Seçim Sonrasına Hazırlık

Picture of Güven AÇIK-MENTOR

Güven AÇIK-MENTOR

Gayrimenkul sektöründe edinmiş olduğum 23 yıllık deneyim ve bilgi birikimimi, sizlerle paylaşıyorum.

Seçim Sonrasına Hazırlık

Facebook
Twitter
LinkedIn

Hepimiz, Ramazan Bayramından sonra seçime odaklanacağız. Doğru mu?

2023 bir çok zorlukla bizi karşı karşıya getirdi.  Özellikle Hatay ve çevresindeki deprem çoğumuzu ve piyasaları olumsuz etkiledi. 

Şimdi ise 2023 Seçimlerine odaklandık. Sonuçların ne olacağını tahmin etmek zor. Yaşayarak öğreneceğiz.  60 yaşına gelmiş, 23 yıldır gayrimenkul sektöründe çalışmış bir kişi olarak ne olabileceğini öngörmek hiç ama hiç kolay değil. En hayırlı olanı dilemekten başka bir seçeneğimiz yok.

Seçim sonrası hakkında konuşulan, yazılan sayısız senaryolar var. Bazıları korkutucu, bazıları ise üzücü. Yapacak çok fazla bir şey yok. Yaşamda bazı şeyleri kontrol edebiliyoruz. Bazılarını ise kontrol edebilmemiz hemen hemen imkansız. 

Umarım iyi olan bir senaryo gerçekleşir.

Sadece bugüne özgü bir şeye değinmek istiyorum. Bugün 23 Nisan 2023 benim için çok özel bir gün. İnsanların önemli bir bölümü ya evinde dinleniyor ya da tatilde. Ancak böylesine değerli ve önemli bir günde evinin penceresine bir bayrak asmamak gerçekten düşündürücü. 

Apartmanlara ve evlere bakıyorum. 23 Nisan artık anılarda kalmış. Fazıl Say’ın 100. Yıl Marşını dinledim. Çok duygulandım. “Mavi Şimşek Gözler” den bahsediyor. Sonra pencereden dışarı bakıyorum. Manzara hiç iç açıcı değil. Sonra düşünüyorum. Çanakkale’de ölen çocuklar ne için öldüler diye! 

Benim bu toprak için ölen herkese bir borcum var. Onu da ödemeden kolay kolay ayrılmayacağım!

VATAN için ölmeyi göze almak

Çanakkale Şehitleri

Hayatta birçok zorluğun içinden geçmeyi başarmış, deneyimli bir girişimci olarak zor durumlarda bir birey olarak zihinsel olarak neler yaşadığımızı kısaca anlatayım.

Beklenmedik durumlar karşısında insan beyni, hızlı bir şekilde ilkel ayarlarına geri döner. Benzer durumları can havli ile tepki verdiğimiz durumlarda yaşarız. Bu gibi durumlarda beynimizin başvurduğu organ AMYGDALA ‘dır. 

Amygdala ’mız bizi hayatta tutmaya çalışır.  Bu gibi yaşamsal tehlikenin doğduğu anormal durumlarda üç tepki verir. 

Korku Tepkisi: Korku nedeniyle insan kendini korumaktan başka bir şey düşünemez. Düşünmek reflekslerle tepki verir. Bunun sonu ağır depresyona kadar gider. 

Paralize Tepkisi: Bilinmedik durum karşısında insan donup kalır. Ne yapacağını bilemez. Kitlenir. Duygu ve düşünce tepkisi vermekte çaresizdir. Mantık devreye girene kadar bu halde kalır.

Savaş Tepkisi: Bilinmedik durumla derhal mücadeleye girişir. Elindeki tüm olanakları bilinçli veya bilinçsiz olarak savaşmak için kullanır. 

Asıl olan, seçim sonrası ne olacağını bilmemek gibi beklenmedik durumlarda nasıl davranacağımızı anlamak yararımıza olur. 

Panik sonrası

İlk paniği atlatınca durumu nasıl ele almalısınız?

1- İçinde Bulunduğunuz Beklenmedik Durumu Kabullenin: İnkar etmenin, değilmiş gibi davranmanın bir faydası olmayacaktır. Siz kaçındıkça ve görmezden geldikçe sorun büyümeye devam eder. Sorunu çözmek zorlaşır. Burada ne hissettiğinize değil ne düşündüğünüze odaklanmalısınız. Yani durumu gerçek olarak kabul edin. Bu beklenmedik durumun üstesinden geleceğinize inanın. Hemen hazırlıklara girişin. Hazırlık yaparsanız üstesinden kolayca gelirsiniz. İçinde bulunduğunuz beklenmedik durumu değiştiremeyeceğinizi kabullenirseniz, çözüme odaklanabilirsiniz.

