kim gayri menkul sahibi olabilir

Türkiye'de Kim Gayrimenkul Sahibi Olabilir?

Ülkemizde bir taşınmaz mülk edinmek belli şartlara sahip olmayı gerektirir.

Eğer Türk vatandaşı iseniz temelde iki şekilde taşınmaz mülk edinme gerçekleşebilir;

  1. Gerçek Kişiler
  2. Tüzel Kişiler

Her ikisinin de kendine has bazı özellikleri vardır. Bir hukukçu olmasanız bile bir gayri menkul danışmanı olarak aralarındaki farkları bilmeniz yararınıza olur.

Gerçek Kişiler, temelde bir ülkenin insanlarıdır. Irk, din, dil, cinsiyet gibi farklar gözetmeksizin bütün insanlar bir kişi olarak tanımlanır ve kişilerin taşınmaz mülk edinme koşulları da Türk Mülkiyet Hukuku tarafından şekillenmiştir.

Özellikle aklınızda kalması gereken insan dışında hayvan ve bitkiler mülk sahibi olamazlar. Bundan fayda sağlamalarına izin verilmez.

Gerçek kişiler hakkında biraz daha ayrıntıya girersek;

  1. Tapu Sicil Dairelerinde işlem yapılabilmesi için öncelikle söz konusu gerçek kişinin HAK sahibi olması istenir. Örneğin; kişinin evini çocukları hak sahibi olmadığı için satamaz. Ancak ölüm sonucunda miras yolu ile hak çocuklarına geçer ve çocuklar bu şekilde satış için hak sahibi olurlar.
  2. Tapuda işlem yapabilmek için kişinin ehliyeti olması gerekir. Ehliyet Sahibi olmak bir hukuk terimidir. İşlem yapacak olan kişinin yaptığı işlemin sonuçlarını öngörebilecek bir vasıfta olması anlamına gelir. Bir tapu müdürünün önüne gelen kişi anormal davranışlar sergiler ise tapu müdürü kişinin ayırt edebilme yeteneği hakkında şüpheye düşerse işlemi erteleyebilir veya gerekli başka belgeler talep edebilir. 65 yaş sınırını bunun için koyulmuş olsa bile son söz Tapu Müdüründe olacaktır. Bu yaşın altında olunsa bile Tapu Müdürü bir anormal durum sezerse işlemi durdurabilir.
  3. "Onsekizini" doldurmak olarak da bilinen REŞİT olma durumu devam etmektedir. Yıl, Ay, Gün ve saat olarak tam doldurulmuş olması gerekir. Velayet altındaki kişiler gayri menkul edinebilirler ve tasarrufta bulunabilirler. Bunun için velayetine sahip kişilerin rıza göstermesi gerekir.
  4. Gerçek kişi vesayet altında ise vesayet makamının izni gerekir. Bunlar aşağıda belirttiğim koşullarda ortaya çıkabilir;
    1. Yaşın küçük olması halinde bir veli tayin edilir.
    2. Kısıtlılık; akıl hastalığı veya azlığı, bağımlılıklar, Kötü yaşam tarzı, Kötü Yönetim, Savurganlık, Bir yıldan uzun Hapis Cezası, Kişinin Kendi Talebi.

Bu yazıma Tüzel Kişileri de eklerdim ama uzun olur. Bir sonraki yazımda Tüzel Kişiler hakkında bilgi vereceğim.

Umarım faydasını görürsünüz.

Posted in Emlak, Gayrimenkul, Gayrimenkul Hukuku and tagged .

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.