Danışman Sosyal Medyada Nasıl Pazarlama Yapmalı

Picture of Güven AÇIK-MENTOR

Güven AÇIK-MENTOR

Gayrimenkul sektöründe edinmiş olduğum 23 yıllık deneyim ve bilgi birikimimi, Blog yazılarımla sizlerle paylaşıyorum.

Danışman Sosyal Medyada Nasıl Pazarlama Yapmalı

Son günlerde birçok müşterilerimizle üzerinde çalıştığımız tek bir konu var; Gayrimenkul Danışmanları Sosyal Medyada nasıl pazarlama yaparsa daha başarılı olurlar? Bugün size bu konuda genel stratejiler paylaşmak istiyorum. 

Arkadaşlar, Sosyal medya, gayrimenkul sektörü için hiç bu kadar cazip hale gelmemişti.

Herkes çevrimiçi! Alıcı ve Satıcılar Sosyal Medyada adeta cirit atıyor…

Geçmişte, çoğunlukla gençler ve teknoloji meraklıları çevrimiçiydi. Şimdi, yaşlısı, genci herkes Facebook’ta sürekli gezinip duruyor. Kendinizi sosyal medyada profesyonelce pazarladığınızda, her zamankinden daha fazla alı ve satıcıya ulaşma potansiyeline sahipsiniz.

Bugün yediden yetmişe herkes Facebook ve Instagram‘a odaklanıyor. Niye? Çünkü bu platformlar hem popüler hem de etkili. Sonuç üretmenize yarıyor.

Sosyal medya, kapsamlı  iletişim planınızın en değerli ve en önemli parçası!

Sosyal Etki Çevrenizden (SEÇ™) en yüksek getiriyi elde etmek için Yıllık İletişim Planı kullanmalısınız. Yıllık İletişim Planı, bir yıl boyunca SEÇ™ veritabanınızdaki her bir kişiye 100 dokunuştan oluşur. Bu dokunuşları gerçekleştirmek için 4 Temel İletişim Yöntemi kullanmalısınız.

100 dokunuş

100 Dokunuş için 4 Temel İletişim Yöntemi

1) E-postalar

2) Telefon Görüşmeleri veya Mesajlar

3) Önemli Günler için el yazısı ile gönderilmiş kişiye özel  Kartpostallar

4) Sosyal Medya Paylaşımları

Gayrimenkul profesyonellerinin kendilerini sosyal medyada nasıl pazarladıkları oldukça önemli. Kabul edersinizki Sosyal Medya kullanımı ince bir çizgide yürümeyi gerektiriyor. Arka planda çalışan algoritmalar, gönderilerinizin gösterilip gösterilmeyeceğine karar veren, sürekli güncellenen ve yenilenen dijital yapay zekalar.

Paylaşımlarınızın olumlu, tarafsız ve bir değer taşıması gerekiyor. Sosyal medya paylaşımlarınız her zaman katma değer üretmelidir. Sadece sosyal medyanızda değil, aynı zamanda SEÇ veri tabanınızı büyütmek için yaptığınız her eylem için geçerlidir.

Sosyal Medya Takipçileri Ayrı Bir Veri Tabanıdır

Etki çevrenizi CRM’nizde saklamak iyi bir fikir olsa da, zaman içinde her sosyal medya kanalında farklı kişilerin olması dikkat çekicidir. Her bir sosyal medya kanalınızın kendine özgü SEÇ veritabanları olması son derece doğaldır. Hesaplarınızı ayrı ayrı yönetmeli ve farklı pazarlama kampanyaları yapmalısınız.

SEÇ veri tabanınızı CRM’inize dahil etmek olmazsa olmaz bir kuraldır. Ancak bir dereceye kadar. Söz konusu veri tabanlarını Alt Gruplar olarak düzenleyerek yatırımın geri dönüşü açısından çok daha iyi sonuç vermektedir. Alt grubun kendine özgü bir kimliği “Persona”sı oluşacaktır. Her persona kendine özgü düşünür, hisseder ve davranır. Şu hatayı yapmaktan kaçının! Herkesi aynı kefeye koymayın. Bedeli ağır olur. 

