Güven AÇIK-MENTOR

Güven AÇIK-MENTOR

Gayrimenkul sektöründe edinmiş olduğum 21 yıllık deneyim ve bilgi birikimimi, Blog yazılarımla sizlerle paylaşıyorum.

Geleceğin Emlak Ofisleri

Birçoğunuz faks makinasını biliyorsunuzdur. Ben faks makinası ile ilk karşılaştığımda Şen Holding’te pazarlama departmanında çalışıyordum. Yıl 1990’dı.

Faks makinasının nasıl çalıştığını anlamam, bayağı zamanımı almıştı. İstanbul’dan makinaya koyduğunuz bir kağıt, Moskova ofisinden çıkıyordu. O dönem için bize çok hızlı bir yazılı iletişim sağlıyordu. Faks makinamız kocaman bir makinaydı.

Faks makinaları bir dönem çok fazla iş gördü. İnsanlar kartvizitlerine faks numaralarını yazarak bundan gurur duyuyorlardı. 

Şimdilerde faks makinasının esamesi dahi okunmuyor. 

Faksın yerini e-posta ve dijital mesajlar aldı. Değişim ve dönüşüm inanılmaz bir hızla yol almaya devam ediyor. 

Yeni Normal

Bu kavram hayatımıza gireli çok fazla bir zaman olmadı. Tüm dünyayı etkisine alan Covit 19 ile iş yapma şeklimiz büyük ölçüde değişti. Gayrimenkul sektörü de bu değişimden nasibini aldı.

Artık günlük alış veriş için dükkan dükkan, mağaza mağaza dolaşmıyoruz. Cep telefonumuzdaki bir uygulama sayesinde oturduğumuz yerden her türlü ürünü ve hizmeti 7 x 24 almak mümkün. 

Yeni normal gayrimenkul sektörünü de farklı bir iş yapma modeline taşıyor. Bu dönüşüme hazır olmak önemli. Çünkü dönüşüme uyum sağlayamayanlar zorlanacaklar. Faks makinasının başına ne geldiyse, dönüşemeyenlerin de  başına aynısı gelecek. 

Amerika’da ilk devrim KW

Gayrimenkul sektöründe 1978 yılında Keller Williams şirketi Amerika’da önemli bir devrim başlatmıştı. Kalabalık ekiplerle, daha az sayıda ofisler oluşturarak genel masrafları minimumda tutmayı başarmış, verimli ve etkin bir çalışma modeli geliştirmişti. Bu yeni model o dönemde tüm Amerika’da hızlıca yayıldı.

Hem danışman başına maliyeti daha düşüktü hem de hızlıca büyüyüp yayılabiliyordu. KW rakiplerini ciddi oranda zorladı. Gelir paylaşım modeli ise diğer markaları kıskandıracak düzeydeydi. Amerika gayrimenkul pazarında KW modeli bir süre sonra havlu atar diye düşünülse de kurucularının sektöre verdiği değer ve vizyon sayesinde KW tüm Amerika’da hızla büyüdü ve yayıldı. Başarısı sektörde parmak ısırtacak bir seviyeye geldi. 

Pazarlama 4.0 ve sonrası

Pazarlamanın internet ile birlikte hızla kabuk değiştirmesi ve internet kullanıcısının KRAL kabul edilmesiyle, işler bambaşka bir boyuta taşındı. 

Son kullanıcı olan mülk sahipleri ve müşteriler yapacakları yatırım için internetin bütün nimetlerinden fazlasıyla yararlanıyorlar. Özellikle okudukları yorumlar ve görüşler mülk seçimlerini, bölge seçimlerini ve Gayrimenkul Danışman tercihlerini doğrudan etkiliyor. İnternet bir yandan alışverişin en güvenli yapıldığı ortama dönüşürken diğer tarafta ise, büyük bir tehdit oluşturuyor. 

Yapılan küçük bir hata internet ortamında viral bir şekilde yayılıp prestij ve güven kaybına neden oluyor. İnternette 4.0 dönemi profesyonel çalışmayı dürüst ve şeffaf olmaya zorluyor.  Aynı zamanda 4.0 coğrafya kısıtlamasını internet sayesinde tamamen rekabetten silmiş durumda. Mesafeler ve coğrafik zorluklar internetin sağladığı imkan ve uygulamlar sayesinde hem çok hızlı hem de masrafız olarak yapılabiliyor. 

Artık konferans ve büyük toplantıları organize etmek ve binlerce kişiyi bir araya getirmek dakikalar içinde yapılırken, maliyet açısından ise küçük bütçelere imkan tanıyor. 

Takımlar öne çıkıyor

Gayrimenkulde ise güç coğrafya bağımsız takımların eline geçiyor

Tek merkezden internetin sağladığı olanaklar ile gayrimenkul danışmanlığı bir telefonun veya bir tabletin içine sığacak hale gelmiş durumda. Tüm işlem, kağıt ve sunumlar elinizdeki tablet üzerinden yapılabiliyor. 

Artık, mülk sözleşmenizi, yer gösterme zaptınızı tablet üzerinde alacağınız sanal imzalar ile yapabiliyorsunuz. Alıcı ve satıcıya mülk sunumlarınız tabletiniz veya iPadiniz üzerinden kolayca gerçekleştirebiliyorsunuz. 

