Karne Ne Durumda

Güven AÇIK
Eğer profesyonel bir gayrimenkul danışmanıysanız, ilk altı ayınızın danışman karnesine bir göz atmanızda fayda var. Karne ne durumda bir bakalım.
 
Her danışman haftalık ve aylık olarak önce kendisine hesap verebilmeli. Yani ürettiği sonuçları irdeleyebilmelidir. Eğer kendinize hesap verebiliyorsanız, sonunda kazanan siz olursunuz. Eğer kendinize hesap vermeyi bilmiyorsanız, duvara toslama olasılığınız çok yüksektir.
 
Danışman Künyesi

Danışman Künyesi

Her danışman sorulduğunda kendi künyesini bir solukta söyleyebilmelidir. Danışman künyesi danışmanın istikameti yani ulaşmak istediği hedeftir. Eğer danışman künyesini bilmiyor veya okuyamıyorsa, sonuçları da ağır olur. Böyle bir durumda önce danışman sonra da ofis kaybeder. Her ofisin danışmanları kendi künyesini okuyabilecek durumda olmalıdır.
 
Danışman künyesi hangi bilgilerden oluşur?
 
  1. Üreteceği Yıllık Ciro Miktarı        “4,000,000.-TL/Yıl”
  2. Çalışacağı mülk fiyat aralığı        “5,000,000.-TL ile 8,000,000.-TL arası”
  3. Yıllık Satış Adeti                            “4,000,000.-TL / (5,000,000.-TL x %4) = 20 adet”
  4. Yıllık alacağı Tek Yetki Sayısı.      “20 adet x 12 = 240 adet”
 
Eğer danışman “Künyeni Oku!” dendiğinde bu 4 soruya cevap veremiyor ve boş boş bakıyorsa, hem ofise hem de danışmanın ailesine yazık olmuştur.
 
Danışmana künyesi sorulduğunda cevabı şu şekilde olmalıdır;
 
Bu yıl dört milyon TL ciroya koşuyorum. Bu yıl çalışacağım mülk fiyat aralığı 5-8 milyon TL arasında olacak. Toplam 20 satış işlemi gerçekleştireceğim. Bunun için 240 adet tek yetkili mülk sözleşmesi alacağım
 
Bu tekmili veremeyen danışman içi boş danışmandır. Ofislerin bünyesinde çalışan her danışmanın künyesini net bir şekilde okuyabilmesi olmazsa, olmazdır. Buna aynı zamanda “Sayılar ile konuşmak veya Hesap vermek” de denir.
 
Danışman Karnesi

Danışman Karnesi

 
Her danışman en az 3-4 ayda 1 veya 6 ayda 1 karnesinindeki notlarına bir göz atmalı ve ona göre çalışmalıdır.
 
Danışmanın karne notu nasıl belirlenir? Gelin şimdi tek tek bakalım;
 
  1. Doğru Lokasyonda ve doğru Fiyatlı 12 Adet Satılık Portföy               1 Puan
  2. Yıllık, Aylık ve Haftalık İş Planı                                                                1 Puan
  3. Haftada 8-12 adet Soğuk Arama                                                            1 Puan
  4. Haftada 4 adet Mülk Sahibi Randevusu                                                1 Puan
  5. Haftada 2 gün Bölge Çalışması                                                               1 Puan
  6. Haftada 2 adet Tek Yetkili Satılık Mülk Sözleşmesi                               2 Puan
  7. Haftada 1 adet Satış İşlemi                                                                      3 Puan
 
Siz de Karne Notunuzu yukardaki puanlamaya göre saptayabilirsiniz.
 
  • Eğer karne notunuz 10-9 ise dört dörtlük durumdasınız. Aynı şekilde devam edin.
  • Eğer karne notunuz 7-8 ise eksiklerinizi kısa zamanda tamamlamalısınız. Ne çalışıyor ne çalışmıyor?
  • Eğer karne notunuz 5-6 ise kendinizi hızlıca toparlamalısınız. Hemen bir mentor ile çalışmaya başlayın.
  • Eğer karne notunuz 4 ve aşağıda ise sıkıntı çok büyüktür. Yanlış meslekte olabilirsiniz.
Kendine Hesap Verebilmek

Varolan durumu gözden geçirmek neden önemli

Dünya üzerinde ilerlemeyen, gelişmeyen veya büyüme eğiliminde olmayan hiç bir canlı yok. Yeryüzünde her şey her gün değişiyor ve yenileniyor. Rekabet artıyor ve koşullar hızla değişiyor. Buna uyum sağlayanlar hayatta kalabiliyorlar. İşlem yapabiliyorlar ve para kazanıp varlıklarını artırabiliyorlar.
 
