Zor Dönemlerde Müşteri Bulmak

Picture of Güven AÇIK-MENTOR

Güven AÇIK-MENTOR

Gayrimenkul sektöründe edinmiş olduğum 21 yıllık deneyim ve bilgi birikimimi, Blog yazılarımla sizlerle paylaşıyorum.

Zor Dönemlerde Müşteri Bulmak

Gayrimenkulde müşteri yaratmak, işletmenizin büyümesini, gelirinizin akışını ve işlemlerin kapanmasını sağlamanın tek yoludur. Gelir üretemediğiniz yaprak kımıldamayan aylardan korunmak için potansiyel müşteri oluşturma sürecinizde satış tünelinin girişini doldurmaya devam etmelisiniz.

Düzenli gelir üretmek, birlikte çalışılacak sürekli bir müşteri akışı gerektirir. Düzgün doldurulan bir Satış Tüneli öngörülebilir bir gelir sağlar.

Son üç dört aydır durgun gayrimenkul piyasası nedeniyle Gayrimenkul Danışmanları satış yaratmaya odaklandılar. Benzeri durgun dönemlerde potansiyel müşteri yaratma iş modellerinizi harekete geçirmek için doğru zamandır.

Bu yazımda size, durgun dönemlerde potansiyel müşteri yaratma konusunda hangi yöntemlere odaklanıp odaklanmamanız gerektiğini, hangi yöntemlerin zaman kaybı olup olmadığını ve Çalışma Bölgenizdeki rekabette size avantaj sağlayabilecek stratejileri ve bazı değerli istatistikleri derleyip sunmak istedim.

istatistikler

Genel Gayrimenkul İstatistikleri

1. Danışmanların yaklaşık %37’si en çok, yüksek etiketli mülk oluşturmakta zorlanıyor.

2. Gayrimenkullerin genel ortalama dönüşüm oranı % 4,7, ancak en iyi performans gösteren danışmanların %12,0’ye varan işlem oranı var.

3. Gayrimenkul sektöründeki ortalama performans gösteren danışmanlar, müşterilerin %4′ ünü satışa dönüştürebildi.

4. Potansiyel Müşterilerin %85’inden fazlası, altı takip dokunuşundan sonra sonuç veriyor.

5. Bir potansiyel müşterinin işlem yapmaya hazır hale gelmesi için ortalama olarak 8 ila 12 dokunuş gerekli.

6. Gayrimenkulde e-posta pazarlaması, olası satışların %14 ‘ünü sağlar.

ÖZET: Birçok gayrimenkul danışmanı, potansiyel müşterilerin boş işler olduğunu düşünüyor. Ancak, gerçek sorun, kötü takip veya takipsizliktir. En yüksek getiriyi elde etmek için, müşteriler nereden gelirlerse gelsinler kesinlikle temas sayınıza odaklanın.

Videolar açık ara önde

Gayrimenkul Sosyal Medya & Video reklamları,
diğer reklamlardan %48 daha iyi satış oranına sahiptir.

7. Sosyal kullanıcıların yüzde sekseni sevdikleri markalardan daha fazla video içeriği istiyor.

8. Video reklamları, diğer reklamlardan % 48 daha iyi satış oranına sahip.

9. Meta Algoritması aşağıdaki özelliklere sahip video tanıtımlarını tercih ediyor:

• Kendi ürettiğiniz özgün içerikleri kullanın.
• Orijinal videolar kullanın. Paylaşılanları değil.
• Kullanıcıların sonuna kadar izleyeceği videolar hazırlayın.
• Videolarınızda tıklama tuzağı olmasın.

10. Y kuşağının yüzde 59’u ve Z kuşağının % 70’i düzenli olarak Instagram hikayelerini izliyor.

11. Uzmanlara göre, “Video pazarlamasının % 89’u, çok ses getiriyor ve geçen yıla göre rekabet artmış durumda.”

12. 2021 Dünya Video Pazarlama Raporuna katılanların % 84’ünün video kullanmanın olası satış yaratmaya yardımcı olduğu konusunda hemfikir olduğunu ortaya koyuyor.

13. Türkiye’deki gayrimenkul danışmanlarının yüzde doksan dördü Facebook kullanıyor ve % 27’si LinkedIn’i profesyonel amaçlarla kullanıyor.

14. Türkiye’deki gayrimenkul danışmanlarının yüzde 80’i işlerinin %18’ini emlak portallarından, %17’sini sosyal medyadan sağlıyor.

15. 2021 yılı ortasında yapılan ankette danışmanların yüzde 64’ü sosyal medyadan daha fazla müşteri çekmeyi planladıklarını söyledi.

