ALOGÜVEN 0 534 815 77 96

Tek Yetki Sözleşmesi

Mülk Sahipleri Neden Sözleşmesini İptal eder?

Mülk Sahiplerini Yönetmek bir Sanattır.

Bir hafta önce, kendisine mülk satmış olduğumuz değerli bir müşterimiz bizi telefonla aradı. Bize bir marka ile yaptığı tek yetki satış sözleşmesini nasıl iptal edebileceğini sordu.

Müşterimiz Tek Yetki Sözleşmesini iptal etmek istiyorsa, mülkünü satıştan çektiğini yani satmaktan vazgeçtiğini danışmana belirtmesi ve yetkiyi iptal etmelerini rica etmesinin yeterli olacağını söyleyerek kendisine görüşümüzü aktardık.

Bu müşterimize yaklaşık 8-9 yıl önce Bebek’te bir mülk satmıştık. Fırsat bulduğumuz zamanlarda arayıp hâl hatır sorduğumuz, değerli bir bayan müşterimizdi.

Telefon görüşmemizin üzerinden 2 gün geçti. Müşterimiz hanımefendi biraz kızgın ve sinirli bir şekilde bizi tekrar aradı. Tek yetki sözleşmesi yaptığı markanın sürecinin böyle işlemediğini ve sözleşmesini iptal etmesinin mümkün olmadığını gayrimenkul danışmanından öğrendiğini söyledi. Hatta gayrimenkul danışmanından bu talebinden dolayı biraz azar işitmişti. Hem bize, hem de marka danışmanına ateş püskürüyordu.

Canımız sıkılmıştı. Biz de kendisini ziyaret edip ne olup bittiğini yüz yüze konuşup öğrenmek istedik. Hanım efendi teklifimizi kabul etti. Ziyaretine gittiğimizde Bize yabancı kökenli markanın sözleşmesini ve danışmanın kartını getirdi. Kartı ve markayı gördüğümüzde biz marka adına üzüldük. Kurucularını çok iyi tanıdığımız bir markaydı. İşlerin nasıl yürütüldüğünü iyi biliyorduk.

Ancak danışmanın profesyonel bir ofiste olup bu tür bir sorun çıkartması oldukça şaşırtıcı bir durumdu.

Biz süreci bir avukat ile yürütmesini, sözleşmeyi iptal etmek üzere yazılı noterden bir ihtar göndermelerini tavsiye ettik.

Çünkü Türkiye Cumhuriyeti Devletinde mülkiyet hakkı korunmuştur. Kimse bu hakkı hiçbir sözleşme ile gasp edemez.

Konu avukatın eline düşünce gayrimenkul danışmanı kendine geldi. Fakat bu sefer işi başka bir boyuta taşıdı. Mülk sahibinden yaptığı tüm masrafları talep etti. Mülk sahibi bir şok daha yaşadı.

Bizim verdiğimiz bilgiler ışığında sorun az hasarla atlatıldı.

Mülk Sahiplerini Kızdırmayın

Bu konuda son dönemde fazlaca şikâyet alıyordum. Yaşadığımız olay bardağı taşıran son damla oldu. Şimdi bu konuda tüm mülk sahipleri için danışmanlık yapıyorum. Sözleşmeye imza atmadan önce sözleşmenin fotoğrafını çekin bana gönderin ben kontrol edeyim diyorum.

Sözleşme iptaline neden olan sebepler:

Hatalı hazırlanmış sözleşme

Marka olan ofisler hem marka özgüveni hem de deneyimleri nedeni ile tek yetki temsil sözleşmelerini hazırlayıp taslak olarak gayrimenkul ofislerine gönderiyorlar. Ofis brokerleri de ne geldiyse onu kullanıyor. Lütfen size gelen bu taslak sözleşmeleri baştan sona bir iki kez okuyun.

Sonra şu soruyu sorun kendinize “Ben mülk sahibi olsam böyle bir sözleşme imzalar mıyım?

