SEÇ Listesi Nasıl Oluşturulur

Güven AÇIK-MENTOR

Güven AÇIK-MENTOR

Gayrimenkul sektöründe edinmiş olduğum 21 yıllık deneyim ve bilgi birikimimi, Blog yazılarımla sizlerle paylaşıyorum.

SEÇ Listesi Nasıl Oluşturulur

En üretken Gayrimenkul Danışmanlarının,  SEÇ® listelerindeki kişilerle düzenli iletişim kurarak, nasıl bir gayrimenkul etki çevresi oluşturduklarını öğrenmenizin zamanı gelmiş olabilir!

Bugün sosyal etki çevresi listesinin (Sosyal Etki Çevresi: SEÇ® ) nasıl oluşturulacağı hakkında konuşacağız.

Unutmayın, her zaman “Daha BÜYÜK daha İYİ ’dir!”

Sosyal Etki Çevrenizdeki (SEÇ®) veri tabanınızda ne kadar çok insan varsa, mülk listenize o kadar çok yeni portföy ekleyebilirsiniz. SEÇ®  veritabanınızı nasıl oluşturacağınızı ve büyüteceğinizi anlatmadan önce, SEÇ® ’in tam olarak ne olduğundan bahsetmek istiyorum.

 

Seç Listenizde kaç kişi var

SEÇ Listenizde Kimler Var?

Bu soru oldukça önemli hatta eşik niteliğinde. Gayrimenkul etki çevresi listenizde kimler var? Cevap aslında tahmin edemeyeceğiniz kadar basit. “Adını bildiğin, seni tanıyan ve seni adınla tanıyan birisi”. Bu önemli bir eşik. Aslında, basit bir test. Bir kişiye Facebook arkadaşlık isteği veya e-posta gönderecek olsaydınız, kişi adınızı tanırsa “spam (istenmeyen posta)“ olarak görülmezsiniz. Tek yapmanız gereken İstenmeyen Posta ‘dan bir seviye yukarıda olmaya çalışmak. Tek hedefiniz bunu başarmak!

Birçok danışmanın yaptığı büyük bir hata vardır. Danışmanlar mülk gösterdiği her kişiyi SEÇ® veritabanlarına otomatik olarak ekliyorlar.

Bunu yapmayın!  Bu insanlar sizin kim olduğunuzu tam olarak bilmiyorlar! Sizi adınız söylenir söylenmez hatırlamıyorlar! Rastgele tanıştığınız insanlarla bir bağ kurmadığınız için onları SEÇ® veri tabanınıza dahil etmeyin.

 

Yabancılara Para Harcamayın

Yabancılara Para Harcamayın

Birçok nedenden dolayı SEÇ® listenizde tanımadığınız bir grup insanın olmasını istemeyiz. Bunun önemli bir nedeni, tanımadığımız insanlara zaman, emek ve para harcamak istemememizdir. Bu israftır çünkü bu insanlar bizi tanımazlar ve hatırlamazlar. Bağ kurmak istemezler. 

Pazarlama e-posta gönderiniz yabancılar için istenmeyen postadır. Çoğu doğrudan çöp kutusuna gider. Tanımadığınız kişilere rastgele e-posta göndermek, tanıdığınız kişilere hedeflenmiş e-posta göndermek kadar yüksek geri dönüş sağlamayacaktır.

SEÇ® listenizi sulandırmayın. Gayrimenkul etki çevresi listenize SEÇ® listenizde olmaması gereken kişileri eklerseniz, suladırmış olursunuz. Sulandırılmış bir SEÇ® listesini düzeltmek zaman alır. Bu yaygın sorun gayrimenkul danışmanlığı kariyerinizi beklemediğiniz bir yere sürükleyebilir. Sulandırılmış veri tabanınızı gözden geçirmek ve SEÇ® listenize ait olmayan insanları ayıklamak sinir bozucudur.

 

Sahibinden aramaları

SEÇ Listenizi Güncellemek İçin Harika Bir Bahane

Sulandırılmış SEÇ® listenizi gözden geçirirken emin olmadığınız birine rastladığınızda, onları arayın ve aşağıda örneğini verdiğim, benzer bir sohbet başlatın.

– Merhaba Kemal Bey, nasılsınız? 

– Harika. 

– Tanıdığım insanlarla mümkün olduğunca iletişim halinde kalmaya çalışıyorum. Bir süredir sizi aramayı istiyordum. Bugüne kısmet oldu. Umarım her şey yolundadır. 

– Sanırım beni hatırlamadınız. Ben Güven AÇIK Gayrimenkul Danışmanı. 

