SEÇ ile İşlerinizi Nasıl Büyütürsünüz

Picture of Güven AÇIK-MENTOR

Güven AÇIK-MENTOR

Gayrimenkul sektöründe edinmiş olduğum 21 yıllık deneyim ve bilgi birikimimi, Blog yazılarımla sizlerle paylaşıyorum.

SEÇ ile İşlerinizi Nasıl Büyütürsünüz

En çok işlem yapan Gayrimenkul Danışmanlarının nasıl tekrar eden işler yaptıklarını ve müşterinin aklına gelen ilk Gayrimenkul Danışmanı olmayı nasıl başardıklarını öğrenmek, size önemli bir katkı sağlayacaktır.

Sosyal Etki Çevresi (SEÇ™) Neden Önemli? 

Doğası gereği Gayrimenkul Danışmanlığı bir temas oyunudur. Her şey danışmanın iletişim tutumları ile ilgilidir. Alıcı veya satıcı olsun, insanların önüne çeşitli iletişim yöntemlerini kullanarak sıklıkla çıkarsanız, zaman içinde sektörde ve bölgenizde tanınan bir danışman olursunuz. İnsanları rahatsız etmeden veya aşırı zorlamadan, katma değer yaratarak SEÇ‘nizi büyütürsünüz.

Bugünkü blog yazımda, özellikle SEÇ veri tabanınızı nasıl büyüteceğiniz hakkında bilgi paylaşmak istiyorum. Geçen hafta da aynı konuyu ele almıştım. Çünkü “Sahibinden Aramaları” sonuç alınması imkansız bir işe dönüştü. 

3 yol

 

Büyümenin 3 Yolu

Size Sosyal Etki Çevresi veri tabanınızı büyütmek için 3 basit yoldan bahsetmek istiyorum.

1 – Pazarlama Departmanınızı asla kapatmayın.

2 – Potansiyel müşteri yaratan faaliyetler için zaman ayırın.

3 – Bir iletişim planı kullanın ve ona bağlı kalın.

 1. Pazarlama Departmanınızı Asla Kapatmayın

Danışmanlar genellikle yıla çok motive başlarlar. Sorun işlere gömüldüklerinde ortaya çıkar. Danışmanın tüm çabaları, görevleri aday üretici faaliyetlere değil, tamamen müşteri hizmetlerine odaklanır. Gayrimenkulde etki çevrenizi nasıl büyüteceğinizi öğrenmek istiyorsanız, pazarlama departmanınızı asla ve asla kapatmamalısınız!

Sürekli olarak yeni müşteri adayları oluşturmak ve SEÇ veri tabanınıza yeni kişiler eklemek için günde en az birkaç saatinizi bu faaliyetlere ayırmanız gerekir.

 2. Müşteri Yaratan Faaliyetler İçin Zaman Ayırın

İşte, size hayatın acı bir gerçeği. Aşağıdaki istatistikleri dikkatlice okuyun!

– Tüm yeni işe başlamış Gayrimenkul Danışmanlarının %45’ü ilk yılın sonunda işi bırakıyor.

– Danışmanların %80’si ilk 3 yıl içinde işi bırakıyor

– Türkiye’deki tüm işlemlerin %80’ni Türkiye’deki ofislerin %20’ si tarafından gerçekleştiriliyor.

Bu istatistikler göz korkutucu. Herkes aynı sebepten dolayı gayrimenkul işini bırakıyor. Çünkü geçinebilecek ve para tasarruf edecek kadar işlem yapamıyorlar. Aslında danışmanlar, yeterince iyi müşteri hizmeti sağlayamadıkları için değil, geçimlerini sağlayacak kadar para kazanamadıkları için mesleği bıraklar.

Genel durum buysa, size basit bir soru sormak istiyorum;

– Yeni potansiyel müşteriler yaratmak için planlanmış işlere geçen ay ne kadar zaman harcadınız? 

Çoğu zaman, mesleği bırakan danışmanlar müşteri üretici faaliyetler için yeterli zaman (veya herhangi bir zaman) ayırmazlar.

Müşteri hizmetlerine odaklanMAyın! Potansiyel müşteri yaratan faaliyetlere odaklanın!

 3. Bir İletişim Planı Kullanın ve Plana Bağlı Kalın

Gayrimenkul Eğitimleri’nin var olmasının temel nedeni budur. 

