Güven AÇIK-MENTOR

Güven AÇIK-MENTOR

Gayrimenkul sektöründe edinmiş olduğum 21 yıllık deneyim ve bilgi birikimimi, Blog yazılarımla sizlerle paylaşıyorum.

İş Sırasında Akışta Olabilmek

İş ve özel yaşamı dengelemek için doğru alışkanlılara sahip olabilirsiniz. Önemli olanı önceliklendirmek üzere mükemmel bir üretkenlik yöntemi kullanıyor da olabilirsiniz. 

Yine de oturup günlük yapmanız gereken işlerinizi yapmanız gerekir!

Bir gayrimenkul danışmanı olarak hafta içinde Mülk Sahibi araması yapmak, randevu almak, servis vermek, Haftalık Faliyet Raporu yazmak, Fiyat Aralığı Raporu hazırlamak, kapanış yapmak ve trafikle boğuşmak gibi günlük bir çok koşturmacanın içinde olduğunuzu çok iyi biliyorum.

Bilgisayar ekranınıza boş boş bakmak veya işi erteleme yöntemi olarak etrafta gezinmek yerine, işe nasıl başlayacağınıza, ihtiyacınız olanları belirlemeye daha doğrusu işinize odaklanmayı sağlamalısınız.

İşte burada “AKIŞ” kavramı devreye giriyor.

Ünlü bir psikolog ve yazar olan Mihaly Csikszentmihalyi  tarafından ortaya atılan ve önemli seviyede dikkat çeken AKIŞ; bir memnuniyet duygusu uyandıran, sürükleyici bir odaklanma durumu olarak ifade ediliyor.

Akışta Kalmak

Akış, bir kişinin bedeni veya zihni ile zor ve değerli bir şeyi başarmak için gönüllü bir çabayla sınırlarını zorladığında ortaya çıkar.”

Genellikle “spor, oyun, sanat ve hobiler” gibi aktiviteler gerçekleştirirken Akış hissedilir – sporcular yarış pistinde koşarken akışı bulabilir. Bir sanatçı bir portre çizerken akışı deneyimleyebilir. Gayrimenkul Danışmanları da günlük profesyonel işlerini yaparken kendilerini “En sıradan deneyimleri bile keyifli hale getiren” bir akış içinde bulabilirler.

Akışta zamanın akıp gittiği yoğun bir konsantrasyon içine girebilir ve mükemmelliğe doğru ilerleyen bir başarı duygusu hissedersiniz. 

Gayrimenkul Danışmanları için güvenilir bir şekilde akış oluşturmak ve daha fazlasını yapmak için birkaç ipucu vermek istiyorum:

Hırslı amaçlar sizi her zaman başarıya taşır

1- Hırslı bir amaç belirleyin – Başarmak istediğiniz şeyin ayrıntılarına önceden karar verin – “Mülk Sahibi Sunumu üzerinde çalış” gibi belirsiz yapılacaklar işler listesi öğelerini “Yeni Mülk Sahibi Sunumunu dört sayfada başlıklar ve grafikler ile özetle” gibi kendinize somut görevler atayın”. Ardından, yapılacaklar listenizin en üstüne koyun. Üzerinde çalışmak için takviminizde zaman ayırın. Akışın keyfi “sıkıntı ve kaygı sınırında” yaşanır. Bu yüzden akışın sürükleyici hissini deneyimlemek için kendinize zorlayıcı görevler seçin.

2- Doğru ritüelleri yaratın – İşi ritüelleştirmek – doğru müziği açmak, aynı içeceği içmek veya evin perdelerini açmak – akışa girmenize yardımcı olan bir “Pavlov” tepkisi yaratabilir. Zamanla, belirli aktiviteler beyninize “çalışma zamanı” mesajını gönderir. Odaklanma moduna geçmenize yardımcı olur. En azından odaklanma adımı kolaylaştırabilir. Şahsen, benim sabah ritüelim balkona çıkmak ve çiçeklerimle sohbet etmektir. Onları sularım ve onlarla konuşurum. Ardından yatağımı toplar ve günümü nasıl planladığıma bakarım. Günlük işerimi gözden geçirirken müzik dinlemek bana keyif verir. Akışta olduğumun farkındayımdır. Bunu gayrimenkul eğitimleri verirken daha çok hissederim.

