Mükemmel Danışmanların İşinizi Destekleyecek 7 Temel Alışkanlığı

Picture of Güven AÇIK-MENTOR

Güven AÇIK-MENTOR

Gayrimenkul sektöründe edinmiş olduğum 21 yıllık deneyim ve bilgi birikimimi, Blog yazılarımla sizlerle paylaşıyorum.

Mükemmel Danışmanların İşinizi Destekleyecek 7 Temel Alışkanlığı

Mükemmel Gayrimenkul Danışmanları mesleklerini tam olarak benzer şekilde yapmazlar, ancak mükemmel danışmanlar işlerini büyütmelerine olanak sağlayan bir iş modeli kullanırlar. Aşağıda tek tek açıklayacağım bu yedi uygulama, mükemmel danışmanların nasıl işini büyütüyorsa, sizin için de daha üretken olmanıza yardımcı olacaktır.

Kendilerini sürekli geliştirirler

1. Kendilerini Sürekli Geliştirirler

En iyi danışmanlar her gün kendilerinin en iyi versiyonu olma konusundaki bilgilerini artırmaya odaklıdırlar. Sürekli olarak daha iyi çalışmaya ve daha hızlı büyümeye odaklanarak gelir üretmenin yeni yollarını ararlar. Yeni fikirleri hızlıca benimseyip uygulamaya koyma ve test etme eğilimindedirler.

Sektör ile ilgili blogları takip eden, eğitimlere katılan, en iyi uygulamalar hakkında kitaplar okuyan ve YouTube videolarını izleyen mükemmel danışmanlar, diğer mükemmel insanların bilgeliğinden ve deneyimlerinden yararlanırlar. Yüksek gelir üreten danışmanlar bu yeni fikirleri kendilerini sürekli olarak geliştirmek için kullanırlar.

COVID’in ardından işler yeniden açılmaya başladığında, gayrimenkul toplantıları ve konferansları, diğer danışmanlar ile işlerini geliştirmek için yeni taktikler öğrenmek ve network kurmak için mükemmel fırsatlar sağlayacaktır. Hiçbir şey, işlerini büyütmek için yeni yollarını arayan diğer profesyonel danışmanlar ile harcanan zaman kadar değerli olamaz. Mükemmel danışmanlar, yeni fikirlerin bol olduğu geliştirici gruplar içinde olabilmek için fırsat ararlar.

Hesap verebilirliğin büyümede önemli bir rol oynadığının farkında olan süper danışmanlar mentor ve koçları sayesinde kendinden emin ve daha az hata yaparak geleceğe güvenle bakarlar ve ilerlerler.

Sıcak Temas

2. Sıcak Temasta Kalmayı Tercih ederler

Mükemmel danışmanların günlük faaliyetinin önemli bir parçası sıcak temas kurmaktır. Yüksek gelir üreten danışman piyasanın nabzını çok yakından hissedebilmek adına e-posta veya sms mesajları kullanmak yerine, mülk sahiplerine ve potansiyel müşterilerine düzenli telefonlar açarak etkileşimi bol bir temas kurma modelini tercih ederler.

Potansiyel müşterilere yeni mülk listeleri gönderdikten sonra telefon açıp görüşlerini ve fikirlerini almak isterler. Mükemmel danışmanlar potansiyel müşteri ve mülk sahipleri ile kesintisiz bir iletişim içinde kalarak hızla gelişen kararları, işleme döndürme konusunda ustalaşmış olurlar.

Arayış içinde olan yatırımcılara zamanında bilgi sağlayan süper danışmanlar hizmet verdikleri alıcı ve satıcılar ile daha derin bağ kurmayı tercih ederler. Ayrıca, her bir satış veya kiralama işleminin ömür boyu müşteriye dönüşmesi için fırsatları kendilerinin yaratması gerektiğini öğrenmişlerdir.

3. Sistemler Oluşturur ve Geliştirirler

Zaman, başarılı danışmanlar için kıt kaynaktır. Zaman doğru planlanmalı ve yönetilmelidir. Bu nedenle sıra dışı danışmanlar sürekli olarak günlük faaliyetlerini sistemleştirmenin yollarını ararlar. Bu danışmanlar süreçler oluşturarak ve süreçleri sürekli geliştirerek, daha az çabayla daha fazla iş yapmanın yöntemlerini bulup zamanlarını daha verimli kullanırlar.

Bu sistemler içerisinde mükemmel danışmanların büyük çoğunluğunda görülen ortak olan bir faaliyet ise, var olan müşteri ve mülk sahiplerine el yazısı mesajlar göndermektir. Bu sıcak ve samimiyet dolu etkileşim uzun soluklu bağ sadakat oluşturmayı olumlu yönde etkiler. 

Özellikle, müşterilerinin önemli günlerinde; yaş günü, ev satın alma günü veya bayram ve yılbaşında gönderilen el yazısı mesajlar çok değerlidir. Müşteriler ve mülk sahipleri ile kalıcı bir dostluk kurulmasına olanak sağlar. 

Belki bu ay, bir mülk takibi için bir kontrol listesi, gelecek ay yeni bir bölge kampanyası oluşturursunuz. Üçüncü ay eski müşterileri tekrar arama sistemini uygulamaya koyarsınız.

Her ay sadece bir sisteme odaklanırsanız, yılın sonunda daha etkin ve daha üretken bir profesyonel gayrimenkul danışmanı olursunuz.

bilgi paylaşımında bulunmak
bilgi paylaşımında bulunmak

4. Düzenli Bilgi Paylaşımında Bulunurlar

En iyi danışmanlar, günlük olarak mevcut pazardaki mülklerin değeri hakkında müşterilerine bilgi aktarırlar. Bu paylaşımları eski müşterilerine, potansiyel müşterilerine ve etki çevrelerindeki kişilere veya veri tabanlarındaki kişilere düzenli olarak yaparlar.

