Kendine Söz Ver

Güven AÇIK-MENTOR

Güven AÇIK-MENTOR

Gayrimenkul sektöründe edinmiş olduğum 22 yıllık deneyim ve bilgi birikimimi sizlerle paylaşıyorum.

Kendine Söz Ver

Facebook
Twitter
LinkedIn

Hayatta hiç kimse kendine söz vermeden mükemmel bir şeyi başaramaz ve yaratamaz.

Muhteşem bir hayata sahip olmayı, zengin olmayı ya da sevdiklerimiz ile birlikte yaşayacağımız bir hayat isteyip istemediğimizin aslında hiçbir önemi yok.

Kendinize bir SÖZ vermeniz gerekiyor.

İnsanların başarıya ulaşma konusunda başarısız olmasının iki temel nedeni vardır.

 • Neden: Yetersiz veya Eksik Bilgi

Ne yaptığınızı tam olarak bilmiyorsanız, onu yapmaya devam etmek istemezsiniz. Gösterdiğiniz çabadan doğru sonuç alıp alamadığınız konusunda bir fikriniz yoksa, arzu ettiğiniz hayale uzun süre tutunamazsınız. Yapılacak ilk şey doğru bilgi edinmektir.

 • Neden: Uygulama / Deneyim Eksikliği

Doğru bilgiye sahip olduğunuzda, onu uygulamanız gerekir. İlk başta, sahip olduğunuz bilgiyi uygun bir ortamda denemelisiniz. Yani test etmelisiniz. Yeni bilgi ve becerilerinizi gerçek iş dünyasında uygulamaya koymadan önce bir tecrübe edin. 

Antrenman yapmadan maça çıkan bir futbol takımı bulamazsınız. Tüm profesyoneller bir maça çıkmadan önce bolca antrenman yaparlar. Bu antrenmanlar sizce boşuna mı yapılıyordur? 

Siz de her sabah herhangi bir becerinizi geliştirmek için prova yapmalısınız.

10 Sabah Çalışması

Başarılı olmak için 10 Sabah Çalışması

Hayatta başarılı olmak için kendinize söz verdiğinizde, bunun için zaman ayırmak ve bir hazırlık yapmak istersiniz. Zaman yönetmenin ötesine geçebilir ve günün her dakikasını en üst düzeye verim alarak kullanabilirsiniz.

Başarıya daha kolay odaklanmak için bir programı oluşturun. Her sabah, güne güçlü ve cesur bir başlangıç yapmak için aşağıdaki  10 Çalışmayı  yapabilirsiniz.

Her sabah uygulayabileceğiniz örnek 10 zihinsel ve bedensel çalışma listesi.

 • Erken kalkın ve güne yapmak istemediğiniz bir şeyi yaparak başlayın. Bu, karakter ve disiplin oluşturmanıza yardımcı olur. 
 • Günlük hedeflerinizi yazarak tekrar edin. 
 • Kitap okuyun. Uygulayabileceğiniz fikirleri not alın. 
 • Ders çalışma ve eğitim. Her sabah bir MBA ders kitabı okuyun. Ya da Yabancı dil öğrenin
 • Egzersiz yapın. Vücudunuzu hareket ettirin. Ofise yürümeyi deneyin.
 • Kişisel gelişim programları dinleyin. İşe giderken podcast dinleyebilirsiniz. 
 • Sosyal medyada boy gösterin. Instagram ve Facebook’ta günde en az 3 kez paylaşımda bulunun.
 • Ekip toplantısına katılın. Ekibinizle toplantı yapın veya bir toplantıya katılın. 
 • Prova yapın: Ekibinizle ihtiyaç duyduğunuz yetkinlikler için prova yapın.
 •  Bolca şükredin veya Meditasyon yapın. 

Sabahınızı hakimiyet altına aldığınıza göre, hayatınızın her önemli alanını da hakimiyet altına almaya başlayabilirsiniz.

Hayatınızın her alanına hakimiyet kurun

Hayatınızın Her Alanına Hakimiyet Kurun

Sizin ve işletmenizin büyümesini sağlayan hedeflere odaklanın. Sizi hedefinize taşımayacak şeylere ve insanlara zaman, enerji veya kaynak yatırımı yapmayın.

 • Önce Kendinize Hakimiyet kurun.

Kendinize hükmetmek, tutumunuzu, enerjinizi ve güveninizi kontrol altına almak ve her şeyin sizin için çalışmasını sağlamak anlamına gelir.

Sorunlarınızın ve korkularınızın sizi yönetmesine izin vermemek demektir. Bunun yerine, hedeflerinizin sizi başarıya yönlendirmesine olanak sağlayın. Performansınıza zarar veren davranışları ve alışkanlıkları ortadan kaldırın. Size zarar veren veya sizi geri çeken davranışları hayatınızdan ayıklayın.

