Picture of Güven AÇIK-MENTOR

Güven AÇIK-MENTOR

Gayrimenkul sektöründe edinmiş olduğum 22 yıllık deneyim ve bilgi birikimimi, Blog yazılarımla sizlerle paylaşıyorum.

Gayrimenkul Danışmanları İçin Hiç Paylaşmamış 7 Sır

Sektörde geçirdiğim toplam süre 22 yıl.

Bu süre içinde hem işlem yaptım hem de eğitim verdim. Yirmi iki yılın sonunda 3 kitap yazdım. Her sabah bir saatimi ayırarak 4. Kitabım “Arsa ve Arazi Gayrimenkul Danışmanlığı” nı yazmaya devam ediyorum.

Konu başlığı araştırması yaparken “Okurlarımla paylaşacağım meslek sırlarım neler olabilir?” diye düşündüm. Üzerinde iki gün çalıştım.

Bu çalışmanın sonunda sektörde hiç kimsenin size öğretmeyeceği 7 sırrı ortaya çıkarttım.

Şimdi bu 7 sırrı sizinle tek tek paylaşıyorum;

Sır 1: Müşterilerinizin Kimler Olduğunu İyi Öğrenin

Bölgenizde mülk alıp satan insanları ne kadar iyi tanıyorsunuz?

Onları ne kadar iyi anlıyorsunuz? Motivasyonları ne düzeyde? Alıcı ve satıcıların istek ve ihtiyaçları neler? Bir gayrimenkul danışmanından ne bekliyorlar? Ne olursa sizinle hiç çekişmeden sözleşmeli çalışırlar?

Her sektörde olduğu gibi Gayrimenkul Sektöründe de hedef kitlenizi tanımazsanız, kesinlikle başarılı olamazsınız.

Bu insanların nasıl düşündüğünü ve nasıl davrandığını bilmek başarılı olmanız için çok önemlidir.

Müşterinizi tanımıyorsanız, onları tanınmak için çaba sarf etmeniz gerekir. İnsan ağınızı veya etki çevrenizi büyütmek için insanların arasına katılın. Müşterilerinizle sohbetler başlatın. Onlara temas edin ve onları daha iyi tanıyabilmek için elinizden gelen her şeyi yapın.

Müşterinizi ne kadar iyi tanırsanız, o kadar başarılı olursunuz.

Alıce ve satıcılar

Sır 2: Bölgenizdeki Profesyonel Oyuncuları İyi Tanıyın

Size şehrinizdeki veya bölgenizdeki gayrimenkul  şirketlerini sorsam, ne kadar başarılı oyuncu olduklarını söyleyebilir misiniz?

Bana nasıl müşteri çektiklerini açıklayabilir misiniz? Ya da listeledikleri mülk türlerini tanımlayabilir misiniz? Kaç mülkleri var? Kaçı kiralık kaçı satılık? Fiyat aralıkları nedir? Ne kadarı sözleşmeli veya sözleşmesiz? Ayda kaç işlem kapatıyorlar? Danışman başına işlem oranı nedir? Aylık ve yıllık ürettikleri ciro ne kadar? Bunu kaç danışmanla başarıyorlar?

Bu soruların cevabını biliyor olmak sizin rekabette bir adım önde olmanızı sağlayacaktır.

Bölgenizdeki bu profesyonel gayrimenkul şirketlerinden biri ile çalışmayı düşünen bir mülk sahibine ne anlatacağınızı biliyor musunuz?

Kendinizi onların güçlü yönlerine karşı nasıl konumlandıracağınızı ve sözleşmeyi nasıl imzalatacağınızı iyice düşündünüz mü?

Sır 3: Rakiplerinizi iyi tanıyın ve Rekabeti Öğrenin

Pazarınızdaki büyük oyuncular kimler? Hangi konuda uzmanlar? Nasıl iş yaratıyorlar? Sözleşme alma konusunda hangi yöntemleri kullanıyorlar? Müşteriyi en hızlı nasıl buluyorlar? Hangi CRM uygulamasını kullanıyorlar? Sosyal medyayı ne kadar aktifler? Sizden daha iyi oldukları konular neler?

Peki, siz bu rekabetin neresindesiniz? Onlarla çarpışacak kadar güçlü müsünüz?

Mesleği öğrenmenin en emin yollarından biri, en iyi danışmanların ve ofislerin neyi nasıl yaptığını hızlıca modelleyebilmektir.

Ayrıca, rekabet araştırmanızı tamamladıktan sonra kendinize şu soruyu da sorun: Gayrimenkul pazarında danışmanların veya ofislerin hizmet etmekten kaçındığı hangi uzmanlık alanları var? Bunlardan kendinize niş bir  pazar yaratabilir misiniz?

Sır 4: Mülk Pazar Eğilimlerini Ders Çalışır Gibi Çalışın

Ne sıklıkla emlak sitelerini ziyaret ediyorsunuz? Neyin satıldığını, neyin satılmadığını, neyin yeni olduğunu, kiralık satılık envanter düzeylerini, fiyatlar düşüşte mi yükselişte mi? Gayrimenkul Pazarını hangi enstrümanlar veya parametreler ile analiz ediyorsunuz?