Özellikle, 30 dakikada kolayca hazırlayıp paylaşılabilen, mülk ve pazar bilgisi içeren videolar, süper danışmanları ilk akla gelen danışmana dönüştürüyor. İnsanlar 7-8 dakikalık videoları seyretmeyi ve yeni bir şeyler öğrenmeyi seviyorlar. Bunu fırsata dönüştüren mükemmel danışmanlar hazırladıkları videolar ile pazarı domine edebiliyorlar.

Videolar dışında paylaşılan diğer sosyal medya gönderileri de aynı etkiyi sağlıyor. Gün içinde üçer adet Facebook ve Instagram paylaşımı akılda kalmayı ve ilk hatırlanan danışman olmaya önemli bir katkı sağlıyor.

5. Sürekli Telefon Araması Yaparlar

Telefon görüşmesi gayrimenkul işinde en çok yapılan faaliyettir. Bu nedenle e-posta veya diğer sosyal medya yöntemlerini kullansanız da, sonuç üretmenize en büyük katkı sağlayan göreviniz telefon görüşmeleri yapmaktır. 

Sürekli elinizde telefonla görüşme yapmak yerine kendinize bir bluetooth kulaklık almanızı ve bu yatırımı yaparken mümkün olan en iyi kablosuz kulaklığı almanızı tavsiye ederim. Çünkü mesleğinizde en çok kullanacağınız araç akıllı telefonunuzdur. 

En iyi danışmanlar beklemeyi sevmezler. Bunun yerine, olay ve durumların üzerine gitme alışkanlığına sahiptirler. Bu tutumları sayesinde sıradan danışmanlara oranla daha çok işlem kapatırlar. Telefon onların en önemli silahlarıdır. Telefonları olmadan yaşayamazlar. Bu aslında biraz anormal algılansa da, böyle hissetmeleri çok normaldir.  

Sürekli telefonda konuşmak ve etkileşimi sürdürmek için uzun pil ömrü ve kaliteli bir kulaklık size konfor sağlayacaktır. 

Veri tabanı
Veri tabanı

6. Veritabanlarını Büyütürler

Hangisi kullanırsanız kullanın veritabanı gayrimenkul işinizin can damarıdır. Veritabanınızı büyütmek ve ardından içindeki insanlarla etkili bir şekilde iletişim kurmak, gelecekteki başarınızı belirleyecektir.

En iyi danışmanlar veritabanlarına günlük olarak yeni insanlar ekler. Ancak, onların tek hedefi sadece büyük bir veri tabanına sahip olmak değildir. Mükemmel danışmanların asıl amacı veritabanlarında kayıtlı insanlarla sürekli iletişim halinde kalmaktır.

Sürekli yüksek gelir üreten danışmanlar, bölge çalışmaları, etki çevresi görüşmeleri, çat kapılar veya sosyal medya kanalı ile tanıştıkları herkesi veritabanlarına eklemeyi kesintiye uğratmazlar. Günlük yeni insanlarla tanışma hedefleri vardır. Günde 3 ila 5 yeni insan ile tanışıp veritabanlarını sürekli büyütürler. Her yıl veri tabanları %20-25 oranında artarak onlara gelir üretme konusunda büyük bir kaynak görevi görür. 

Yapılacak İşler Listesi
Yapılacak İşler Listesi

7. Yapılacak İşler Listesi Kullanırlar

Mükemmel danışmanlar, işlerini büyütmeyecek işleri yapmak yerine, verimli ve etkin faaliyetlerde bulunarak her zaman günlerinin sorumluluğunu alırlar.

Her gün ofisten ayrılmadan önce veya her gece yatmadan önce yapılacaklar listesi hazırlarlar. Her sabah, o gün işlerini nasıl geliştireceklerine dair güvenilir bir planları vardır.

Gelirinizi artırmak istiyorsanız gününüzü ve haftanızı önceden planlama alışkanlığı edinin. Yapacağınız işleri bir gün öncesinden yazarak kendinize bir iş listesi hazırlayın. Basit ve kolay işleri sona bırakın. Size en büyük faydayı sağlayayacak olan işi ne kadar zaman alırsa alsın tamamlamadan bir sonraki işe geçmeyin. 

Basit ve kolay işler size iş yapıyor hissi verse de asıl olan işleri size sağlayacak olduğu faydanın miktarına göre planlamanız sizi daha üretken ve verimli yapacaktır. 

Bu haftalık da bu kadar. 

Hepinize bol kazançlı ve başarılı bir hafta diliyorum.

Güven AÇIK

Facebook
Twitter
LinkedIn

Okuyabileceğiniz Diğer Blog Yazılarım

Neden Gayrimenkul Danışmanı Oldunuz

Bu soru, her danışmanın yanıt vermesi ve kendisine sıkça sorması gereken bir sorudur. Eğer bu soruya cevap veremiyorsanız, bir yerde terslik vardır.

Karne Ne Durumda

Eğer profesyonel bir gayrimenkul danışmanıysanız, ilk altı ayınızın danışman karnesine bir göz atmanızda fayda var. Karne ne durumda bir bakalım.

Her zaman Başarılı olmak için

Yarı yıl bitmek üzere!  Hedefinizi yakalamak için sadece 6 ayınız kaldı. Bu aya kadar başarılı sayılır mısınız? Bir düşünün bakalım!

Bir yanıt yazın

Views: 240

Bir yanıt yazın