Kat Mülkiyeti Kanunu’nda “Ortak Yer” Ne ifade eder?

Çoğu gayri menkul danışmanı “Ortak Yer” tanımını duyar veya karşılaşmıştır. Ancak bu kavramı tam olarak bilmek ve doğru yerde doğru zamanda kullanmak hem sözleşme alırken hem de satış kapatırken oldukça yararlı olur.

Şimdi “Ortak Yer” in tanımını madde madde yazalım. Aslında bu tanımın tam metnini 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 4. Maddesi açıklamaktadır. Oradan da daha fazla ayrıntıya ulaşabilirsiniz.

  • Her kat sahibinin kendi bağımsız bölümü dışındaki kanalizasyon bağlantıları, çöp kanalları, kalorifer, su, doğal gaz ve elektrik tesisleri, telefon, televizyon, internet, kablo tv için kullanılan ortak şebeke ve antenler. Sıcak ve soğuk havalandırma tesisleri.
  • Çatılar, bacalar, genel çatı terasları, yağmur olukları, yangın merdivenleri, bunların dışında kalan ortaklaşa kullanma, korunma ve yararlanma için zorunlu olan diğer yerler.
  • Temeller, ana duvarlar, taşıyıcı sistemi oluşturan kiriş, kolon ve perde duvarlar ile taşıyıcı sistemin parçası diğer elemanlar, bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar, taban ve tavanlar, avlular, genel giriş kapıları, antreler, merdivenler, asansörler, sahanlıklar, koridorlar, genel tuvalet ve lavabolar, kapıcı veya güvenlik görevlisi, yönetici, personel odası ve odaları, genel çamaşırlık, çamaşır kurutma alanları, genel kömürlük ve ortak otomobil garajları, elektrik, su ve doğal gaz saatlerinin bulunması ve korunması için ayrılmış kapalı kısımlar, kalorifer daireleri, kuyu ve su depoları, sarnıçlar ve sığınaklar.

Yukarıdaki maddelerde tanımlanan yerler kat mülkiyeti kanununda belirtilmiş ortak yerler anlamına gelmektedir.

Ortak yerlerin kullanımı da yine Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 16. maddesine göre düzenlenmiştir. Ortak yerler arsa payları oranlarında ortak kat mülkiyeti hükümlerine göre sahiplenilir ve kullanılır. Arsa payları bu oranların belirlenmesinde temel faktördür.

Güven AÇIK

Posted in Emlak, Gayrimenkul, Gayrimenkul Hukuku and tagged , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.