Küçük Değişiklikler, Büyük Sonuçlar

Güven AÇIK-MENTOR

Güven AÇIK-MENTOR

Gayrimenkul sektöründe edinmiş olduğum 21 yıllık deneyim ve bilgi birikimimi, Blog yazılarımla sizlerle paylaşıyorum.

Küçük Değişiklikler, Büyük Sonuçlar

Gayrimenkul sektöründe bir danışmanı başarılı kılan alışkanlıklarıdır. 

Alışkanlıkları hafife almayın! Alıyorsanız zaten başarısızsınızdır. Yıllık, aylık ve haftalık alışkanlıklar başarılı danışmanların elindeki en güçlü silahtır. Ama bunu kimse ile paylaşmazlar.

Mülk sahibi ve müşteri yönetiminde sahip olduğunuz temel alışkanlıkların önce farkında olmanız, ardından üzerinde düşünmeniz ve ne hissettiğinizi anlamanız ve harekete geçmeniz gerekir.

Mesleki alışkanlıklar konusunu hep merak ettiğim için Gayrimenkul Danışmanları ve Brokerlerini sürekli izliyorum. Başarılı gayrimenkul Danışman ve Brokerlerin ritüelleri olduğununu ve sıra dışı olmalarını sağlayan en önemli unsurun bu alışkanlıklar olduğundan adım gibi eminim. 

Atomik Alışkanlıklar ve James Clear

Yakın zaman önce Pegasus Yayıncılık tarafından basılmış James Clear ‘ın “Atomik Alışkanlıklar” kitabını okuma fırsatını yakaladım. Kitap beni çok etkiledi. Bu nedenle, bu kitaptan okurlarım da faydalansın diye blog yazımı “Atomik Alışkanlıklar” ‘a ayırdım. 

James Clear en çok satan kitabı “Atomik Alışalıklar” ın başlık kavramını şöyle açıklıyor; “Küçük ama yapması kolay olmayan, aynı zamanda inanılmaz bir gücün kaynağı, düzenli bir uygulama veya rutin; bileşik büyüme sisteminin en küçük bir bileşeni.

Atomik Alışkanlıklar ‘ın bu tanımı, kitabın basit ama güçlü önermesini ortaya çıkarmak için önemli bir katkı sağlıyor. Her gün gerçekleştirdiğimiz küçük olumlu alışkanlıklar dönüştürücü olabiliyor. Hayatımızı daha iyi hale getirebildiği gibi, tersine, bilinçli veya bilinçsiz olarak geliştirdiğimiz eşit derecede küçük kötü alışkanlıklar ise, bizi ulaşmak istediğimiz hedeften ve bizi olmak istediğimiz kişiden daha da uzaklaştırabiliyor.

Tam olarak kavrandığında, Atomik Alışalıklar kavramı oldukça güçlü. Mesleğinizde istediklerinizi elde etme konusunda düşüncelerinizi kökünden değiştirebilir. Hayata nadir görülen dönüşümler, ancak kasıtlı ve kararlı adımlarla gerçekleşebiliyor.

341 sayfalık kitaptan birçok çıkarımınız olabilir. Kitap paranızın karşılığını tam anlamı ile veriyor. Ancak Atomik Alışkanlıklar, alışkanlıklar oluşturma ve onları uzun vadede kalıcı hale getirme konusunda kapsamlı bir kullanım kılavuzu olarak tasarlanmış. 

İşte Atomik Alışkanlıklar kitabından bir sonraki hedefinize ulaşırken kendi hayatınızda kullanabileceğiniz 5 fikir:

Kimliğinize Dayalı Alışkanlıklar Oluşturun

1) Kimliğinize Dayalı Alışkanlıklar Oluşturun

Bir davranış değişikliği yapmak söz konusu olduğunda yazar, okuyuculara sonuçtan çok kimliğe odaklanmalarını tavsiye ediyor. Neyi başarmak istediğinize odaklanmak yerine, kim olmak istediğinize odaklanın. Örneğin, “Müsriflikten kaçınmak” yerine “Tutumlu” olun. Bu ayrım, davranışınızın uzun vadede yeni kimliğinizle tutarlı hale gelmesi için değişeceği anlamına gelir; finansal açıdan bilgili bir kişi, doğal olarak anlamsız alışveriş çılgınlıklarından kaçınır ve bunun yerine parasını tasarruf eder. 

Yeni bir kimlik oluşturmak, bizi olumlu alışkanlıklar yaratmaya iten bir gurur duygusu verir. Her bir olumlu alışkanlık edindiğinizde, kimliğiniz güçlenir. 

Öte yandan, hali hazırda sahip olduğunuz ve size hizmet etmeyen kimlik özellikleriz hakkında sorgulayıcı olun. Örneğin “Okuma alışkanlığım yok” veya “Her şeyi erteliyorum” olarak tanımladığınız kimlik özelliklerinizi nasıl olumlu bir kimlik özelliği olarak değiştirebilirsiniz, üzerinde vakit buldukça düşünün.

 Yazar kitabında sıkça  “Gerçek davranış değişikliği, Kimlik değişikliğidir.” diyor.

Yeni Alışkanlıkları İyi Alışkanlıklarınıza Bağlayın

2) Yeni Alışkanlıkları İyi Alışkanlıklarınıza Bağlayın

Yeni bir alışkanlık başlatmak için, onu mevcut bir alışkanlığa “bağlamaya” çalışın. Örneğin, mutfak masasında sabah çayınızı içtikten sonra gününüzü planlayın ya da saat 18.00’de o günün işini bitirdikten sonra 5 dakikalık bir meditasyon çalışması yapın. Sahip olduğunuz alışkanlıklarınız, tercihen mekana veya zamana dayalı, yeni alışkanlığınız için bir ipucu görevi görür. Bu küçük bağlamalarda ustalaştıktan sonra kitabın yazarı Clear, “Her biri bir sonraki için ipucu görevi gören çok sayıda alışkanlığı zincirleme” yolunda ilerlemeyi öneriyor. Zamanla, bu alışkanlık zinciri, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olan bir rutin haline geliyor.

3) Ekip veya Takım Olmanın Gücünü Kullanın

Belli bir oranda, hepimiz “Çevrenizdeki insanlarla uyum sağlama, başkalarıyla bağ kurma ve iş arkadaşlarımızın saygısını ve onayını kazanma” arzusuna sahibiz. Bazı durumlarda, daha tersi de olabiliyor. İş arkadaşlarımızın baskısına boyun eğebiliyor, gereğinden fazla alkol alabiliyor veya uyum sağlamak için başkaları hakkında acımasızca dedikodu yapabiliyoruz. 

Ancak yazar, bu doğal eğilimi kendi avantajımıza kullanabileceğimizi ve istersek kendimize yeni bir alışkanlık edinmek için bu alışkanlığın doğal olduğu insanlarla çevrelenmiş bir kültür seçerek hızlıca yeni alışkanlıklar edinebileceğimizi kitapta örneklerle anlatıyor. İşlem kapatma yeteneğinizi geliştirmek için bu işi iyi yapan bir ekibe katılın. Daha iyi bir danışman olmak için, birlikte çalışabileceğiniz bir mentor bulun. Başarılı danışmanları aynalamak, hedefinize açılan bir kapı olabilir.

Yeni Alışkanlığınızı Hemen Ödüllendirin

4) Yeni Alışkanlığınızı Hemen Ödüllendirin

Atomik Alışkanlıklar kitabında yazar; Davranış Değişiminin Temel Kuralı’nı şöyle paylaşıyor: “Hemen ödüllendirilen şey tekrarlanır. Hemen cezalandırılan şeyden kaçınılır.” Bu bilişsel yöntemi, alışkanlıklarımızı tatmin edici hale getirerek ve kendimize anında bir ödül vererek kalıcı hale getirmek için kullanabiliriz. 

Örneğin, kendinizi bir sahibinden aramasına motive etmek için, bunu en sevdiğiniz içecekle açık havada yapın. Servisten dönerken en sevdiğiniz müziği dinleyin. Çoğu durumda, iyi alışkanlıklarımızı ödüllendirmeyi unuturuz! Yeni bir alışkanlığı edinirken her yaptığınızda kendinizi küçük ödüllerle hemen ödüllendirmeniz size kısa zamanda yeni alışkanlıklar kazandıracaktır. 

5) Alışkanlıklarınızı Sürekli İzleyin

Günlük olarak kaydettiğimiz ilerlemeyi zaman içinde unutabiliriz. Alışkanlıklarımızı kaydetmek, çabamızı ve ilerlememizi izlenebilir hale getirir. Mülk Sahibi aramalarımızın kaydını tutmak, denediğimiz yeni kapanış diyaloglarını kaydetmek ya da aradığımız mülk sahiplerini listelemek önemli bir tatmin duygusu yaratır. İyi yapılmış bir iş için bir nevi saygı gösterisidir. Yeni alışkanlıklar  sadece takiple güçlenir. 

Alışkanlıklarınızı takip etmenizin birçok yolu vardır. Ancak alışkanlık takibi sadece başarımızı kaydetmekle kalmaz, bir amaca dönüşerek bizi daha fazlasını başarmaya doğru iter. 

zinciri koparmayın

Zinciri Kırmayın! 

Alışkanlıklarımızı takip etmek, bizi ileriye taşıyan bir tatmin duygusu yaratır.

Kendinizin En İyisi olma konusunda stratejiler öğrenmek için “Atomik Alışkanlıklar” ı 2-3 kere okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Güzel bir hafta diliyorum. 

Güven AÇIK

Facebook
Twitter
LinkedIn

Okuyabileceğiniz Diğer Blog Yazılarım

Yıllın Sonu Geldi

2023 bitti bitecek. Yılın sonu geldi! Peki siz ne durumdasınız? Tüm hedeflerinize ulaşabildiniz mi? 2024 te sizi neler bekliyor?

Yılı kapatmak ve 2024′ e hazırlık

Bu yılın bitmesine 60 günden az bir zaman kaldı. Yılı kapatmak ve 2024’e hazırlık yapmak için çalışmalara başlamak lazım.

80/20 Çalışma Modeli

Herkesin doğal olarak daha hazla kazanma arzusu var.  80/20 Çalışma Modeli bir çok ofisin danışman tutundurmak veya danışman çekmek için kullandığı yöntemlerden bir tanesi. Ancak doğru yönetilmezse, ofislerin kapanmasına neden oluyor. Neden mi? Okumaya devam edin.

Bir cevap yazın

Bir cevap yazın