilirsiniz. 

Sırasıyla ders notlarını aktarıyorum.

Hedef Odaklılık

Ders 1: 

Hedefini + Bunun Ne Anlama Geldiğini + Her Zaman Ne durumda Olduğunun Farkında Ol

 

100 randevu…  60 işlem…   Bir yıl…

Bir hedefe ulaşmak istiyorsanız, nasıl ulaşacağınızı da bilmelisiniz. Her üç ayda bir, her ay, her hafta ve her gün kaç randevu yapmanız gerektiğini bilmek zorundasınız. Bir randevu almak için kaç telefon araması yapmak gerekiyor? Bir sözleşmeli portföy alana kadar kaç mülk sahibi randevusu almanız gerekiyor?

Sayısal verilerinizi, Performans sonuçlarınızı izlemeniz ve ölçebilmeniz gerekir. Bir gün bile olsa SEÇ aramalarınızı yapmak içinizden gelmiyorsa veya çok bunalmış gibi hissediyorsanız, rakiplerinizin gerisinde kalacağınızı biliyor olmalısınız.

Hedeflerinizi iki yerde tutmalısınız; Biri telefonunuz diğeri ise duvarınıza asılı dev bir skor tabelası.

Kaliteli Hizmet

Ders 2: 

Hep Daha İyi Hizmet Ver

 

Bölümlere ayrılmış Hedef Kitlenize hizmet etmek son derece önemlidir. Hedef Kitlenizde olan insanlar ile karşılaştığınızda daha iyi ve kaliteli bir şekilde yardım etmeniz gerektiğini unutmayın.

SEÇ aramaları ve ziyaretleri söz konusu olduğunda, aynı yaklaşımı devreye koymalısınız. Her telefon görüşmesi ve ziyaret zafer ile sonuçlanmalı

Günlük SEÇ telefon aramalarınıza hedef kitlenize çok basit bir soru sorun: 

Bugün size yardımcı olabileceğim bir şey var mı?

Bazen insanların bir arayışı veya bir tavsiyeye ihtiyacı olabilir. Sizden bir boyacı, tamirci veya avukat tavsiyesi isteyebilirler. Buna hazırlıklı olun. Elinizde önerebileceğiniz bir uzman listesi olsun. Bu küçük yardımlar sizin sorun çözen bir insan olarak tanınmanızı sağlar.

Bir süre sonra sizden yatırım veya mülk satma konusunda yardım talepleri olabilir. Önemli olan “Akla Gelen İlk Danışman” olmayı başarmak. SEÇ veritabanınızdaki insanlara yeterince propaganda yapıyor musunuz?

Dijital Muhtar olmak

Ders 3: 

Semtinin Dijital Muhtarı Ol

 

Gayrimenkul Danışmanlarının işinin önemli bir parçası Sosyal medyayı verimli ve etkin kullanmaktır. Sosyal medya ile herkesin sizi tanımasını, sizi beğenmesini ve güvenmesi sağlamak durumundasınız.

Sosyal Medya video içerikleri ile Çalışma Bölgenizin mülk pazarıyla ilgili ev fiyatlarını, kira rakamlarını düzenli olarak paylaşıyor olmalısınız. Sadece mülk fiyatı ve tanıtımı gösteren videolar paylaşmayın. Bazen kişisel videolarınızı da paylaşın. Hedef kitlenize sizi daha yakından tanımaları için fırsat verin. 

Haftanın belli bir günü ve saatinde Çalışma Bölgenizden canlı yayın yapın. Esnafla röportaj yapın. Semtin sorunlarını orada yaşayanlara sorun. Bu tür canlı videolar sizin tanınmanıza ve güven duyulan bir danışman olmanıza sosyal kanıt olacaktır.

Her şey tutarlı olmakla ilgilidir. Tutarlılık anahtardır. Tutarlı bir şekilde SEÇ aramaları yapmak, WA mesajı göndermek, her ay kişiye özel elle yazılmış kartlar postalamak, canlı videolar yayınlamak bir süre sonra barajın yıkılmasına neden olur. Bölgenizi tam anlamı ile domine edersiniz.

Çevrendeki insanlar

Ders 4: 

Çevreni Doğru İnsanlarla Kuşat

 

Çevrenizdeki insanların niteliği ve kalitesi çok önemlidir. Kimler ile birlikte zaman geçirdiğinize dikkat edin. İnsanlar sıkça zaman geçirdiği insanların ortalamasından daha fazlası olamıyorlar. Bu bilimsel olarak kanıtlanmış bir durum. Bu yüzden sıklıkla veya uzun süre kimler ile vakit geçirdiğinize maksimum özeni gösterin. “Üzüm üzüme bakarak kararır.”  Atasözü boşuna değil. Siz de içinizi boşuna karartmayın. 

