TERK nedir? Hangi orandan sonra bedel ödenir?

Gayrimenkul işindeyseniz ve arsa, arazi çalışıyorsanız bu sözcüğü bolca duyarsınız. TERK!
Nedir? bu TERK konusu, kısa da olsa bilgi aktarmak istedim.
Bilmem duydunuz mu ama DOP denilen ve açılımı ” Düzenleme Ortaklık Payı ” olan bu uygulamadan dolayı arsamızın belli bir kısmını terk etmek yani belediyeye veya başka bir kuruma vermek durumunda kalabiliriz.
Terk edilen alan imar kanununa göre parselin brüt alanının en çok % 40‘ı kadar olabilir. Bu oranı aşar ise, bunun için bir bedel ödenmesi gerekir.
Terk oranları çoğunlukla %40 oranında olmaz. Bu maksimum orandır. Genelde terk oranları daha düşüktür.
DOP sayesinde o bölgede yol, yeşil alan, okul, camii, belediye hizmet alanları, spor alanları gibi çevre halkına hizmet amaçlı düzenlemeler yapılır. Terk işlemi sadece bir kez yapılabilir. 
Arsa veya araziniz ile ilgili birden fazla terk durumunda kalıyorsanız veya buna zorlanıyorsanız en kısa zamanda avukat tutup itiraz davası açmanızda fayda olacaktır.
Bazen daha değişik olaylar yaşanabilmektedir. 
Terk talebinde bulunan kurum ödeme yapmak yerine size arsa emsalini artırmayı teklif edebilir. Eğer bu teklif işinize geliyor ise bu teklifi de kabul edip daha fazla inşaat alanı yaratabilirsiniz.
Terk konusu bir gayrimenkul danışmanının da dikkatli olması gereken konudur. Arsa ve arazi çalışıyor iseniz mutlaka terki öğrenmeli ve terk oranların yüzde kaç olduğunu netleştirmelisiniz. Aksi halde üretilecek inşaat alanı konusunda sıkıntılar doğabilir.
Aklınızın bir köşesinde dursun. Belki bir gün gerekir kullanırsınız.
Posted in Emlak and tagged , , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.