Öykünün devamı

Sevdiğim ve güvendiğim bir yönetici olmasından dolayı o yöneticinin anlattıklarını değerli bulup hemen var olan Gayrimenkul Markalarını ziyarete gittim. Aynı dönemde, Gayrimenkul iş koluna Türkiye’de ilk olarak giren RE/MAX Türkiye’ nin franchise satış tanıtım toplantısına katıldım.

RE/MAX Türkiye ‘nin tanıtım toplantısında anlatılanlardan oldukça etkilendim. Ama bu iş koluna girmek için dişe dokunur bir sermaye gerekiyordu. Benimse hatırı sayılır bir borcum vardı. Hatta, oturduğum apartmanın görevlisinden borç isteyecek kadar zor bir durumdaydım.

Sermayem olmadığı için bir gayrimenkul ofisi açmam mümkün değildi. Aynı zamanda emlakçı olmayı da kendi kimliğime hiç yakıştıramamıştım. “Nasıl yani? Yılların eğitimcisi emlakçı mı olacak?” diye duruma kuşku ile yaklaşıyordum. İçinde bulunduğum belirsizlik beni endişelendiriyordu.

RE/MAX Türkiye’nin franchise satış danışmanları gayrimenkul ofisi açamasam da gayrimenkul işi yapmam için beni Ulus franchise’ine yönlendirdiler. RE/MAX Ulus franchise sahibi ile görüşmeye gittim. Görüşme sonunda işletme sahibi bana ofisinden masa kiralayıp çalışabileceğimi söyledi. Bu seçenek bana daha da ilginç geldi. Ancak bu riski de göze alamadım. İşletme sahibine, konu üzerinde bir süre düşüneceğimi söyleyerek ayrıldım.

Aynı işletmenin sahibi bir süre sonra beni arayıp benden ekibi için bir satış becerileri eğitimi vermemi istedi. Üç günlük bir eğitim verdim. Bu sayede para da kazanmış oldum.

Eğitim verdiğim gayrimenkul ofisinde çalışan ve benim gibi zor günler geçiren bir arkadaş vardı. Her gün Küçükçekmece’den Ulus’a gayrimenkul işi yapmaya geliyordu. Gayrimenkul ofisine gidip gelirken günde tam altı otobüs değiştiriyordu. Bu arkadaş benim verdiğim satış eğitimden iki hafta sonra peş peşe iki tane villa satışı yaptı. Arkadaşın işlem sonunda kazandığı komisyon miktarlarını öğrenince, bende bir aydınlanma oldu.

Ekonomik kriz döneminde bile, yüksek bir gelirin kazanıldığına kendi gözlerimle tanık olunca, gayrimenkul sektörüne girmem gerektiğine ikna oldum. Derhal haftanın iki günü RE/MAX Ulus ofisinde Gayrimenkul Danışmanı olarak çalışmaya başladım.

İlk gayrimenkul işlemim, işe başladıktan üç hafta sonra, yabancı bir iş adamına kiralama yaparak oldu. Kendisi ile hala görüşürüm. Bu kiralama işleminden sonra yeni işlemler peş peşe gelmeye başladı. RE/MAX Ulus Franchise’ında iki yıl gayrimenkul danışmanı olarak, iki yıl da aynı ofiste ekip yöneticisi olarak çalıştım.

O yıllarda birlikte çalıştığım arkadaşlarım şimdi bu sektörde çok önemli yerlere geldiler. Ekibimiz “Atlas Rüya Takımı’ydı. Birlikte sayısız başarıya imza attık. Ödüller kazandık. İşimizi yaparken çok eğlendik.

Dördüncü yılın sonunda RE/MAX Ulus Franchise’ı ile yollarımızı ayırmaya karar verdik. Ben eski sektörüm olan eğitim ve danışmanlığa geri döndüm.

