Güven AÇIK-MENTOR

Güven AÇIK-MENTOR

Gayrimenkul sektöründe edinmiş olduğum 21 yıllık deneyim ve bilgi birikimimi, Blog yazılarımla sizlerle paylaşıyorum.

Verimli Olmak İçin 4 Yöntem

Verimlilikte amaç daha az zamanda daha fazla iş yapmaktır.

Ritüel ise çok farklı bir zihniyeti gerektirir. İnsanların kutsal kabul ettikleri davranış biçimleridir. Bu davranışlar, belli aralıklarla tekrarlanır. Ritüeller sayesinde insanlar daha huzurlu, güvenli bir yaşama sahip olacaklarını düşünürler. Hedef ise bolluk, bereket, sağlık ve uzun ömür gibi kavramlardır. Ritüeller her gün başardığınız şeyleri yansıtmak, planlamak ve anlamlandırmak için bilinçli bir yavaşlama şeklidir. Mümkün olduğu kadar verimli bir şekilde, acele etmeden, tadına varılması gereken bir temel alışkanlıktır.

Her gün veya her hafta çalışmak yerine düşünmek, hayal kurmak ve plan yapmak için zaman ayırmak, kendinizi rahat hissetmenize neden oluyorsa, bunun nedeni Ritüeldir! Günlük koşturma çarkından kısa bir süre için de olsa, çıkmak ve derin bir zihinsel nefes almaktır. Kendinizi ve hedeflerinizi kontrol etmek için kutsal zaman olarak düşünebilirsiniz.

Bir Gayrimenkul danışmanının  diğer profesyoneller gibi ritüellere ihtiyacı vardır. Başarılı danışmanlarda bunları sıklıkla görürsünüz. Mükemmel danışmanlar ritüellerinden hiç bir zaman vazgeçmezler, yapmak için üşenmezler ve pes etmezler. Bu ibadet kararlılık ve azim ile her  gün ve her hafta düzenli olarak yapılır. Sıra dışı danışmanların ritüellerini yaparken huzur ve keyif aldıklarını da fark edersiniz. 

Şimdi size kısaca yüksek gelir üreten Gayrimenkul Profesyonellerinin ritüellerinden bahsetmek istiyorum. 

Sabah Ritüelleri

1. Sabah Ritüeliniz

Tepki vermek yerine sizi başarı ile dolu bir güne hazırlayan bir ritüele sahip olun. Belki mahallenizde bir yürüyüşe çıkmak, yoga yapmak, kitap okumak, günlük tutmak ya da hiçbir şey yapmadan çayınızı yudumlarken pencerenizden  manzaranın keyfini çıkarmak olabilir.

Sabah ritüelleri günün sağlıklı başlaması ve devam etmesi için önemlidir. Koşturma ve panikle başlayan bir gün aynı şekilde yorucu olarak biter. Bunun sürekli olması halinde gün gelir ve beyin şalterleri kapatıp sizi ebedi dinlenmeye alabilir. Her günü bir kaos olarak yaşamak yerine çevrenizdeki olumlu ve güzel şeylere, sahip olduğunuz değerleri hatırlayacağınız bir ritüel uygulamaya koymak hayatınızı olumlu yönde geliştireceği gibi enerjinizi de istediğiniz seviyeye taşıyacaktır. 

Haftalık İncelemeler

2. Haftalık İncelemeniz

Geçen haftanın nasıl geçtiğini anlamak ve bir sonrakine hazırlanmak için en az bir saatinizi ritüele ayırın. Bu ritüel, büyük resimdeki hedeflerinizi kontrol etmek, üzerinde çalıştığınız satılık ve kiralık işlemlerini gözden geçirmek, size herseyin  yolunda olup olmadığından emin olma fırsatı sağlayacaktır. Haftalık incelemenizi çok özel bir törene dönüştürün. Bu ritüelinizi yaparken en sevdiğiniz içeceği, yiyeceği, defterinizi ve kaleminizi yanınıza alarak sizi en çok motive eden ve sevdiğiniz, huzur veren bir mekanda yapın.

Haftalık inceleme yapmanın en pratik ve etkin yolu; önce geçen haftayı en iyi şekilde ve tarafsız bir şekilde sorgulamakla başlar. Neler iyi gitti? Neler kötü gitti? Neleri yapmaktan vaz geçmelisiniz? Neleri daha fazla yapmalısınız? Kendinizi geliştirmek adına düşünce ve duygularınızı ne şekilde kontrol etmelisiniz? 

Haftayı sorgulamak, gözden geçirmek kendini tanımanın, öğrenmenin ve  geliştirmenin en doğru yoludur. Her hafta başarı yolcuğunuzda hedefinize doğru emin bir adım atmaktır. Sorgulama ve gözden geçirme sonucunda kazanımlarınızı da dikkate alarak bir sonraki haftayı planlamalı ve düzenlemelisiniz. 

