Pazarlama için Zaman Ayırmak

Güven AÇIK-MENTOR

Güven AÇIK-MENTOR

Gayrimenkul sektöründe edinmiş olduğum 21 yıllık deneyim ve bilgi birikimimi, Blog yazılarımla sizlerle paylaşıyorum.

Pazarlama için Zaman Ayırmak

Daha fazla müşteri yaratmak ve daha fazla gelir üretici faaliyetler yapmak için zamanınızı ne kadar etkin kullanıyorsunuz? Hiç düşünmeye fırsatınız oldu mu?

Gayrimenkul Danışmanıysanız, zamanı etkin kullanmak önemlidir. Bugün size gayrimenkul sektöründe başarının az paylaşılan anahtarlarından birini paylaşacağım. Aslında düşündüğünüzden oldukça basit bir teknik. 

Her önemli başarı ipuçları bırakır. Şimdi, en üretken danışmanların ajandalarını ve zamanlarını nasıl doğru kullandıklarına birlikte göz atalım.

Pazarlama

Zaman Bloklayın: Pazarlama Departmanınızı açık tutun

İlkbahar ve yaz ayları gayrimenkul sektörü için “Hasat Mevsimi” dir. Bu; birçok danışmanın biraz aklını kaybettiği, yılın en çılgın ve yoğun olduğu dönemdir. Bu aylarda yığınla işiniz olduğunu fark edebilirsiniz. Ziyaretler, servisler, sözleşmeler, kapanışlar ve teklif yönetimleri. Mevcut mülk sahibi ve müşterilerinizle uğraşmaktan (Müşteri Hizmetleri) başka bir şey yapmaya zamanınız kalmayabilir.

Bu hasat dönemi, birçok Gayrimenkul Danışmanın pazarlama departmanlarını “kapatmasına” neden olur. Artık aktif olarak yeni iş üretemez hale gelirler. Sadece sahip oldukları mülk sahipleri ve müşterilerle meşgul olarak ayakta kalmayı başarabilirler. Sadece Müşteri Hizmetleri departmanını açık tutmak dikkate alınması gereken kritik bir danışman hatasıdır.

Bu sorunu nasıl önleyebilirsiniz? Zamanınızın %100’ünü Müşteri Hizmetleri ‘ne ayırmayın! Bu çevrimden kurtulmak için ajandanızda bazı gün ve saatlerini Pazarlama Departmanına  bloklayın. Düzenli yeni iş üretebilmek için zaman ayırmalısınız. En yoğun olduğunuz hasat mevsiminde bile Pazarlama departmanını açık tutmalısınız! En üretken Danışmanları, takipçilerden ayıran TEK ŞEY budur.

Roller coaster in the amusement park with the sunset background.

Gayrimenkul Roller Coaster’ından hemen inin.

Zaman bloklamak, inişili ve çıkışlı gayrimenkul roller coaster ‘ından inmenize yardımcı olacaktır. Sürekli hiçbir işinizin olmadığı kurak dönemlerden, işleri zar zor idare edebileceğiniz bereketli mevsimlere geçmek açıkçası hiç sağlıklı bir çalışma şekli değildir.

Bu dengesiz bir yaşam tarzıdır! “Eh alışacaksın, gayrimenkul sektörü dönemseldir. Burada işler böyle yürür.” demek doğru bir zihniyet yapısı değildir. Gelecekte işiz kalmamak adına Pazarlama Departmanı için düzenli bir zaman blokladığınızdan emin olmalısınız. Böylece bu çılgın iniş ve çıkışlara maruz kalmazsınız.

Zaman yönetimi, Kontrol Listeleri ve Takip sistemlerini uygulamak, sizi gayrimenkul sektöründeki roller coaster ‘dan uzak tutacaktır. Zaman bloklamak hayatınızı hem kolaylaştıracak hemde düzene sokacak yegane yöntemdir.

Ne yapacağını bilmek

Zaman Bloklamak nasıl uygulanır ve üretken danışman zihniyetine nasıl ulaşılır?

Öz farkındalık asıl anahtardır. Mülk sahibi adayı oluşturma faaliyeti yapmak için ilham gelmesini beklemeyin. Hiç kimse Mülk sahibi adayı üretme faaliyetlerinden hoşlanmaz!Aday üretmek ne kolay ne de eğlenceli bir iştir. Gayrimenkul pazarına hakim olan gayrimenkul danışmanlarının zaman yönetimi konusunda sizden daha iyi olduğunu kabul etmelisiniz.

