Harika Liderlerin 6 Özelliği

Güven AÇIK MENTOR

Güven AÇIK MENTOR

Gayrimenkul sektöründe edinmiş olduğum 23 yıllık deneyim ve bilgi birikimimi sizlerle paylaşıyorum.

Harika Liderlerin 6 Özelliği

Liderlerin görevi sadece stratejilerini değil, aynı zamanda kendilerini yönetme biçimlerini de geliştirmek zorunda olmalarıdır. Bu konu üzerinde bir süredir zaman harcıyorum. Bir Gayrimenkul Brokerini, Takım Kaptanını, Lideri  harika yapan 6 özellik nedir?

Danışmanlar zaman ve finansal gelecekleri konusunda brokerlerine güvenecekse, emin ellerde olduklarını anlamaları için ortaya koymanız gereken ekip lideri nitelikleri neler olmalıdır?

Cevaplamak o kadar kolay değil, değil mi? Bu blog yazım bunun hakkında. Gayrimenkul Liderlerinin ekiplerini, meslektaşlarını ve etki çevrelerini güvenle geliştirmek için üzerinde çalışmaları ve odaklanmaları gereken altı ekip lideri özelliğini sizinle paylaşacağım.

Hazır mısınız?

1-Harika Lider Özelliği: İletişim

 

Harika Lider Özelliği İletişim

Etkili iletişim sadece yapmanız gereken bir zorunluluk değil. Her zaman odağınızda olması gereken, kaotik bir gayrimenkul ortamında, sahip olmanız en önemli özellik iletişim dir.

Sizden ne yapacağınızı bilmeden sizden bir şey yapmanızı bekleyen müşteri kadar rahatsız edici bir şey yoktur. Aynı şekilde, müşteriler kendilerine yeterli ilgi gösterilmediğini veya onlar için önemli olan ayrıntıların önemsenmediğini hissederlerse, hiçbir zaman size güvenmeyeceklerdir.

İletişim şeffaflıkla ilgilidir ve içi dışı bir olmak bir saygı göstergesidir. Ancak bu, iletişimin tamamen konuşmaktan ibaret olduğu anlamına gelmez. Bu iki yönlü bir cadde gibidir. Hem müşterilerinizin hem de ekip üyelerinizin kendilerini ifade edebileceklerini hissetmeleri gerekir. Bu yüzden önce dinleyin, sonra bilgiyi sindirin, ardından net ve düşünceli bir yanıt verin.

Bir lider gibi nasıl iletişim kurulacağına dair istisnai bir örnek istiyorsanız, Remax Final Broker’i Ahmet Temel ile birlikte bir gün geçirmeniz yeterli olacaktır.

2-Harika Lider Özelliği: Vizyon

 

Harika Lider Özelliği Vizyon

Eğer bir liderseniz, bir şeyler inşa ediyorsunuz demektir. İnşa ettiğiniz şey işlem sayınız, ekip, bir banka hesabı veya daha mutlu bir çevre (ama tercihen dördü birden) olabilir. Ancak bir şey inşa etmek için inşa ettiğiniz şeyle ilgili bir vizyona sahip olmanız gerekir.

Steve Jobs telefonuna baktı ve üzerinde herhangi bir düğme olmadığını gördü. Walt Disney bir çocuk lunaparkı gördü ve eğlence şehri hayal etti. İşte vizyon burada başlar.

Vizyon ikinci sırada çünkü iletişim becerilerinizi kullanmak en zor olanı. Vizyonunuzu anlatmak için, onu anlamalı ve vizyonunuz  konusunda net olmalısınız. Vizyonunuzu hayata geçirmeye başlamak için hedeflerinizi iyileştirmeyle konusunda diğer blog yazılarıma göz atabilirsiniz.

3-Harika Lider Özelliği: Cesaret 

 

Harika Lider Özelliği Cesaret

Liderlik ruhu zayıf olan insanlar için değildir…

Maraş Depremi güneydoğu illerimizi vurduğunda, Haluk Levent bölgeye ulaştığında binlerce evin yıkıldığını gördü. Görmekle yetinmedi. Orada kaldı ve birçok yardımın doğru şekilde iletilmesine ve insanların kurtarılmasına yardım etti. Bölgeden doğru ve gerçek bilgiler aktararak liderliğini ortaya koydu

Böyle bir durumda, kaçacak çok liderler var. Kendi güvenlikleri için evlerine dönmüş olabilirler. Ama Haluk Levent’in yaptığı bu değildi. Barınak sunmak ve ihtiyacı olanlara yardım sağlamak için deprem bölgesinde kaldı.

Kendisi için değil, ona ihtiyacı olan insanlar için, takip etmeye değer gerçek bir lider olarak öne çıktı. Hafızanızı zorlayın ve o dönemde birçok zorluğa ve imkansızlığa rağmen ve cesur bir lider olmanın gerçekte ne anlama geldiğini hatırlayın.

