Sıradışı Danışman Olmak

Picture of Güven AÇIK-MENTOR

Güven AÇIK-MENTOR

Gayrimenkul sektöründe edinmiş olduğum 23 yıllık deneyim ve bilgi birikimimi, sizlerle paylaşıyorum.

Sıradışı Danışman Olmak

Dünyadaki tüm ilerlemeler, sıradışı insanlara bağlıdır.

George Bernard Shaw‘un deyişiyle, makul insan dünyaya uyum sağlar. Sıradışı insan dünyayı kendine uyarlamaya çalışır. Tüm ilerlemeler sıradışı olmaya bağlıdır. Peki, siz ne durumdasınız? Hiç düşünme fırsatınız oldumu? Konuyu biraz açarak ilerleyelim. 

Sıradışı olun

Sıradışı bir gayrimenkul danışmanı olmanızı öneriyorum. Sizin yerinde saymanıza neden olan sosyal yetiştirilme tarzınızı ve aldığınız eğitimi bir kenara bırakın. Başarı kariyerinizde Sıradışı olma kapasitenizi daha da geliştirin.Piyasada başarılı olanlar, özellikle ekonomik daralmalar sırasında, kuralları yıkan, sorun çıkaran, dikkat çeken, yani Sıradışı olanlardır.

Başarı kariyerinde Sıradışı olmayı başaranlar, gelir üretiminde kendilerini diğerlerinden ayırırlar. Makul olanlar, ekonomik dalgalanmaların ve rekabetin kurbanı olur.

Zaman geçtikçe içinize döndüğünüzde daha fazlasını yapmış olmayı istersiniz. Çoğu insan geçmişe bakar ve “keşke gerçekten hayallerimin peşinden gitmiş olsaydım” der. “Kişisel Öğrenilmiş Çaresizliklerine Takıldılar“. Daha büyük bir kumar oynayıp kendilerini gerçekten ortaya koyabilselerdi. Çok daha farklı bir durumda olabilirlerdi. Yazık, çok yazık.

Öyleyse, neden bunları duymak için ömrünün sonuna kadar bekleyesin ki?

Sıradışı eylemde bulunmak

Şimdi başlayın ve her güne, geleceğiniz buna bağlıymış gibi yaklaşın. “Sıradışı” eylemlerde bulunun. Sıradan insanları sınırlayan olağan mantıksal sınırlara takılmadan çalışın. İşi kökten bitirin.

Korkusuz olun. Başkalarının ne düşündüğü hakkında endişelenmeyin. Bunun yerine elinizdeki görevi başarmak için gereken eylemlere odaklanın. Bu kadar çok insanın, sırtları duvara dayalıyken hayatta kalmak için yalnızca gerekli olanları yaptığını görmek hayret verici.

Sahip olduğunuz ekonomik durum, yalnızca onu yaratmak için yaptığınız Sıradışı eylemlerin miktarıyla sınırlı. Sizi hedefinize taşıyacak olan eylemlerinizde aşırıya kaçmanızı tavsiye ediyorum. Emin olabilirsiniz. Kesinlikle kolay olmayacak. Muhtemelen eleştirilecek, yargılanacak ve hatta alay konusu olacaksınız. Bu tepkiler doğru yolda olduğunuzu bilmenizi sağlar.

Bugüne kadar meslekte son derece başarılı insanla tanıştım. Hiçbiri kolay bir başarı elde etmedi. Hepsinin ortak amacı, hayallerini ve hedeflerini gerçeğe dönüştürmekti. Birçoğu, hayallerine ulaşmak için sıradışı davranmaları gerektiğini anlayana kadar başarıyı yakalayamadı.

Nasıl bir brokersiniz?Eleştirilmek, doğru yaptığınızın bir işaretidir

Sıradışı insanlar genellikle eleştirilir. Olumsuzluk, alay ve korku karşısında Sıradışı eylemlerde bulunurlar ve hedeflerine ulaşırlar. Kendi kurallarını koyarlar. İstedikleri hayatı, işi ve geliri inşa etmek için kuralları yıkmayı göze alıyorlar. Unutmayın, Büyük başarı seviyelerine ulaşanların hepsi Sıradışı davranmıştır.

