ALOGÜVEN 0 534 815 77 96

Aklına değil Sistemlere GÜVEN

Aklına değil, Sistemlere GÜVEN

Profesyoneller başarılı olmak için sistemler kullanırlar.

Gayrimenkul sektörü içindeyseniz oldukça detay ile karşılaşırsınız. Bizim sektörümüz dışardan bakıldığında bir BUZDAĞI gibidir. Denizin derinliklerinde oldukça büyük bir bölüm vardır. Bu ayrıntıyı ne mülk sahibi ne de müşteriler fark eder. Sadece sektörde çalışan profesyoneller bu detayın içinde mücadele verirler.

Mülk sahibinin kişisel bilgileri, mülkün özellikleri, fiyat, raporlar bir yandan işimizin özünü oluştururken diğer taraftan da müşterilerin kişisel bilgileri, aradıkları mülkün özellikleri, bütçesi, tercihleri bizim sürekli akılda tutmamız ve takip etmemiz gereken bilgilerdir.

Bunlarında dışında kendi sektörümüzü ilgilendiren bilgiler; yönetmelik, çalışma kuralları ve kanunlar da işin cabası. Tüm bu yoğun veri akışından kazasız belasız çıkabilmek için çoğu zaman aklımız yetersiz kalıyor.

Sistemler

Başarılı ve yüksek gelir üreten bir gayrimenkul danışmanı olmak istiyorsak sistemler kurmak zorundayız. Her şeyi aklımız ile yürütmeye kalkarsak ya aklımızı kaybederiz ya da zamanımızı. 

Buna gerek yok. Sistemler hayatınız kurtarabilir.

Verimli ve etkin çalışmanın yolu sistem kullanmaktan geçiyor. 

İşinizi daha iyi yapabilmek ve aklınızı verimli, etkin kullanmak için bazı olmazsa olmaz sistemlere sahip olmaya başlamalısınız. Bu sistemleri size tek tek anlatacağım.

CRM/ Müşteri İlişkileri Yönetimi

İster çalıştığınız markanın size verdiği CRM olsun, isterse sizin satın aldığınız bir CRM olsun kullanmadığınız süre hiçbir CRM size fayda sağlamaz. Mobil kullanım özelliği olan bir müşteri ilişkileri yönetim sistemi size zaman ve para kazandırır. Her şeyi aklınızda tutmak zorunda kalmazsınız. Tüm iş detaylarını buraya kaydederek sürekli hafızanızı boşa yormazsınız. En doğru yatırım sistemler konusunda yapılacak yatırımlardır.

Konu Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) olunca bana şu soru çok soruluyor. “Hangi CRM Hocam?” Ben gayrimenkul markaları için bir şey söylemiyorum. Onların kendi CRM leri var. Ancak, CRM’i olanlara bu sistemi aktif kullanın önerisinde bulunuyorum. Bağımsız bir markaysanız ve “Hangi CRM mi kullanacağım?” diyorsanız işte o zaman  size birkaç isim söyleyebilirim. 

Bunlar arasında yabancı kökenli “Pipedrive.com” ilk önerim. İkincisi ise “Bitrix24.com”, üçüncüsü ise yerli bir marka “Ofisim.com” veya “Parasut.com” olabilir. Bu sistemler hayatınız kolaylaştırır.

Müşteri ilişkileri yönetimi platformunu ne kadar iyi kullanırsanız başarınız da aynı oranda yüksek olacaktır.

E-Posta Servis Sağlayıcısı

Burada GMAIL veya HOTMAİL den bahsetmiyorum. Mailchimp.com veya Getresponse.com veya Bombbomb.com gibi hizmet alacağınız sistemlerden bahsediyorum. İyi bir e-posta servis sağlayıcısına sahipseniz başarınız gece ile gündüz gibi değişecektir. Ben mailchimp.com kullanıyorum ve memnunum. Ücretsiz versiyonunu kullanıyorum ama listem büyüdüğü için artık ücretli kullanıma geçmek durumundayım.

Bu tür hizmet sağlayıcılar sizin e-posta kampanyaları yapmanıza ve geri dönüşü ölçmenize büyük bir fayda sağlıyor. Bu tür platformlara harcanan paraların geri dönüş yüzdesi çok yüksek. Yaklaşık 4-5 katı geri dönüş alabilirsiniz. Yapacağınız her kuruş yatırım size zaman ve para kazandıracaktır. 

Sosyal medya kullanımı e-posta kullanımının önüne geçmiş olsa da, yine e-posta sağlayıcıların hizmetleri ciddi fark yaratıyor. Bu konuyu hafife almayın. Bir E-posta Servis Sağlayıcısı kullanın.