– Zamanınızı almak istemem. Gayrimenkul konusunda bir ihtiyacınız olursa, beni her zaman arayabilirsiniz. Bir e-posta adresiniz varsa, hemen hakkımda bilgi gönderebilirim.

– Teşekkür ederim. Değerli vaktiniz için tekrar teşekkür ederim Kemal Bey.

Bu kısa sohbetin sonunda size e-posta adreslerini verecekler. Çünkü herkes samimiyeti sever. Size e-postalarını verdikten sonra kısa tanıtıcı bir bülten veya video paylaşabilirsiniz. Bu konuşma sayesinde, onlarla olan ilişkinizi yeniden canlandırabilirsiniz. Onlarla nasıl tanıştığınızı hatırlayamadığınız zamanlarda bile endişelenmeye gerek yok.

Eğer SEÇ® veritabanındaki kişiyi telefonla aramak için çok endişeliyseniz, onları nereden tanıdığınızı gerçekten hatırlayamıyorsanız, çekinmeden silin. Hiç de üzülmeyin. Hatta sevinin. Rehberinizde bir yer açmış oldunuz. 

Mümkün olduğunca çabuk, bildiğiniz ve tanıdığınız kişilerin olduğu bir SEÇ® veritabanı oluşturun. Aksi takdirde, sulandırılmış bir SEÇ® veritabanı ile boşa kürek sallarsınız.

SEÇ® kişi listenizi en kısa oluşturmanız başarılı bir danışman olabilmek için zorunludur!

2022 takvimi

Gayrimenkul Etki Çevresi Listeniz İçin Yıllık Bir İletişim Planı Hazırlayın

Artık SEÇ® veritabanınızın temizlendiğinden emin olduğunuza göre, bir Yıllık İletişim Planı hakkında neler yapmanız gerektiğini konuşabiliriz. Kaliteli ve güvenilir bir gayrimenkul etki çevresi listesine sahip olmak işte bu nedenle önemlidir.

Yıllık İletişim Planı, SEÇ® listeniz bulunan kişilerle bilgi paylaşımında bulunmak için bir yıl boyunca düzenli ve farklı temalarla oluşturulmalıdır. SEÇ® Listesi üyeleriniz gayrimenkul konusu konuşulduğunda akılarına ilk gelen Gayrimenkul Danışmanı olmanızı sağlamalıdır.

Yıllık İletişim Planının etkin kullanımı sayesinde, yıl boyunca SEÇ® üyelerinizin karşısında profesyonelce bir duruş sergilemiş olursunuz. Bu iletişim planında farklı erişim yöntemleri kullanabilirsiniz; telefon görüşmeleri, kısa mesajlar, postalar, sosyal medya mesajları, hedefli reklamlar, müşteri etkinlikleri vb.

SEÇ® veritabanınıza yeni bir müşteri adayı eklemeden önce, onlarla iletişime geçerek onları gruplandırmanız gerekir. Çoğu zaman, ilk denemenizde başarılı olamazsınız. Yeni SEÇ® adaylarını tutarlı bir şekilde takip ettiğinizden emin olmak, SEÇ® adayları ile bağ kurmak ve yeni müşterilere dönüştürme şansınızı artırmak için 2 Haftalık Gerilla Planı uygulamaya koymalısınız.

SEÇ İletişimi

SEÇ İletişimi Doğru Yapılmalı

Yıl boyunca arkadaşlarınızı ve tanıdıklarınızı rahatsız etmekten endişe duyuyorsanız, Bir yerde hata var demektir. SEÇ® iletişimi doğru şekilde yapılırsa erişiminiz asla:

  • Agresif
  • Şüphe verici
  • Rahatsızlık verici
  • Satış odaklı
  • Etik dışı

hissedilmez ve anlaşılmaz!

Doğru yapılan erişimler SOI üyeleriniz için değerlidir. Erişimi “Nasıl yaptığınız önemlidir!” Her şeyden önemlisi onlara Değer Katmalısınız

SEÇ Ne kadar zaman alıyor

Gayrimenkul Etki Çevrenizle İletişim Halinde Kalmak Ne Kadar Zamanınızı Alıyor?

Yıllık İletişim Planı çalışmalarınız için günde 2 saat ayırmanız yeterli olacaktır. Bu görev için haftada en az 10 saat ayırmalısınız. Yapacağınız Yıllık İletişim Planı çalışmalarınızı kesinlikle bir iş yükü veya kayıp olarak görmeyin! Yapılan iş mevcut müşterilere hizmet vermektir. Müşteri hizmetleri ile gelir getirici faaliyetler arasında büyük bir fark vardır.

