Motivasyonunuzu Nasıl Artırabilirsiniz?

Bu soru herkes için geçerlidir ve sıklıkla duyarız. İsteksizlik, yılgınlık ve hiçbir motivasyona sahip olamamak. Zor bir dönemdir. Ancak ne yapacağınızı biliyorsanız hızlıca kendinizi motive edebilirsiniz.

Motivasyonunuz mu yok! Yaşama nedeninizi keşfedin.

Aslında aradığınız cevap çok basit bir soru sözcüğünün içinde saklı “NEDEN”

Birçoğumuz motivasyonsuzluktan şikâyet ederiz. Çünkü bizi ateşleyecek bir NEDEN ’e sahip değilizdir. Eğer kendimizi motive etmek istiyorsak kendi içimize bir yolculuğa çıkıp varoluş nedenimizi bulmamız gerekir.

Kaldıraç etkisine sahip olan yaşama NEDEN’ imiz bizi aslında her alanda harekete geçiren bir özelliğe sahiptir. Eğer ona ulaşır ve ne olduğundan emin olursak bizi hiç kimse tutamaz. Yapamadığımız birçok şey için kendi içimizden gelen bir itici gücü ortaya çıkartmış oluruz. Öylesine güçlüdür ki bu NEDEN, bize şehir, ülke değiştirtir. Sigara bıraktırır, iş bıraktırır. Hayallerimizi yaşamamızı ve her güne mutlu uyanmamızı sağlar.

Kendimize “NEDEN” imizi sormak

İlk başta zor bir soru gibidir kendi “NEDEN” imizi kendimize sormak. Çünkü onu bulduğumuzda diğer tüm seçenekleri kaybedecekmişiz ve bir tek nedenle yaşamak zorunda kalacakmışız gibi bir duyguya kapılırız.

Aslında onu bulduğumuzda bir mucize ortaya çıkar ve çevremizdeki her şey bir anlam ve değer kazanmaya başlar. Yıllardır sırtımızda taşıdığımız yüklerden birden kurtuluveririz. Özgürleşiriz ve içimiz içimize sığmaz. Bazı şeylerin sanal mutluluğundan uzaklaşır tamamen saf ve temiz bir duygu ile yenilenmeye başlarız.

Zannederiz ki herkesin aynı nedeni vardır. Mutlu olmak, başarılı olmak, sağlıklı olmak, zengin olmak, patron olmak gibi gibi. Aslında kopyalanmış nedenlere değil gerçek nedenlere ihtiyacımız vardır. Nasıl her birimizin parmak izi eşsizse yaşama nedenimiz de eşsizdir. Yaşama nedenleri genellikle ihtiyaçlarla karıştırılırlar. Tüm ihtiyaçları karşılayabilen tek şey de PARA olduğu için birçoğumuz yaşama nedenimizi paraya bağlarız. Paraya ulaştığımızda her şeyin istediğimiz gibi olacağını düşünürüz.

Aslında öğle değildir. Siz gerçek NEDEN’ inizi keşfedip yaşantınızı NASIL‘ larınızı onun çevresinde oluşturmaya başladığınızda her şey gece ile gündüz gibi farklı olacaktır.

Benim “NEDEN” im

Benim nedenim “HİZMET ETMEK” ve bu sayede başkalarının daha başarılı olmalarına yardımcı olmak.

Bunu keşfettiğimde yaşım aslında o kadar genç sayılmazdı. Hatta epey geç kalmışta olabilirdim. Ancak er ya da geç sonunda bulmuştum ve hayatım daha da anlam kazanmıştı.

Şimdi pişman olmayacağım bir hayat yaşıyorum. Yıllar sonra geriye dönüp baktığımda hiçbir keşkem olmayacak. Çünkü yaşama nedenime bağlı olarak yaşıyorum ve bu beni her sabah motive ediyor, canlandırıyor ve mutlu hissettiriyor.

“Nedenimi” nasıl mı buldum? Aslında bunun zor bir yolculuk olduğunu düşünüyordum. Hiçte öğle değilmiş. Okuduğum birçok kitaptan esinlenerek farklı çalışmalar yaptım. Ancak hiç beklemediğim bir yerde bir kitapla tanıştım. Kitap beni bir iç yolculuğa çıkarttı ve kendi NEDEN’ imi bulmamı sağladı.

Şimdi sıra bu öğrendiklerimi başkaları ile paylaşma zamanı geldi.

Evet şimdi sıra sizde! Soruyorum sizin yaşama NEDEN ’iniz nedir?

 

Görüş ve yorumlarınızı bekliyorum.

Posted in Sunumlar.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.