4-Harika Lider Özelliği: Alçak gönüllülük 

 

Harika Lider Özelliği Alçak Gönüllülük

Dinlemenin önemli olduğunu zaten biliyoruz. Ancak burada sadece duyduklarınızdan daha fazlasına dikkat etmekten bahsetmek istiyorum. Diğer insanların nasıl hissettiğine ve kendinizin nasıl hissettiğinize ve nasıl düşündüğünüze dikkat etmekten bahsediyorum. Bir tiran gibi mi, bir çocuk gibi mi, yoksa asil bir lider gibi mi davranıyorsun?

Yetkili olduğunuzda, insanlar size hissettikleri hakkında doğrudan konuşma cesaretini gösteremeyebilirler. Bunun yerine onları anlayacağınızı umarak duyguları hakkında küçük ipuçları verirler. Bunu hissetmek ve uygun şekilde yanıt vermek sizin işiniz. Belki birisi fazla çalıştığını hissediyordur veya belki de yeterince sorumluluk verilmediğini hissediyordur. Onu görme ve çevrenizdeki insanları yükseltme yeteneğiniz, sizi harika bir lider yapacaktır.

Bazılarınız için empati doğal gelebilir. Fakat bazılarınız için kesinlikle gelmez. Ne yazık ki, duygusal zeka ve alçakgönüllülük eksikliğinden muzdarip insanlar genellikle bunun en az farkında olanlardır. Bu nedenle, Herkesin profesyonel bir ortamda sizin nasıl göründüğünüz konusunda dürüstçe fikirlerini beyan etmeleri için tamamen objektif olmanızı tavsiye ederim. Duygularınızı incitmekten korkmayan biri olduğunuzdan emin olun. Bu becerileri geliştirmenize yardımcı olması için Harvard Business Review tarafından hazırlanan “Empati” kitabını bulup bir göz atın.

5-Harika Lider Özelliği: Kararlılık 

 

Harika Lider Özelliği Kararlılık

İşimizin bir parçası da insanların kendilerini rahat hissetmelerini sağlamak ve başkalarının söyleyeceklerini dinlemektir. Ancak bu, her söylenenin yapılacağı anlamına gelmez.

Patron olmanızın (veya olmak istemenizin) bir nedeni vardır. Bir nedeni de vizyon sahibi olmanızdır. Bir şey çalışmıyorsa veya değiştirilmesi gereken bir şey varsa, onu değiştirebilecek tek kişi sizsinizdir.

Bu nedenle serbest kürkü toplantıları yaparak bilgi alın. Çalışanlarınızın seslerini duyurmalarına izin verin ve son kararı siz verin. Kararınızı verdiğinizde, bu kesindir. Şimdi, her kararı kişisel olarak almanız gerektiğini söylemiyorum – aslında tam tersi. Her gün işimde alınması gereken yüzlerce karar oluyor. Ben bunlardan sadece bir avuç kadarını en üst seviyede ele alıyorum. Geri kalanı için uzman çalışanlarım var. Kaliteyi önemseyin.

6-Harika Lider Özelliği: Destek 

 

Harika Lider Özelliği Destek

Şimdi bunlardan bazılarını gerçekten paha biçilemez bir şeyde birleştireceğiz.

Tüm cevaplara sahip olmadığınızı anlayacak ve gelişmeye devam edecek alçakgönüllülüğe sahip olmalısınız. Bu, daha önce hiç yapmadığınız şeyleri, başkalarının sahip olduğu şeyleri yapmanızı gerektirecektir.

Uzlaşma, yardımı kabul etme ve size söylenenlere güvenme cesaretine sahip olmalısınız. Ardından, korkutucu olsa bile daha önce hiç gitmediğiniz kadar ileri gitme cesaretine sahip olmalısınız.

Kendinizin en iyi versiyonu olmak için yalnızca kendinize değil, etki çevrenize ve ekibinize de bağlılığınızı net bir şekide ortaya koymalısınız.

Kimse hepsini tek başına yapamaz. Takımının destek aldığı kişi sensin ama sen kime gidiyorsun?

Bir mentorun var mı?

Bu haftalık da bu kadar, bol kazançlar.

Güven AÇIK

Facebook
Twitter
LinkedIn

Okuyabileceğiniz diğer blog yazılarım.

Yıllın Sonu Geldi

2023 bitti bitecek. Yılın sonu geldi! Peki siz ne durumdasınız? Tüm hedeflerinize ulaşabildiniz mi? 2024 te sizi neler bekliyor?

Yılı kapatmak ve 2024′ e hazırlık

Bu yılın bitmesine 60 günden az bir zaman kaldı. Yılı kapatmak ve 2024’e hazırlık yapmak için çalışmalara başlamak lazım.

80/20 Çalışma Modeli

Herkesin doğal olarak daha hazla kazanma arzusu var.  80/20 Çalışma Modeli bir çok ofisin danışman tutundurmak veya danışman çekmek için kullandığı yöntemlerden bir tanesi. Ancak doğru yönetilmezse, ofislerin kapanmasına neden oluyor. Neden mi? Okumaya devam edin.

Bir cevap yazın

Bir cevap yazın