 • Zamanınıza Hakimiyet kurun.

Zamanınız en değerli kıt kaynağınız. Ne zaman biteceğini bilmiyorsunuz. Sahip olduğunuz zamandan yararlanmak için hayatınızı düzenli olarak planlamanız gerekir. Takviminizdeki boş alanlar, boşsa, işe yaramayan çöp zamana sahipsinizdir. Çok büyük bir savurganlık.

Zamanı yönetemezsiniz. Zaman ayırabilir veya yaratabilirsiniz. Zamanı kendiniz için kullanın. Başkasının zamanı için alet olmayın. Yeri geldiğinde sağlam HAYIR‘larınız olsun. Birim zaman içinde daha fazlasını yapmanın yollarını, çarelerini bulun. Mümkün olduğunca bir taş ile 2-3 kuş vurmaya gayret edin.

 • Mali Durumunuza Hakimiyet kurun.

Mali durumunuza hakim olmak için, kendinize bir ilke ve süreç sistemi kurmalısınız. Para ile aranızdaki ilişkiyi en kısa zamanda yoluna sokun. Daha fazla para kazanma arzunuz konusunda utangaç olmayın. Daha fazla para kazanmak, kendinizi hedeflerinize yaklaştırmanıza yardımcı olacaktır.

 • Uzmanlık Alanınıza Hakimiyet kurun.

Uzmanlık alanınızda usta olun. Bu, tutkunuzu ve amacınızı besler. Henüz o noktaya gelmemiş olsanız bile, kendinize her zaman en iyisi olduğunuzu tekrar edin. Sektörünüze ve kişisel markanıza hakim olun. Kendinizi tanıtmaktan asla utanmayın.

 • Asla Pes etmeyin

Vazgeçmek, başarısızlığın garantili yoludur. Başarı ve başarısızlık arasındaki en temel fark asla vazgeçmemektir. Yaptığınız işlerde ilk seferinde büyük bir başarı elde edemeyebilirsiniz. Başkaları havlu atarken siz oyunda kalın.

Hemen hemen her başarılı insanın bırakmayı düşündüğü anlar hakkında öyküler anlatılır. Muhammed Ali, Steve Jobs ve Tony Robbins defalarca reddedildiler. Cesaretleri kırıldı. Ama bırakmadılar. Pes etselerdi, isimlerini hiçbir zaman öğrenemezdik. Vazgeçenlerin isimlerini bilmiyoruz çünkü yaşamın içinde yok olup gittiler.

Bir Şey
Tek Bir Şey

Gayrimenkul sektörüne başladıktan sonraki sekiz  ay boyunca neredeyse her gün işi bırakmak istedim. Ama pes etmedim. Devam ettim. Havlu atmadım. Kendime verdiğim bir söz vardı. Verdiğim sözü yerine getirmeden bırakamazdım. İlk iki yıl daha az kazandım. Ama devam ettim. Zamanla hayal kırıklıklarını hayatımdan çıkarttım.

Yine başarı yolculuğunda büyük bir tehlike olan “Mükemmeliyetçilik”  tuzağından kaçının. Bir şeyi ilk seferde mükemmel yapmaya takıntılı hale geldiğinizde, erteler, çok uzun süre bekler ve pes edersiniz.

“Önce yapın, sonra düzeltme yaparsınız” Önce kitabı yazın. Daha sonra güncellemeler, düzenlemeler ve iyileştirmeler yaparsınız. 3 kitabımı da aynı felsefe ile yazdım.

Kararlı ve istikrarlı olmak kesinlikle  sizi başarıya götürür.

Sevgiyle kalın.

Güven AÇIK

Okuyabileceğiniz diğer Blog yazılarım

Yıllın Sonu Geldi

2023 bitti bitecek. Yılın sonu geldi! Peki siz ne durumdasınız? Tüm hedeflerinize ulaşabildiniz mi? 2024 te sizi neler bekliyor?

Yılı kapatmak ve 2024′ e hazırlık

Bu yılın bitmesine 60 günden az bir zaman kaldı. Yılı kapatmak ve 2024’e hazırlık yapmak için çalışmalara başlamak lazım.

80/20 Çalışma Modeli

Herkesin doğal olarak daha hazla kazanma arzusu var.  80/20 Çalışma Modeli bir çok ofisin danışman tutundurmak veya danışman çekmek için kullandığı yöntemlerden bir tanesi. Ancak doğru yönetilmezse, ofislerin kapanmasına neden oluyor. Neden mi? Okumaya devam edin.

Bir cevap yazın

Bir cevap yazın