Yeni Yönetmelik Hakkında Tespitlerim

Merhaba Gayrimenkul Profesyonelleri,

 

Gayrimenkul sektöründe eğitimci olduğum için yeni yönetmelik hakkında bolca soru alıyorum.

Bundan memnunum. Çünkü sektörün nabzını daha iyi tutmuş oluyorum.

Yeni yönetmeliğin yayınlanmasından bu yana oldukça uzun bir süre geçti. Bazı hedef tarihler belirlendi. Ancak bu tarihlere uyulamadı. Yetki Belgesi için süre 2020 Temmuz ayına kadar uzatıldı.

Bence en önemli sıkıntı, bilgi kirliliği.

Özellikle sosyal medyada çıkan kaynağı belirsiz yazılar büyük sorunlar doğuruyor. Bunun temel nedeni mesleğin bir kanuna değil de bir yönetmeliğe bağlı olarak yapılandırılması.

Geçen ay İstanbul Ticaret Odası’nın düzenlemiş olduğu toplantıya katılmıştım. Toplantıya ilgi çok fazlaydı. Yapılan konuşmalarda ki açıklamalar da değerli bilgiler içeriyordu.

Son bir kaç aydır, özellikle yetki belgesi veren kurumların rekabeti ve bununla bağlantılı karşılaşılan sorunlar gayrimenkul profesyonellerini oldukça bunaltıyor.

Son yaptığım araştırmada Emlak Pencerem ’den Sayın Hatice Kolçak’ın İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Sayın Nizameddin Aşa ile yaptığı görüşmenin içeriğini okumanızı öneriyorum.

Anladığım kadar ile  süreç iyi kötü bir şekilde devam ediyor.

 

Ben kendim çıkardığım bazı temel bilgileri sizinle paylaşmak istedim.

 1. 5 Haziran 2018 den sonra emlakçılık yapmak isteyenler en az Lise mevzunu olacak.
 2. Yeni açılacak tek kişilik bir ofisin en az 30 m2 olması gerekiyor.
 3. Meslek Yeterlilik Sınavına girip 5. Seviye Belgesine sahip olması gerekiyor. Eğer ofisin sahibi ve vergi mükellef kendisi ise.
 4. 5 yıl veya daha fazla hüküm giyenler bu mesleği yapamayacak.
 5. 5 Haziran 2018 den önce vergi mükellefiyseniz, bir odaya kaydınız varsa ve bir kurstan belgeye sahipseniz (ismek / Ticaret Odası MEB’e bağlı) İlkokul mezunuysanız bu mesleğe devam edebiliyorsunuz. 30 m2 şartı da aranmıyor. Mesleki yeterlilik belgesi de istenmiyor.
 6. Bir markadan aldığınız emlak eğitimi sertifikanız geçerli değil. Çünkü onlar MEB’e bağlı verilmiş sertifikalar değil.
 7. Mesleği evinden yapan veya vergi mükellefiyetine ait adresi ev adresi olarak gösterenler kabul edilmiyor. Yani yasal adresiniz bir gayrimenkul ofisi olmak durumunda. Burada ciddi bir adres değişikliği ve teftiş olmak durumunda.
 8. Eğer 2 kişilik bir emlak ofisiysen 36 m2 mekanın olması lazım. Eğer danışman sayını bir kişi daha artırırsan m2 ihtiyacın 36 m2 x 1.2 = 43,2 metre kare olmak durumunda. Yani buradan şu anlam çıkıyor. Her kişi başı 6 m2 ye ihtiyaç var. 10 kişi için 60 m2 gerekiyor. 20 kişi için 120 m2. 30 m2 de işletme sahibi için eklersek oldu size 150 m2. Burada soru net mi brüt mü sorusu? 100 danışmanı olan bir ofisin 600 m2 ye ihtiyacı var.
 9. Müktesep (kazanılmış) haklar için en son başvuru tarihi 5 Aralık 2019. Kaçırmayın.
 10. Ticaret veya Esnaf odasından NACE kodu almanız gerekiyor.
 11. Bazı markalarda alındığını duyduğumuz %3 hizmet bedeli tamamen hatalı. Ticaret İl Müdürlüğüne müracaat edip fazla tahsil edilen hizmet bedelini geri talep edebiliyorsunuz.

 

Geçenlerde LinkedIn de okuduğum bir yazıda da bazı para cezaları kesileceğini okumuştum. Bu konuda bir kaynak bulamadım. Ancak araştırmalarım devam ediyor. Yeni bilgilere ulaştıkça sizinle paylaşacağım.

İçinde bulunduğumuz durumda çok fazla belirsiz ve yoruma açık durum var. Bu belirsizlik ve karanlık noktalar oldukça endişe verici.

Son İTO zümre toplantısında İstanbul’da kayıtlı 15,000 adet emlakçı olduğunu bunun sadece 2000 adetinin mesleki yeterlilik belgesi aldığı ifade edilmişti. Geçmiş  dönemlerden dili yananlar artık bu mesleki yeterlilik belgesi baskısına fazla itibar etmiyor. Bunun da ana temeli işlerin yönetmelikle çözülmeye çalışılması.

Gerekli olan aslında Emlak ve Emlak Yönetimi Kanunun çıkartılması.

 

Hepinize güzel ve başarılı bir hafta diliyorum.

 

Güven AÇIK

Posted in Emlak, Emlak Eğitimi, Gayrimenkul, Gayrimenkul Danışmanı, Gayrimenkul Eğitimi and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.