Cookie Policy (US)

Ocak ayı, yeni bir başlangıç, boş bir sayfa ile eş anlamlıdır. 

Ama gerçek şu ki, yaşam bize yılın her günü eyleme geçme ve yaşamda değişiklik yapma olasılığı sunuyor.

Ocak ayının ikinci haftasında yeni yıl kararlarının %95’inden vazgeçildiğini biliyor muydunuz? Nedenmiş?

Çünkü çoğu insan yılın başında bir niyet belirler, ancak kararlı değillerdir!

Kararlılık, hedeflerimize ulaşmak için ne gerekiyorsa yapacağımız anlamına gelir. Erken uyanacağız, geç saatlere kadar çalışacağız, engelleri aşacağız ve bunu gerçekleştirmek için her şeye meydan okuyacağız.

Dünyadaki tüm niyetler sonunda pes ediyor. Çünkü çok uzun süre kendimizi niyetlerimize ulaşmak için zorlamıyoruz. Ancak, hedeflerinize ulaşmak için yeterince büyük bir nedenimiz ve stratejimiz olursa, işte o zaman arzu edilen sonuçlara ulaşıyoruz.

2023’te istediğiniz sonuçları almak için önerim

Etki Çevresi güçtür.

Kendinizi kimlerle çevrelediğinizden bahsediyorum.

Bir dakikanızı ayırın ve çevrenizde olan tüm insanları bir düşünün. İster mahalleniz, ister işiniz, aileniz, sosyal çevreniz olsun.

Dürüst olun, kaç tanesi sizden daha yüksek bir seviyede performansa sahip?

Gerçek şu ki, hep kendi liginizin altında olan insanlarla bir arada olmak istiyorsunuz.

Eğer spor yapıyorsanız, sizden daha kötü oynayan insanlara karşı oynuyorsanız, kendinizi geliştirebilir misiniz?

Aynı durum hayatın her alanında ama özellikle iş hayatında geçerlidir. İş ortaklarınız yetersiz ve umarsızsa, muhtemelen siz de öyle olacaksınız. Çevrenizi büyütmek, normalde içinde bulunmadığınız ortamlara ve geliştiren iletişime adım atmaktır. 

Kendini ortaya koymak anlamına gelebilir.

Standartlarınızı yükseltmek olabilir.

Kesinlikle rahatsızlık hissetmeyi de gerektirir.

Kimler kullanıyor

Konfor alanında hiç gelişemediğini fark ettin mi?

“KONFOR” hiçbir zaman şirket kurmadı, yatırım riskleri almadı veya anlamlı bir ilerleme de sağlayamadı.

Yakın zaman önce tanıştığım ve Türkiye’nin ilk 500 şirketi arasında olan bir iş insanı Cumartesi akşamı saat 18:00 de beni aradı ve özel arabasını gönderdiğini, üst düzey ekibi ile benim de olmamı istediği toplantıya davet etti.  

Kulağa gizemli geliyordu, ancak yeni bir gayrimenkul oluşumu için beyin fırtınası yaptıklarını ve fikirler üzerinde tartıştıklarını, son olarak üst yönetim toplantısına katılmam için beni davet eden kişi inanılmaz başarılı bir iş insanıydı. 

İlk başta, davet beni korkuttu. Kendi arabası ile ve akşamın geç bir saatinde üst düzey toplantıya davet edilmek benim konfor alanımdan çıkmam için yeterli bir nedendi. 

İki buçuk saat sonra lüks bir otomobil ile eve bırakıldım. Tanıştığım insanlar belki ne denli uğraşsam randevu alamayacağım Türk iş insanlarıydı. Benden mentorluk alarak daha doğru kararlar vermek istiyorlardı. Tek seferde 4 CEO ile tanışma ve kartvizit alışverişinde bulundum. 

Aralarında olmak biraz gerginlik yarattı. Önce endişelendim. Onlar ile aynı seviyede olmadığımın farkındaydım. Ancak edindiğim bilgiler ve bağlantılar, başlangıçta hissettiğim endişeyi kısa zamanda güven ve samimiyete bıraktı.

Bu yeni tanıştığım CEO lar  yeni iş arkadaşlarım oldu. Bugüne kadar; En yakın arkadaşlarımı ve çevremi düşünüyorum. Kesinlikle, bana seviye atlatacak bir iş insanı topluluğu içine girdiğimden eminim. 

Doğru insanlara yakın olmak size rol modeller sağlar

En iyi atletler ve Türkiye ilk 500 işletme sahipleri dahil herkesin bir rol modele ihtiyacı vardır. Rol modeller bize bakış açısı kazandırır. Bize bilgelik ve içgörü verir. Bize vizyonumuzu gözden geçirme fırsatını veriyorlar. Çünkü sonuçta her başarı ipuçları bırakır. Benim rol modelim var. Hayatımın geri kalanında rol modellerim olmaya devam edecek. Çünkü büyümek için Rol Modeller gereklidir.

Son olarak, kimlerle çevrili olduğunuz hem güç hemde fırsattır. Kendinizi doğru insanlarla çevrelediğinizde, fırsat kapınızı çaldığında fırsatı büyümeye dönüştürmek kolaydır. Çünkü büyük olasılıkla, fikrinizi hayata geçirmek için doğru yatırımcı, İK Uzmanı veya Dijital Pazarlamacı ile bir ilişkiniz olacak.

Bu yazımın başında sizden yakın olduğunuzu düşündüğünüz insanları düşünmenizi istemiştim.  Mevcut grubunuz neye benziyor? Aklınıza başka biri geldi mi? Hayatınızda daha yüksek bir seviyede olan kiminle bağlantı kurabilirsiniz?

Etki çevrenizi doğru şekilde genişletirseniz 2023 harika bir yıl olabilir.

2023 te istediğiniz hayatı yaratmak için tam 53 haftanız kaldı.

Bol kazançlı bir hafta olsun. 

Güven AÇIK

Facebook
Twitter
LinkedIn

Okuyabileceğiniz diğer Blog yazılarım

Views: 0

Bir yanıt yazın