Bu sözleşmelerin belli sorunları var. İlk sorun; matbaa maliyeti düşük olsun, her şey tek bir sayfaya sığsın diye yazıların puntosunu küçük tercih ediyorlar. Bu tercih, sözleşmeyi imzalayacak olan mülk sahipleri adına çok can sıkıcı bir durum.

Küçük puntolar ile hazırlanmış sözleşeme mülk sahipleri için ilk sorun. İkinci sorun, maddelerde kullanılan cümlelerin yarı hukuk dilinde yazılmış olması. Ne anlam ifade ettiğinin net bir şekilde anlaşılamaması. Ancak, bir avukatsanız bu cümleleri belki anlayabiliyorsunuz. Mülk sahipleri bu tür cümleleri anlamakta çok zorlanıyor.

Üçüncü sorun ise sözleşme maddelerinin düzensiz ve cezalandırıcı bir üslup kullanması. Her markanın ve ofisin sözleşmeleri avukatlarca hazırlandığı için onlar da müvekkillerini korumak adına, akıllarına gelen her türlü koruyucu maddeyi tek yetki sözleşmesine ekliyorlar.

Mülk Sahipleri bu tür sözleşmeleri hem imzalamak istemiyor hem de bir sorun çıktığında işin içinden çıkmak imkansız oluyor.

Temiz bir dille yazılmış ve her iki tarafın haklarını koruyan bir sözleşme kullanmanız sizin yararınıza olacaktır. Örnek görmek isteyenler bana e-posta atabilirler.

Sözleşme Sonrası Hizmet Kalitesi

Danışman mülk sahibine sözleşmeyi imzalattıktan sonra zannediyor ki “Kuş Kafese girdi.” Ancak, mülk sahipleri sözleşme sonrası verilen hizmetin kalitesinden memnun olmadıkları için temsil yetkisini iptal etmek isteyebiliyor.

Sözleşme sonrası iptale neden olan sorunlar neler?

Mülk sahipleri düzenli raporlama istiyorlar;

Mülk sahibi mülkünü danışmana sözleşme ile verdikten sonra ne olup bittiğini merak ediyor. Danışmanların yarısından fazlası sözleşme sonrası mülk sahibine düzenli raporlama (yazılı) yapmıyorlar. Ancak mülk sahibi arar ve sorarsa sözlü olarak raporlama yapıyorlar.

Küçük bir grup raporlama yapıyor. Bu raporu ya e-posta ile ya da whatsapp üzerinden yapıyorlar. Bu kısa elektronik raporlar bile mülk sahibini rahatlatıyor.

Ben elektronik raporlamaya pek sıcak bakmıyorum. Çıktısı alınmış ve detayları olan bir raporun kargo ile mülk sahibine iletilerek yapılan raporlamayı daha profesyonel buluyorum. Somut, elle tutulur raporlar mülk sahibinin gözünde daha değerli oluyor.

Mülk sahipleri fiyat kırmak zorunda bırakılıyor;

Danışman mülke servis vermeye başladıktan sonra aldığı sözlü teklifleri mülk sahibine ileterek fiyatını aşağıya çekmesi konusunda baskı yapmaya başlıyor. Bu baskı bir süre sonra mülk sahibini sözleşmesini iptal etmesine neden oluyor.

Mülk sahipleri ile müşterileri karşı karşıya getirip çarpıştırmak;

Bu yöntem ise hızlı bir çözülmeye neden oluyor. Genelde danışman müşteri tarafında göründüğü için ofiste bir araya gelen taraflar ateşli bir pazarlık sürecinde karakolluk bile olabiliyorlar. Bunun yerine, Yazılı Teklif yöntemini kullanmak daha doğru. Alıcı ve satıcıyı ofiste tokuşturmak, koyun pazarlığından öteye gitmiyor.

Başka ofis danışmalarının mülke sızma çalışması

Bu durum ise etik dışı. Profesyonel bir danışman tarafından kesinlikle yapılmaması gereken bir davranış. Bunu yapan danışman ve onun brokeri, markası buna nasıl izin veriyor anlamış değilim. Bu gibi durumlarda sözleşmeli bir mülke sızmaya çalışan danışmanlara sağlam bir duruş sergileyecek olan “mülk sahipleri”.

