Brokerlara Ekip Toplantıları için 10 Tavsiye

Picture of Güven AÇIK-MENTOR

Güven AÇIK-MENTOR

Gayrimenkul sektöründe edinmiş olduğum 21 yıllık deneyim ve bilgi birikimimi, Blog yazılarımla sizlerle paylaşıyorum.

Brokerlara Ekip Toplantıları için 10 Tavsiye

Facebook
Twitter
LinkedIn

Danışmanlar ekip toplantısından önce iç çekiyor ve katılım düşükse, bir sorun vardır! 

Çünkü iyi toplantılar danışmanların dört gözle bekledikleri bir aktivitedir. Eğer doğru bir şekilde yapılırsa, ekip toplantıları önemli bir motivasyon kaynağıdır !

Bu blog yazımın amacı; Ekip toplantılarınızın kalitesini yükseltmenize yardımcı olacak 10 tavsiyede bulunmak. Böylece daha verimli toplantılar yaparsınız, moralinizi yüksek olur ve ekibin her toplantıdan daha memnun ayrılmasını sağlarsınız.

Tavsiye 1: Gerçekten Bir Toplantıya İhtiyacınız Var mı

İşin en can alıcı noktası…

Her bilgi paylaşımı için bir toplantı yapmak gerekmez. Bilgi paylaşım toplantıları genellikle herkesi ilgilendirmez.

Çoğu zaman, liderlerin belirli bir toplantı için (haftalık veya ayda bir yapılan toplantılar gibi) bir düzen oluşturduklarında toplantılarda gündeme getirecek bir konu bulamadıklarını hep duymuşumdur. 

Brokerlar toplantıyı iptal etmemek veya tempoyu bozmamak adına, ne yazık toplantıyı hiç ilgi çekici olmayan konular ile doldurmaya çalışıyorlar.

Kabul edin… kendinizi hiç toplantının içeriği anlamak için uzun süre mücadele ettiğinizi fark etmediniz mi?

Mutlu Ekip

Tavsiye 2: Ekibin İşini Yapmasını Engellemeyin

Bir ekibe sahip olmanızın nedeni işinizi daha verimli hale getirmek ve karınızı artırmaktır. Bu iki hedef sizin önceliğinizdir. Bu ekibinizin planlama yapmanın ve randevu almanın ana öncelikleri olduğu anlamına gelir. Bu yüzden işlerini engellemeyin!

Mümkün olduğunca ekiptekiler için uygun bir zaman seçtiğinizden emin olun. Sabah ilk iş olarak toplantıları yapmak genellikle en iyisidir. Danışmanlarınızın randevularının çoğunu hangi zaman dilimleri için planladığını takip etmeniz yeterli olacaktır.

Tavsiye 3: Toplantının Amacını Hep Aklınızda Tutun

Randevulara gitmek ekibinizin 1 numaralı önceliği ise, bu aynı zamanda toplantının öncelikle bunu gerçekleştirmeye yönelik olması gerektiği anlamına gelir.

Toplantıda tartışacak önemli bir konu başlığınız yoksa, tüm toplantıların satış odaklı olması gerektiğini söylüyorum. Haftalık toplantılarda bir satış konusu mutlaka yer almalıdır.

Toplantılara genel eğitimleri dahil etmeyin. Bunun yerine toplantıda randevu sayılarını nasıl artıracaklarına dair yeni seçenekler ve fikirler sunmanız toplantılara olan talebi ve katılımı olumlu yönde etkileyecektir.

Gündem

Tavsiye 4: Bir Toplantı Gündeminiz Olsun

Ünlü konuşmacı İş İnsanı Phil M. Jones “Her zaman ne söyleyeceğinizi düşünmek için en kötü zamanın, onu söyleyeceğiniz zaman olduğunu” söylüyor. Bu sadece potansiyel alıcı ve satıcılarınız için değil, ekibiniz için de geçerli.

İdeal olarak, toplantıların bir saatten fazla sürmesine izin vermemelisiniz. Bu nedenle bu süreden en iyi şekilde yararlanmak için sağlam bir gündeminiz olması gerekir.

Toplantınızdan en az bir gün önce gündemi belirlemek için 30 dakika ayırın:

– Toplantı için hedefiniz

– Hedefinizi netleştirecek konuşma başlıkları

– Her bir konuşma bağlığının ne kadar süreceği

Tavsiye 5: Katılıma Olanak Sağlayın

Bu toplantının “astlarınızla yapılan” bir toplantı değil, “ekip toplantısı” olduğunu ve bunun bir ekip toplantısı olarak hissedildiğinden emin olun.

Danışman ve diğer çalışanların hissetmesini isteyeceğiniz en son şey, bir saat konuşmanızı dinlemek zorunda olduklarını hissetmeleridir. Bunu önlemenin anahtarı, herkesi toplantıya dahil etmek ve katılımı sağlamaktır.

Sadece ekibinizin fikirlerine ve katkılarına değer verildiğini bilmelerini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda gerçekten yeni fikirler ve bakış açıları yaratabilirsiniz.