Video Tanıtımı

Kendinizi Sosyal Medyada Nasıl Pazarlamalısınız

Facebook temasları, Yıllık İletişim Planınızdaki 100 temasın yüzde yetmişini  oluşturacaktır. Bu sizin için güzel bir haber. Çünkü sosyal medya hem verimli ve hem ucuz. Sosyal medyayı kullanmanın birçok yöntemi var. Ben bugün size hemen uygulamaya koyabileceğiniz dört etkin yöntemden bahsedeceğim.

1- Değer sunan doğrudan mesajlar (DM) kullanın

2- Takipçilerinizin gönderileri ve hikayeleriyle 10-10-5 yöntemi ile etkileşim kurun.

3- Bir Facebook SEÇ listesi oluşturun

4- Hikayeler yayınlayın ve oluşturun

1) Değer sunan doğrudan mesajlar kullanın

İşte size, gayrimenkul danışmanlarının kendilerini sosyal medyada nasıl pazarlamaları gerektiğine dair harika bir “DM” örneği.

“Merhaba ben Güven. Görüşmeyeli nasılsın? Emlak veri tabanımı güncelliyordum. Bende e-posta adresin olmadığını fark ettim. Seninle emlak sektöründen bazı mülk fırsatlarını paylaşmak istiyorum. Bu paylaşımların içinde belki senin veya çevrenin dikkatini çekecek satılık, kiralık mülkler olabilir. Eğer senin için bir sakıncası yoksa, bana e-posta adresini atabilir misin? Senin desteğinle ben de hedeflediğim işlem hacmine biraz daha yaklaşmış olurum. Yardımların için teşekkür ediyorum!”

İnsanlar kendilerine fayda sağlayacak bilgileri severler. Evet, veritabanınızı güncellemek adına onlara DM atıyorsunuz. Diğer taraftan onlara bir yatırım fırsatı sunuyorsunuz. Sunduğunuz asıl değer fayda sağlamanız.

Günde 50 tane Facebook DM gönderin. Yanıt aldığınız kişileri SEÇ veritabanınıza hemen ekleyin. SEÇ veritabanınızı büyütmenin en güvenilir yöntemi budur.

2) Günlük 10-10-5 yöntemi

Takipçileriniz ile düzenli etkileşim kurarken bu yöntemi her gün kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Bu iş için zamanınızı doğru yönetmelisiniz. 10-10-5 yöntemi 20-30 dakikadan fazla sürmemelidir. Sosyal medyadaki tavşan deliğinden içeri girip tüm sabahınızı boşa harcayabilirsiniz. Facebook’un içinde kendinizi kaybetmemek adına telefonunuzdaki alarmı hatırlatıcı olması için ayarlayın. Sizi uyarsın. Kaybolup gitmeyin.

10:      Gönderilerde ve hikayelerde ON beğeni veya emoji tepkisi verin

10:      Gönderilere ON yorum yazın (“Harika!” “Çok şirin!” “Tebrikler!”)

  5:      BEŞ adet paylaşım yapın veya kişisel mesaj gönderin

Bu etkileşimler oldukça faydalı. Sosyal Medya kullanıcıları için bu tepkiler çok şey ifade ediyor. İlişkilerin güçlü kalmasını sağlıyor. Hepsinden önemlisi, paylaşım ve gönderilerinizle etkileşime girmelerini daha kolay hale getiriyor. Mesajlaştığınız kişiler kendilerini size daha bağlı ve yakın hissediyorlar. Aynı zamanda “karşılık vermek” zorunda olduklarını düşünüyorlar. 