Domates Timer

3- Bir zamanlayıcı kullanın – Odaklanmak için mücadele ediyorsanız, bir zamanlayıcı kullanmayı deneyin. Zamanlayıcı (timer) her cep telefonunda olan basit bir uygulamadır. Günlük iş programınızda birkaç saatinizi işe ayırsanız bile, işe başlamak göz korkutucu olabilir. Uzun soluklu odaklanmaya çalışmak yerine beş dakika ile başlayın. Dikkatinizin dağılmaması için telefonunuzda  ki zamanlayıcı kullanın. Her beş dakikalık akıştan sonra kendinizi ödüllendirin. Zamanla akış sürenizi artırın önce 10 sonra 15 dakikaya çıkartın. Akış kasınız bir süre sonra istediğiniz güce kavuşacaktır. Artık akışa girmeniz ve içinde kaybolmanız bir ritüele dönüşecektir. 

4- Dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırın – Akıştan kopmak her an ve çok kolay olabilir. Akışı bir kez kaybettiğinizde, onu tekrar yakalamanız biraz zaman alır. Odaklanma oturumunuzdan önce, gereksiz işleri engelleyin. Telefonunuzu sessize alın. E-posta aldığınız uygulamayı ve sosyal medya uygulamalarını kapatın. Dikkatinizin dağılmasını neden olacak her şeyi önceden engelleyerek, işinize ara vermeden daha derin bir akışa geçebilirsiniz.

5- Tatmin edici işler bulun – Csikszentmihalyi, hemen hemen her şeyi yaparken akışa geçebileceğinizi söyler – bu çoğunlukla bir alışkanlık meselesidir. Ancak, işinizle meşgul olduğunuzda ve günlük olarak yapmanız gerekenlerle ilgilendiğinizi hissettiğinizde, kesinlikle çok daha kolay olacaktır. Eğer sahibinden araması yapmak için odaklanma sorunu veya akışa geçme güçlüğü hissediyorsanız, bunu sizden daha iyi yapan insanların nasıl yaptıklarına ve randevu  alırsanız neler elde edebileceğinize odaklanın. Odağınız daha çok çıktı üzerinde olsun. Nasıl’a değil daha çok Ne’ye odaklanmaya gayret edin. İşinizin çıktıları sizi tatmin ediyor ve size maddi, manevi bir fayda sağlıyorsa, zihniniz zamanla bunu yapmayı daha çok isteyecektir.

odaklanmak akışı kolaylaştırır

İş yaşamınızda akışı optimize ederek tam olarak ne elde edeceğiniz hakkında size Csikszentmihalyi ‘den bir alıntı paylaşacağım:

Bilincini kontrol eden kişinin başarısı, istediği zaman dikkatini odaklayabilme, dikkat dağıtıcı şeylerden uzak durabilme, bir hedefe ulaşmak için gereken süre boyunca konsantre olma yeteneğidir. Bunu yapabilen kişi genellikle günlük yaşamın normal akışından keyif alır.

Günlük işleriniz içerisinde ne kadar akışta kalırsanız o kadar başarılı olursunuz. Akışta kaldığınızı zamanları bilmek ve farkında olmak zihinsel bir ritüel gerektirir. Her akşam yatmadan önce gün içinde akışı yakalayabildiğiniz anları hatırlamaya çalışın. Aldığınız hazzı ve mutluluğu tekrar hissetmeye gayret edin. Bunu yapmanız halinde normalden çok daha iyi uyur ve sabah çok daha güzel bir başlangıç yaparsınız.

Başarılı danışmanlar akışta kalabilmeye o kadar alışmışlardırki sevdikleri ve keyif aldıkları bir işte çalıştıklarını sürekli olarak dile getirirler. Mesleklerinden aldıkları tatmin duygusu yüzlerinden kolayca okunur. Sorun değil, çözüm odaklı olurlar. Her bir sorunu çözdüklerinde akışın keyfini en güzel şekilde yaşarlar.

Bu haftalık da bu kadar.

Hepinize bol kazançlı bir hafta diliyorum. 

Mutlu olun.

Güven AÇIK

Facebook
Twitter
LinkedIn

Okuyabileceğiniz Diğer Blog Yazılarım

Yıllın Sonu Geldi

2023 bitti bitecek. Yılın sonu geldi! Peki siz ne durumdasınız? Tüm hedeflerinize ulaşabildiniz mi? 2024 te sizi neler bekliyor?

Yılı kapatmak ve 2024′ e hazırlık

Bu yılın bitmesine 60 günden az bir zaman kaldı. Yılı kapatmak ve 2024’e hazırlık yapmak için çalışmalara başlamak lazım.

80/20 Çalışma Modeli

Herkesin doğal olarak daha hazla kazanma arzusu var.  80/20 Çalışma Modeli bir çok ofisin danışman tutundurmak veya danışman çekmek için kullandığı yöntemlerden bir tanesi. Ancak doğru yönetilmezse, ofislerin kapanmasına neden oluyor. Neden mi? Okumaya devam edin.

Bir cevap yazın