2021 de Fark Yaratacağınız 4 Gayrimenkul Pazarlama Taktiği

Picture of Güven AÇIK-MENTOR

Güven AÇIK-MENTOR

Gayrimenkul sektöründe edinmiş olduğum 21 yıllık deneyim ve bilgi birikimimi, Blog yazılarımla sizlerle paylaşıyorum.

2021 de Fark Yaratacağınız 4 Gayrimenkul Pazarlama Taktiği

2021 e çok az bir zaman kaldı. Sanırım farkındasınızdır!

Son hazırlıkları yapmak için tam iki haftanız daha var.

Ne kadar hazırsınız?

Gayrimenkul sektöründe başarılı olmak için hazırlık yapmak işin %80’i.

Kalan % 20 üretkenlik.

Size, 2021 de Fark Yaratacağınız 4 Gayrimenkul Pazarlama Taktiği vermek istiyorum.

Hemen bu 4 taktik üzerinde çalışmaya başlayın. 2021 gelmeden hazırlıklarınız bitmiş olsun.

Rekabetin Çok Yüksek Olacağı Bir Dönem Başlıyor.

2021 ile beraber gayrimenkul sektörü bir hayli hareketlenecek. Kıran kırana geçecek bir yıl bizi bekliyor. Donanımlı ve hazırlığını eksiksiz yapmış Gayrimenkul Profesyonelleri 2021 den anlının akı ile çıkacak.

Peki siz hazır mısınız?

2020 de yaptıklarınızı sürdürerek başarılı olacağınız düşünüyorsanız, kendinizi kandırıyor olabilirsiniz. Çünkü artık karşınızda eski müşteriler, alıcı ve satıcılar yok. Onların da eli artık çok güçlü.

Gayrimenkul piyasasını çok yakından takip ediyorlar. Birçok finansal enstrümanı kullanarak kararlarını daha doğru vermeye çalışıyorlar. Yani eskisi gibi “Lafla Peynir Gemisi Yürümüyor.

Gayrimenkul mesleğine girenlerin katılma oranı son 5 yılın en üst seviyesine ulaştı. Her yetişkin 3 kişiden birisi mutlaka gayrimenkul işine bir şekilde bulaşmış durumda. Gayrimenkul Danışmanlığı mesleği bir kanunla korunmadığı için kimin ne yaptığı, nasıl gelir ürettiği anlaşılacak gibi değil!

Bu kaosun içinde gelir üretmek yaratıcılığı, teknolojiye yatırım yapmayı ve yeni stratejiler geliştirmeyi gerektiriyor.

2021 de Fark Yaratacağınız 4 Gayrimenkul Pazarlama Taktiği

Bir marka 4000 den fazla danışmanı işe aldığını ve bu zorlu rekabete hazırladığını tüm reklam kampanyalarında dile getiriyor. Tüm uluslararası markalar ve yerel markalar işe alım ve danışman yetiştirme konusunda deli gibi çalışıyor.

Amaç; Gayrimenkul Pazarından daha fazla pay alabilmek.

Bu zorlu rekabette 2021 de siz de bir fark yaratmak için arayış içindeyseniz. Size aktaracağım 4 taktiği mutlaka hayata geçirin. Aksi halde sektör sizin de üzerinize toprak atabilir.

Eğer hazırsanız paylaşacaklarımı zaman kaybetmeden öğrenmeye başlayın.

SMS Kampanya Yönetimi

Eski efsaneler geri dönüyor. E-posta ve SMS kampanyaları tekrar önem kazanmaya başladı. Bir süredir bu iki ana pazarlama kanalının yerini Whatsapp, Instagram ve Facebook almıştı. Şimdi işler değişti. Müşteriler daha özel bilgi almak istiyorlar. Alıcılar-Satıcılar Herkesin olduğu platformda görülmek ve bilinmek istemedikleri için kendilerine özel gönderilmiş SMS ve E-postaları daha dikkatli ve ilgiyle okuyorlar.

