Sosyal Medyayı Etkin kullanmak

Güven AÇIK-MENTOR

Güven AÇIK-MENTOR

Gayrimenkul sektöründe edinmiş olduğum 21 yıllık deneyim ve bilgi birikimimi, Blog yazılarımla sizlerle paylaşıyorum.

Sosyal Medyayı Etkin kullanmak

Günümüz gayrimenkul danışmanı için aktif pazarlama olmazsa olmaz. Rekabetin son derece yüksek olduğu bu günlerde daha hızlı sonuca ulaşmanın en etkin yolu aktif pazarlama yapmak.

Aktif pazarlamanın en güçlü silahı ise Sosyal Medya!

Sosyal medya nedir?

Bu sorunun cevabı yüzlerce farklı şekilde verilebilir. Ancak bir gayrimenkul danışmanı için sosyal medya belli platformları ön plana çıkartıyor. Peki, hangi bu sosyal medya platformlarından bahsediyoruz?

Gayrimenkul sektörü için en yüksek geri dönüş sağlayan sosyal medya platformları sırasıyla;

 • Facebook
 • Instagram
 • Youtube
 • LinkedIn
 • Twitter

Bu platformları profesyonelce kullanmayı öğrenmek gerekiyor. Yapılan düzensiz ve hedefsiz paylaşımlar fayda yerine zarar veriyor.

Bu platformlarda mümkün olduğunca aktif olmaya ve düzenli gönderi yayınlamaya özen göstermek gerekiyor. Her bir sosyal medya kanalının kendine has kullanma özellikleri var. Her birini tek tek öğrenip ustalaşmanızda büyük yarar var.

Buna ayıracak zamanım yok diyorsanız, kendinize bu konuda profesyonel bir sosyal medya ajansı bulmanızı şiddetle tavsiye ederim.

 

Yıllık Sosyal Medya Planı

Öncelikle kendinize yıllık bir sosyal medya planı hazırlamalı ve buna sadık kalmalısınız. Bu planı oluşturduktan sonra dönemsel planlar oluşturmalısınız. Bu planların dönemleri 3 veya 4 aylık dönemler olabilir. Her 3-4 ayı önceden planlayıp içerik ve görseller hazırlamalısınız.

Daha sonra belli bir düzende bu sosyal medya kanallarında sürekli paylaşım yapmalısınız ve sürekli hatırda kalmaya çalışmalısınız.

Burada devreye gönderilerin sıklığı devreye giriyor. Facebook ve Instagramda günde en az 3 kez bir gönderi paylaşmalısınız. Bu gönderilerin gün ve saatlerini takipçilerinize ait olan geri dönüş grafiklerinden kolayca bulabilirsiniz. Hangi gün ve saatlerde etkileşim sayınız artıyorsa o gün ve saatlerde gönderilerinizi paylaşmanız en doğrusu olacaktır.

Bu konuda size kolaylık sağlayacak bazı planlama araçları var ama hepsi İngilizce. Yakın bir zamanda Türkçe olanı piyasaya çıkacak ama şu anda tercümesi yapılıyor. Bu sosyal medya planlama aracının adı “Onlypult” Bunun dışında “Buffer”, “Hootsuit” var ama daha tam Türkçe hali yok. Bu planlama araçları size gönderilerinizi önceden hazırlama ve takip etme olanağı sağlıyor. Her gün gönderi yapmakla uğraşmıyorsunuz. Hangi gün ve saatte gönderi yayınlamak istiyorsanız bu planlama araçları sizin adınıza yapıyor.

Twitter’da günde 5 gönderiye kadar çıkabilirsiniz. LinkedIn’de ise Haftada bir veya iki günde bir gönderi yayınlamanız çok büyük geri dönüş sağlayacaktır.

Youtube’da ise bolca video oluşturmanızı ve yayınlamanızı öneriririm. Özellikle tüm mülklerinizin videolarını Youtube Blogunuzda yayınlamak size inanamayacağınız bir fark sağlayacaktır. Google algoritmasında videolar açık ara fark yaratıyor. İkinci fark yaratan araçlar ise SEO çalışması. Üçüncüsü ise Hashtag’ler.