16. 2022 Pazarlama Sektörü Eğilimleri Anketinde, kısa video kullanan pazarlamacıların yarısından fazlasının (%51) 2022’de video yatırımlarını artırmayı, yüzde 38’i aynı miktarda video bütçesi kullanmayı planlıyor.

17. Kısa videolar, sosyal medya pazarlama stratejileri arasında en yüksek yatırım geri dönüşüne sahip.

18. Bir pazarlama anketine göre, ankete katılanların %52’si sosyal medyanın son 12 ayda en yüksek sayıda kaliteli potansiyel müşteri sağlayan teknoloji aracı olduğunu gösteriyor.

ÖZET: Birçok Gayrimenkul Danışmanı video çalışması yapmayı rahatsız edici bir konu olarak görüyor. Ancak; müşteriler videoya bayılıyor. Daha fazla video istiyorlar. Video rekabeti, pandeminin teşvik ettiği son birkaç yılda iyice kızışmış durumda. Sosyal medyanızda video kullanmıyorsanız, başlamak için en doğru zaman şimdi!

Referanslar

Yönlendirilen bir müşteri, yönlendirilmeyen bir müşteriden %16 daha yüksek yaşam boyu değere sahip.

19. Gayrimenkul danışmanları ile çalışan mülk sahiplerinin yüzde altmış sekizi, danışmanlarını arkadaşlarının veya ailelerinin yönlendirmesiyle buldu.

20. Mülk sahiplerinin yüzde elli üçü mülk almak veya satmak için daha önce birlikte çalıştıkları gayrimenkul danışmanından destek aldı.

21. Mülk satın alanların yüzde otuz dokuzu, yeni bir mülk satın almak için mülklerini satan aynı danışmanı tercih etti.

22. Her üç kişiden ikisi, bir işletmenin, ürünün veya hizmetin başka birine nasıl yardımcı olduğunu gösteren bir referans videosu izledikten sonra o ürünü ve hizmeti kullanma olasılıklarının daha yüksek olacağını söylüyor.

23. Yönlendirilen bir müşteri, yönlendirilmeyen bir müşteriden %16 daha yüksek yaşam boyu geri dönüş oranına sahiptir.

24. Memnun müşterilerin sadece %29’u sormadan başkalarını tavsiye ediyor.

25. Gayrimenkul Danışmanlarının yüzde yirmi biri işlerinin %50’den fazlasını tavsiyelerden alıyor.

ÖZET: Yönlendirmeler, Gayrimenkul danışmanlarının 1 numaralı lider kaynağı olarak üstünlüğünü sürdürmeye devam ediyor. Hem de BEDAVA! Ancak buradaki püf nokta, sizi zaten tanıyan, bilen ve size güvenen müşterilerin aklında kalmak için iyi bir müşteri ilişkileri yöneticisi (CRM) kullanmaktır. Onlar ile düzenli iletişim halinde olursanız, yıllarca iş üretmeye devam edersiniz.

ÖZETLERİN ÖZETİ

2023’ te birçok Gayrimenkul Danışmanının daha önce hiç karşılaşmadığı, çok değişken bir döneme giriyoruz. Seçimler çok kritik. Gayrimenkul Sektörünü fazlası ile etkileyecek. Şimdi, iletişim becerilerinizi güncellemek ve potansiyel müşteri yaratma konusunda tekrar temel bilgilerinize geri dönmeniz için harika bir dönem.

Tabii ki, işler 5 yıl öncekiyle aynı değil. Gayrimenkul Ofisleri ve Gayrimenkul Danışmanları için geçmişe göre çok daha fazla imkan var. Yine de klasik yüz yüze görüşme, ilişkiler başlatma ve bölge çalışması yapmak, Satış Tünelinizi doldurmak için en güvenilir kaynaklardır.

Önümüzdeki yıl hangi S.E.Ç, Bölge Çalışması ve Pazarlama stratejilerine odaklanacaksınız?

Bol kazançlar diliyorum.

Güven AÇIK

Facebook
Twitter
LinkedIn

Okuyabileceğiniz diğer blog yazılarım

Neden Gayrimenkul Danışmanı Oldunuz

Bu soru, her danışmanın yanıt vermesi ve kendisine sıkça sorması gereken bir sorudur. Eğer bu soruya cevap veremiyorsanız, bir yerde terslik vardır.

Karne Ne Durumda

Eğer profesyonel bir gayrimenkul danışmanıysanız, ilk altı ayınızın danışman karnesine bir göz atmanızda fayda var. Karne ne durumda bir bakalım.

Her zaman Başarılı olmak için

Yarı yıl bitmek üzere!  Hedefinizi yakalamak için sadece 6 ayınız kaldı. Bu aya kadar başarılı sayılır mısınız? Bir düşünün bakalım!

Bir yanıt yazın

Views: 752

Bir yanıt yazın