2- Bir Acil Durum Planı Oluşturun: Acil durum planı hazırlamak kolay değildir. Sizi bazı sezgisel seçimler yapmak zorunda bırakabilir. Bu gibi durumlarda birkaç çözüm yolu kullanabilirsiniz. Bunlardan en kolayı güvendiğiniz kişiler ile derhal bir “Beyin Fırtınası” ekibi kurmaktır. İkinci yöntem ise bir “Akıl Haritası” çizmektir. Her iki yöntem sizin çözüm yolu bulabilmeniz için hangi seçeneklere sahip olduğunuzu ortaya koyar. Destek için kimden yardım alabilirsiniz? Çevrenizde deneyimli kimler olabilir? Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın bir “Acil Durum Planı” hazırda tutun.

3- Yardım İsteyin: Bunun için bolca cesarete ve manevi güce ihtiyacınız olacaktır. Sonrasında pişman olmazsınız. Bazıları için “acizken” yardım istemek çok zor olabilir. Bunu bir ego sorunu olmaktan çıkarın. Belki hiç tahmin edemeyeceğiniz bir kişi sizin çözüm ortağınız olabilir. Yardım almaktan korkmayın. Yardım beklemek gibi yanlış bir tutuma kendinizi kaptırmayın. Maddi veya manevi her tür yardımı talep edin. Utanmayın. Göreceksiniz insanlar size yardım etmek için ellerinden gelenin en iyisini yapacaklardır. Tüm ihtiyaçlarınız için cesaretle yardım talep edin.

Yardım isteyin

4-Değiştirebileceklerinizi Hemen Değiştirin: Beklenmedik durumda ne değiştirmeniz gerekiyorsa, hızlıca karar alıp uygulayın. Sonuçlarını fazla irdelemeyin. Öfkenize ve kaygılarınıza yenik düşmeden kararlar alıp harekete geçin. Hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını bilerek davranın. İçinde bulunduğunuz durumu değiştirmek mümkün olmayabilir. Ama siz tepkilerinizi bilinçli olarak seçebilir ve değiştirebilirsiniz. Bu yeteneğe doğal olarak sahipsiniz. Bu değişimler geceden sabaha olmayacaktır. Kararlılıkla devam ederseniz sonunda kazanan siz olursunuz. Bu güce sahip olduğunuzu bilmek, sizi daha iyi hissettirecek ve motive edecektir.

5-Neleri Değiştiremeyeceğinizin Farkında Olun: Gerçekçi olun. İçinde bulunduğunuz durum zor ve yıkıcı olabilir. Bu durumdayken neleri değiştirebileceğinizin ve neleri değiştiremeyeceğinizin farkında olmak size zaman ve güç kazandırır. Bazı şeylerin değişeceğini umarak ve bekleyerek zaman harcamak sizi sadece tüketir. Bazı çözüm olanakları sizin elinizdeyken bazıları sizin elinizde olmayabilir. Bunu olgunlukla karşılayın. Bu çaresizliğin nedenini sorgulamak yerine çözüm yolları aramak size daha fazla kazanç sağlayacaktır.

Duyguları yönetmek

6-Duygularınız ile Başa çıkma Yöntem ve Becerileri Öğrenin: İçinde bulunduğunuz durumun bir haksızlık olduğunu düşünebilirsiniz. Bu sizi öfkelendirebilir. Korkutabilir. Hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Bütün bu duygusal travmalar size ağır gelebilir. Bütün bu çaresizliklerin bir çözümü vardır. Zihinle beden arasında güçlü bir ilişki olduğunu unutmayın. Zihninizi bu olumsuz duygulardan uzak tutmak için bedeninizden yararlanabilirsiniz. Sizi motive edecek ve heyecanlandıracak kitaplar okuyun. Sevdiklerinizle kaliteli zaman geçirin. Hep ertelediğiniz eğitimleri internetten alarak kendinize yatırım yapın.

7-Ne öğrendiğinize Odaklanın: Her felaketten ders çıkarın. Her kriz içinde bir fırsat barındırır. Ne öğreniyorsunuz? Felaketten ne öğrenmiş olarak çıkacaksınız? Belki bu beklenmedik durumdan daha güçlü bir insan olarak çıkacaksınız. Belki çok değerli bir yaşam dersi alacaksınız. Belki kendinize yeni bir yaşam kurmaya karar vereceksiniz. Belki yanlış bir kariyerde olduğunuzu fark edeceksiniz.  Her zorluk sizi eskisinden daha iyi yapacaktır.

Yeni haftanızın güzel ve keyifli geçmesini diliyorum. 

Sağlıkla kalın ve mutlu kalın.

Güven AÇIK

Okuyabileceğiniz diğer Blog Yazılarım

Neden Gayrimenkul Danışmanı Oldunuz

Bu soru, her danışmanın yanıt vermesi ve kendisine sıkça sorması gereken bir sorudur. Eğer bu soruya cevap veremiyorsanız, bir yerde terslik vardır.

Karne Ne Durumda

Eğer profesyonel bir gayrimenkul danışmanıysanız, ilk altı ayınızın danışman karnesine bir göz atmanızda fayda var. Karne ne durumda bir bakalım.

Her zaman Başarılı olmak için

Yarı yıl bitmek üzere!  Hedefinizi yakalamak için sadece 6 ayınız kaldı. Bu aya kadar başarılı sayılır mısınız? Bir düşünün bakalım!

Bir yanıt yazın

Views: 170

Bir yanıt yazın