Müşterilerimizin başarılı olmalarına ve ülke genelindeki Gayrimenku Danışmanlarının ürkütücü başarısızlık oranlarına karşı koymalarına yardımcı olacak sistemler oluşturmak için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.

İnandığımız bu sistemlerden biri de SEÇ™ Pazarlama Modeli’dir. Bu iş modeli yıl boyunca yapabileceğiniz 100 “temas”ı içerir. Elbette, SEÇ Pazarlama Modeli tamamen kişiye özel oluşturulabilir. SEÇ Pazarlama Modeli kendi içinde çeşitli iletişim yöntemleri içerir. E-posta, postalar, müşteri etkinlikleri, sosyal medya mesajları vb.

SEÇ veritabanınızın her üyesi bir yıl boyunca sizden 100 “temas” alacaktır. Eğer SEÇ Pazarlama Modeli’ne bağlı kalırsanız, sonuçlarını mutlaka görürsünüz. SEÇ veri tabanınızdaki her 7 kişiden 1 portföy üretebilecek duruma geleceksiniz.

verimlilik

 

SEÇ™ Verimliliğinizi Nasıl Ölçersiniz?

7:1 oranı ile, bir yılda SEÇ veri tabanınızdan ne kadar para kazanacağınızı hesaplayabilirsiniz. Unutmayın, 100 temaslı iletişim planınıza bağlı kalırsanız alacağınız sonuç bu oranda olur.

SEÇ veri tabanınızda 300 kişi varsa ve onlarla bir yıl içinde 100 kişiyle iletişim kurarsanız. 7:1 dönüşüm oranı ile çalışırsanız, bir yılda 43 kapalı sözleşme elde edersiniz. Bu yöntemle yıllık gelirinizi kolayca hesaplayabilirsiniz.

Birçoğunuz bu rakamları ve oranları sorgulayabilirsiniz. Gayrimenkul Eğitimleri çok uzun zamandır bu sektörün içinde. Tespit ettiğimiz oran 7 ye 1. Sektördeki diğer uzmanlara sorarsanız, benzer bir oran duyarsınız.

 

Danışmanlar Neden Çoğunlukla Başarısız Oluyor?

Danışmanların gayrimenkulde başarılı olamamasının her hangi bir nedeni olabilir. Bana “Bu kadar basitse neden herkes başarılı olamıyor?” diye sorabilirsiniz.

Aslında gerçek şu: Çoğu danışman motivasyon ve tutarlılıktan yoksun. En önemlisi bir plana bağlı çalışmıyorlar. Yapmaları gereken asıl görevleri yapmıyorlar. Bunları bir alışkanlığa, tutuma dönüştüremiyorlar. Arkasında yatan ise belirsizliğin verdiği korku ve endişe hissi.

SEÇ™ Pazarlama Modeli’ne bağlı kalırsanız, Yıllık İletişim Planının faydalarından yararlanırsınız. SEC pazarlama çalışmalarını aksatır, tembellik ederseniz, bu sonuçları alamazsınız. Yılda 100 temas sağlayamazsanız, hedeflediğiniz sonuçlara ulaşamanız mümkün olmaz.

Yılda toplam 5 portföyle idare eden danışmanlarla çalıştım. SEÇ™ Pazarlama Modeli kullanmaya başladıktan altı ay sonra elde ettikleri sonuçlar onları çok şaşırtıyor. SEÇ™ Pazarlama Modeli’ne alışıp kullanmaya devam eden danışmanlar hayatlarından çok ama çok mutlular.

Kendinize engel olmayın

 

Önce Kendi Önünüzden Çekilin!

Yıllık İletişim Planı oluşturmak, karar vermeden ve sorumluluk almadan yapılamaz. Aniden, bir danışmanın elinde her gün yapılması gereken bir iş listesi verilirse, doğal olarak çok zorlanır. Çünkü düşünmek için zamanı olmamıştır. Belki danışman daha gelir üretme, portföy bulamama sorununun ne olduğunu fark etmemiş veya anlayamamış olabilir.  Bir Gayrimenkul Danışmanın eski alışkanlıklarını bırakıp yenilerini edinmesi hiç kolay olmaz. Danışmanın bu konuda karar vermeyi ertemeyi bırakıp İletişim Planını kesintisiz uygulamaya devam etmelidir. 

