Son Çeyrekte Bizi Neler Bekliyor

Güven AÇIK-MENTOR

Güven AÇIK-MENTOR

Gayrimenkul sektöründe edinmiş olduğum 23 yıllık deneyim ve bilgi birikimimi sizlerle paylaşıyorum.

Son Çeyrekte Bizi Neler Bekliyor

Sıkıntılı 2022 yılının son çeyreğine ulaştık. 

Bu yazımda sizinle son çeyrek değerlendirmesi hakkında görüşlerimi paylaşmak istiyorum. Siz de kendi iç muhasebenizi yapmış olursunuz.

Biraz da 2023 ‘ü konuşmak istiyorum. 2023’te  neler yapmak ve nasıl çalışmak daha doğru olur? 

2022 son çeyrek yaklaşıyor

15 Eylül ’den itibaren 2022 nin son çeyreğine iyice yaklaşmış durumdayız. Her yılın son çeyreği aslında bir gözden geçirme ve değerlendirme dönemidir. Profesyonel gayrimenkul danışmanları her yılın son çeyreğinde bir gözden geçirme yaparlar. Geçen 9 ayın değerlendirmesi sonucunda, bazı kararlar verilir. Bunlar;

  • Neleri yapmayı tamamen bırakacağım?
  • Neleri daha fazla yapacağım?

Profesyoneller kendi güçlü ve zayıf yönlerini her yılın sonunda değerlendirirler. Yaklaşan yeni yılın temelini sağlam atmak için ön çalışmalar başlatırlar.

2023 takvimi

9 ayınız nasıl geçti?

Hep olduğu gibi bu yıl da farklı bir yıl oldu. Sadece Türkiye için değil tüm dünya için biraz toparlanma biraz soluklanma yılıydı. Yeni alışkanlıklara sahip olduk. Maskelerden tam anlamı ile kurtulmuş olmasak da eskiye oranla toplu taşıma araçlarında biraz rahatlama sağlandı. 

Web-Tapu ’dan işlemler daha çok yapılmaya başlandı. MYK 5 ve 4 sertifikaları iyice yaygınlaştı. Oda seçimleri hız kazandı. Yeni adaylar var. Merakla sonuçları bekliyoruz. Burada değinmek istediğim bir konu var. Eğer bir Esnaf veya Ticaret Odasına kayıtlıysanız, aidatlarınızı ödeyip ödemediğinizden emin olun. Aksi halde oy kullanamayabilirsiniz.

Bazı ofisler oldukça zorlanırken bazı ofisler oldukça yüksek adette işlem yaptı. Toprağa talep arttı. Bir milyon ile üç milyon fiyat aralığında  işlem sayısı artarken, Yedi milyon ile onbeş milyon arası işlem sayısı eskiye oranla çok düştü. Ticari Gayrimenkul hareketliliği devam etti. Büyük el değiştirmelere tanık olduk. Döviz hep yükselişteydi. Zaman zaman önemli müdahalelere tanık olduk. 

Son dokuz ayınızdan kendinize ders çıkartmalısınız. Neleri yapmayı bırakacağınıza, neleri daha fazla yapacağınıza karar vermelisiniz. 

Gayrimenkul pazarına yeni markalar girdi. Hızla yayıldılar. Anadolu’da yabancı markalar genişlemeye devam etti. Diğer sektörler çöküşte olduğu için gayrimenkul sektörüne katılım sayısında önemli artışlar oldu. 

Son 3 ayda neler yapabilirsiniz?

Son üç ayı iyi değerlendirmenizi tavsiye ediyorum. Çünkü yılın sonunda mülk satışları daha hareketli olacak. 2023 için bir öngörüde bulunmak şimdilik mümkün değil. 

Bunun en önemli nedeni 18 Haziranda yapılacak olan Genel Seçim. Seçimlerin 2022 nin son aylarında olacağına dair çok yazılar çıktı ama görünürde birşey yok. Tüm danışmanların siyasi hareketliliği yakından takip etmesini önemle belirtiyorum. 

Bir ekonomik program stratejisi hakkında bazı yazılar ve görüşler ortalıkta konuşuluyor. Bunlar biraz tepki ölçmek adına yapılan viral çalışmalar. Yirmi yılı aşkın bir süredir ülkemizi yöneten iktidar kolay kolay sahip olduğu olanakları terk etmek istemeyebilir. 

