Yüksek gelir üreten Gayrimenkul Danışmanlarının faaliyetlerini ve stratejilerini öğrenerek başarılı olun

Picture of Güven AÇIK-MENTOR

Güven AÇIK-MENTOR

Gayrimenkul sektöründe edinmiş olduğum 21 yıllık deneyim ve bilgi birikimimi, Blog yazılarımla sizlerle paylaşıyorum.

Yüksek gelir üreten Gayrimenkul Danışmanlarının faaliyetlerini ve stratejilerini öğrenerek başarılı olun

Nasıl başarılı bir danışman olunacağını düşündüğünüzde aklınıza ilk ne geliyor? En yüksek gelir üreten danışmanları diğerlerinden ayıran şey nedir? Bugünün ana konusu olarak, bu konuyu irdeleyeceğiz. Uyarıyorum: Kafa Ayarı (düşünme alışkanlığı) her şeydir.

Kafa Ayarı Her Şeydir

Pek çok olay danışmanı kontrol altında tutuyor. Özellikle tatiller. Ülkemizde bolca tatil var. Hepimiz tatil yapmayı severiz. Eğer bütçemiz varsa, aksi halde tatil evde geçebilir. Tatile gidebilmek için yüklü bir bütçeyi öncesinden ayırmak gerekiyor. Ya da erken rezervasyon yapmanız lazım. 

Bunun farkında olan danışmanlar belli bir dönem çok sıkı ve tempolu çalışıp gelir üretmeye gayret ediyor. Ayırdığı bütçe ile de ailesini alıp tatile çıkmayı hedefliyor. Çoğunlukla okullar tatil olur olmaz, tatil moduna geçiliyor. Paralar tükenene kadar tatil sürüyor. Bu Temmuz ve Ağustos ayına denk geliyor. 

Danışman belli bir süre bölgesinden ve sahasından uzaklaştığında müşterileri tarafından  unutuluyor. Portföy sayısı sıfırlanıyor. Tatil dönüşü kolları sıvayıp tekrar portföy üretmek durumunda kalıyor. Bu önemli bir zaman kaybı demek. 

Temmuz ayında ve Ağustos’a girerken, kafa ayarımızı değiştirmemiz gerekiyor. Başarılı bir danışman olmanın yolu budur. Temmuz ve Ağustos daha yavaş aylardır. Rekabet azalmıştır. Ortalık çalışkan danışmanlara kalır. Bu dönemde mülk üretimine ağırlık verebilirsiniz. Ağustos’tan Eylül’e kadar hasatın en önemli dönemidir. Yoksa kışın portföy bulmak için çok yorulursunuz”.

Gayrimenkulün “hasat mevsimi” ilkbahar ve yaz aylarıdır. Nisan-Temmuz arası, çoğu evin listelendiği, gösterildiği, tekliflerin yazıldığı, sözleşmelerin kapatıldığı vb. dönemdir. Tabii ki, Danışmanlar da yorulur! Eylül ayında işe geri dönme fikri çok zorlayıcı olabilir. 

Bu nedenle, çoğu danışman işe geri dönmeyi erteler. Çok yorgun olurlar, çok streslidirler. Belki bir “değişim” yapmaları gerektiğini bile düşününebilirler.

 

“Komşunun merası her zaman daha yeşildir” sorunu

Bu, danışmanların yeni ofis arayışını harekete geçirdiği bir dönemdir. Danışman işe geri dönmek istemediği için bir değişikliğe ihtiyaçları varmış gibi hisseder. En büyük işe alım ayları Ağustos ve Eylüldür. Çünkü danışmanlar bir değişiklik peşinde olurlar. Ne yazık ki, danışmanlar kendi içlerinde ve kafalarında olması gereken gerçek değişime bir türlü odaklanamazlar. Danışmanlar bu “değişime” neden ihtiyaç duyduklarına dair pek çok bahane üretirler. Ancak, başarılı bir danışman olmanın yolu bu değildir.

Bu sorun sadece danışmanlara özgü değildir. İnsan olarak hepimizin içinde bu bahane üretme sorunu vardır. Her zaman bir bahane buluruz – spor salonuna gidememe, sağlıklı yemek yiyeme, kitap okuyamama gibi arzu edilmeyen sonuçlar hep karşımıza çıkar.

Danışmanlar, konfor alanlarından çıkmamak adına olası her türlü bahaneyi seve seve kullanacaklardır. Satış yapmak adına kendilerini “çok meşgul” gibi göstereceklerdir. Sonuç olarak, zorlu sonbahar ve kış aylarında tamamen parasız kalacaklardır.

alıcı ve satıcı

 

Başarılı bir danışman olmak için potansiyel Alıcı ve Satıcı yaratmayı asla bırakmayın

Alıcı ve satıcı adayı oluşturmak günlük iş programınızın bir parçası olmalıdır. Başarılı olacağınızdan emin olmak istiyorsanız takviminizin belli gün ve saatlerini haftalık olarak temel görevlere bloke etmelisiniz. 

Geçen hafta yeni mülk sahibi yaratmak için ne kadar zaman harcadınız? Çok az danışman bu göreve yeterince zaman ayırır. Haftada 40 saat çalıştığınızı söylüyorsanız, işlem yapmak için en az 10 saat ayırmalısınız. Bu, zamanınızın %25’i demek. Bu gözünüzü korkutmasın! Pazartesiden Cumaya, günde birkaç saat. Korkulacak bir şey değil. Danışman bu görevler için zaman bulamadığını söylüyorsa, her gün ne yaptığını bir gözden geçirmesinde fayda olacaktır.

Tatile gidin. Ailenizle vakit geçirin. Seyahatlerin tadını çıkarın. Sadece izine çıkmadan önce çok çalıştığınızdan ve geri döndüğünüzde işlerin sizi bekliyor olduğundan emin olun. Başarılı bir danışman olmanın yolu potansiyel alıcı ve satıcı yaratmayı tatilde de olsanız bile bırakmamalısınız. Bu kafa ayarına sahipseniz bir yılı kazasız belasız atlatabilirsiniz. 

Bu haftalık da bu kadar.

Bol kazançlar.

Güven AÇIK

Facebook
Twitter
LinkedIn

Okuyabileceğiniz Diğer Blog Yazılarım

Neden Gayrimenkul Danışmanı Oldunuz

Bu soru, her danışmanın yanıt vermesi ve kendisine sıkça sorması gereken bir sorudur. Eğer bu soruya cevap veremiyorsanız, bir yerde terslik vardır.

Karne Ne Durumda

Eğer profesyonel bir gayrimenkul danışmanıysanız, ilk altı ayınızın danışman karnesine bir göz atmanızda fayda var. Karne ne durumda bir bakalım.

Her zaman Başarılı olmak için

Yarı yıl bitmek üzere!  Hedefinizi yakalamak için sadece 6 ayınız kaldı. Bu aya kadar başarılı sayılır mısınız? Bir düşünün bakalım!

Bir yanıt yazın

Views: 270

Bir yanıt yazın