Ofis Yerleşim Planı

Ofisin özellikleri açısından bazı konulara dikkat etmenizde fayda olacaktır. Bunlar öncelikle ofis içindeki bölümler veya oda sayısıdır. Diğer unsur ise mutfak ve tuvalet alanları olacaktır.

En küçük ofis metre karesi 80-90’ dır. Bu metre karenin üzerine bütçeniz ve stratejiniz dahilinde çıkabilirsiniz. Bugüne kadar benim gördüğüm en büyük ofis Antalya’da ve 3000 metre kare. İçinde konferans salonu dahi var.

Öncelikle, danışman sayınıza uygun olarak onların rahatça çalışacağı alanı belirlemeniz gerekir. Burada danışman başına en az 5 metre kare yer olmalıdır. Eğer 4 danışman olacaksa ihtiyaç duyacağınız 20 metre karedir. Eğer 10 danışman ile çalışacaksanız 50 metre kare alan ayırmanız gerekir.

Danışmanlar için yeterli alanı ayırdıktan sonra ikinci alan, müşterileri ağırlayacağınız bekleme alanı ve toplantı odalarıdır. Bunun için bekleme alanı en az 15-20 metre kare olmalıdır. Toplantı odaları için 10-12 metre kare arasında yer ayırmanız gerekecektir.

Broker odalarına çoğu zaman prestij nedeni ile çok büyük alanlar ayrılır. Bu hatalı bir tutumdur. Broker odası en çok 10-12 metre kare olmalıdır. Daha fazlası anlamsızdır. Sadece ego tatmininden başka bir şeye hizmet etmez.

Ofiste en az 2 tuvalet ve lavabo olmalıdır. Bunun için ayrılacak olan alan 6-8 metre karedir. Ofis dışında tuvaletin olması çok tercih edilmemelidir. İç ve dış müşteriler bunu rahatsız edici bulurlar. Aynı zamanda ofisin yetersizliği anlamına gelir. Kalabalık ofislerde kadın ve erkek ayrı tuvaletlerin olması şarttır. Özellikle misafirler için ayrı bir tuvalet kullanılması iyi olur. 

Mutfak konusu ise yer kaybından başka bir şey değildir. Ofiste geniş mutfak alanı bırakmak ofise faydadan çok zarar getirir. Geniş mutfaklar genellikle sosyalleşme alanı olarak kullanılır. Mutfağın kullanım amacı, sadece çay ve kahve servisi yapmak için olmalıdır. Mutfakta yeterli büyüklükte bir buzdolabı, çay ve kahve makinası, bir de bulaşık makinası olması yeterli olacaktır.

İç ve dış müşteri için hijyen oldukça önemlidir. Kullanılan mutfak gereçlerinin elde yıkanması sağlıklı olmaz. Bu nedenle bulaşık makinası kullanmak hijyen açısından önemlidir.

Mutfakta oturma alanı bırakmak, masa sandalye koymak yer kaybından başka bir şey değildir. Mutfak için fonksiyonel alan dışında hiç metre kare harcamamak en doğrusu olacaktır.

Diğer bir alan ise depodur. Depoda genellikle brandalar, afişler ve gerekli stoklar tutulur. Depo için en az 6-7 metre kare yer ayırmak gerekir. Depo bazen ofis dışında olabilir. Kullanımı zor olmayacaksa ofise yakın bir depo tercih edilebilir.

Resepsiyon alanı içi ferah ve prestijli bir alan ayırmak iyi olur. Bu alan 10-12 metre kare olursa ilk izlenim açısından fayda sağlar.

Eğitim odası ise aslında geniş bir toplantı odasıdır. Bu konuda ya elinizdeki en büyük toplantı odasını eğitim odası olarak kullanırsınız ya da özel bir eğitim odası yapıp kalabalık müşterileriniz oluşa onları eğitim salonunuzda ağırlayabilirsiniz. Eğitim odaları donanım açısından özen gösterilmesi gereken yerlerdir. 

Kullanacağınız donanımlara uygun alt yapının önceden tasarlanmasında fayda vardır. Aksi halde boz yap ile çok masraf yapabilirsiniz.

Eğitim amaçlı büyük bir plazma kullanmanızı tavsiye ederim. Oturma düzeni açısından sıralı düzeni tercih etmeniz iyi olacaktır. Büyük toplantı masası çevresinde oturarak yapılan eğitimler çok sağlıklı olmaz. Eğitim odasında mutlaka bir yazı tahtası veya flipchart olmalıdır. Eğer bütçeniz el veriyorsa toplantı odasında iyi bir ses sistemi kullanmanızı tavsiye ederim.

Eğitim odalarında havalandırma, ısıtma ve soğutma imkanı sağlayabilmeniz eğitim konforu açısından önemlidir. Yeterli aydınlatmanın olması eğitim salonunun hem kalitesi hem de kullanımı açısından göz önünde tutulması gereken diğer bir unsurdur. 

Eğitim salonu için yeterli büyüklükte yer ayırabilirseniz, bu danışman alımınızı kolaylaştıracaktır. Eğitim salonu olan ofisler danışmanlar tarafından tercih edilen ofislerdir.

Çok katılı ofisler veya müstakil bina kullanmak bütçeye bağlıdır. Eğer imkan varsa tercih edilebilir. Ofisin metre kare gelir üretimi hesaplanmalıdır. Boşa kiralanmış alanlar fayda değil daha çok zarar getirecektir.

Ofis içi alanların kullanılmasında bir mimar ile çalışmak size büyük fayda sağlar. Daha doğru alan kullanımı için mimar görüşü alırsanız veya bir çizim yaptırırsanız ofisinizden daha yüksek bir iş verimi alırsınız.

Kendi ofisinizi açmadan önce bölgenizde beğendiğiniz ofisleri ziyaret edip alanı nasıl kullandıklarını görebilir ve fikir sahibi olabilirsiniz.

Sorularınız olursa bana her zaman danışabilirsiniz.

Hits: 763

Scroll to Top