Hangi Gayrimenkul Markasında Çalışmalıyım?

Gayrimenkul sektöründe çalışacağınız markayı seçerken ne yapmalı ve nelere dikkat etmelisiniz?
İlk önce markaların merkez ofislerini bir ofis açacakmış gibi gidip tek tek ziyaret etmelisiniz. Çalışacağınız markanın merkez ofisinin nasıl bir yer olduğunu, nasıl ve kimler tarafından yönetildiğini baştan görmek ve bilmek faydalı olacaktır.
Bu ziyaretlerden sonra o markaya ait en az dört, beş ofis ziyaret etmelisiniz. Mümkünse ofisleri rastgele seçmelisiniz. Her işletme sahibi ile randevu alarak görüşmeniz size birçok fayda sağlayacaktır.
Beğendiğiniz markaların bir listesini yapıp onların nasıl çalıştığını daha derin araştırmalısınız. Çalışmayı düşündüğünüz marka ofislerde hali hazırda gayrimenkul danışmanı olarak çalışan tanıdık insanlar bulup onlara cevabını aradığınız sorularınızı tek tek sormalısınız.
Bir başka araştırmayı ise çalışmayı planladığınız ofisten hizmet almış birilerini bulup onların deneyimlerini, memnun olup olmadıklarını öğrenerek yapmalısınız. Sizin sorularınıza en doğru cevapları çalışmayı düşündüğünüz markadan hizmet alanlar kişiler vereceklerdir.
Marka seçiminizi yaptıktan sonra çemberi daha da daraltıp o markada hangi ofiste çalışacağınıza karar vermelisiniz. Bu karar için hem dış faktörleri hem de iç faktörleri çok iyi değerlendirmelisiniz.
Bu aşamaya gelmeden önce gayrimenkul sektöründe çalışıp çalışmayacağınız konusunda kesinlikle karar vermiş olmalısınız.
Bu mesleğin size uygun olup olmadığından emin misiniz? Bazı markalar kendilerini tanıtmak ve bu mesleğe yeni insanlar çekebilmek için kariyer geceleri veya toplantılar düzenlerler. Bu toplantılara katılın. Anlatılanları iyice dinleyip notlar alın. Sektör ve meslek hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorun. Anlatılanları kavramaya ve sindirmeye çalışın, sorgulayıcı olun.
Bu mesleği yapıp yapamama kararını vermeden kendinize çalışacak bir ofis seçmeyin. Bu şekilde başlamak hayatınızı oldukça zorlaştıracaktır. Yanlış bir başlangıç hayal kırıklığı yaratabilir. Eğer şüpheleriniz varsa mutlaka bir bilene danışıp sorun. Büyük akla (deneyimi olana örneğin BANA :)) danışmayı hiçbir zaman ihmal etmeyin.
Bilemediğiniz şeyleri sorarak bir şey kaybetmezsiniz. Aksine, çok şey kazanırsınız. Ancak, kime danıştığınıza dikkat edin.
Eğer markaya karar verdiyseniz ardından ofis seçimini yapmaya;
İlk dikkate almanız gereken şey ofisin nerede olduğudur. Yani hangi semt ve hangi cadde veya sokak üzerinde? Kaçıncı katta? Buradaki ilk seçim kıstası size bağlıdır. Siz kaç yıldır nerede oturuyor veya çalışıyorsunuz? Seçeceğiniz ofisin evinize veya daha önce çalıştığınız bölgeye yakın olması hayatınızı birçok açıdan kolaylaştırır.
Bu sayede zaman, emek ve paranızı çok verimli kullanmış olursunuz. Tanıdığınız, bildiğiniz daha önce yaşamış olduğunuz bir semtte bu mesleğe başlamak, daha doğru seçim olacaktır.
Karar veremiyorsanız beni mutlaka arayın.
Posted in Emlak, Gayrimenkul and tagged , , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.