Pazarlama ile Satışı birbiri ile karıştırmayın. Her danışmanın bir pazarlama departmanı olmak zorundadır. Bunu yapan danışmanlar zaten profesyonel olarak çalışan ve yüksek gelir üreten danışmanlardır. Pazarlama departmanınızı her zaman çalışır tutun.

Bir örnek vermek gerekirse, Coca Cola buna iyi bir örnek olarak gösterilebilir. Tüm dünyanın bildiği ve sürekli tükettiği Coca Cola ‘yı sanırım bilmeyen kişi sayısı çok azdır. Kendi sitelerinde yazanlara göre tüm dünyada “Günde 1,9 milyar bardak” Coca Cola tüketiliyor.

Bu kadar çok satan bir ürün için televizyon veya sokak reklamlarına ihtiyaç olabilir mi? Eğer bir dünya devi ve halka açık marka pazarlama yapmaya kesintisiz devam ediyorsa, bun da bir gerçeklik payı olmalı ve Gayrimenkul Danışmanlarının kesinlikle pazarlama yapması gerekir.

Kendinizi ne kadar “meşgul” hissederseniz hissedin, pazarlama departmanınız sürekli açık kalmalıdır. Günlük “Müşteri Yaratma” çalışmalarınızdan kısarsanız, gelir üretiminde ve rekabette hızlıca kaybetmeye başlarsınız.

Haftada ortalama 40 saat çalışıyorsanız, zamanınızın %25’i (en az) gelir getirici faaliyetlere harcanmalıdır. Bu size mevcut müşterilerinize hizmet vermek için fazlasıyla yeterli zaman bırakır. Kalan zaman sadece Pazarlamaya ayrılmalıdır.

Sahibinden aramalarının sonu geldi

Sahibinden Aramalarının Sonu Geldi!

Artık soğuk arama yaparak mülk toplamaya çalışmak ülkemizde tükenme noktasına geldi. Mülk sahiplerinin kendilerini arayan gayrimenkul danışmanlarına nasıl tepkiler verdiğini, benden daha iyi biliyorsunuzdur. Bunu size anlatmama hiç gerek yok sanıyorum.

Artık etkisinini tamamen yitirmiş sahibinden arama yöntemi bırakıp yeni bir Mavi Okyanus yaratmanın zamanı geldi ve geçiyor.

Bu yeni yöntemin adı ise “SEÇ Modeli ile Pazarlama® 

Bu konuda Gayrimenkul Eğitimleri olarak biz bir eğitim hazırladık. Yakın bir zamanda “SEÇ Modeli ile Pazarlama®” eğitimini tanıtmaya başlayacağız. 

Halen Türkiye genelinde 5 farklı bölgede danışmanlar ile pilot çalışmalar yapıyoruz. Başarı düzeyi tahminimizden çok daha yüksek. Sosyal Etki Çevresi ile pazarlama yapmak hem daha kolay hem de keyif verici.

Söz konusu pazarlamanın temelinde “Mutlu Müşteri” yaratma felsefesi yatıyor. Tanımadığınız insanlarla değil, tanıdığınız insanlarla olan bağınızı güçlendirmek, size hem duygusal hem de maddi yönden tatmin sağlıyor. 

Bu haftalık da bu kadar.

Bol kazançlı bir hafta olsun.

Güven AÇIK

Facebook
Twitter
LinkedIn

Okuyabileceğiniz Diğer Blog Yazılarım

Yıllın Sonu Geldi

2023 bitti bitecek. Yılın sonu geldi! Peki siz ne durumdasınız? Tüm hedeflerinize ulaşabildiniz mi? 2024 te sizi neler bekliyor?

Yılı kapatmak ve 2024′ e hazırlık

Bu yılın bitmesine 60 günden az bir zaman kaldı. Yılı kapatmak ve 2024’e hazırlık yapmak için çalışmalara başlamak lazım.

80/20 Çalışma Modeli

Herkesin doğal olarak daha hazla kazanma arzusu var.  80/20 Çalışma Modeli bir çok ofisin danışman tutundurmak veya danışman çekmek için kullandığı yöntemlerden bir tanesi. Ancak doğru yönetilmezse, ofislerin kapanmasına neden oluyor. Neden mi? Okumaya devam edin.

One thought on “SEÇ Listesi Nasıl Oluşturulur

Bir cevap yazın

One thought on “SEÇ Listesi Nasıl Oluşturulur

Bir cevap yazın