Sosyal Medya Planlama Platformları 

Facebook, Instagram, Twitter veya LinkedIn paylaşımlarınızı tek bir platformdan yönetmeniz mümkün. Ben bunların birçoğunu denedim. “Hootsuite.com”, “Buffer.com” olabilir. Ancak şimdi kullandığım ise “Onlypult.com” fiyatına karşılık sağladığı fayda çok fazla.

Bu platformları Canva.com üzerinde hazırladığınız görselleri günlük, haftalık veya aylık planlayarak yayınlıyor ve geri dönüşleri kolaylıkla takip edebiliyorsunuz. Her gün bir post yayınlamaktansa işinizi tek seferde tamamlıyorsunuz ve unutuyorsunuz. Gerisini “Onlypult.com” hallediyor. Şu an İngilizce ama sanırım yakında Türkçe versiyonunu da çıkaracaklarmış. 

Aday Üretimi

Hedef kitlenizi büyütmek, mülk sahibi ve müşteri sayınızı artırmak istiyorsanız adaylar üretmek durumundasınız. Bunu başarmak için bir yandan kendi kişisel markanızı yapılandırırken diğer yandan da mülklerinizi kiralayabilir ve satabilirsiniz.

Bunun için kullanacağınız platformlar Facebook, Instagram, LinkedIn ve Google Ads. Bu mecralarda yapacağınız düzenli paylaşımlar ile aday üretimi yapıp etki çevrenizi genişletebilirsiniz. Tek yapmanız gereken kendi markanızı ön plana çıkartacak görseller hazırlamak, hizmetlerinizi ve başarı hikayelerinizi bolca paylaşmak. Bu alanda yapacağınız reklam yatırımları size fazlası ile sonuç üretecektir. 

Ancak bu platformlara yapacağınız yatırımları önceden bütçelendirmek durumundasınız. Bir ay kampanya yapıp sonra ara vererek bir yere varamazsınız. Bu mecralarda sürekli boy göstermeli ve ön planda olmalısınız. Aday üretimi için bu mecralara ayda 400-600.-TL gibi bir bütçe harcarsanız alacağınız sonuçlar sıra dışı olacaktır.

Görüşmeler

Doğal olarak en son olarak görüşmelerden bahsetmek durumundayız. Bu görüşmeler eskiden yüz yüze olurdu. Şimdi sanal ortamda yapıyoruz. Ya Whatsapp üzerinde görüntülü arama yapıyoruz ya da Zoom üzerinden görüşüyoruz. 

İleride bu görüşmeler yine eskisi gibi olacak ama şu an çaresiz değiliz. Bu tür sanal görüşme yapabileceğiniz “Hangout” gibi başka platformlarda var.

Görüşmelerinizi de bu tür platformlar üzerinden programlarsanız hayatınız oldukça kolaylaşabilir.

Notlar ve Belgeler

İşte bu konu önemli bir konu. Aklınıza gelen fikirleri veya müşterinizin size söylediği bir şeyi hemen not almanız ve unutmamanız gerekir. Bazen müşterinize veya mülk sahibinizle bir link paylaşmak durumunda kalabilirsiniz. Mülk sahibinize bir belge göndermek lazım olabilir. Bu gibi her şeyi yazıp, çizip, ekleyip dosyalayabileceğiniz bir sistem daha var. Ben kullanıyorum ve çok memnunum.

Evernote.com harika bir program. Cep telefonunuzdan, tabletinizden, bilgisayarınızdan bağlanıp her tür bilgi ve belgenizi burada saklayabiliyorsunuz. İçinde her konuda farklı kullanım alanları var. Sanki bir İsviçre Çakısı gibi. Yıllık maliyeti sudan ucuz diyebilirim. Nereden not alırsanız hemen senkronize oluyor ve hiçbir şeyi unutmuyorsunuz. Tüm belge ve evraklarınız saklayabiliyorsunuz, paylaşabiliyorsunuz. 

Dijital hayatın bütün nimetlerinden faydalanırsanız birim zamandaki üretkenliğinizi fazlası ile artırabilirsiniz.

Evet, bu hafta sistemlerden bahsettik. Bakın ve neye ihtiyacınız varsa hemen kullanmaya başlayın. Hafızanızı boşuna yormayın. Onu daha çok yaratıcı olmak için kullanın.

Hala bloğuma üye olmadıysanız çok şey kaçırıyor olabilirsiniz.

BLOG ÜYELİĞİ

Güzel bir hafta diliyorum.

Güven AÇIK

close

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı kaydır
%d blogcu bunu beğendi: