Kiracım kira kontratı süresi bitmeden çıkmak istiyor. Ne yapmalıyım?

 

Kiracı kiralamış olduğu kiralananı kira kontratı süresinden önce geri vermek isterse yani boşaltmak isterse durum ne olur? Bu tür olaylar pek fazla görülmese de arada sırada karşımıza çıkabilir.

Yani kiracı kiralamış olduğu kiralananı iptal dönemine uymadan tahliye ederse kiraya verenin mağduriyeti nasıl karşılanır?

Eskiden oldukça karmaşık koşullarla çözülen bu gibi durumlar artık konunda açık olarak ortaya konmuştur. Mahkeme yetkisi ile sözleşmenin fesih süresi dolmadan boşaltılan bir taşınmazın kalan borçları kiracıya ödetilmektedir.  Örnek vermek gerekirse bir kiralananın fesih süresinin dolmasına 8 ay kalmışken boşaltılmış ise mahkemeler genel olarak kalan 8 ayın %50 sini ödetmektedirler.  Yani fesih süresinden önce bir kiralananı boşaltan kiracı bakiye ayların yarısı olan kira tutarını kiraya verene ödemek durumunda kalmaktadır.

Sadece kanunda biraz sakıncalı bir durum vardır ki bunu bilmekte fayda vardır.

Eğer fesih süresinden önce kiracı kiralananı, ödeme gücüne sahip, kira kontratı şartlarını aynen kabul eden yeni bir kiracı bulması halinde, sözleşmeden doğan borçlarının sona ereceği hükmü getirilmiştir. Bu da kiralayanın onayı olmadan bir kiralananın yeni bir kiracıya sözleşmesinin devredilmesine neden olmaktadır ki bu da son derece düşündürücüdür.

Hükümdeki bu açık bazı açıkgöz kiracıları korurken kiraya vereni 3. Kişilerle muhatap olmaya zorlamaktadır.

Aman dikkat, bir kira kontratı hazırlarken süreyi ve boşaltma sürecini doğru şekilde düzenleyelim!

Posted in Sunumlar.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.