Karar Vermekten İş Yapamayana 4 Öğüt

Güven AÇIK-MENTOR

Güven AÇIK-MENTOR

Gayrimenkul sektöründe edinmiş olduğum 21 yıllık deneyim ve bilgi birikimimi, sizlerle paylaşıyorum.

Karar Vermekten İş Yapamayana 4 Öğüt

Facebook
Twitter
LinkedIn

Karar yorgunluğu bilimsel olarak ispat edilmiş bir gerçektir. Çok fazla karar vermek zorunda olmanız ilerlemenizi yavaşlatıyorsa, sizin de bir an evvel önleyici tedbirler almanızı tavsiye ediyorum. Neyse ki bu sorunu ortadan kaldırmak için yöntemler var. Hem de başkasına ihtiyacınız olmadan!

Aynı anda hem işinizi ve hem de kendi hayatınızı yöneten biri olarak ne kadar çok doğru karar verirseniz o kadar başarılı olacağınızı düşünüyor olabilirsiniz. Sorun şu ki, ortalama bir insan ne giydiğinden arabada ne dinleyeceğine ve akşam yemeğinde ne yiyeceğine kadar her gün yaklaşık 35.000 karar veriyor. Bu karar yorgunluğu için önemli bir nedendir.

Steve Jobs‘un her gün aynı şeyi giymesinin ve Michael Crichton‘un (Jurassic Park’ın yazarı) bir kitabı tamamlayana kadar her gün aynı öğle yemeğini yemesinin bir nedeni var. Jeff Bezos, işini başarılı bir şekilde yapmak için günde yalnızca üç veya dört önemli karar vermesi gerektiğini söylüyor. Warren Buffett için yılda sadece üç veya dört karar yeterli.

Başarılı bir patron olmak daha çok karar vermek mi demek?

Esas ve doğru olan daha az ama daha önemli kararlar vermek. Böylece kendinizi tükenmezsiniz ve mümkün olan en kaliteli seçimleri yapabilirsiniz.

Bu yazımda size gününüzü atomik alışkanlıklar ile doğru karar verme yorgunluğunuzu nasıl ortadan kaldırabileceğiniz dört yöntemden bahsedeceğim. Bu yöntemlerden bazılarını kullandığınızda ne kadar özgür ve enerjik hissettiğinize inanamayabilirsiniz.

Plan Yapmak

Yöntem 1: Her Şeyi Önceden Planlayın

Önceki yazılarımda öncelik yönetimi hakkında yazmıştım. Yani, bu yazım bir tür öncelik yönetimine devam niteliğinde. Önceliklerinizi zahmetsiz bir hale getirmenin yolunu nasıl yapacağımızdan bahsediyorum. 

Evet, planınızda olmayan bir şey, YOKTUR!

Bunu benden defalarca duymuş veya okumuş olabilirsiniz. Acil ve Önemli bu kavramları karıştırmayın!

Özgürlük, şu anda ne yapacağınıza karar vermek değildir. Özgürlük her zaman ne yapacağını ve bunun sizi nereye götüreceğini bilmektir. Bu asıl güçtür!

Atomik Alışkanlıklar

Yöntem 2: Sabah ve Gece Atomik Alışkanlıkları

Tekrar tekrar anlattığımı duyacağınız başka bir şey. Aklınız, sizin sahip olduğunuz en önemli ve değerli fonksiyondur. Bankanızdaki paranızdan veya tanıdığınız insanlardan daha önemlidir. Çünkü doğru akla sahipseniz her şey size zaten gelecektir.

Sabah siz uyanınca aklınız işe koyulur. Fakat sabahınız bir önceki geceden başlar. Bu yüzden sabah ve gece atomik alışkanlıklarınızı doğru yönetmek  faydalı olur.

İşe her gece aynı saatte yatıp her gün aynı saatte kalkarak başlayın. Kıyafetlerinizi bir gece önceden hazırlayın ve ilk önce ne yapacağınızı tam olarak bilerek uyanın.

“Egzersiz yapacağım, meditasyon yapacağım ve kahvaltı edeceğim” demeyin. Hangisini birinci, ikinci ve üçüncü yapacaksın? Ne tür egzersizler yapacaksın? Nerede ve ne kadar süreyle meditasyon yapacaksın? Kahvaltıda ne yiyeceksin? Yarın aynı şeyler olacak mı? Pazar gününe planın var mı? Ev için ne zaman alışveriş yapacaksın?

Şimdi bu seçimleri değerlendirmek için zaman ayırmanız ve ardından bunları bir atomik alışkanlığa dönüştürmeniz çok önemlidir. Aksi takdirde, her sabah ve her gece bu kararları vermek zorunda kalacaksınız. Kararsız uyanacaksınız, öncekinden daha yorgun hissederek uyuyacaksınız. Neredeyse hiç dinlemeyeceksiniz. Atomik Alışkanlıklarınızı kilit altına almadıysanız, enerjinizi gereksiz yere tüketiyorsunuz demektir.