Yaptığınız görevleri beğenmek zorunda değilsiniz. Ama sonuçları beğenmek zorundasınız. Konfor alanından çıkmak için kendinizi rahatsız edecek yöntemler bulun. Başarılı olmak için yapmanız gerekenleri yapmak için kendinizi sürekli motive edin.

Yargılamayı bırakın. Görevlerinizi yargılamayı veya onlar hakkında olumsuz değerlendirme yapmaya bir son verin. Bunun size hiç bir faydası olmayacaktır. Sonuç almaya başlayana kadar.

iletişim

Müşteri Hizmetleri Departmanı’na karşı Pazarlama Departmanı

Her işte olduğu gibi, gayrimenkul sektöründe de bir Müşteri Hizmetleri departmanınız ve bir Pazarlama Departmanınız olması gerekir. Müşteri hizmetleri departmanı mevcut mülk sahibi ve müşterilere hizmet verirken, pazarlama departmanı yeni mülk sahipleri bulmak için çalışır.

Pazarlama departmanınız “Yok veya Kapalıysa“, yeni iş üreten faaliyetler gerçekleştirmi-yorsunuz demektir. İş üretme faaliyetleri her zaman odak noktanız olmalı!

Zaman bloklamak, odağınızın doğru faaliyetlere kanalize olmasını sağlayacaktır.

Pazarlama faaliyetlere günde ne kadar zaman ayrılmalı?

Deneyimlerime göre günde en az iki saatin iş üreten pazarlama faaliyetlere ayrılmasını tavsiye ediyorum. Yani haftada toplam 10 saat. Bir gayrimenkul danışmanı olarak, bu faaliyetler için zaman bloklamak istiyorsanız, en iyi zaman sabahtır. Mevcut mülk sahibi ve müşterilerinize hizmet vermeye başlamadan önce pazarlama faaliyetlerinizi tamam-lamalısınız.

Her sabah bunun için zaman ayıramam! Ben çok meşgulüm!” Diyorsanız, aslında siz de 40 saatlik bir çalışma haftası olan normal bir danışmansınız. Haftalık çalışma saatlerinizin %25’ini pazarla departmanına ayırın. Kalan %75’i ise müşteri hizmetlerine kalacaktır. Haftada on saat Müşteri Hizmetleri için yeterli bir süredir.

Zamanının %75’ini müşteri hizmetlerine ve sadece %25’ini pazarlama departmanına ayırmış bir işletme aklınıza geliyor mu? Çok yok. Çoğu başarılı işletme, zamanlarının fazlasını daha çok pazarlamaya adamıştır. Anlatmak istediğim tek şey zamanınızın %25’ini ayırmanız. Çok az danışman bunu anlayabiliyor. Çok az sayıda gayrimenkul danışmanı, zamanının yalnızca %25’ini mülk sahibi adayı üretimine ayırmanın fark yaratacağını kavrayabilmiş durumda.

Tek başına
Tek başına

Kendi başınıza yapamazsınız

Başarılı ve yüksek gelir üreten danışmanlar bunu kendi başlarına yapamayacaklarını iyi bilirler. Onlar ajandalarına bağlı kalmak için sorumluluk almaları gerektiğinin farkına varmış durumdalar. Bu yüzden birçok gayrimenkul danışmanı gayrimenkul işini bırakıp 9-5 maaşlı işleri tercih ediyor. Hepsinin Mentorluk desteği ve sorumluluk almaya ihtiyaçları var.

Üretken danışmanlar mentor ile çalışırlar. Mentorlarından Yönetim Becerileri ve Pazarlama konularında destek alırlar. Her şeyden önemlisi zaman bloklamanın ne kadar önemli olduğunu anlamış durumdadırlar. Yüksek gelir üreten Gayrimenku Danışmanlar doğru planlanmış ve bloklanmış iş programlarına göre yaşar ve hayata gözlerini yumarlar.

En çok kazanan bir gayrimenkul danışmanının hayatındaki bir haftanın nasıl geçtiğini merak mı ediyorsunuz? Bugün size danışmanlar için Haftalık İş Programını ÜCRETSİZ indirimeniz için bir bu LİNK i kullanabilirsiniz. Haftalık İş Programının basit göründüğünü farkedeceksiniz. Bu doğru – herkes zaman bloklayabilir! Asıl zor olan yanı; zaman yaratmak ve o zamanı her şeye rağmen koruyabilmek. Ardından, sonuçlara siz bile inanamayacaksınız.

telefon aramaları

Zamanı Bloklama İpucu: Mülk Sahibi adayı üretimi sabah yapılır.

