Kabahat Kimde

Güven AÇIK-MENTOR

Güven AÇIK-MENTOR

Gayrimenkul sektöründe edinmiş olduğum 23 yıllık deneyim ve bilgi birikimimi sizlerle paylaşıyorum.

Kabahat Kimde

Son dönemde kiralık işlemlerde yaşanan olaylar oldukça sıkıntı verici. Kabahat kimde tahmin etmek oldukça zor.

Bildiğiniz gibi son aylarda büyük kentlerde kiralık mülk bulmak samanlıkta iğne aramaktan farksız.  Hem üniversitelerin açılması hem de yabancıların Türkiye’ye sığınmalarından dolayı kiralık işlemler hızlı şekilde kabuk değiştiriyor.

Talep Artınca

TALEP ARTINCA

Kiralık portföylere talep artınca mülk sahipleri ister istemez, var olan kiracılarını çıkartıp yerine daha yüksek kira ödemek için hazır olan kiracıları tercih etmeye başladı.

Sadece mülk sahipleri değil, aynı zamanda gayrimenkul danışmanları da kiralık mülk bulmak adına mülk sahiplerinin aklına karpuz kabuğu sokup “Kiracını çıkart iki katına kiraya verelim. “ teklifi sunmaya başladılar. Bu teklif danışmalardan mı başladı, yoksa kiracı adayları danışmanları mı ayarttı! Burası pek anlaşılmış değil.

Ancak iş ayyuka çıkıp kiracılar bu durumu markaların genel müdürlüklerine ve ofis yöneticilerine bildirince, ortam biraz gerginleşti.

Peki kabahat kimde ?

3-4 aday

AYNI MÜLKE 4-5 KİRACI ADAYI OLUR MU?

Danışmanların eline bir kiralık mülk geçtiğinde bunu hızlı bir şekilde pazarlamaya başlıyorlar. Kiralık mülkler çok hızlı işleme dönüyor. Gayrimenkul danışmanlarının cep harçlığı olan kiralıklar şu sıralarda hatrı sayılır gelire dönüştü.

İstanbul’da, belli bölgelerde 15.000.-TL -30,000.-TL arası kiralıklar eskilerin söylediği gibi kapış kapış gidiyor. İlana çıktığı gün içinde kiralanan sayısız kiralık mülkler var.

Mülk doğru bir lokasyondaysa, bina temiz ve yeniyse, konutun mutfağı ve banyosu yenilenmişse, doğal olarak bu tür kiralık mülklere fazla talep oluyor. Danışman arkadaşlar bir  gün içinde 3-4 kişiye peş peşe kiralık servisi veriyor.

Kiracı adayı kendisinden sonra 3 kişinin daha mülkü görmeye geleceğini duyunca hafiften bir panikliyor. Kiracı aynı gün birden fazla mülk görecekse, gördüklerini kaçırmamak adına danışmanlara açıkça rüşvet teklif edebiliyorlar.

Bu durumda kabahat kimde ?

Bir aylık kira bedeli

HİZMET BEDELİ BİR AYLIK KİRA

Servis edilen kiralık mülkü beğenen kiracı başka kiralık mülkler de görecekse,  danışmanı zarflıyor (gizli rüşvet teklifi). Bu zarflama şu şekilde oluyor. Kiracı adayı danışmana diyor ki “Birader, sen burayı bugün saat 17:00 ye kadar kimseye verme. Biz iki yer daha göreceğiz. Sonra seni ararız. Senin mülkü kiralarsak, sana iki kira öderiz.” Nasıl ama? İyi zarf değil mi?

Bu teklif “HAYIR” denmeyecek bir teklif. Bir yerine iki kazanmaya kim hayır derki! Red etmek için aklını kaybetmiş olman gerekir. Bu zarfı alan danışman sonraki kiracı adaylarına bu kozu kullanıyor.

Sonraki kiracı adaylarına biraz yokuş yapıyor. Yokuşu gören kiracı adayı danışmana “Ben de iki aylık kira sana öderim.” Deyince işler karışıyor.  Eğer ilk kiracı adayı sözünde durursa, danışman şanslı. Dönmezse, danışman boş çıkan zarfı kabul ettiğine pek bozuluyor.

İkinci teklifi hemen kabul edip yoluna devam ediyor.

Bu yöntem yabancılar özellikle Kuzeyden gelen arkadaşları pek rahatsız etmiyor. Onlar için 2-3 aylık kira ödemek çokta önemli değil. Zaten rüşvet kendi ülkelerinde çok normal bir durum. 

İşin suyunu çıkartıp yerli müşteriye de aynı işlemi uygulayan bazı danışman arkadaşlar fena durumdalar.

Bakın neler olmuş

BAKIN NELER OLMUŞ

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde benzer bir durum bir markada yaşanmış. Müşteri yerli müşteri. Ancak akıllı mı akıllı bir kiracı adayı.