2020 de benzer bir yazı yazmışım. “Dolar: 8,3 ve Euro 10.1 ‘e yaklaşırsa satışlarda ciddi hareketlenme ile karşılaşabilirsiniz”. diye not düşmüşüm. Şu an dolar 18.25, Euro 18,25 İki yılda paramız oldukça değer kaybetmiş durumda. Bu nedenle yabancıya satışlar oldukça revaçta. 

Bu son 3 ay çok ama çok iyi değerlendirmeye gayret edin. Ne kadar çok işlem kapatabilirseniz, sizin için o kadar kıymetli olacaktır. 

Seçim hareketliliğini Ekim sonu, Kasım başında iyice hissetmeye başlayacağız. gerginliklere hazır olun. Ben 23 yıldır sektördeyim ve bildiğim şu ki gayrimenkul sektörü bu dönemlerde yavaşlar. İnsanlar barınma ihtiyacını seçim sonuna bırakırlar. Bu nedenle seçim yaklaştıkça işlerde bir azalma ile karşılaşabilirsiniz.  Tansiyon artarsa, biz oldukça zarar görürüz. Tam tersi herşey sakin ve güven ortamında ilerlerse, gayrimenkul sektörü de kendi yolunu bir şekilde bulacaktır. Bizim hız kesmeden işlere asılmamız en doğrusu olacaktır. 

2023 Genel seçimler

Seçim sonrası bizi neler bekliyor?

Bunu tahmin etmek çok zor ama dünya ekonomisine baktığınızda özellikle ABD yaşananlar, enflasyonun artması, hepsinden önemlisi enerji krizi kendini ciddi bir şekilde göstermeye başladı. Avrupa bu kışı zor geçirecek. Doğal gazın sınırlı olması, fabrikalara doğal gaz verilmemesi Avrupa’yı fazlasıyla endişelendiriyor.  

İngiltere’de Kralice Elizabeth’in ölümü İngiltere’yi hareketlendirecek. İngiltere Türkiye’de yapılacak olan seçimi çok büyük bir ilgi ile takip ediyor. Amerika’nın Türkiye üzerindeki etkisinin bir hayli azaldığının farkında. Elindeki maddi gücü kullanarak Türkiye seçimlerinde rol almak isteyebilir. Bu nedenle İngiltere’nin kimi destekleyeceği tahmin edilebiliyordu. Ancak kraliçenin 91 yaşında vefatı bazı konuların yeniden gözden geçirilmesine neden olabilir. Bakalım yeni Kraliyet Yönetimi neler yapmak isteyecek göreceğiz. 

Avrupa’da ki Doğal Gaz krizi, Amerika’da enflasyon, Çin’in tüm dünyaya hızla yayılması ve gayrimenkuller satın alması krizin belli akımları. 

Bizde ise, seçimler ve seçim dönemindeki parti liderlerinin tutumları pazar koşullarını fazlasıyla etkileyecek gibi görünüyor. 

Seçimi kazasız belasız atlatabilirsek, gayrimenkul pazarı hızlıca kendini toparlayıp yoluna devam edecektir. 

Ben de kendi adıma 2023 e yeni ve benzersiz eğitimler ile hazırlanıyorum. Bazı sürprizler de olabilir. 

Hepinize yaklaşan son çeyrekte başarılar diliyorum.

Bol kazançlar,

Güven AÇIK

Facebook
Twitter
LinkedIn

Okuyabileceğiniz Diğer Blog Yazılarım.

Yıllın Sonu Geldi

2023 bitti bitecek. Yılın sonu geldi! Peki siz ne durumdasınız? Tüm hedeflerinize ulaşabildiniz mi? 2024 te sizi neler bekliyor?

Yılı kapatmak ve 2024′ e hazırlık

Bu yılın bitmesine 60 günden az bir zaman kaldı. Yılı kapatmak ve 2024’e hazırlık yapmak için çalışmalara başlamak lazım.

80/20 Çalışma Modeli

Herkesin doğal olarak daha hazla kazanma arzusu var.  80/20 Çalışma Modeli bir çok ofisin danışman tutundurmak veya danışman çekmek için kullandığı yöntemlerden bir tanesi. Ancak doğru yönetilmezse, ofislerin kapanmasına neden oluyor. Neden mi? Okumaya devam edin.

Bir cevap yazın

Bir cevap yazın