M u t l u Y ı l l a r

"Mutlu Yıllar"

Evet, sevgili gayrimenkul dostlarım, 2019 aramızdan ayrılıyor ve 2020 geliyor.

Hazır mısınız?

Umarım hazırsınızdır.

 

2020 de hepinize sevdiklerinizle birlikte SAĞLIK ve MUTLULUK dolu GÜNLER diliyorum.

2019 yılında bana gösterdiğiniz anlayış ve destek için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.

2020 de aynı şekilde her hafta Pazartesi sabahı sizlere yazmaya devam edeceğim.

Gelecek yıl görüşmek üzere diyeceğim ama bu yılın sonunda biraz hediye dağıtmak istiyorum.

 

Size gayrimenkul sektöründe yaşanmış bir olay yazacağım ve çözüm önerilerinizi bana yazmanızı isteyeceğim. Doğru çözümü yazan 5 kişiye de “Gayrimenkulde Kazandıran Diyaloglar” kitabımın PDF’ini hediye edeceğim.

Hazır mısınız?

 

Bir mülk sahibi 2+1 evini satmak üzere bir gayrimenkul danışmanı ile sözleşmeli olarak anlaşıyor. Satış fiyatını 900.000.-TL olarak belirleyip pazara çıkıyorlar. 2 aylık bir bekleme süresi sonunda bir yatırımcı alıcı çıkıyor.

Mülkte kiracı var ve yaklaşık 5 ay önce kira kontratı yapılmış ve 2 kira depozito alınmış durumda. Kiracı yasal sorumluluklarını yerine getiren bir aile.

Mülk sahibi mülkü maddi koşulları zorlaştığı için satışa çıkartmış durumda. Servisler sonunda bir yatırımcı alıcı bu mülke 800,000.-TL teklif ediyor. Kısa bir teklif görüşmesi sonunda alıcı ve satıcı 820,000.-TL hedef fiyatta anlaşıyorlar.

Satış sözleşmesini imzalandıktan sonra gayrimenkul danışmanı tapu işlemlerini başlatıp rayiç bedeli öğreniyor. Rayiç bedeli 180,000.-TL çıkıyor. Bunun üzerine satışı 250.000.-TL üzerinden yapmaya ve diğer tapu alım satım masraflarını buna göre hesaplıyorlar. Her iki taraf da kendi masraflarını ve hizmet bedelini ödemeyi kabul ediyorlar.

Yıl sonu olduğu için satış işlemi hareketli bir döneme denk geliyor.

Danışman mülkün tapusunu işlem için istediğinde mülk sahibi bir şekilde son dakikaya kadar oyalıyor. Sonunda tapu gayrimenkul danışmanına ulaştığında tapuda bir önceki satışın 640,000.-TL yapıldığı tapuda yazılı ortaya çıkıyor.  Tapu işlemini yapmaya da sadece 2 gün kalmış durumda. Mülk sahibi gayrimenkul danışmanına vekalet göndermek istiyor. Çünkü kendisi başka bir ilde ikamet ediyor.

Bu durumda gayrimenkul danışmanı zora düşüyor. Ne yapması gerektiği konusunda Büyük Akla danışmak istiyor.

Siz bir Büyük Akıl olarak aşağıdaki soruları nasıl yanıtlar ve sorunu çözerdiniz?

  • Kiracının yeni kontratı yeni mülk sahibi ile hangi koşullarda yenilecek? Mülk sahibine verilmiş olan iki aylık depozito nasıl geri alınacak?
  • Rayiç bedelden yüksek çıkan tapudaki satış fiyatı nedeni ile, her iki tarafa 2 günde işlem tapuda yapılabilecek şekilde ne gibi bir çözüm sunularak bu sorun aşılacak?

 

Evet, çözümlerinizi bekliyorum.

Lütfen çözümlerinizi yorumlar kısmına yazın. Çözümü doğru yazan ilk 5 kişiye PDF kitapları göndereceğim. Ben de ayrıca çözümü paylaşacağım. Yarışmanın son günü 2 Ocak 2020 saat 17:00 Bu tarihten sonra yanıtları kabul edemiyeceğim.

 

Evet, hepinize kucak dolusu sevgilerimi sunuyorum.

Bol kazançlı bir 2020 olsun.

Gelecek yıl görüşmek üzere,

 

Güven AÇIK

Posted in Emlak, Gayrimenkul and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

6 Comments

 1. 1.İçinde bulunan kiracının sözleşmesi fesh olur.
  2.Depozito eski mülk sahibi ile kiracı arasında dır. Yeni mülk sahibini bağlamaz.
  3.Belediye ye beyanname bildiriminde bulunmadığından. Gecikme zammı ile birlikte 640. 000 tl. Üzerinden kendi adına almak durumundadır.

 2. 1)- Eski kira sözleşmesi fesh edilerek yeni sahibi üzerinden tekrar sözleşme düzenlenir (ki eğer yeni sahibi kendisi oturmayacaksa.)

  2-) Olası durumda Kiracı evi tahliye tahliye etmesi istenirse; depozitosunu yeni ev sahininden talep edeceği için, bu hesaplanıp tapu devrinde ödenecek bedelden düşülebilir.

  3-) Tapu devri yapılmadığı için tapu başvuru esnasında raiç belgesi üzerinde 650.000 tl üzerinde bir değer belirtilip belge üzerinde paraf atılıp düzeltme yapılabilir. Daha sonrasında belediyeye beyan verirken bu proplem de düzeltilmiş olur.

 3. Kira sözleşmesi yeni sahibiyle bitene kadar devam eder. Depozitoyuda yeni mülk sahibine teslim eder. Rayiç bedel ise eski satış üzerinden hesaplansa sorun kalmaz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.