Günü Planlamak

3. Gününüzü Planlamak

Haftalık incelemeniz büyük resmi değerlendirmek için önemli bir ritüeldir. Günlük planlama ritüeliniz ise, hedeflerinizi ve niyetlerinizi eyleme dönüştürmek için büyük bir fırsattır. Günlük planlama, her gün yaptığınız şeyin aslında yapmak istediğiniz şey olduğundan emin olmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda işler planlandığı gibi gitmediğinde rotayı düzeltmek için bir imkan sağlar. 

Gününüzü hayal kırıklığına uğratmamak yerine başarılı hissetmenizi sağlayacak şekilde bir planlama yapmak büyük bir erdem ve üretkenlik sağlayan bir ritüeldir. 

Sabah ritüelinizi tamamladıktan sonra haftalık planınıza göre o günü hangi aktiviteler ile doldurduysanız, tereddüt etmeden uygulamaya geçmelisiniz. Günün planını bozacak her şeye hayır demeye zihin olarak hazır olmalısınız. Sizi günlük planınızdan uzaklaştıracak her istek ve ricaya sağlam bir nedenle olumsuz bir yanıt verecek kadar özgüvene sahip olmalısınız. Bazen günlük planınızı yerle bir edecek bir acil durum ile karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumları yönetirken soğuk kanlı olmak ve biraz daha fazla çaba ortaya koymanız gerekebilir. 

Akşam ritüelleri

4. İş Gününüzü Bitirmek

İş gününü bitirmek yada kapatmak birçok gayrimenkul danışmanının yapmadığı bir ritüeldir.  İş gününü kapatma ritüeli, aslında çalışma zamanından günün geri kalanına fiziksel ve zihinsel bir geçiş ritüelidir. Beyninize işleriniz hakkında endişelenmeyi bırakabileceğini söylemenin zahmetsiz bir yoludur.

İş gününü kapatma ritüelinizin karmaşık olması gerekmez. Her iş gününü masa üstlerinizi (fiziksel ve dijital) toplayarak, o gün yaptığınız işleri tamamlayarak, başaramadığınız her şeyi de ertesi güne erteleyerek sonlandırmalısınız. Masa üzerlerinizi temizlenmiş ve yapılacak işler listenizi güncelleyerek ofisten çıkmak veya eve ulaşmak inanılmaz rahatlatıcı bir duygudur. Bu ritüeli yapmadan ofisten ayrılmak tüm sorunları zihninizde beraberinizde eve, ardından da uykuya taşımak olur. Kafanızda uçuşan işler ve sorunlar ile yastığa başınızı koyduğunuzda rahat bir uyuku uyuyamayacağınız aşikardır. 

Bu nedenle iş gününü kapatmak veya bitirmek çok yararlı bir ritüeldir. Uygulamaya başladığınız anda kendinizi hem daha huzurlu hissetmeye başlarsınız hem de verimliğiniz önemli bir artış gösterir. 

Verimlilik söz konusu olduğunda, daha hızlı yapmaya odaklanmak cezbedici olabilir. Ancak, bazen yapabileceğiniz en üretken şey, yavaşlamak ve ilk etapta neden daha üretken olmak istediğinizi yeniden düşünmektir. 

Yukarıda bahsettiğim bu dört ritüel, başlamak için harika bir fırsattır. Uygulamanızı önemle tavsiye ederim. Eğer daha verimli ve başarılı olmak gibi bir hayaliniz varsa!

Bu haftalık da bu kadar. Bol kazançlı bir haftanız olsun.

Görüşmek üzere.

Güven AÇIK

Facebook
Twitter
LinkedIn

Okuyabileceğiniz Diğer Blog Yazılarım

Yıllın Sonu Geldi

2023 bitti bitecek. Yılın sonu geldi! Peki siz ne durumdasınız? Tüm hedeflerinize ulaşabildiniz mi? 2024 te sizi neler bekliyor?

Yılı kapatmak ve 2024′ e hazırlık

Bu yılın bitmesine 60 günden az bir zaman kaldı. Yılı kapatmak ve 2024’e hazırlık yapmak için çalışmalara başlamak lazım.

80/20 Çalışma Modeli

Herkesin doğal olarak daha hazla kazanma arzusu var.  80/20 Çalışma Modeli bir çok ofisin danışman tutundurmak veya danışman çekmek için kullandığı yöntemlerden bir tanesi. Ancak doğru yönetilmezse, ofislerin kapanmasına neden oluyor. Neden mi? Okumaya devam edin.

Bir cevap yazın