Mülk sahibinin bu duruşu sergileyebilmesi için gayrimenkul danışmanına güvenmesi ve inanması gerekiyor. Bu güvenin oluşması ise danışman ve mülk sahibi arasında bir bağ kurulması ile oluyor. Eğer mülk sahibi tek yetki verdiği danışmana güvenmiyor ve performansını yetersiz buluyorsa en kısa zamanda sözleşmesini alıp kendisini sürekli taciz eden bir başka ofisin danışmanına yöneltmek istiyor.

Buna duruma bir örnek olarak benim Pendik Ballıca’daki satılık villamı örnek verebilirim. 4,5 dönümde harika bir villa. Mülk sahibi bir Alman ve Türk bayan eşi. Bu mülkü satıp Ege veya Bodrum’a yerleşmek adına mülklerini satışa çıkarttılar.

Fiyat Aralığı çalışması sonrasında 7,000,000.-TL ye Pazar çıktık. Ben mülk sahibime tüm raporlamamı yapıyorum. İşler güzel bir şekilde yürüyor. Ancak, 4 hafta önce beni bir müşteri aradı. Bu mülkün Ballıca ’da nerede olduğunu sordu. Ben yerini tarif ettim.  “Fiyat yüksek” dedi. Ben de “İçini görmeden karar vermeyin” dedim. Beyefendi de “ben buraları iyi bilirim” diyerek karşılık verdi. Teşekkür ettim ve görüşme bitti. İçime bir kurt düştü. Telefon numarasının kime ait olduğunu araştırdım. Karşıma Ballıca muhtarının telefonu çıktı. Ben olayın üzerine gitmedim. Tekrar arayacağını düşündüm.

Sayın muhtar, bu mülkü benim mülk sahibime satan kişiymiş. Araları bozukmuş. Bunu sonradan öğrendim. Üç dört gün önce beni mülkün sahibi hanımefendi aradı. Kendisini bir emlakçı aramış. Bir müşterisinin mülkleri ile ilgilendiğini göstermek istediğini söylemiş.

Benim mülk sahibim olan hanımefendi (avukat) arayan emlakçıya bir yıllık sözleşmesi olduğunu ve göstermek istiyorsa beni araması gerektiğini belirtmiş. Aldığı yanıt ise şu şekilde olmuş. “ O adam orayı satamaz. Çok uzun süreli sözleşme yapmışsınız. Siz iptal edin. Ben bir ay içinde satarım burayı” demiş.

Avukat hanım beni aradı. Ne yapalım diye sordu. Ben de işin arka planını anlattım. Müşterisi varsa ve getirirse birlikte çalışabileceğimizi söyledim. Hanımefendi teşekkür etti. Muhtarı arayıp müşterisini getirmesini söyledi.

Hala bir gelen giden yok…

 

Mülk sahiplerini yönetmek profesyonellik gerektiren bir durumdur. Ne kadar şeffaf olursanız ve güven verebilirseniz sizi terk etmezler.

Ancak, şunu da unutmayın her mülk sahibi sizi terk etmek için hazır bekliyor. Bunu bilerek çalışın. Hata yapmayın ve güven kaybedecek hiçbir davranışta bulunmayın.

Bol kazançlı bir hafta diliyorum.

Blog üyeliğinizi hala yapmadıysanız aşağıdaki linkten hemen yapabilirsiniz.

BLOG ÜYELİĞİ

Görüşmek üzere,

Güven AÇIK

close

$ s, "$" üzerinde düşündüler

 1. Cevapla
  Fatih alkis - 16 Haziran 2020

  Baklavada ben de bir mülk sattım etraftan herkes muhtar olmadan bu satış olmaz demişti ben de muhtarsız yaptim

  1. Cevapla
   Güven AÇIK - 16 Haziran 2020

   Fatih Bey, paylaşımınız için teşekkür ederim. Muhtar iyi çalışıyor. Ancak biraz eğitime ihtiyacı var.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı kaydır
%d blogcu bunu beğendi: