Para size neden gelmiyor?

Merhaba,

2020 ‘nin ilk blog yazısı PARA hakkında!

Yılın başında para ile aramızdaki sorunları aşabilirsek para bize gelmeyi daha çok tercih edecektir.

İşte bu nedenle, ilk yazımı PARA konusuna ayırdım.

Çevrenize baktığınızda bazı insanlar para içinde yüzerken, bazıları da parayı bulmakta zorlanıyor. Hatta, paraya kavuşamadan aramızdan ayrılanlar oldukça çok sayıda. Parayı bir türlü bulamamanın nedenlerini anlamak, hayatınızı gece ile gündüz gibi değiştirebilir.

Önce bazı temel kavramları veya zihnimize yapışmış olan yanlış inançları netleştirmek istiyorum.

Para ile aranızdaki ilişkiyi belirleyen en önemli gerçek;

Çocukluğunuzdan itibaren nasıl bir PARA kavramı ile yetiştirildiğiniz.”

 Özellikle anne ve babanızın parayı nasıl yönettiği, size parayı ilk nasıl anlattığı, sizi parayla nasıl tanıştırdığı çok ama çok önemli.

Para ile yanlış bir şekilde tanıştıysanız bu aynı şekilde devam eder.

Bazı anne ve babalar çocuklarına parayı bir sonuç, zenginlik gibi tanıtırken bazı aileler çocuklarına parayı bir araç olarak tanıtırlar. Bazıları biriktirilmesi gereken bir kıt kaynak olarak tanıtırlar. Parayla ilk nasıl tanıştıysanız bu artık uzunca bir süre aynı devam eder. Gerçekleri öğrenene kadar.

Ben hayatımda paranın farklı bir yönü olduğunu 11 yaşımda fark ettim. Yalova Çınarcık’ta yazlığımız vardı. Her yaz başı babam bizi oraya bırakır ve yaz sonu tekrar Zonguldak’a dönerdik. Babam da doktor olduğu için sadece 2 haftalığına yaz izninde bizimle beraber olurdu.

Yine böyle heyecanla babamı bekliyorduk. Mesai sonrası Zonguldak’tan çıkmış ve geç saatlerde Çınarcık’a ulaşmıştı. Ertesi sabah kahvaltıdan sonra babam, abim ve benden uzun yoldan gelen arabamızı yıkamamızı istedi. Abim bir araba hastası olarak havalara uçtu. Benim görevim ona yardım etmekti.

Biz işe koyulduk ve arabayı yıkamaya başladık. Önce içini sonra dışını abimle birlikte pırıl pırıl yaptık. Abimin derdi arabayı birazcık da olsa kullanmaktı. Arabayı park ederken bu hevesini tatmin ediyordu. Bana araba pek bir şey ifade etmediği için ben abim arabayı park ederken dışardan seyrediyordum.

Tam bu sırada yan apartmandan Musevi bir komşumuzun üst balkondan sesini duydum. “Çocuklar aferin, ellerinize sağlık iki kardeş arabayı tertemiz yıkadınız.” Biz de abimle birlikte Arto amcaya dönüp gülümsedik. Arto Amca da yanındaki oğluna dönüp “ Hadi sen de bizim arabayı yıkasana, bak leş gibi” dedi. Arto amcanın oğlu bize göre çok değişik bir cevap verdi. Ben anlam dahi verememiştim. “ Olur, yıkarım. Kaç para vereceksin?”

Benim ilk aklıma gelenler “araba kendi arabaları, istekte bulunan babası, oğlu babasından bu işi yapmak için para istiyor.” Kendi kendime “Oha” dedim. Aynı şeyi ben babama söylesem sonunu hayal bile hayal edemezdim.

O günden sonra her işin bir karşılığı olduğunu anladım ama arabayı bedava yıkamaya devam ettim.

 

Konumuza dönelim.

Paranın ne olup olmadığını ne kadar önce çözerseniz, paranın size ulaşmasını o kadar erkene çekersiniz.

Para aslında bir ARAÇ ve bir ENERJİ dir. 

Paranın enerjisi neye dokunursa mislini üretir. Zengine dokunursa misli ile zenginlik üretir. Yoksula dokunursa da yoksulluk!

Evet, yanlış yazmadım.

Yoksulun yoksul olmasında ki en önemli neden parayı anlamamış olmasıdır. Parayı nasıl yönetmesi gerektiğini bilmez. Para geldiği gibi onların elinde erir gider.

Dünya üzerinde %5 lik bir kesim zaten aileden gelen büyük bir zenginliğe sahip. Onlar kendi kültürlerinde zaten paradan para üretmeyi öğrenmiş ve bunun keyfini sürüyorlar.

Yine dünya üzerindeki %15 kil bir kesim de paraya sahip ama bunu abartmadan, dikkatli yöneterek yaşamlarını devam ettiriyorlar. %5 lik kesime geçmek gibi bir dertleri yok. Varlıklarını kaybetmeden, paralarını doğru yöneterek bu gurubun için kalmayı sağlıyorlar.