Siz de SMS kampanyası yapmanın ve yönetmenin tekniklerini hızlıca öğrenin. Bu konuda dışardan hizmet alabileceğiniz gibi, yeni akıllı telefonlarda oluşturacağınız bir kategori yöntemi ile kendiniz de SMS kampanyaları oluşturabilirsiniz. Ne tür SMS kampanyaları yapabilirsiniz?

            – Mülk Listenize eklenen bir mülkün can alıcı fotoğrafı ve harekete geçirecek bir kısa not.

            – Bölgenizdeki fiyat değişimi hakkında kısa bir yorum.

            – Son hizmet verdiğiniz bir müşterinizle fotoğrafınız ve onun sizin hakkınızdaki görüşü.

            – Vergi dönemlerini hatırlatan mesajlar.

            – Bölgede en son satılan ve kiralanan mülklerin fiyatları.

Bunlar benim aklıma gelenler. Siz kendi yaratıcılığınız ve uzmanlık alanınızı dikkate alarak kendinize özel SMS kampanyalarınızı tasarlayabilirsiniz. Belki ilk başta bir ajansla çalışmak yararlı olabilir.

Video Klipleri

Günümüz tüketicisi video seyretmeyi okumak ve dinlemekten çok daha kolay, yararlı buluyor.

Mülk pazarlamanın geleceği videolarda! Seyretmek hem kolay hem de ikna edici.

Sizin, hemen video klip oluşturmayı öğrenmeniz ve 20-30-40 saniyelik videolar hazırlayıp bunları tüm sosyal medya kanallarında paylaşmanız lazım.

Google video kliplerini çok seviyor. Yaygınlaşmasını istiyor. Bunun birçok nedeni var. Eğer siz düzenli video klipleri üretir ve yayınlarsanız, üstüne bir de Youtube kanalı açarsanız, işte o zaman, arama motorlarında hızlıca yukarıya tırmanır çok daha fazla müşteri kitlesine ulaşabilirsiniz.

Video klipleri geleceğin pazarlama kanalları. Bunun nedeni kişiye özel olması ve satışa dönme oranını % 60 artırması. İnsanlar videosunu seyrettikleri bir ürünü satın almaya daha fazla eğilim gösteriyorlar.

Bunun arkasında yatan neden ise videolar insan zihninde ürünün hikâyeleşerek yerleşmesini ve kalıcı olmasını sağlıyor. İnsan zihni, hikayeleri hafızada resim veya sese oranla daha fazla süre saklıyor, daha kolay hatırlıyor. Hatta zihne kazıyor diyebiliriz.

Bu güçlü silahı 2021 de kullanmayı öğrenmelisiniz.

Google Reklamları (Google ads)

Maliyeti çok düşük ama katkısı çok yüksek olan bir pazarlama aracı. Ne yapıp edip Google Ads’i öğrenmeniz gerekecek. Google Ads kullanan rakipleriniz bu gizli silahlarından hiç bahsetmezler.

Eğer rekabette açık ara fark yaratmak istiyorsanız bu dijital pazarlama aracını hemen devreye almalısınız. Öğrenmesi hiç zor değil. Pazarlama bütçeleri ekonominizi sarsacak boyutta değil. Sadece reklamın doğru tasarlanması ve harekete geçirici olması gerekiyor. Verdiğiniz mesaj merak uyandırmalı ve müşterinizi bir eylem yapmaya motive etmeli. Bu eylem size mesaj atmak, telefon açmak veya web sitenizi tıklamak olabilir.

Yanlış tasarlanmış reklam içerikleri ne kadar bütçe ayırsanız da bir sonuç getirmiyor. Google bu pazarlama kanalı için ücretsiz eğitim olanağı sunuyor. Ayrıca Udemy’de konuda birçok eğitim var.