Birlikte sıkça zaman geçirdiğiniz insanların kalitesine önem vermek sizin daha iyi işler yapmanıza, daha iyi bilgiler toplamanıza ve kendinizi daha iyi geliştirmenize olanak sağlar. 

İçinde bulunduğunuz ekonomik durumdan sorumlu olan tek kişi var. O da sizsiniz! Bahane üretmeyi ve şikayet etmeyi bırakın. İçinde olduğunuz çevreyi terk edip daha nitelikli insanlar ile zaman geçirmeye hemen başlayın.

Aile ve İş Takvimi

Ders 5: 

Belli Bir Takvime Göre Yaşa

 

İş/yaşam dengesini sağlamak için önemli şeylere zaman ayırmanıza olanak sağlayan bir “Aile Takvimi” oluşturun. Takvimde olmayan hiçbir şeyi yapmayın. 

Çevrenizdeki tüm zaman hırsızlarını tek tek tespit edin ve önlem alın. Aksi halde yaşamınızın sizden çalındığını fark ettiğinizde iş işten geçmiş olduğunu anlayıp çok pişman olabilirsiniz. 

Yıllık, aylık ve haftalık takvim kullanma alışkanlığını edinin. Zamanı değil öncelikleriniz yönetebileceğinizin farkında olursanız, zaman hırsızlarına kolayca HAYIR deme lüksünüz olur. 

Zamanınızın kıymetini en çok onu kaybettiğinizde anlarsınız. Ancak, yapacak hiçbir şeyiniz olmaz. Büyük bir pişmanlık duyarak kendinizi umutsuzluğun içinde bulursunuz. 

Büyük Nedeni Bulmak

Ders 6: 

Büyük Nedenini Hatırla

 

Seni her sabah yataktan çıkartan ve büyük bir enerji ve keyifle ofise gitmeni sağlayan nedenini hep hatırla. Herkes para kazanmak için çalışıyor. Acak bu para neye hizmet edecek? Bunu bilmiyor olmak çok büyük bir kayıp ve çok üzücü. 

Eğer yataktan çıkamıyor ve üzerindeki ataleti bir türlü yenemiyorsan, büyük nedenin ile daha tanışma fırsatı bulamamışsındır. Bulsaydın, uyanıp koşarak ofise gideceğinden emin olabilirsin. 

Büyük nedenini keşfetmeyi başaramayan milyonlarca insan üzüntü ve pişmanlıkla yaşamdan ayrılıyor. Sen de bunlardan biri olmak istemiyorsan, büyük nedenin keşfet ve ona sıkıca sarıl. Büyük nedenin seni hayalini kurduğun yaşama kısa zamanda ulaştıracaktır. 

Olumlu ve sorumlu tutum

Ders 7: 

Olumlu Düşün ve Sorumluluk Al

 

Yaşam kolay değil. Bir çok zorluklar var. Bu zorluklar ile mücadele etmeye hazır ol. Bu mücadeleyi verebilmek için iki tutuma sahip olmalısın. Bir tanesi hangi durumda olursan ol, olumlu düşünmeye devam et. İkincisi sorumluluk al ve yap. Örnek ol ancak karşılığında bir şey bekleme. 

Bazan karşılaşacağın zorluklar senin kontrol edemeyeceğin şeyler olabilir. Örnek olarak deprem senin kontrol edebileceğin bir şey değil. Ekonomik krize sen neden olmadın. Dövizi sen zıplatmadın. Ancak bunlar oldu diye de mesleği bırakamazsın. İçinde bulunduğun duruma hızlıca adapte olmak ve yoluna devam etmek durumundasın. 

Bahanelerin ve şikayetlerin arkasına saklanamazsın. Bu işin kolayı ve sorumsuzluk göstergesidir. Büyük nedeninden vazgeçmek ve teslim olmaktır. Daha da kötüsü korkaklıktır. 

Hep olumlu düşün ve sorumluluk al. Büyük nedenine güven ve korkusuzca savaş.

Hepinize bol kazançlı bir Mayıs ayı ve Huzurlu bir Seçim diliyorum.

Güven AÇIK

Okuyabileceğiniz diğer Blog yazılarım

Dijital Gayrimenkul Pazarlaması

Gayrimenkul sektörü için dijital pazarlama artık olmazsa olmaz durumuna geldi. Bilmeniz gerekenleri sizinle yazımda paylaştım.

Sektörde Kalite Sorunu

Artık sektöre olan güvenim hiç mi hiç kalmadı. Yönetmelikte yapılan son değişiklikle beraber söyleyecek söz bulakta zorlanıyorum. Sektörde Kalite Sorunu ciddi boyuta!

Neden Gayrimenkul Danışmanı Oldunuz

Bu soru, her danışmanın yanıt vermesi ve kendisine sıkça sorması gereken bir sorudur. Eğer bu soruya cevap veremiyorsanız, bir yerde terslik vardır.

Bir yanıt yazın

Views: 134

Bir yanıt yazın