Ofis Seçimi

Bölge seçimi yaptıktan sonra ofisin hangi cadde veya sokakta olacağına karar vermek ikinci önemli adımdır. Bu konuda genelde yapılan hata cüzdana göre hareket etmektir.

Ofisin yerini seçerken markaya güvenmeyin. Onlar bu konuda sorumluluk almayacaklardır. Zaten markayı satmışlardır. Bu konuda size karışmak istemezler. Siz nereyi gösterseniz olumlu bakacaklardır. Eğer tabela değeri varsa, diğer koşulları çok fazla önemsemezler.

Ofis yeri seçimi sırasında ilk düşünmeniz gerekenler; Görünürlük ve Ulaşım olmalıdır. Başarılı gayrimenkul ofislerinin önemli bir bölümü, düz giriş mekanlardır. Yani cadde veya sokak üzeridir. Yaya trafiğinin yoğun olması önemli bir husustur.  Vitrin genişliği ne kadar fazla olursa o kadar fayda sağlar.

Bina katlarında ofis aranıyorsa, 1.  ve 2.  katlar en ideal olanlardır. Çünkü tabela görünürlüğü daha iyi olacaktır. Yüksek katlarda ofis açmak risklidir. Sadece sektör deneyiminiz varsa, sizi tanıyan bir müşteri kitlesine sahipseniz olabilir.

Müstakil bir bina kullanacaksanız bu en iyisidir. Müstakil bir bina maliyetli olabilir. Ama size katma değer yaratır.  Bir bölgede prestijli bir kulede ofis açmayı planlıyorsanız görünme ihtimaliniz sıfıra yakıdır. Bu durumda tanıtım bütçeniz biraz yüksek olacaktır.

Görünürlükten sonra ofis yeri seçiminde dikkat etmeniz gereken diğer bir konu ise, ihtiyaç duyacağınız metre kare ve ofis içi kullanım alanıdır.

Bu unsurları dikkate alarak ofis yeri seçimi yapmanız doğru karar vermenizi sağlar. Ofis yeri seçimini sıklıkla yapamayacağımız için bu konuda bolca araştırma yaptıktan sonra doğru kararı vermeniz gerekir.

TABELA DEĞERİ

Ofisinizi açacağınız mekanın tabela değerini göz önünde bulundurmanız önemlidir. 

Ofisin düz ayak ve görünür olması kesinlikle sağlanması gereken özelliklerdir. Bu arada tabela değeri dediğimiz ofis cephesi ne kadar geniş olursa işletme hakkında güvenirlik o oranda yüksek olur.

Ofis cephesinin genişliği iç ve dış müşteriler için önemli bir psikolojik niteliktir. Bunu giydiğiniz kıyafete benzetebilirsiniz. Kıyafetinizin kalitesi ve renk seçimi müşterinize nasıl güven veriyorsa, ofisin cephe genişliği de o kadar güven verici bir psikolojik etkiye sahiptir. Bunu ilk izlenim etkisi olarak düşünebilirsiniz.

Bu algı bazen büyük tabela kullanarak da yaratılabilir. Tabelanız ne kadar büyük olursa o kadar güven verirsiniz. Bunu bir tür algı yönetimidir.

Ofisinizi seçerken tabela değerini her zaman göz önünde tutun. Dar bir ofis cephesi veya küçük tabela alanlarını tercih etmeyin. Bazen ofislerin cepheleri geniş olmasına rağmen iç kullanımı kısıtlı olabilir. Siz her zaman görünürlüğü tercih sebebi olarak aklınızda tutun.

Hits: 129

Scroll to Top