En önemli zaman bloklama ipucu. Potansiyel mülk sahibi yaratma faaliyetlerinizin (pazarlama departmanınız için) sabah saatlerinde gerçekleşmesi gerekir. Neden mi?

1) İşinizin kesintiye uğrama veya yoldan çıkma olasılığınız daha düşüktür.

2) Sabahları zihniniz daha taze ve yaratıcıdır.

3) Müşteri hizmetleri departmanınız günün ilerleyen saatlerinde hizmet verebilir.

4) “Acil” durumlarda ve “Randevulara” – Sizi saat 11’de arayacağım- SMS metniyle geri dönüş yapabilirsiniz.

Potansiyel mülk sahibi yaratma faaliyetleriniz en öncelikli işinizdir. Bu nedenle pazarlama çalışmalarınızı günün ilk sırasına koyun.

aile

Her Danışmanın zaman bloklaması gereken 3 önemli  alan

Ajandalarımız sadece müşteri ve mülk sahiplerine olan randevularınız için değildir! Aynı zamanda şahsi randevularınız için de kullanılmalıdır! Başarılı danışmanlar zaman bloklarken buna  özellikle dikkat ederler. Temel aktivitelerinizi sürdürün. Bu aktiviteler üç alanda olmalıdır.

1) Mülk Sahibi  Adayı oluşturma için süre

2) Müşteri takibi ve Servisler için süresi

3) Aile için süre

Yapılacak İşler Listenizden Kurtulun

Başka büyük bir ipucu. Yapılacak İşler listenizden kurtulun. Bu listeler sizi tekrar tekrar hayal kırıklığına uğratacak listelerdir. Listenizi derhal ajandanızda bir tarih belirleyip işe koyulun. Her bir yapılacak işler listesi öğenize bir tarih ve zaman atayın. Bu zaman atanmış işlerin gerçekleşme ihtimali daha yüksektir. Zamanı bloklama planlamasını kendiniz düzenli olarak yapmalısınız.

Bloklanmış Zamanınızı her şeye rağmen koruyun.

Yaşamda Denge Kuralını her zaman hatırlayın. Bazen yoğun haftalarınız olacak. Birkaç aile toplantısını bu yüzden kaçırabilirsiniz. Kaçırdığınız veya katılamadığınız aile  toplantılarının yerine dengelemek adına yenilerini koyduğunuzdan emin olun. Ailenizle yeterli zaman ayırın.

Bloklanmış Zamanı Sil ve değiştir

Ara sıra yoğun haftalarınız olacağı gibi, çılgın günleriniz de olacak. Acil durumlar ortaya çıkacak! Çocuğunuz okulda düşecek, evde hasta olacak. Bazen planladığınız -zaman bloklarını- yapamayabilirsiniz. Mülk Sahibi Adayı oluşturma saatlerini bir sonraki haftaya taşıyıp “Bloklanmış Zamanı Silip Değiştirebilirsiniz”.

Bu, yaklaşan Salı sabahları her zamanki iki saat yerine dört saat çalışmanız anlamına gelir. Böylece, pazarlama departmanı zamanından fedakarlık edilmemesini ve hasta çocuğunuzla evde geçirdiğiniz zamanın da işinizi olumsuz etkilememesini sağlamalısınız. Bir şeyi başka bir şey için feda etmeniz gerektiğini asla hissetmemelisiniz. Bloklanmış zamanlarınızı basitçe silin ve değiştirin.

Bu haftalık bu kadar.

Bol kazançlar. 

Güven AÇIK

Facebook
Twitter
LinkedIn

Okuyabileceğiniz diğer blog yazılarım

Yıllın Sonu Geldi

2023 bitti bitecek. Yılın sonu geldi! Peki siz ne durumdasınız? Tüm hedeflerinize ulaşabildiniz mi? 2024 te sizi neler bekliyor?

Yılı kapatmak ve 2024′ e hazırlık

Bu yılın bitmesine 60 günden az bir zaman kaldı. Yılı kapatmak ve 2024’e hazırlık yapmak için çalışmalara başlamak lazım.

80/20 Çalışma Modeli

Herkesin doğal olarak daha hazla kazanma arzusu var.  80/20 Çalışma Modeli bir çok ofisin danışman tutundurmak veya danışman çekmek için kullandığı yöntemlerden bir tanesi. Ancak doğru yönetilmezse, ofislerin kapanmasına neden oluyor. Neden mi? Okumaya devam edin.

Bir cevap yazın

Bir cevap yazın