Özellikle sektörde yeniyseniz ve deneyimsizseniz, bu temel bir görevdir. Başarılı olmak ve pazarınızı büyütmek istiyorsanız her işi gün yapmalısınız!

Yerel pazar eğilimlerini ne kadar iyi bilirseniz ve bunları ulusal eğilimlerle karşılaştırabilirseniz, pazarınızdaki insanları o kadar çok eğitebilir ve bilgilendirebilirsiniz.

Bu sayede bölgenizde veya şehrinizde  “Bilgisinden para kazanan gayrimenkul danışmanı ” siz olursunuz.

Emlak piyasalarını her gün inceleyin. Topladığınız değerli bilgileri, ister sosyal medya, e-posta, e-bülten, blog yazıları, ne olursa olsun, şehrinizdeki hedef kitleniz ile aktif olarak paylaştığınızdan emin olun!

Bölge Çalışması
mahalle esnafı

Sır 5: Çalışma Bölgenizi Çok İyi Tanıyın

Çalışma Bölgenizdeki mahalleler hakkında ne kadar bilgilisiniz? Bölgenizdeki mahalle muhtarlarının kaçının cep telefonu sizde kayıtlı. Her bir mahalledeki esnaf sizi gördüğünde isminizle hitap edip sizi çay içmeye davet ediyor mu?

Yeni veya çaylak bir danışman olsaydım, sahip olduğum herhangi bir boş zamanda bölgeme gider, çalışma bölgemi avucumun içi gibi öğrenmeye çalışırdım. Seçim zamanı oy toplayan muhtar adayları gibi esnaf esnaf dolaşır, kim olduğumu ve ne yaptığımı duyururdum.

Daha da fazlası, her biri ile öz çekim yapıp sosyal medyada paylaşırdım. Çalışma bölgemdeki esnaf ile bir topluluk oluşturur, bölgeyi geliştirmek için iş birliği fırsatları yaratırdım. Bölgemin gelişmesine hizmet eder, çevremin takdirini hak etmeye çalışırdım.

Sır 6: Başarının Provadan Geçtiğini Artık Anlayın

Gayrimenkul mesleğinde başarı TESADÜF veya ŞANS işi değildir.

Alıcı ve satıcı diyalog provalarınıza, müzakere ve ikna tekniklerinize çalışmak için yeterince zaman ayırmanız gerekir.

Unutmayın! Müzakere tekniklerini bilmeniz değil, uygulamanız gerçek bir FARK yaratır.

Provaları ne kadar çok tekrar ederseniz, başarınız o kadar hızlı olacaktır.

Müzakere ve iknada mükemmel olabilmenin harika bir yolu, provalarınızı  bir sabah rutini haline getirmektir. Her gün prova yapın, bunu temel bir alışkanlık haline getirin.

Bana daha sonra teşekkür edebilirsiniz. Hiç gücenmem 😉

Sır 7: Günde 2-3 Saat Sahibinden Araması Yapmayı Kendinize İş Edinin

Bu işte yeniyseniz, potansiyel alıcılar ve satıcılar bulmaktan daha önemli hiçbir şey yoktur!

Yüksek bir pazarlama bütçesi olmadan, kendinize yapabileceğiniz en büyük iyilik; cebinizdeki telefonu çıkartıp sizi tanıyan insanları tek tek arayarak herhangi bir gayrimenkul ihtiyaçları olup olmadığını sormaktır.

Aldığınız tüm randevulara gidin. Bir şey çıkmayacağını bilseniz dahi her randevuya gidin. Hatırlatayım “Gezen kurt aç kalmaz!” Herhangi bir ziyarete giderken hiç beklemediğiniz birisine rastlayabilir, onun çevresinden alıcı veya satıcı potansiyeli yakalayabilirsiniz.

Evet, size 7 sırrımdan bahsettim. Umarım faydalı olmuştur.

Hepinize bol kazançlı bir hafta diliyorum.

Güven AÇIK

Facebook
Twitter
LinkedIn

Okuyabileceğiniz Diğer Blog Yazılarım

Neden Gayrimenkul Danışmanı Oldunuz

Bu soru, her danışmanın yanıt vermesi ve kendisine sıkça sorması gereken bir sorudur. Eğer bu soruya cevap veremiyorsanız, bir yerde terslik vardır.

Karne Ne Durumda

Eğer profesyonel bir gayrimenkul danışmanıysanız, ilk altı ayınızın danışman karnesine bir göz atmanızda fayda var. Karne ne durumda bir bakalım.

Her zaman Başarılı olmak için

Yarı yıl bitmek üzere!  Hedefinizi yakalamak için sadece 6 ayınız kaldı. Bu aya kadar başarılı sayılır mısınız? Bir düşünün bakalım!

Bir yanıt yazın

Views: 109