DİA ‘lar ile çalışmak

Yöntem 3: Her Şey İçin DİA ‘lar

Benimle birlikte tekrar edin lütfen, özellikle sesli bir şekilde!

Düzenli İş Alışkanlıkları…
 
Düzenli İş Alışkanlıkları…
 
Düzenli İş Alışkanlıkları…

Bu üç harf “DİA” akıl sağlığınızı ve işinizi kurtaracak. Bunun nedeni, üçünde karar yorgunluğunu azaltmakla ilgili olması.

Eminim zaten biliyorsunuzdur, bir DİA, işletmenizdeki bazı görev veya eylemlerin tanımlanmış adım adım dökümüdür. Örneğin, bir mülk sahibi sunumunun nasıl yapılacağı veya müşterinin İhtiyaç ve İstek Analizinin nasıl ve ne zaman yapılacağı gibi. DİA ‘lara sahip olmak son derece faydalıdır. Ancak gerçek güç, DİA ‘ları yönetmek için sistemler oluşturmaya başladığınızda kendini gösterecektir.

Mentorluk verdiğim bir danışmanım bir yılda 360’dan fazla tek yetki sözleşmesine ulaşma konusunda karar verdiğinde DİA ‘lar konusunda hem netleşti hem de ciddileşti. Kendisi bu kadar iddialı bir sayıya ulaşacaksa, bu kadar çok işlemin farklı süreçlerini tek başına yapamayacağını fark etmişti. Her e-postanın sonuç getiren bir şablondan oluşması, her mülk sunumunun tek tip ve sağlam olması ve her sürecin herhangi birisinin anlayıp takip edebileceği ve net bir şekilde yazılması gerekiyordu.

Bu danışmanım yaptığı her iş adımı hakkında HER ŞEY için DİA ‘lar yarattı. Hatta yeni DİA ‘ların nasıl oluşturulacağına dair de DİA ‘lar yazdı. Artık o kadar sistematik bir hale geldi ki, bu konuda eğitim bile verebilecek düzeyde.

Ortak Akıl Grupları

Yöntem 4:  Ortak Akıl Grupları ve Mentorluk

Bu yazımın büyük bir bölümünde, yorucu ve verimsiz günlük sıradan kararları tekrar tekrar vermeyip nasıl daha az karar alınacağından bahsettim. Ancak, ne yapacağını bilememekten kaynaklanan başka bir karar verme yorgunluğu türü daha var.

Her gün uyanıp ne yapacaklarına ya da nasıl başlayacaklarına karar veremedikleri için işe yaramayan bahaneler arkasına saklanan danışmanlara sıklıkla rastlıyorum. Bir planları yok ve destek alacakları kimseleri de yok.

Enerjinizi tüketen önemli bir karar verdiğinizde, bu kararları tek başınıza vermemelisiniz. Napoleon Hill, bir Ortak Akıl Grubuna (Mastermind) sahip olmanın başarının en hafife alınan fakat en önemli ilkesi olduğunu söyler. Çünkü birlikte çalışan birden fazla beyin, tek başına çalışan bir beyinden çok  ama çok daha güçlüdür.

Bu nedenle, bir mentor ile çalışmayacaksanız, (ki çalışmalısınız), mesleki sorunlarınızla ilgili beyin fırtınası yapmanıza ve sizi sorumlu tutmaya yardımcı olacak, sizin gibi düşünen, kendini işine adamış danışmanlardan oluşan bir Ortak Akıl Grubu bulmanız gerekir.

Bu haftalık da bu kadar, hepinize bol kazançlı bir hafta diliyorum.

Güven AÇIK

Okuyabileceğiniz Diğer Blog Yazılarım

Yıllın Sonu Geldi

2023 bitti bitecek. Yılın sonu geldi! Peki siz ne durumdasınız? Tüm hedeflerinize ulaşabildiniz mi? 2024 te sizi neler bekliyor?

Yılı kapatmak ve 2024′ e hazırlık

Bu yılın bitmesine 60 günden az bir zaman kaldı. Yılı kapatmak ve 2024’e hazırlık yapmak için çalışmalara başlamak lazım.

80/20 Çalışma Modeli

Herkesin doğal olarak daha hazla kazanma arzusu var.  80/20 Çalışma Modeli bir çok ofisin danışman tutundurmak veya danışman çekmek için kullandığı yöntemlerden bir tanesi. Ancak doğru yönetilmezse, ofislerin kapanmasına neden oluyor. Neden mi? Okumaya devam edin.

Bir cevap yazın

Bir cevap yazın