Kira Kontratı Hangi Kanuna Göre Düzenlenir?

Kiralama işlemi gayri menkul danışmanları için önemli bir gelir kapısıdır. Bazı kiralamalar satış kadar gelir üretebilir.

Ancak kira kontratını bağlayan ve düzenleyen kanun tam olarak bilinmemektedir. Bu nedenle bu yazımda kira kontratını ilgilendiren Borçlar Kanunu üzerinde duracağım.

Kira Kontratlarını/Sözleşmelerini 11.01.2011 tarihinden itibaren yeni kanunun 299. maddesinden 356. maddesine kadar bölümü kira ilişkileri ve gayri menkul kiraları konusunu düzenlemektedir.

Kiracı ile mülk sahibi arasındaki ilişkiyi, tahliye işlemleri ve diğer kira kontratı anlaşmazlıklarını tek bir yasa Borçlar Kanunu içinde çözülecektir.

Yeni kanun 299. maddesine göre Kira Kontratı/Sözleşmesi:

Kiraya verenin (mülk sahibi) bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan faydalanmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık olarak anlaşmaya varılarak kararlaştırılmış olan kira bedelini ödemeyi taahhüt ettiği sözleşmedir.

Kira sözleşmeleri belirli veya belirsiz sürelerle düzenlenebilir.

Her hangi bir bildirim olmaksızın sona erecek kira sözleşmelerine Belirli Süreli kira sözleşmesi denir. Kira kontratında belirtilmiş olan sürenin dolmasıyla kira kontratının süresi dolar.

Bunun dışındaki kira kontratları belirli olmayan bir süre için düzenlenmiş sayılır.

Kiraya verenin (mülk sahibi) ve Kiracının bu sözleşmeye göre düzenlenmiş borçları vardır. Bu karşılıklı borçlar sözleşme maddelerine göre düzenlenir.

Güven AÇIK

 

Posted in Emlak, Gayrimenkul, Gayrimenkul Hukuku, Kira Sözleşmesi and tagged , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.