Kurduğunuz iletişim onların aklında sürekli kalmanıza hizmet ediyor. Takipçileriniz, gönderiler ve hikayeler ile etkileşime girdikçe sosyal medyada adınız daha sıklıkla görülmeye başlıyor. Bu sayede bir çok takipçinizin zihninde yer ediniyorsunuz. Tüm Gayrimenkul Danışmanları kendilerini Facebook’ta bu şekilde pazarlamalıdır. Bu kolay ve basit yöntem sayesinde alıcı ve satıcı bulmak son derece kolay.

3) SEÇ’niz için bir Facebook listesi oluşturun

Bunu Facebook grubu ile karıştırmayın. Aynı şey değil. Facebook arkadaşlarınızı listeler halinde kategorilere ayırabilme imkanı sağlıyor. Alt kırılımlar yaparak, SEÇ’nizi daha etkili bir şekilde kullanabilirsiniz. Her gün 10-10-5 yöntemini kullanarak hedef kitlenizle gereken etkileşimi sağlamış olursunuz.

Facebook SEÇ listenizde kimler olmamalı! Diğer Gayrimenkul danışmanları, arkadaşlarınız ve aileniz.

Eğitimlerimizde ayrıntılı olarak “Facebook’ta SEÇ Listesi Nasıl Oluşturulur  konusunu işliyoruz. Danışmanlar bu eğitimden fazlası ile faydalanıyorlar. 

4) Haftalık hikayeler yayınlayın ve oluşturun

Haftada en az bir gönderi veya hikaye paylaşın. Bu kabaca yılda 50 dokunuş demektir. Ancak uymanız gereken tek bir kural var. O da 4’e 1 kuralı! 

Dörde Bir kuralı nedir? Dört adet Kişisel Paylaşımdan sonra bir tane Gayrimenkul konusunda paylaşım yapmaktır. 

SEÇ’niz veri tabanınız ile ilişkileri geliştirmek için en güçlü olan paylaşım modeli videodur. Birçok gayrimenkul danışmanı video kullanmaktan pek hazzetmez. Aslında bolca pratik yaparak zaman içersinde harika videolar yaratabilirse paylaşabilirsiniz.

Facebook Sayfası

Facebook işletme sayfanız ne olacak?

Facebook işletme sayfasının nasıl kullanılacağı hakkında birçok soru alıyorum. Bugün bununla fazla zaman kaybetmek istemiyorum. Ancak, size şunu söyleyebilirim; Bir Facebook İşletme Sayfası, reklam yayınlamak dışında hiç bir işe yaramaz! Sadece, işletmeniz için bir “web sitesi” olarak hizmet verebilir. Çünkü tüm iletişim bilgileriniz, geçmişte yaptığınız işler, pazarlama kampanyalarınız burada olacaktır.

Evet, bir Facebook işletme sayfanız olmalıdır. Ancak, bugün bahsettiğim sosyal medya stratejileri sadece kişisel sayfanız için geçerlidir! Gerçekten odaklanmanız gereken işlere odaklanırsanız, kişisel sayfanızdan bolca potansiyel Müşteri ve Mülk Sahibi adayı yaratırsınız.

Bu haftalık da bu kadar.

Bol kazançlar.

Güven AÇIK

Facebook
Twitter
LinkedIn

Okuyabileceğiniz Diğer Blog Yazılarım

Dijital Gayrimenkul Pazarlaması

Gayrimenkul sektörü için dijital pazarlama artık olmazsa olmaz durumuna geldi. Bilmeniz gerekenleri sizinle yazımda paylaştım.

Sektörde Kalite Sorunu

Artık sektöre olan güvenim hiç mi hiç kalmadı. Yönetmelikte yapılan son değişiklikle beraber söyleyecek söz bulakta zorlanıyorum. Sektörde Kalite Sorunu ciddi boyuta!

Neden Gayrimenkul Danışmanı Oldunuz

Bu soru, her danışmanın yanıt vermesi ve kendisine sıkça sorması gereken bir sorudur. Eğer bu soruya cevap veremiyorsanız, bir yerde terslik vardır.

Bir yanıt yazın

Views: 617

Bir yanıt yazın