Varolan durumunuzu gözden geçirmek, ölçmek ve kıyaslamak belli bir zaman diliminde gösterdiğiniz gelişimin bir şekilde ölçülmesinden başka bir şey değildir. İstikametiniz, hedefiniz belli değilse zaten nereye gittiğinizin de bir önemli yoktur. “Yuvarla gitsin.” kafa yapısı ilerki günlerde büyük pişmanlığa yol açar. Ölmek üzere son günlerini yaşayan insanlara sorulduğunda çoğunlukla “Yapmadıkları şeyler için çok pişman olduklarını” söylerler. Ölümü en çok tetikleyen zihinsel unsur  “PİŞMANLIK” tır.
 
Varolan durumunuzu düzenli olarak gözden geçirmek size kendinizi geliştirmek, daha iyi olmak ve hayallerinize ulaşmanın kapısını aralar. Bu nedenle bir mentorla çalışmak sizin bıçağınızın keskin kalabilmesi için bileylenmenize olanak sağlar.
 
Birçok kez duymuş olabilirsiniz; “Ölçemediğiniz hiçbir şeyi yönetemezsiniz” derler. O kadar kıymetli bir bilgidir ki bu! Günlük hayatın her yerinde ölçü kullanılırken kişinin kendi sonuçlarını ölçmek istememesi veya bunu nasıl yapacağınız bilmiyor olması çok önemli bir kayıptır.
 
Özgüvenli Olmak

Özgüvenin önemi

Özgüven, danışmanı başarıya götüren yolda temel bir faktördür. Kendine güvenen danışman, daha fazla risk alarak büyük başarılara imza atma potansiyeline sahiptir. Özgüven, danışmanların kendilerine olan inancını artırır ve hedeflerine ulaşmaları için daha fazla motivasyon sağlar.
 
Kendine güvenen danışmanlar, zorluklarla baş etmekten korkmaz ve daha fazla inisiyatif alarak sorunları çözmeye çalışır. Aynı zamanda, özgüven sahibi danışman daha iyi iletişim kurar, kararlarını daha etkili bir şekilde alır ve başkalarına liderlik yapma kabiliyetine sahip olur.
 
Özgüven, kişinin yaşamında daha fazla başarı, mutluluk ve tatmin hissi yaşamasına olanak sağlar. Bu nedenle, kişisel gelişim için özgüvenin önemin kesinlikle göz ardı edilemez.
 
Kendini değerlendirmek ve başarıyı ölçmek, kişisel gelişim için önemli faktördür. Başarıyı değerlendirme yani danışman karnesi hedeflerin doğru belirlenmesi, ilerlemenin takibi ve sonuçların analizi açısından önemli bir katkı sağlar. Danışman bireysel başarısını ölçmek için, hedeflere ulaşma oranı, performans değerlendirmeleri ve geri bildirimler kullanarak karne notlarını yükseltebilir.
 
Motivasyon sağlamak için ise hedeflerin gerçekçi olması, ilerlemenin görünür olması ve kişisel başarıları kutlamak önem arzeder. Danışman kendini motive etmek için, kişisel hedeflerinin ve iç motivasyonun farkında olması gerekir. Başarıyı ölçmek ve motive etmek, danışmanın kişisel gelişimi için önemli bir adımdır ve danışmanın kendine olan güvenini artırır.
 
Bu haftalık da bu kadar.
 
Bol kazançlı bir hafta olsun.
 
Güven AÇIK
www.egitim.gayrimenkuluniversitesi.com
https://linktr.ee/guvenacik
https://bit.ly/mybooks
https://guvenacik.podbean.com

Views: 169

Bir yanıt yazın