Müşteri beklentilerini ve ihtiyaçlarını doğru analiz ettiyseniz, harika bir reklam kampanyası ile telefonunuz susmayabilir.

Size önerim hiç zaman kaybetmeden Google Ads’i öğrenmeye koyulun.

Atı alanlar Üsküdar’ı geçmesin.

Facebook Reklamları

Bütçeli olarak yayınlayacağınız Facebook reklamları mülklerinizi çok geniş bir kitleye, hatta müşterilerinizin burnun dibine kadar getiriyor. Bu akıl almayacak bir olanak. Ben Facebook’tan aldığım geri dönüşten çok mutluyum. Emlak Siteleri ile karşılaştırdığımda açık ara bir fark var. Emlak sitelerine harcadığım bütçeler ile Facebook’a harcadığım bütçeyi karşılaştırdığımda sonuç; Facebook 5-0 önde.

Facebook reklamları size kitle seçiminde inanılmaz olanaklar sunuyor. İşin püf noktası burası. Hedef kitleyi doğru seçmeyi öğrenmek. Bir de kullandığınız fotoğrafın can alıcı olması. Facebook reklam merkezini kullanmak çok zor değil. Ama siz bir eğitimle başlarsanız paranızı sokağa dökmemiş olursunuz. Alacağınız kısa bir Facebook reklam yönetimi eğitimi ile hiç tahmin edemeyeceğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Facebook reklam merkezinin bir başka güzelliği ise size Instagram reklamı yapmanızı sağlaması. Yani tek kurşunla iki kuş derler ya. 2021 de Facebook reklamları sizin kesinlikle kullanmanız gereken bir pazarlama kanalı.

Harcayacağınız bütçenin çok fazlasını geri alıyorsunuz. Tek yapmanız gereken bütçeli reklam vermeyi öğrenmek, hedef kitleyi doğru belirlemek ve etkileyici bir resim kullanmak.

2021 sonunda başınızı dağlara taşlara vurmayın. Sizi rekabette öne geçirecek bu 4 Gayrimenkul Pazarlama Taktiğini bir an evvel öğrenip kullanmaya başlayın. Branda asmanın ve emlak sitelerine mülk girmenin artık modası geçti. Tüm tanıtım kampanyalarınızı sosyal medya üzerinde yapmalısınız. Ticaret Sosyal Medya Kanallarında dönüyor.

Son bir taktik vereyim; eğer Ticari Gayrimenkul Pazarlıyorsanız LinkedIn sizin tek silahınız. LinkedIn nasıl kullanacağınızı hemen öğrenin ve ticari mülklerinizi, kendi markanızı pazarlamaya başlayın.

Hepinize bol kazançlı bir hafta diliyorum.

Saygı ve Sevgilerimle.

Tek İhtiyacınız Olan

Güven AÇIK

Facebook
Twitter
LinkedIn

Okuyabileceğiniz Diğer Blog Yazılarım

Dijital Gayrimenkul Pazarlaması

Gayrimenkul sektörü için dijital pazarlama artık olmazsa olmaz durumuna geldi. Bilmeniz gerekenleri sizinle yazımda paylaştım.

Sektörde Kalite Sorunu

Artık sektöre olan güvenim hiç mi hiç kalmadı. Yönetmelikte yapılan son değişiklikle beraber söyleyecek söz bulakta zorlanıyorum. Sektörde Kalite Sorunu ciddi boyuta!

Neden Gayrimenkul Danışmanı Oldunuz

Bu soru, her danışmanın yanıt vermesi ve kendisine sıkça sorması gereken bir sorudur. Eğer bu soruya cevap veremiyorsanız, bir yerde terslik vardır.

2 thoughts on “2021 de Fark Yaratacağınız 4 Gayrimenkul Pazarlama Taktiği

Bir yanıt yazın

Views: 156

2 thoughts on “2021 de Fark Yaratacağınız 4 Gayrimenkul Pazarlama Taktiği

Bir yanıt yazın