Gayrimenkul Danışmanları için YouTube kullanımı

Picture of Güven AÇIK-MENTOR

Güven AÇIK-MENTOR

Gayrimenkul sektöründe edinmiş olduğum 21 yıllık deneyim ve bilgi birikimimi, Blog yazılarımla sizlerle paylaşıyorum.

Gayrimenkul Danışmanları için YouTube kullanımı

En üretken Gayrimenkul Danışmanlarının YouTube kanallarını nasıl kullandıklarını, mülk sahibi ve müşteri  adayları oluşturmak için nasıl etkili videolar oluşturduklarını öğrenmek ister misiniz?

Gayrimenkul Danışmanları için YouTube, Google My Business profiline ve web sitesine bağlı olduğunda organik arama motoru optimizasyonunu (SEO) artırma imkanı sağlar.

2021’de Google, Yerel Hizmet Reklamları (LSA) programını kullanıma açtı. Bu yeni mecra Gayrimenkul Danışmanlarının Google’a daha fazla odaklanmasını sağladı. Google, YouTube’un sahibi olduğu için, bu ilişki SEO hedefleri için son derece önemli hale geldi. 

Bugün, SEO’nuzu en üst düzeye çıkarmak ve organik potansiyel müşteriler oluşturmak için YouTube’ta varlığınızı nasıl yönetmeniz gerektiğini ele alacağım.

Neden YouTube kullanmalısınız?

Gayrimenkul Danışmanları neden YouTube kullanmalı?

Önce size Gayrimenkul Danışmanı olarak kendi YouTube kanalınızı açmanız için yedi tane neden paylaşmak istiyorum.

1- SEO’nuzu artırmak

2- İçeriğinizi çeşitlendirmek 

3- Teknoloji konusunda güncel olmak

4- Mülk pazarlaması yapmak

5- İçeriğinizi çeşitlendirmek

6- Bağlantılar kurmak ve ilişkilerinizi güçlendirmek

7- Organik erişiminizi artırmak

1. SEO’nuzu artırmak

Videolar, birkaç nedenden dolayı güçlü bir SEO aracıdır. Videolarınızı arama motorunda belirli anahtar kelimeler arandığında Google veya diğer arama motorlarının büyük olasılıkla göstermesi için optimize edebilirsiniz. Paylaşımınızda bir YouTube videosu kullandığınızda SEO’ ya önemli ölçüde katkı sağlar. 

Google, YouTube’un sahibi olduğu için YouTube’u kullanmanızı ister. Google, bu nedenle YouTube videolu yayınları olan web sitelerini, blogları ve paylaşımları öne çıkartır.

2. İçeriğinizi çeşitlendirmek

İnsanlar, kısa içerik tüketmeyi daha çok tercih ederler. Uzun bir makaleyi veya blog gönderisini okumak yerine, kısa bir YouTube videosunu izlerler. Kitlenize bu tür seçenekler sunmak onları mutlu edecektir. Takipçi sayınıza katkıda bulunacaktır.

İnsanların bilgiyi farklı şekillerde tükettiğini biliyoruz. Üretken gayrimenkul danışmanları bu nedenle YouTube’da içerik oluşturmanın önemini öğrenmişlerdir. Pek çok insan her gün çeşitli içerikler aramak için YouTube’ta gezinir. İnsanlar YouTube’u ücretsiz podcast’ler, filmler, müzikler ve seminerler seyretmek veya dinlemek için sıkça ziyaret ederler. Bu  nedenle gayrimenkul danışmanlarının YouTube’da kesinlikle olması gerekir!

3. Teknoloji konusunda güncel olun

Mülk sahibi veya müşterileriniz sizinle çalışmaya başlamadan önce çevrimiçi varlığınızı görmek isterler. Bir video kanalınız olup olmadığına ve videolarınızın nasıl göründüğüne bakmak için YouTube’a adınızı yazarlar. Sattığınız mülkleri görmek için videolarınızı tek tek incelerler.

YouTube, kullanmak ek bir web sitesine sahip olmak gibidir. Potansiyel alıcılar ve satıcılar sizin paylaşımlarınızı izleyecek ve beğenmeleri halinde kanalınıza abone olacaklardır. Unutmayın, YouTube’u Facebook gibi diğer sosyal medya kanallarına tercih eden çok müşteri var.

4. Mülk pazarlama becerilerinizi gösterin

YouTube kanalı, potansiyel müşterilerinize pazarlama becerilerinizin örneklerini sunmanın harika bir yoludur. Çoğu gayrimenkul danışmanı pahalı olduğunu düşünerek video içeriği üretmez veya kullanmaz. Bu nedenle bir YouTube kanalınız varsa, kesinlikle öne çıkarsınız. Mülk Sahiplerinin danışmanı olarak onlara sağladığınız değeri gösterdiğinizde hiç kimse sizin pazarlama yetkinliklerinizden şüphe etmez. Hizmet bedeliniz de sorgulanmaz.

5. İçeriğinizi çeşitlendirin ve paylaşın

Videolarınız YouTube’a yüklendikten sonra paylaşması çok kolaydır. Videonun URL’sini kopyalamanız/yapıştırmanız yeterlidir. Sosyal medyada paylaşabilir, e-posta gönderebilir, bir bloga ekleyebilir veya web sitenize yükleyebilirsiniz.

Sadece Facebook, YouTube videolarının URL’ ini kaliteli yayınlamaz. Videonuzu doğrudan Facebook’a yüklemenizi ister. Böylece video kalitesi daha yüksek olur. 