Gayrimenkulde etki çevresinin nasıl büyütüleceği konusunda bir Gayrimenkul Danışmana verebileceğim en iyi tavsiye “Kendinize engel olmayı bırakın! Bir iletişim planı oluşturun ve ona sımsıkıya bağlı kalın. Buna yapmakta zorlanıyorsanız, bir mentor ile çalışın. Sizi ayakta tutsun ve arzu ettiğiniz sonuca hızlıca ulaştırsın.

 

Üretken Danışmanlar İşlemlerinin Çoğunu SEÇ™ ile Yapıyorlar

Her başarı ipuçları bırakır. Bu yüzden en iyi danışmanların yaptıklarını yapın. Gayrimenkul Eğitimleri olarak Türkiye’de, birçok yüksek gelir üreten danışmana Mentorluk yapıyoruz. Hepsinin ortak noktasını sorarsanız; Hepsi SEÇ aktivitelerini, işlerinin birinci önceliği olarak görüyorlar.

Gayrimenkulde etki çevrenizi nasıl mı büyütürsünüz? En iyi danışmanları takip etmeye devam edin. Her gün SEÇ veritabanınızı büyütecek faaliyetleri sürdürün.

 

SEÇ™ Veri Tabanınıza Kimleri Ekleyebilirsiniz?

Mevcut SEÇ veri tabanınıza üye eklemenin birçok yolu vardır. Bununla birlikte, SEÇ‘nizi sulandırmamak daha da önemlidir. Bu yüzden ekleyeceğiniz kişinin testi geçip geçmediğinden emin olun. (Bu kişiyi ismen tanıyor muyum? Beni adımı duyar duymaz hatırlar mı? Her iki cevap da “evet” ise, bunlar SEÇ veri tabanınıza girebilir.)

SEÇ® Pazarlama Metodu eğitiminde, ekleyeceğiniz kişileri doğru belirlemenize yardımcı olacak birkaç yararlı çalışmamız var. Aile, arkadaşlar, tanıdıklar dışında çok daha fazla insan tanıyor ama hatırlamıyor olabilirsiniz. Eğitimde hafızanızı tazelemenize yardımcı oluyoruz.

 

İlk Olarak, Haftalık Büyüme Hedefinizi Belirleyin

Şimdi, harekete geçme zamanı. SEÇ veri tabanınıza kaç yeni kişi ekleyeceğiniz konusunda haftalık bir hedef belirleyin. Haftada 5 kişi büyümek istiyorsanız, bunu bir hedef olarak belirleyin ve planınıza uygun olarak ilerlediğinizden emin olun.

Her hafta ekleyecek kadar insan “tanımadığınızı” düşünüyorsanız, size basit bir çözüm önerebilirim. Sivil Toplum gruplarına, hayır kurumlarına ve kar amacı gütmeyen kuruluşlara hemen katılın. Bu yöntem, SEÇ‘nize kolayca ekleyebileceğiniz yeni insanlarla tanışmanın en kolay ve hızlı yoludur. Çocuklarınız varsa, katılabileceğiniz çok sayıda spor, okul ve Aile Birliği grubu vardır. Bu, gayrimenkul etki çevrenizi nasıl büyüteceğinize dair buzdağının sadece görünen kısmıdır.

Tanıdığınız tüm insanları hatırlamak için yardıma mı ihtiyacınız var? SEÇ Pazarlama Modeli eğitiminde size fazlasıyla yardımcı oluyoruz. 

Bu haftalık da bu kadar.

Bol kazançlı bir hafta olsun. 

Güven AÇIK

Facebook
Twitter
LinkedIn

Okuyabileceğiniz Diğer Blog Yazılarım

Neden Gayrimenkul Danışmanı Oldunuz

Bu soru, her danışmanın yanıt vermesi ve kendisine sıkça sorması gereken bir sorudur. Eğer bu soruya cevap veremiyorsanız, bir yerde terslik vardır.

Karne Ne Durumda

Eğer profesyonel bir gayrimenkul danışmanıysanız, ilk altı ayınızın danışman karnesine bir göz atmanızda fayda var. Karne ne durumda bir bakalım.

Her zaman Başarılı olmak için

Yarı yıl bitmek üzere!  Hedefinizi yakalamak için sadece 6 ayınız kaldı. Bu aya kadar başarılı sayılır mısınız? Bir düşünün bakalım!

Bir yanıt yazın

Views: 208

Bir yanıt yazın