Üzerinden fazla bir süre geçmeden yeni bir uluslararası bir marka gayrimenkul sektörüne girdi. Bu marka Century 21 Türkiye idi. RE/MAX Türkiye’den, Century 21’e geçmiş olan ve İş Birimi Yöneticisi (Genel Müdür) olan sevgili dostum Hilmi Işıkören beni davet etti. Birlikte çalışıp çalışamayacağımızı görüştük. Görüşmenin sonunda birlikte çalışmaya karar verdik.

Century 21 Türkiye için görevim işletme sahibi ve gayrimenkul danışmanı eğitimlerini vermek olacaktı. Dokuz yıl boyunca bu görevi sürdürdüm. Bu süre içinde yüzden fazla işletme sahibi ve bin sekiz yüzden fazla gayrimenkul danışmanı eğittim. Sahip olduğum saha deneyimlerimle eğitmenlik becerilerimi ve bilgimi birleştirerek elimden geldiğince sektördeki arkadaşlarıma faydalı olmaya çalıştım.

Eşim Rumeysa ile bir Century 21 eğitiminde tanıştım. Böylece hayatımızda emlak konusu 365 gün ve 24 saat boyunca konuşulur hale geldi. O günlerden bugüne, her eğitimimde öğrencilerime vermiş olduğum ALOGÜVEN telefon hattını arayanlara yol göstermeye devam ediyorum.

Yirmi üç yıl içinde birçok küçük, büyük gayrimenkul satış ve kiralama işleminin içinde oldum. Bir gayrimenkul danışmanının neler yaşadığını, ihtiyaçlarını, sıkıntılarını, isteklerini yaşayarak öğrendim.

Kendi ofisini işletenlerle ve uluslararası gayrimenkul firmalarından bayilik alanlarla birlikte çeşitli projelerde deneyimlerim oldu. Madalyonun iki yüzünü de, yani hem yönetim tarafını hem de danışman tarafını deneyimleme fırsatı buldum.

Bu sektöre giren ve çıkan çok insan tanıdım. Bu işi deneyen ve meslek olarak seçen insanlar gördüm. Sıfırdan başlayıp dünyaçapında ödül alan arkadaşları tanıma fırsatını buldum. Bundan yirmi üç yıl önce kişiliğimle örtüşmediğini düşündüğüm gayrimenkul danışmanlığı mesleğim oluverdi.

Şimdi ise, hem gayrimenkul danışmanlığına devam ediyorum hem de bu sektöre özgü eğitimler veriyorum.

Sıra öğrendiklerimi paylaşabileceğim bir kaynakça oluşturmaya geldi. Gayrimenkul Sektöründe benden çok daha başarılı olmuş gayrimenkul danışmanı ve işletme sahibi arkadaşlar olduğunu biliyorum. Hatta bu arkadaşlarımın ünlerini her yerde duyuyorum ve gurur duyuyorum.

Ben sizlerle sadece kendi deneyim ve bilgilerimi paylaşmak istiyorum. Bu sektörün önü hala açık. Pazar büyüklüğü sadece tahmin edilebiliyor.

En büyük arzum, bu mesleği dört yıllık gayrimenkul fakültesi mezunu, diplomalı Gayrimenkul Danışmanlarının yaptığını görmek.

Umarım en kısa zamanda aileler, bu iş kolunu yakından tanıma fırsatı bulur ve çocuklarını gayrimenkul danışmanı olmaları için cesaret verirler.

Neden?” derseniz.

Bu sektörde öğrencilerime en çok tekrar ettiğim şey;

Başkasına çalışarak zengin olamazsın!

Kendi işini kur ve hak ettiğin kadar kazan

Bu hizmeti bir gayrimenkul danışmanının aklına gelebilecek tüm soruları yanıtlamak için hazırladım. 

Ancak bir bilgenin şu sözünü hep hatırlamanızı isterim;

YAPMADAN bilmek, BİLMEK değildir. “

Sorularınız olursa bana bir e-posta gönderin.

guven@gayrimenkulegitimleri.com  Ya da telefon açın +90 534 815 77 96

Güven AÇIK 

Views: 52