Müşterilerinize asla büyük bir MP4 video dosyası göndermeye çalışmayın. Videolarınızı YouTube’da barındırıyorsanız, basit bir bağlantı, videonuzun tıklanıp kolayca izlemesini sağlayacaktır. Dosya gönderme sorununu kökünden çözün. 

6. Bağlantılar kurun ve ilişkileri güçlendirin

Video algı yönetimi açısından güçlüdür. Video, siz ve potansiyel mülk sahibiniz arasında daha yüz yüze görüşmeden önce bir ilişki kurma imkanı sağlar! Dolayısıyla, mülk sahibi ile  ilk görüşmeye gittiğinizde, sizinle sohbet sırasında kendilerini daha rahat hissedeceklerdir. Hatta ilk görüşmeniz olmadığını dahi hissedebilirler. Çünkü YouTube videonuzda sesinizi duymuş ve yüzünüzü görmüş olurlar. Bu sayede ilk buluşmadaki gerginlikler ortadan kalkacaktır. YouTube, gayrimenkul danışmanlarına çevrimiçi ilişkiler kurmak için kolay ve masrafsız bir imkan sağlar.

7. Organik erişimi artırın

YouTube Kanalınız optimize edilmişse, LSA reklamları, Google My Business ve web sitenizle çevrimiçi varlığınızla çok daha fazla organik trafik ve erişim elde edebilirsiniz. YouTube hem ücretsiz hem de zahmetsizdir!

Çoğu gayrimenkul danışmanı, YouTube kanallarının fayda sağlamadığı konusunda bahaneler üretir. YouTube kanalınızı Instagram ana sayfanız gibi düşünün. YouTube Kanalınızın optimize edildiğinden emin değilseniz, size yararlı optimizasyon ipuçlarını son kısımda anlatacağım.

YouTube içerik çeşitler

Bir YouTube Kanalının Temel Bileşenleri

Küçük resminiz (YouTube Kanalınızı oluşturmak için kullandığınız e-posta adresiyle bir Google My Business hesabı oluşturursanız, Google YouTube ile bağlantılı olduğundan bu resim sizin için otomatik olarak doldurulur)

  •  Kanal Kapağınızda Logonuz veya Fotoğrafınız olmalıdır.
  •  Giriş videonuz olarak bir video belirleyin. Bu, kanalınızın en üstünde görünecek ve otomatik olarak oynatılacaktır. Bu, bir gayrimenkul danışmanı olarak Listeleme videonuzu koymak için harika bir olanaktır.
  •  Abone sayınızı gösterip göstermemeyi seçebilirsiniz.
  •  SEO’nuzu optimize etmek için YouTube’unuzun başlıklarında ve açıklamalarında anahtar kelimeler kullanın.
  •  Videolarınızın her birinde diğer videoları bağlamak için “iç linkler” kullanın.
  •  Diğer videolarınıza bağlantı vermek için “Bitiş Ekranı”nı veya abone olmak için kanalınızın linkini kullanın.
  •  Yerel olun;

Mahalleleri ve toplulukları hedefleyen yerel videolar SEO’nuzu artıracaktır. Videolarınızın başlıklarında bu mahallelerin ve memleketlerinin adlarını kullandığınızdan emin olun. Artık birisi o mahalleyi veya memleketleri Google’da aradığında, videonuzun o mahalle veya memleketliler için yapılan aramada çıkma olasılığı daha yüksek olacaktır.

Video Tanıtımı

YouTube’ta yayınlanacak video türleri:

Bunların her birinin YouTube kanalınızda kendi ayrı oynatma listesi olabilir.

a) Listeleme veya Ön Listeleme Videosu (üstteki video olabilir)

b) İşletmenizle ilgili ekip bilgileri / videolar

c) Hedeflediğiniz topluluklar veya mahalleler

d) Müşteri referansları

e) Satılık mülkler

f) Eğitici videolar

g) Ekibiniz için kariyer fırsatları

Daha fazla yardıma ihtiyacınız olursa, Google’ı kullanın! YouTube kanalınızı oluşturmanıza yardımcı olacak sınırsız kaynaklara Google’ dan ulaşabilirsiniz. Sorunuzun yanıtını Google’da aramanız yeterli olacaktır. Size süreç boyunca adım adım yol gösterecek bir YouTube videosu mutlaka bulursunuz.

Şimdilik bu kadar.

2022’in ilk haftasındahepinize sağlık ve mutluluk dolu günler diliyorum.

Güven AÇIK

Facebook
Twitter
LinkedIn

Okuyabileceğiniz diğer blog yazılarım

Bir yanıt yazın

Neden Gayrimenkul Danışmanı Oldunuz

Bu soru, her danışmanın yanıt vermesi ve kendisine sıkça sorması gereken bir sorudur. Eğer bu soruya cevap veremiyorsanız, bir yerde terslik vardır.

Karne Ne Durumda

Eğer profesyonel bir gayrimenkul danışmanıysanız, ilk altı ayınızın danışman karnesine bir göz atmanızda fayda var. Karne ne durumda bir bakalım.

Her zaman Başarılı olmak için

Yarı yıl bitmek üzere!  Hedefinizi yakalamak için sadece 6 ayınız kaldı. Bu aya kadar başarılı sayılır mısınız? Bir düşünün bakalım!

Views: 152

Bir yanıt yazın