Kiralık evi çok beğenmiş. Uzun zamandır istediği gibi de bir mülk bulamadığı için bu mülkü kaçırmak istememiş.

Danışman kiralık mülkün çok taliplisi olduğunu, bir kiracı adayının iki kira ödeyeceğini söylemiş. Kiracı adayı çok beğendiği kiralık evi kaçırmamak adına teklifi geri çevirmemiş. Danışman hemen devreye girip kendi iban numarasını verip tahsilatı yapmış. Bir kirayı ofis hesabına yatırıp diğer kirayı ofise bildirmemiş.

Kira kontratını ofiste hazırlayıp önce mülk sahibine sonra kiracının yanına gitmiş  imzalatıp kontratı ve anahtarları kiracıya teslim etmiş.

Herkes mutlu olarak yaşamına devam etmiş.

KİRACININ İNTİKAMI

KİRACININ İNTİKAMI

Akıllı kiracı bütün işlemleri yapıp evin anahtarını aldıktan sonra yeni evine taşınmış. Üzerinden bir hafta geçtikten sonra kiralama yaptığı ofisi aramış ve brokerden randevu istemiş.

Brokere başından geçenleri anlatmış. Bu iki kira talebinin yasal olup olmadığını sormuş. Broker ne söyleyeceğini bilememiş. Hemen, danışmanın aldığı ekstra kirayı kiracıya ödemiş. Fakat kiracı bu olayı merkez ofise bildireceğini söylemiş. Broker kiracıyı ikna ederek bunu yapmaktan kiracıyı vazgeçirmiş.

Kiracı mutlu bir şekilde ofisten çıkmış ve gözden kaybolmuş.

Günah Çıkartmak

DANIŞMAN GÜNAH ÇIKARTIYOR

Ertesi gün Broker herkes ofisten çıktıktan sonra vukuatlı danışmanı görüşmek için ofisine davet etmiş.

Danışmandan “son kiralık işlemini” anlatmasını rica etmiş. Danışman başına bir şey geleceğini hissederek olanı biteni açık açık anlatmış. Broker danışmanın sözünü kesmeden ağzı açık dinlemiş. Danışman tüm operasyonu nasıl yaptığını anlatmış. Broker danışmanın bu açık sözlülüğü karşısında biraz şaşkına dönmüş.

Danışman ikinci hizmet bedelini kiracının kendisinin kabul ederek ödediğini, zorla almadığını ifade etmiş.

Broker danışmanın açık sözlülüğüne teşekkür etmiş. Doğruyu anlattığı için de onu takdir etmiş. Aldığı parayı iade etmesini söylemiş. Danışman paranın bir kısmını harcadığını, kendisindeki kısmını hemen aktaracağını, bir sonraki işlemde harcadığı kısmı ödeyeceğini söylemiş.

Broker borcunu ödedikten sonra ofisten ayrılması gerektiğini onun anlayacağı dilden anlatmış.

Halen Broker ödemesini bekliyor. Danışman yeni işlem peşinde.

kabahat kimin

KABAHAT KİMDE

Bu olayı başlatan danışman mı yoksa, çaresiz kalan kiracı mı tam olarak bilmek mümkün değil. Fakat bu durumu fırsata dönüştüren danışmanların kulaklarının çekilmesi lazım. Aksi halde ofisler ve markalar ciddi zarar görebilir.

Kira kontratlarının ofiste yapılması ve kiracıların böyle bir teklif ile karşılaşıp karşılaşmadığı onlara mutlaka ofis yönetimi tarafından sorulmalı. Bazı kiracılar ödediklerini inkar edebilirler. Yine de soruşturmakta fayda var. Aksi halde güven kaybolur ve etik değerler kaybedelilir.

Bu haftalık da bu kadar.

Güven AÇIK

Facebook
Twitter
LinkedIn

Okuyabileceğiniz diğer blog yazılarım

Yıllın Sonu Geldi

2023 bitti bitecek. Yılın sonu geldi! Peki siz ne durumdasınız? Tüm hedeflerinize ulaşabildiniz mi? 2024 te sizi neler bekliyor?

Yılı kapatmak ve 2024′ e hazırlık

Bu yılın bitmesine 60 günden az bir zaman kaldı. Yılı kapatmak ve 2024’e hazırlık yapmak için çalışmalara başlamak lazım.

80/20 Çalışma Modeli

Herkesin doğal olarak daha hazla kazanma arzusu var.  80/20 Çalışma Modeli bir çok ofisin danışman tutundurmak veya danışman çekmek için kullandığı yöntemlerden bir tanesi. Ancak doğru yönetilmezse, ofislerin kapanmasına neden oluyor. Neden mi? Okumaya devam edin.

Bir cevap yazın

Bir cevap yazın