Sosyal Medya İpuçları
 • Instagram’da yayınladığını her gönderide “Alt Metin” bölümünü SEO kelimeleri ekleyin. Bu Google aramalarında üst sıraya çıkmanızı sağlayacaktır. Eğer bir mülk satıyor veya kiralıyorsanız görselin altına “Alt Metin” bölümüne mutlaka şu şekilde bir SEO yazısı ekleyin. “ Üsküdar, Ferah, 3+1, Satılık ara kat “
 • Instagram hikayelerini çok aktif kullanın ve mümkün olduğunca yaratıcı olun. Faydalı ve sorun çözücü, bilgi verici içerikler paylaşın. Günde 3-4 hikaye paylaşımı iyi olur.
 • Instagram ve Facebook etkileşimi çok önemsiyor. Paylaşımlarınıza yanıt veren herkese bir karşılık verin. Mutlaka bir kelime yazın ve bir etiket koyun. Bu sizin daha fazla kişiye ulaşmanıza olanak sağlayacaktır. Hiçbir yorumu cevapsız bırakmayın. Etkileşimi canlı tutun. Her dakika başı yanıt veremeseniz de, gün içinde belli bir zamanı etkileşime ayırın.
 • Instagram ve Facebook’ta mutlaka bütçeli reklamlar verin. Bu reklamlar size büyük geri dönüş sağlar. Bütçesiz reklam veya görsel paylaşımı ile bir yere varamazsınız. Küçük bütçeleri düzenli kullanarak harika sonuçlar elde etmeniz mümkün. Doğal olarak içeriğiniz, fotoğrafınız güzel, sıra dışı ve faydalı, eğlenceli ise.
 • Mutlaka gönderilerinizin altına karşı tarafı harekete geçirecek bir soru ekleyin. Bu harekete geçirici sorular; düşüncelerini veya tercihlerini sormak olabilir. Kısa net sorular sorarak kitlenizi etkileşime dahil edin. Bu sizin sıralamada öne geçmenize ve organik olarak büyümenize olanak sağlayacaktır.
 • Facebook’ta her gün en az bir tane canlı video paylaşın. Video paylaşımı Google’ın çok sevdiği bir gönderi türüdür. Bir anda ön plana çıkarsınız. Uzun olmasına gerek yok ama sürekli olması günün hep aynı saatlerinde olması size katkı sağlar.
 • İçerik ve fotoğraf kalitesine özen gösterin. Bu konuda hata yapmanız sizin sosyal mecra içinde bulunabilmenize engel olur. Yapmış olmak için yapmayın. Mutlaka yıllık bir sosyal medya planı üzerinde çalışın. Hedef kitlenizin önemsediği konulara daha fazla değinerek odakta kalmaya çalışın.

Bu önemli 7 ip ucunu dikkate alırsanız sosyal medyada daha iyi sonuçlar alırsınız.

Bu haftalık da bu kadar.

Geçen hafta yazamadım. Birçok okurum telefonla arayıp sordu.

Hepinize çok teşekkür ediyorum.

İyi ki varsınız.

Kızım Duru sağlığına kavuştuğunda daha düzenli birlikte olacağız.

Başarılar,

Güven AÇIK

Facebook
Twitter
LinkedIn

Okuyabileceğiniz Diğer Blog Yazılarımız

Yıllın Sonu Geldi

2023 bitti bitecek. Yılın sonu geldi! Peki siz ne durumdasınız? Tüm hedeflerinize ulaşabildiniz mi? 2024 te sizi neler bekliyor?

Yılı kapatmak ve 2024′ e hazırlık

Bu yılın bitmesine 60 günden az bir zaman kaldı. Yılı kapatmak ve 2024’e hazırlık yapmak için çalışmalara başlamak lazım.

80/20 Çalışma Modeli

Herkesin doğal olarak daha hazla kazanma arzusu var.  80/20 Çalışma Modeli bir çok ofisin danışman tutundurmak veya danışman çekmek için kullandığı yöntemlerden bir tanesi. Ancak doğru yönetilmezse, ofislerin kapanmasına neden oluyor. Neden mi? Okumaya devam edin.