Hedeflerinize ulaşmak için Kontrol Listesi kullanın

Güven AÇIK-MENTOR

Güven AÇIK-MENTOR

Gayrimenkul sektöründe edinmiş olduğum 21 yıllık deneyim ve bilgi birikimimi, Blog yazılarımla sizlerle paylaşıyorum.

Hedeflerinize ulaşmak için Kontrol Listesi kullanın

Sıkı Çalışmak” ne anlama geliyor?  “Günden güne planlı işleri tek tek yapmak” demek!

Kulağınıza heyecan verici geliyor mu? Size garanti ediyorum: Anlatacaklarımı yaptığınızda süper başarılı olacaksınız.

Planlı işlerinizi yaparsanız, güce sahip olursunuz. Planlı işlerinizi yapmazsanız, gücünüzü kaybedersiniz.

İşte başarılı olmak ve hedeflerinizi ulaşmak bu kadar basit aslında. 

Yapılacaklar İşler Listesi ve Kontrol Listesi Kullanmak arasındaki ince çizgi

Her sabah yeni bir “Yapılacaklar İşler Listesi” yapmak ile günlük veya haftalık bir Kontrol Listesi  kulanmak arasında önmeli bir fark vardır. “Yapılacaklar İşler Listesi” hafızanıza dayanır. Hafızanıza ne kadar güveniyorsanız o kadar başarılı olursunuz.

Bu pek akıllı bir çalışma yöntemi değil. Hatta hiç değil! Son derece  yorucu ve yıpratıcı bir çalışma şekli.

Bunun yanı sıra Günlük ve Haftalık Kontrol Listeleri kısa vadede her şeyin kontrol altına alınmasını sağlar. Uzun vadede işinizi katlayarak geliştirmenize yardımcı olacak görevleri yapmaya zorlar.

Hedefe Ulaştıran İş Kontrol listeleri bunu sağlıyor. Eğitimlerime katılan yüzlerce danışmanın hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmaya yönelik günlük ve haftalık kontrol listelerimi aşağıda sizlerle paylaştım.

Kendi kopyalarınızı buradan indirin:

Kontrol Listeleri PDF

 

Kontrol Listesi

Gayrimenkul  Roller Coaster’ından uzak durmak

Çok fazla gayrimenkul danışmanı için yaptıkları meslek inişler ve çıkışlar ile doludur. Bir dönem bolca paranız varken bir dönem tam tersi beş parasız kaldığınız dönemler olabilir. Bir zengin bir yoksul, tatmin ve umutsuzlukla dolu duygusal bir yaşam şekli. Roller Coaster’dan farksız. 

Bu inişler ve çıkışlar, planlı çalışmaktan ziyade bir “Etki – Tepki” zihniyetiyle çalışmanın sonucudur.

Önümüzdeki 90 gün boyunca günlük ve haftalık kontrol listelerini takip etmeye çalışsanız ne olur? Bayram sonrası harika bir dönem başlıyor. Mayıs, Haziran ve Temmuz gelir üretebileceğiniz mükemmel bir dönem. Size verdiğim listelerdeki görevlerin yalnızca %85’ini gerçekleştirseniz hayatınızda neler değişir?

1) Bugünkünden daha tutarlı bir geliriniz olacağına,

2) Bugünkünden daha başarılı bir danışman olacağına,

3) Bugün olduğundan daha duygusal olarak tatmin edici bir mesleğiniz olacağına, 

bahse girerim.

Görüyorsunuz, 90 gün sıkı çalışmayı benimsemek işinizin bıktırıcı hale geldiği anlamına gelmiyor. Aslında onu verimli ve etkin kılıyor. Çünkü bu küçük görevleri her gün tekrar tekrar yapmak size büyüme, başarı ve refah getiriyor. Bu gerçekten heyecan verici, değil mi?

İtirazları ele almak

İtirazlarınızı Önceden Ele Almama İzin Verin

Bazılarınızın aklından geçenleri duyabiliyorum!

“Bunlar yapmak gerçekten çok zor!”

“Zaten yaptıklarıma EK OLARAK her gün tüm bunları nasıl yapacağım?”

“Hocam siz nerede yaşıyorsunuz? Bizde böyle bir hayat yok!”

Yukardaki ve benzeri sözler kafanızın içindeki sese benziyorsa, o halde size şunu sorayım:

Bugün her ne yapıyorsanız onu yapmaya devam ederseniz, sonunda arzu ettiğiniz   hayallerinize kavuşacağınız garanti altında mı?

Anlamanızı isteğim şey; Sizi bugün buraya getiren şeyin, yarın gitmek istediğiniz yere götürmeyeceği! Bunu anlamanız ve kabul etmeniz gerekiyor!

Tek istediğim; 90 gün boyunca kontrol listesi yöntemini denemeniz. Sizin, ekibinizin, firmanızın, ruh halinizin ve kârlılığınızın nasıl dönüştüğünü kendiniz görün ve öğrenin.

Her sabah bir “Yapılacaklar Listesi” oluşturmak için çabalamayı artık bırakın. Her gün Sıkı Çalışmayı kucaklayın. Kontrol Listelerininizi ofisinizde göze çarpacak bir şekilde asın. Bu listeleri ana önceliğiniz haline getirin.

Güce Sahip ol

Görevi yap, Güce sahip ol.

Çok sevdiğim ve gayrimenkul danışmanları içime yazıldığına inandığım bir cümle vardır. Beni her zaman düştüğüm yerden kaldırmıştır;

Yapmak istemediğin şeyleri, yapmak istemedin zamanda yap ki kimse sana ulaşamasın!

Görevini düzenli olarak yapanlar öncelikle şunu fark ederler. “Ne kadar çok zamanım varmış!” Günlük kontrol listesi ile çalışıp germelerini tamamlayanlar için özel yaşamlarına bolca zaman kalır. Bunun için vicdan azabı çekmek yersizdir.  Çünkü yapılması gerekenler tamamlandıktan sonra hayat size kalmıştır. Daha fazla sosyalleşebilir, ailenize daha fazla zaman ayırabilir, hobilerinize daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

Bu güce sahip olmak istemez misiniz? Sizde tek bir isteğim var. Hayatınızda bir kez olsun bu 90 günü sıkı çalışarak geçirin. Sonuçlarına inanamayacaksınız. Lütfen deneyin.

Bu haftalık da bu kadar. 

Tekrar geçmiş bayramınızı kutluyorum ve sağlık, huzur dolu günler diliyorum.

Güven AÇIK

Facebook
Twitter
LinkedIn

Okuyabileceğiniz Diğer Blog Yazılarım

Yıllın Sonu Geldi

2023 bitti bitecek. Yılın sonu geldi! Peki siz ne durumdasınız? Tüm hedeflerinize ulaşabildiniz mi? 2024 te sizi neler bekliyor?

Yılı kapatmak ve 2024′ e hazırlık

Bu yılın bitmesine 60 günden az bir zaman kaldı. Yılı kapatmak ve 2024’e hazırlık yapmak için çalışmalara başlamak lazım.

80/20 Çalışma Modeli

Herkesin doğal olarak daha hazla kazanma arzusu var.  80/20 Çalışma Modeli bir çok ofisin danışman tutundurmak veya danışman çekmek için kullandığı yöntemlerden bir tanesi. Ancak doğru yönetilmezse, ofislerin kapanmasına neden oluyor. Neden mi? Okumaya devam edin.

Bir cevap yazın

Bir cevap yazın