Geri kalan %80 lik kısım ise yoksul. Bu grupta olanlar emekli maaşı ile hayatlarını sürdürmeyi planlıyorlar. Başka bir planları yok. Çünkü onlara öğretilen en önemli kavram; kendilerini bir riske sokmadan emekli olabilecekleri bir işe girmeleri yönünde. Parayı çoğunlukla yanlış tanımışlar.

Parayı ya “Ellerinin kiri”, “Haksız kazanç”, “Paranın öldürdüğü ruh, kılıcın öldürdüğü bedenden fazladır”, “Aslında parayı sevmiyorum ama sinirlerimi yatıştırıyor”, “Para sahte insanlar yaratır”, “Paranın saklanması kazanılmasından daha zahmetli bir iştir”, “ Para çoğu zaman çok fazlaya mal olur”, “Çok söz yalansız, çok para haramsız olmaz”, “Parayı zapt etmek deliyi zapt etmekten zor”, “İnsan paranın sahtesini, para insanın sahtesini yapar” “Bütün kapıları açan paradır” bunlardan daha da yazabiliriz.

Bunlar hep yanlış öğrenmelerden kaynaklanır. Hatalı verilerle zihniniz kodlanmışsa, para size hiç ama hiç uğramayacaktır. Ya da para size uğrayacak ama siz onu nasıl kullanacaksınız? İşte bütün sorun burada yatıyor.

Parayı yönetmeyi öğrenmek kendinize yapacağınız belki en önemli yatırımdır.

Parayı yönetmek aslında zor mudur? Hayır, hiç de değildir. Ancak yönetme alışkanlığımız yoktur. Bu durumda ilk önce “parayı nasıl yöneteceğinizi” öğrenmeniz gerekir.

Parayı yönetmek ne anlama geliyor şimdi biraz da ondan bahsedelim.

 • Parayı çok sevmelisin.
 • Para amaç değil, araçtır. Kölesi değil, efendisi ol.
 • Para mutluluk getirmez. Hayatını kolaylaştırır.
 • Kazandığın paranın % 15 ini ayırıp biriktirmelisin.
 • Harcarken Elzem ile Lazımı karıştırmamalısın.
 • Yıllık ve Aylık Bütçe yapmalısın. Bütçeni her hafta kontrol etmelisin.
 • Kazandığın paradan önce %15’ini tasarruf hesabına ayırıp kalanı ise işin ve ailen için iki ana bütçeye %’50 olarak ayırmalısın.
 • Ev bütçesi ile İş bütçesini ayrı ayrı yönetmelisin. Bütçende yoksa harcamamalısın.
 • Sana geri dönüşü olmayan hiçbir yatırım yapmamalısın.
 • Kimseden borç alma, kimseye borç verme.
 • Kazandığın parayı kendin için çalıştırmalısın.
 • Ek işler yapıp gelirini artırmaya çalışmalısın.
 • Bir şeyin ucuzunu değil en iyisini al. Doğru ve dikkatli kullan, değerini bil.
 • Üç yere fiyat sormadan hiçbir şey satın alma.
 • Bir şeyi almazsan “hayatında ne değişir?” önce düşün sonra satın al.

 

Evet, uzunca bir yazı oldu ama son bir iki şey daha paylaşıp bu yazımı da tamamlayacağım.

Sizinle paylaşacağım iki şey var. Birincisi para konusunda hayatınıza yön verecek bir kitap. Yazarı “Harv Eker”. Kitabın adı “ Milyoner Aklın Sırları ” Bu kitabı satın alın ve okuyun. Hatta 2-3 kere okuyun. Her okuduğunuzda size yeni bir şeyler katacak bir kitap. Diğer paylaşacağım ise bir bütçe tablosu. Bu tabloyu kullanarak bütçenizi kolayca yönetebilirsiniz. Bu bütçe tablosunu almak için bana bir e-posta veya whatsapp üzerinden mesaj göndermeniz yeterli. Mesajın başlığı “5-2-0 Bütçe Tablosu” Hemen size bütçe tablonuzu göndereceğim. Önemli olan bu tabloya sahip olmanız değil, doldurup bütçenizi takip etmeniz, fark yaratacak.

Para işini çözdüğümüze göre bir sonraki yazım da parayı kazanmak için hangi alışkanlıklara sahip olmamız gerektiği üzerine olacak. Size Günlük, Haftalık ve Aylık düzenli olarak yapmanız gereken iş planını paylaşacağım. Bu düzenli işleri yaparsanız para size doğru akmaya başlayacak.

 

Hepiniz 2020 de bol para, sağlık ve mutluluk diliyorum.

 

Sevgilerimle,

Güven AÇIK

 

Posted in Emlak, Gayrimenkul and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.