Güven AÇIK-MENTOR

Güven AÇIK-MENTOR

Gayrimenkul sektöründe edinmiş olduğum 21 yıllık deneyim ve bilgi birikimimi, Blog yazılarımla sizlerle paylaşıyorum.

Zor Dönemlerde Ekip Olabilmek için Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Hepimiz, bir kriz ortaya çıktığında doğrudan hayatta kalma moduna geçme eğilimindeyizdir. Ancak kriz döneminde ortaya çıkan belirsizlik, ekip olarak gelişmemize yardımcı olmak için fırsatlar da sunar. 

Mevcut yaşamda öncelikle COVID-19 tarafından darbe aldık. Bir çoğumuz bir belirsizlik duygusu yaşadı ve ne yapacağımızı bilemedik. COVID-19  fırtınası tarafından vurulduktan haftalar sonra kendimize gelmeye başladık. Çözüm yolları üretmeye başladık. Yaralarımızı sarmamız pek fazla zamanımızı almadı. Ancak ofisler birer hayalet ofise dönüştü. Hepimiz uzaktan, evimizden çalışmaya başladık. Takım olanlar önce bunun sıkıntısını yaşasa da ardından yollarına kaldıkları yerden devam etme başarısını gösterebildiler.

Kendimizi fırtınanın ortasında bulduğumuzda ilk tepkimiz “Şimdi ne yapacağız?” oldu. 

Fırtınalar sıklıkla karşılaşılan bir şey değildir. Eğer bir denizciyseniz fırtına çıkacağını anladığınızda en yakın limana sığınıp fırtınanın geçmesini bekleyebilirsiniz. Fırtınalar aylarca sürmez. Ama COVID-19 fırtınası bir hayli uzun sürdü. Gayrimenkul sektörünü bir çok yönden olumsuz şekilde etkiledi. Gelirler düştü. Ofisler ayakta kalmak için büyük çabalar sarf etti. 

Bazı ofis ve markalar kendini ve işini optimize ederek bu fırtınayı kendi lehine kullanabilmeyi başardı.

Bu zor COVİD 19 günleri hayatımızı fazlasıyla olumlu veya olumsuz yönde değiştirdi. Sahip olduğumuzu birçok alışkanlığı bırakıp yeni alışkanlıklar öğrenmek zorunda kaldık. Artık eğitimlerimizi ve toplatılarımızı Zoom üzerinden yapıyoruz. Kendimizi geliştirdik ve yeni şartlara uyum sağlamaya çalışıyoruz. Bazı marka ve ofisler bu dönemden çok şey öğrenerek çıktı. Bazıları ise ağır darbeler aldı. Şu an ya yoklar yada iflas etmiş durumdalar. 

Fırtınada yelkenlerinizi doğru ayarlamanın ağır bir bedeli vardır. Bu bedel hem zihinsel hem de fiziksel olarak zorlayıcı olur. Hiçbirimiz bu fırtınalı COVİD 19 dönemini unutmayacağız. Yeni koşullara uyum sağlayabilen marka ve ofisler yollarına devam edecek. Bu uyumu sağlayabilen danışman ve takımlar da aynı şekilde başarı yolculuklarına yelken açacaklar. 

Kendimize ve işimize yardımcı olacak doğru stratejiler ve önlemlerle bu dönemden çok daha güçlü çıkabilme şansımız var. 

Covid dönemi başladığında, işinizi ve yaşamınızı optimize etmek ve bu zor zamanlarda kontrol edebileceğiniz şeylere odaklanmak, takım ruhunu koruyabilmek, yeni yollar aramak ve bulmak gerçekten inanılmaz takım çalışmalarına neden oldu. 

Hayatınızı değiştirecek denklem

Neden, Etkiden daha büyüktür. Bu nedenle N > E olarak bir denklem yazabiliriz. Bu denklemi anlamak ve kullanmak sizin günlük yaşamınızda önemli bir dönüşüme neden olabilir. 

Herhangi bir anda, ya neden ya da etki içinde oluruz. Neden; hayatımızda başımıza gelen her şey için sorumluluk almak ve/veya içinde bulunduğumuz durumun bir şekilde daha derin bir amaca hizmet edebileceğini anlayabilme becerisidir.

Etki, başımıza gelen her şey için başka bir kişiyi, pandemiyi veya ekonomik koşulları, dış bir gücü suçladığımız zamandır. Muhtemelen şu anda Facebook paylaşımlarından da anlayabileceğimiz gibi, herkes bir etki zihniyeti içinde!

Bu denklem, nedenler ve etkileri üzerine olan bir denklemdir. Ancak başarılı insanlar ve ekipler her zaman sonuçlar üzerine odaklanırlar. 

Bir gayrimenkul ekibi olarak, şu anda kendi sonuçlarınızın etkisinde olmanız son derece doğal. Ancak kendiniz, işiniz ve ekibiniz için yapmanız gereken şey nedenleri anlamak olmalıdır.