Bu nedenle, gündeminizi çok dolu planlamamanızı ve her konuşma başlığınızdan sonra görüşlerini ve fikirlerini almak için ekibinize söz hakkı vermenizi tavsiye ederim.

Prova yapın

Tavsiye 6: Prova Yapın

Prova (Role-Play) fikri ekip için çok popüler olmayabilir. Her toplantıda gerekli değildir. Ancak kesinlikle yapmanız gereken bir çalışmadır.

Prova, çoğu temsilcinin kendi başına yapacağı bir etkinlik değildir. Ancak işlerini yaparken karşılaşabilecekleri özel bir duruma karşı, kendilerini hazırlıklı hissetmelerini sağlar.

Haftalık toplantınız sırasında canlandırma yapmak için zaman ayırmanız, danışmanlara kullanacakları senaryolar aracılığıyla koçluk yapmanıza da olanak verir.

Onlara doğru geri beslemeler yaparak neleri doğru, neleri yanlış yaptıklarını ve kendilerini nasıl geliştirebileceklerini gösterebilirsiniz. Tüm ekip bu deneyimden fayda sağlar. Ekibin önünde birlikte prova yaptığınız danışmanlara teşekkür etmeyi ve takdir etmeyi unutmayın.

Tavsiye 7: Konuk Konuşmacılar Getirin

Bir ekip lideri olarak, işiniz genellikle toplantılara liderlik etmektir. Ancak zaman zaman başka birinin devreye girmesi, yeni bir enerji vermek ve gündemi taze tutmanın harika bir yoludur.

Ekibin başarısına katkıda bulunacak başka alanlarda başarı sağlamış örnek konuşmacılar büyük fayda sağlar. Bu kişiler spor, edebiyat, müzik veya tiyatro alanından olabilir. 

Takdir edin

Tavsiye 8: Önemli Başarıları Ekibinizle Paylaşın

Toplantılar, ekibinizin katılmaktan çekinmesi gereken bir şey olmamalıdır. Onları heyecanlandırmalıdır. Bu, ekibi ilham verici ve olumlu tutmak anlamına gelir.

Ne zaman yanlış yaptıkları bir şeyi paylaşmak zorunda kalsanız, bunu doğru yaptıkları bir başka şeyle dengelemeye çalışın. Pozitif takdirin iş ahlakı üzerinde dikkate değer bir etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenle her büyük başarıyı paylaşın ve ekibin önünde takdir edin.

Tavsiye 9: Rekabeti Teşvik Edin

Danışmanlar doğal olarak rekabetçi olmalıdır. Ekibinizin rekabet ateşinin azaldığını fark ederseniz, rekabeti yeniden körüklemek sizin işiniz olmalıdır.

Gerçekten değerli bir ödül ortaya koyarak rekabet oluşturun. Unutmayın parasal bir ödül gibisi yoktur.

Ekibin performansını takip edin, ölçün ve ardından toplantıda sonuçları paylaşın. Bu rekabet ligini, ekibin odak noktası haline getirin.

Durmasını Bilin

Tavsiye 10: Susmasını Bilin

Başta anlattığım gibi, ekibinizin zamanına saygı duymalısınız.

Gerekli olmadıkça, çok uzun konuşma yapmayın. Düzenli olarak zamanı kontrol edin. Toplantıda paylaşacağınız bilgi danışmanların zamanından daha az değerli ise, toplantı yapmak yerine, bir e-posta paylaşarak onları bilgilendirmeniz çok doğru ve verimli olacaktır.  

Ekip Toplantıları Bilgi Aktarmaktan Daha Fazlasıdır

Verimli ekip toplantıları bir hedefe hizmet eder. Harika ekip toplantıları, ekibinizi birbirine yakınlaştırır, herkesin kendini değerli hissetmesini ve sistemin önemli bir parçası olduğunu fark etmesini sağlar.

Haftada bir veya iki saat, bağ kurmak, bağlılığı artırmak ve bir şirket kültürü oluşturmak için önemli bir fırsattır. Bir lider olarak bu sizin sorumluluğunuzdur.

Hepinize bol kazançlı bir hafta diliyorum.

Güven AÇIK

Okuyabileceğiniz Diğer Blog Yazılarım

Neden Gayrimenkul Danışmanı Oldunuz

Bu soru, her danışmanın yanıt vermesi ve kendisine sıkça sorması gereken bir sorudur. Eğer bu soruya cevap veremiyorsanız, bir yerde terslik vardır.

Karne Ne Durumda

Eğer profesyonel bir gayrimenkul danışmanıysanız, ilk altı ayınızın danışman karnesine bir göz atmanızda fayda var. Karne ne durumda bir bakalım.

Her zaman Başarılı olmak için

Yarı yıl bitmek üzere!  Hedefinizi yakalamak için sadece 6 ayınız kaldı. Bu aya kadar başarılı sayılır mısınız? Bir düşünün bakalım!

Bir yanıt yazın

Views: 325

Bir yanıt yazın