Düşünün biraz. Ya Steve Jobs normal birisi olsaydı? Bir iPhone’unuz olmazdı. Ya Thomas Edison normal birisi olsaydı? Hala karanlıkta olurduk. Ya Wright kardeşler normal birisi olsaydı? Bir yerden bir yere uçmak mümkün olmazdı. 

Günlük Eylemleriniz Sıradışı Olsun

Mülk sahibi aramalarınızı 4 katına çıkarın. Haftalık ziyaret sayısı 5 kat daha fazla olsun. Gününüz Sıradışı olsun. Sabah 5 te uyanın. Egzersiz yapın. Meditasyon veya Dua edin. Güzel bir kahvaltıdan sonra hep okumayı ertelediğiniz kitaplarınızı okumaya başlayın. Gününüzü planlayın. Size enerji katacak hep ertelediğiniz bir hobinize zaman ayırın. 

Gün içinde fırsat buldukça sizi zorlayan yetkinlikler için bol bol prova yapın. Bu sahibinden araması, sunum, itirazları karşılama, kapanış, satış müzakeresi alanlarında olabilir.

Planlarınıza uygun bir şekilde gününüzü, haftanızı sıra dışı eylemler ile geliştirin.

Televizyon seyretmeyi bırakın. O günkü çalışmanızı değerlendirin. Ertesi günü gözden geçirin. Sizi motive edecek liderlerin biyografilerini okuyun. Size değer katacak arkadaşlarınız ile bir araya gelin. Onların deneyimlerini dinleyin. 

Normal değil Sıradışı Olun

Size sıradışı olmanızı tavsiye ediyorum. Normal değil sıradışı olun. Olmak adına biraz da olsa gayret edin. Sıradışı oldukça gerisi gelecektir. 

Bugün benim yayınlanmış 3 tane kitabım var. 2 tane daha yazıyorum. 3 kitabım da Gayrimenkul Pazarında oldukça yüksek sayıda satıldı. Her gün 4-5 adet satılıyor. Doğrudan satışını ben yaptığım için satılan adetler bende kayıtlı. 

Ben de bundan uzun süre önce bir fikre sahiptim. Kitap yazabilirim diye düşünüyordum. Ancak bir türlü başlayamıyordum. Sıradanlığa malup olmuştum. Bir kitap okudum ve çok yüksek bir motivasyonla yazmaya başladım. 

Her sabah saat 06:00 uyanıp bir saat kitabımı yazıyordum. İlk ay çok zorlandım. Sonra iyi bir ritim tutturdum. Yazmadığım zaman kendimi iyi hissetmemeye başladım. Kitap bitti ama sonrasında ki işler çok daha zordu. Düzeltmesi, baskısı finansmanı derken şimdi. 3 kitabın yazarı olmaktan gurur duyuyorum. Okuyanlardan aldığım geri besleme ise harika. Sıradışı olmak bana şimdi önemli bir pasif gelir sağlıyor. 

Sevgili dostlar 2022 nin sonuna geldiğimiz bu günlerde motivasyon yazıları paylaşıyorum. 2023 e daha moralli girmenizi sağlamak için çaba sarfediyorum.

Hepinize güzel ve bereketli bir hafta diliyorum. 

Güven AÇIK

Facebook
Twitter
LinkedIn

Okuyabileceğiniz diğer Blog Yazılarım

Dijital Gayrimenkul Pazarlaması

Gayrimenkul sektörü için dijital pazarlama artık olmazsa olmaz durumuna geldi. Bilmeniz gerekenleri sizinle yazımda paylaştım.

Sektörde Kalite Sorunu

Artık sektöre olan güvenim hiç mi hiç kalmadı. Yönetmelikte yapılan son değişiklikle beraber söyleyecek söz bulakta zorlanıyorum. Sektörde Kalite Sorunu ciddi boyuta!

Neden Gayrimenkul Danışmanı Oldunuz

Bu soru, her danışmanın yanıt vermesi ve kendisine sıkça sorması gereken bir sorudur. Eğer bu soruya cevap veremiyorsanız, bir yerde terslik vardır.

Bir yanıt yazın

Views: 28

Bir yanıt yazın