Previous
Next

Marka Seçimi

Marka seçimi göreceli bir kavramdır. Kimine göre iyi olan kimine göre iyi olmayabilir. Bu nedenle marka seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatmaya çalışacağım.

Ülkemizde hem uluslararası markalar hem de yerel markalar mevcut. Bu markalardan tek tek bahsetmek mümkün. Hepsinin SWOT analizini yapabiliriz. Ancak burada önemli olan sizin tercihiniz. Sizin ne hayal ettiğiniz!

Herhangi bir marka tercih etmeden önce, benim önerim; tüm markaları tek tek ziyaret etmeniz ve bilgi toplamanızdır. Topladığınız bilgileri derleyip bir kıyaslama tablosu yaparsanız çok faydalı olacaktır.

Diğer bir önerim ise markalardan franchise almış olan brokerleri ziyaret etmeniz ve onların görüşlerini dinlemeniz. Aynı marka için bazı brokerler olumlu konuşurken bazıları olumsuz konuşabilir. Siz elinizden geldiğince tarafsız kalmaya çalışmalısınız.

Marka tanıtımlarına katıldığınızda, sunum sonunda sizin için önemli olan soruların yanıtlarını almaya çalışın. Markalar bazı sorularınızın yanıtlarını vermek istemeyebilirler. Geçiştirebilirler. Siz sorunuzun yanıtını almak için ısrar edin.

Sonuçta, tüm markalar size bir etiket sağlıyor. Sektöre girişinizi kolaylaştırıyor. Size bir iş modeli öneriyor. Bu iş modelinin içi boş veya dolu olabilir. Bir marka ile anlaştıktan ve senetleri imzaladıktan sonra geri dönüş olmayacağını bilin. Franchise sözleşmeleri tek taraflı sözleşmelerdir.  İmza atana kadar her şey güzeldir. Sonra gerçeklerle yüzleşirsiniz. Sözleşmeyi iptal etmeye kalkarsanız hiç istemediğiniz bir tutumla karşılaşabilirsiniz.

Ben bugüne kadar hiçbir markadan güzellikle ayrılmış bir broker tanımıyorum. Ayrılıkların hepsi kavgalı gürültülü olmuştur. O nedenle bir marka ile çalışmanın iki yüzü vardır. Girişi ve Çıkışı.  Girene kadar siz kralsınızdır. Çıkmaya kalkarsanız çilenizi çekersiniz. Bu durumu lütfen aklınıza yazın. Unutmayın!

Marka seçerken size tanınan tüm hizmetleri, destekleri, ödeme planlarını ayrı ayırı not alın. Öncede söylediğim gibi her markanın size teklif ettiklerini bir tabloya yazın ve karşılaştırın. Markaların hizmet teklifleri birbirine yakın olacaktır. Önemli fark franchise bedellerindedir. Bu konuda ayağınızı yorganınıza göre uzatın.

Marka seçiminde size sunulan tüm bilgiler ışığında aklınıza gelen tüm soruları markalara sormanız fayda olacaktır. Tam anlamı ile ikna olmadan bir karar vermeyin. İyi araştırma yapmak ve bilgi toplamak, markalar hakkındaki efsaneleri dinlemeniz yaralı olacaktır.

Ülkemizde uluslararası 6-7 marka var. Yerel markalar ise 10-12 tane. Bunlar dışında yaygınlaşmamış bölgesel birçok yerel marka ile karşılaşabilirsiniz. Zaman ayırıp her biri hakkında detaylı bilgi toplamanızı tavsiye ediyorum.

Ben markaların çoğunu tanıyorum. Yüzeysel anlamda değil. Tüm iç yapılarını öğrenmiş durumdayım. Her marka hakkında bana sayısız görüş geliyor. Bu görüşler olumlu ve olumsuz olabiliyor.

Başkalarının yorumu ve deneyimi kendilerini ilgilendirir. Siz kendinizi hangi markaya daha yakın hissediyorsanız o marka ile ilerleyin. Hangisi markanın kültürü size sıcak ve olumlu geliyorsa o marka ile çalışın.

Ancak unutmayın, marka değiştirmek kolay bir süreç değil. Bolca düşünün, hesap kitap yapın ve seçiminizi doğru yapın. Bir daha da arkanıza bakmayın. Yolunuza devam edin.

Bazen brokerler bir markayı herhangi bir sebepten dolayı bırakıp o markaya karşı tepkili olabiliyorlar. Siz bu duruma düşmeyin.

Markayı seçtikten ve sözleşmeyi imzaladıktan sonra gerisi size kalmış. Siz işletmenizi ne kadar iyi yönetirseniz o kadar başarılı olursunuz. Ben en iyi markalardan franchise alıp batanlar da tanıyorum. Kendi markası ile sektöre imza atanları da tanıyorum. Sonuçta iş sizde bitiyor. Marka işinizi kolaylaştırabilir. Ancak para kazandırmaz. Markaya güvenerek para kazanma hayali içindeyseniz büyük bir hata içindesiniz diyebilirim.

Başarı sizin işinize dört elle sarılıp profesyonelce yönetmenize bağlı. Markalar sadece hayatınızı belli oranda garanti altına alabilir. Markaya güvenerek yola çıkmamanızı tavsiye ediyorum.

Sonuç olarak tüm markalar ile tek tek görüşün. Hepsini tanıyın. Sağladıkları tüm olanakları değerlendirin. Aklınıza takılan soruları sorup öğrenin. Marka deneyimi olan brokerler ile konuşun. Onların deneyimlerinden faydalanın.

En son kararınızı bu topladığınız bilgiler ve dinlediğiniz deneyimlere göre verin.

Bana sormak istediğiniz şeyler olursa her zaman bana ulaşabilirsiniz. 

Benimle Marka Seçiminde çalışırsanız tüm tehlikelerden korunmuş olursunuz.

Hits: 153

Scroll to Top