Hayırlı Olsun

Güven AÇIK-MENTOR

Güven AÇIK-MENTOR

Gayrimenkul sektöründe edinmiş olduğum 21 yıllık deneyim ve bilgi birikimimi, sizlerle paylaşıyorum.

Hayırlı Olsun

Son 20 yılın en sıkıntılı seçimleri dün itibari ile tamamlandı. 

Hepimiz ve milletimiz adına hayırlı olsun!

Gayrimenkul dünyası olarak önümüzdeki en belirsiz dönem artık geride kaldı. Yeni bir sayfa açarak yola devam etmek durumundayız. 

Bu yıl deprem ve ekonomik koşullar ayrıca seçim sektöre damgasını vurdu. Ben 23 yıllık sektör deneyimim içinde bu kadar ilginç bir yıl yaşamadım. Bunu da gördüm. Artık başka ne olabilir onu tahmin bile etmek istemiyorum. 

Yeni Bir Başlangıç Yapın

2023’ün başında bir iş planı yapmıştınız. O planı gözden geçirerek yenileyin ve son haline getirin. Artık önümüzde bir engel kalmadı. Karanlık bir nokta yok. Yeni hükümetin yeni politikaları ile ilerlemek durumundayız. 

Siz de yeni bir başlangıç yapın ve tüm hedeflerinizi oluşan yeni koşullara göre değerlendirip ne yapmanız gerekiyorsa hepsini elden geçirin ve yıllık planınıza son şeklini verin.

Yıllık Plan

Yıllık, Aylık ve Haftalık Planlarınıza Odaklanın

Hedeflerinizi kesinleştirdikten sonra yıllık kaç adet mülk satacağınızı, bunların fiyat aralığının ne olacağını son kez kontrol ettikten sonra yıllık, aylık ve haftalık planlarınıza odaklanabilirsiniz 

Yıllık planı hazırlarken önce gayrimenkul işiniz dışında zamanınızı kullanacağınız aktiviteleri tek tek işaretleyin. Tatiller, bayramlar, düğün ve özel günleri tek tek işaretleyin ve bu zaman dilimlerinde çalışmayacağınızdan emin olun. Kalan günler size kalan günlerdir bunları da aylık olarak düzene koyun.

Aylık ve Haftalık Planlamanın Önemi

Aylık ve haftalık planlamaya zaman yönetimi ustaları Helikopter Uçuşu adı veriyorlar. Sizi hedefinize taşıyacak olan günlük rutin işlerinize ne çok uzak ne de çok yakın olmak anlamına geliyor. 

Bir önceki ayın son haftasında size uygun olan bir günü bu planlama işine ayırın. Planlayacağınız ayda mesleğinizin dışında yapmanız gereken işler varas bunları bloklayıp kapatın. Kalan günlerinizi de ne şekilde kullanacağınızı haftalık plan üzerinden tanımlayın.

Haftalık planda 3 büyük hedefinizi tek tek tanımlayın. Her bir hedef için yapılması gereken eylemleri tanımlayın. Kendinize atadığınız görevleri haftalık planla yerleştirin. Her biri için bir bitirme tarihi koyun. Tarih koymadığınız hiçbir işi tamamlayamazsınız. Bu beynimizin bize oynadığı kötü oyunlardan bir tanesidir. 

Güne Nasıl Başladınız

Güne Nasıl Başladınız ve Nasıl Bitirdiniz

Haftalık planınızı haftanın son gününde gözden geçirip gelen haftayı planlamanız en doğrusu olacaktır. Haftaya plansız başlamak o haftanın ölü doğmasına neden olur. Hiçbir şey amacına ulaşmaz ve sonunda çöpe dönmüş bir haftaya sahip olursunuz. 

Haftalık gözden geçirmenin yanı sıra günlük gözden geçirmeler de oldukça önemlidir. Bir gece öncesinden ertesi gün neler yapacağınızı gözden geçirip yatmaya gidin. Bu daha rahat uyumanıza ve uyandığınızda kendinizden daha emin olmanıza neden olacaktır. 

Her sabah günlük planınızı tekrar okuyup zihinsel olarak hazırlığınızı tamamlamış olun. Tüm gün yapılması gerekenleri sırası ile tamamladıktan sonra akşam günü kapatın. Ofisten ayrılmadan önce o gün için planların ne kadarını tamamlayıp tamamlamadığınızdan emin olun ve kendinize 1 ile 10 arasında bir karne notu verin. 

Yola Devam Etmek İçin

Bir bisikleti sürüp arzu ettiğiniz yere varabilmeniz için pedal çevirmeniz ne kadar zorunlu ile gayrimenkul sektöründe ise her gün her hafta ve her ay rutin işlerinizi düzenli olarak yapmanız şarttır. 

İş hayatınızda bir düzen olmazsa, temel görevleri yapmayı ihmal ederseniz, hem hedefinize ulaşamazsınız hem de başarısız insanlar topluluğuna katılırsınız. Aklınızı kullanıp akıllı çalışmayı öğrenmeniz yararınıza olacaktır. 

Nasıl bisiklette pedal çevirmezseniz bisikletten düşerseniz, gayrimenkul sektöründe de günlük, haftalık ve aylık temelk eylemler yapılmazsa başarısız olmayı garanti altına almış olursunuz. 

Seçim sizin ya aklınız kullanıp planlı işleri yapacaksınız ya da sistem sizi dışarı atacak. Korkuları bir yana bırakın ve yapmanız gerekenler odaklanıp yapın. 

Çok beğendiğim bir sözü tekrar etmek istiyorum:

Başarılı olmak istiyorsan,
Yapmak istemediğin bir şeyi, 
yapmak istemediğin zaman yapmalısın.

 

Bu haftalık da böyle olsun. 

Hepinize hayırlı olsun.

Güven AÇIK

Facebook
Twitter
LinkedIn

Okuyabileceğiniz diğer Blog Yazılarım

Yıllın Sonu Geldi

2023 bitti bitecek. Yılın sonu geldi! Peki siz ne durumdasınız? Tüm hedeflerinize ulaşabildiniz mi? 2024 te sizi neler bekliyor?

Yılı kapatmak ve 2024′ e hazırlık

Bu yılın bitmesine 60 günden az bir zaman kaldı. Yılı kapatmak ve 2024’e hazırlık yapmak için çalışmalara başlamak lazım.

80/20 Çalışma Modeli

Herkesin doğal olarak daha hazla kazanma arzusu var.  80/20 Çalışma Modeli bir çok ofisin danışman tutundurmak veya danışman çekmek için kullandığı yöntemlerden bir tanesi. Ancak doğru yönetilmezse, ofislerin kapanmasına neden oluyor. Neden mi? Okumaya devam edin.

Bir cevap yazın

Bir cevap yazın