Nedenleri anlamaya ve nedenlerin üzerine gitmeye başladığınızda karşınıza saysız fırsatlar çıkmaya başlayacaktır.

Tanıdığınız birçok insanın sonuçlardan sürekli şikayet ettiğine ve endişe duyduğuna tanık olabilirisiniz. Hatta, bu tutumda olan insanların yalnız olmadığını, yanlarında bolca aynı tutumda olan insanlar olduğunu da fark edebilirsiniz. 

Nedenleri anlamaya çabalamak ve üzerine gitmek sizi sadece kişisel olarak değil, aynı zamanda profesyonel olarak da mükemmel yapacaktır. 

Tepkileriniz Ekibinizi Nasıl Güçlendirir?

Şu anda, ekip liderlerinin bir olaya tepki verme şekillerinin nasıl olduğunu anlamaya her zamankinden daha fazla ihtiyacı var. 

O + T = Ç formülü; meydana gelen bir Olaya verdiğiniz Tepkinin hangi Çıktıyı ortaya koyduğunu ifade eder.

Çevremizdeki olaylara baktığımızda çıktının tamamen olaydan kaynaklandığını düşünürüz. Ama bu aslında doğru değildir. Çıktı, olayın kendisinden ziyade olaya verilen Tepki tarafından şekilenir.

Eğer bir ekip veya takıma liderlik yapıyorsanız, sizin tepkileriniz, ekibinizdeki insanların nasıl tepki verdiğini belirler. Bir lider olarak kendinize sıklıkla “Ekibime nasıl tepkiler vererek liderlik tutumu gösteriyorum?” diye sormanızda önemli bir fayda vardır.

Bu denklemin gücü, çıktı olarak odaklandığımız şeydir. Yönettiğimiz ekibe veya takıma karşı duyarlıysak, ulaşmak istediğimiz çıktılara odaklanmamız gerekir.

Optimum bir zihniyette değilsek, duyarlı değilizdir. Tepkisel davranıyoruzdur. Tepkisellik, duyarlı olduğumuzda hissedeceğiniz rahatlık ve sakinlik yerine, kararlarınızın korku, stres ve olumsuzluğa odaklandığı anlamına gelir.

Hayatta çıktılara odaklanma becerinizi kaybederseniz, sahip olduğunuz tüm gücü kaybedersiniz.

Ekip olmayı başarabilmek

Ekip Olarak Odağınızı Doğru Belirleyin

Tüm korku ve endişe, istemediğimiz şeylere odaklanmaktan ve bunları geleceğe taşımaktan kaynaklanır.

Yarın ne olacağına dair her türlü tahmini yapabiliriz. Haberleri izleyebilir veya sosyal medyada komplo teorilerini okuyabiliriz. Ama günün sonunda hiçbirimiz yarın ne olacağını bilemeyiz.

Kafanızda bir şeyler yaratacaksanız, bunun sevdiğiniz ve sizi iyi hissettiren bir şey olmasını tercih etmelisiniz. 

Unutmayın, beynimiz gelişmek için değil, hayatta kalmak için bize hizmet ediyor. Beynimiz bizi korumak adına, bize sürekli olarak konfor alanımızda kalmamızı telkin ediyor. Bu nedenle cesaretimizi çoğu zaman kaybedip kendimizi hayatın yuvarla gitsin akışına bırakıyoruz. Bu durumda hayat ve başkaları bizi nereye çekiyorsa, o yöne doğru gidiyoruz. Kendimizin değil, başkalarının hayallerinin bir parçası oluyoruz. 

Şu anda bir ekip olarak soluklanıp korkularınızı yenebilmeniz gerekiyor. Ekibinizle birlikte sahip olmak istediğiniz geleceği mücadele ederek yaratmaya başlamalısınız. Bunu başarmanın en kolay ve doğru yolu ise odağınızı belirlemekten geçer. Odağınız olumlu ve sorumlu bir odak olmak durumundadır. 

Bu haftalık da bu kadar.

Hepinize bol kazançlı bir hafta diliyorum.

Güven AÇIK

Facebook
Twitter
LinkedIn

Okuyabileceğiniz Diğer Blog Yazılarımız

Yıllın Sonu Geldi

2023 bitti bitecek. Yılın sonu geldi! Peki siz ne durumdasınız? Tüm hedeflerinize ulaşabildiniz mi? 2024 te sizi neler bekliyor?

Yılı kapatmak ve 2024′ e hazırlık

Bu yılın bitmesine 60 günden az bir zaman kaldı. Yılı kapatmak ve 2024’e hazırlık yapmak için çalışmalara başlamak lazım.

80/20 Çalışma Modeli

Herkesin doğal olarak daha hazla kazanma arzusu var.  80/20 Çalışma Modeli bir çok ofisin danışman tutundurmak veya danışman çekmek için kullandığı yöntemlerden bir tanesi. Ancak doğru yönetilmezse, ofislerin kapanmasına neden oluyor. Neden mi? Okumaya devam edin.

One thought on “Zor Dönemlerde Ekip Olabilmek için Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bir cevap yazın