Yapay zeka ve büyük veri analizi sayesinde alıcı, satıcı davranışlarını önceden tanımlayabiliyor, yönlendirebiliyorsunuz. 

Diğer yandan dikkat çeken bir durum ise, gayrimenkul işi yapmak tam bir takım işine dönüşüyor. Bireysel başarılar yok olmaya yüz tutmuş durumda. Bunun da nedeni internetin sağladığı uygulamalar sayesinde takımlar senkron ve asenkron olarak çalışarak çok daha verimli olabiliyorlar. Zaman kaybı yok ve ekip yönetimi artık eskisine oranla çok daha sonuç odaklı. 

Gayrimenkul takımları 12-16 kişilik bir kavime dönüşüyorlar. Her kavimin kendi kültürü ve gelenekleri oluşuyor. Bu kavimler kendi inanç ve değerler modelini kendileri doğal olarak geliştirebiliyorlar. Artık master franchise ofislerinin sahadaki gayrimenkul danışmanlarına bir dayatma uygulaması mümkün gibi görünmüyor. Takımlar ofislerin kendilerine olan müdahalesine ihtiyaç duymadan şeffaf ve etkin bir şekilde sonuç üretebilir duruma geldiler. 

Bölgesel takımlar kendi içlerinde son derece demokratik ve doğal liderlik sistemi ile yönetiliyorlar. Bir hiyerarşi sistemleri yok. Liderlik yetkinliklerine ve güçlü iletişim özelliklere sahip kişi ve kişiler takım lideri olmaya her zaman aday olabiliyorlar. İnternetin sağladığı benzersiz şeffaflık ve demokratik çalışma ortamı, takımları daha mobil ve özgür kılıyor. Artık ofis gelenekleri ortandan kalmış durumda. Tüm ekibin ofise gidip toplantı yapması gibi bir zaman kaybına ihtiyaç yok. Ofisler  kapanmak veya tek çatı altında birleşerek bölgesini takımlar ile domine etmek durumunda.

Tek noktadan mobil takım yönetimi

Geleceğin ofisleri çok farklı olacak. Özelikle Franchise almak ve bir Franchise yatırım yapmak hiç kimsenin aklına dahi gelmeyecek. Çünkü Franchiselerde çalışmak isteyecek hiç kimseyi bulamayacaklar. Gayrimenkul danışmanları yeni iş modelinde daha özgür ve daha yüksek oranlarda gelir üretebilecekleri için bir Franchise’in dayattığı kurallara ve ağır ödeme şartlarına karşı dik durabilecekler. Artık Franchise modeline ihtiyaçları kalmadı. 

Meraklı olanlara iki tane örnek vermek istiyorum. Bu iki marka da Amerika Birleşik Devletleri’nde hizmet veren 4.0 hatta 5.0 a doğru hızlı adımlar ile yürüyen iki gayrimenkul firması. Compass ve RedFin! Her iki yeni nesil gayrimenkul markasının büyüme hızları tahminlerin çok ötesinde. Müşteri memnuniyetleri ise bugüne kadar olmadığı kadar yüksek. Diğer taraftan da iç müşteri memnuniyeti ise şaşırtıcı düzeyde mükemmel. Bir çok Franchise çalışanları bu iki marka ve benzeri markalara doğru adeta akın halindeler.

Franchiselerden yeni nesil gayrimenkul iş modellerine olan akının ana sebebi ise, daha fazla gelir üretebilmeleri, daha özgür ve sınırsız coğrafyalarda hizmet verebilmeleri. Gereksiz toplantılara katılarak zaman kaybetmek istemiyor olmaları. Kendi zamanlarını kendilerinin programlayabilmeleri. 

Akıllı ve son teknoloji bir telefon veya tablete sahipseniz, artık gayrimenkul danışmanlığı yapmak eskisine oranla çok daha kolay ve etkin. Takımlar kendi aralarında, mobil bağlantılar ile hem mülk sahiplerini hem de müşterilerini ürettikleri hızlı çözümler ile mutlu ediyorlar. 

Franchise modeli yok oluyor

Hantal Franchise modelleri yok olmak üzere

Belki birçok gayrimenkul danışmanı için çok saçma gelebilir. Ama üzücü gerçek böyle. Franchise sistemi tüm dünyada her sektörde tükenmek zorunda. Bunun nedeni internet ve 4.0 pazarlama. Yapacak bir şey yok. Franchise modeli de ömrünü tamamladı! 

Bugün hiç bir ofiste ne daktilo var ne de faks makinası. Yerini cep telefonları aldı. Bazı arkadaşlar daktilo bile görmemiş olabilirler. 3-4 yıl sonra Franchise sistemleri tarih kitaplarında bir başlık olarak anlatılacak. 

Geleceğin daha nelere gebe olduğunu bilmiyorum. Ama değişimin her şeyi değiştirdiğinden eminim. Benim kuşağım bu bağlamda çok şanslı. Biz transistörlü radyolar ile hayata başladık. Bazılarımız gaz lambasında ders çalıştı. Bugün hepimizin elinde akıllı cep telefonları var. OKR, Slack ve Notion kullanıyoruz. Eski alışkanlıklarını bırakıp yeni alışkanlıklar öğrenemeyenler maalesef yok olmaya mahkumlar. Bir devrin daha sonuna tanıklık ediyoruz. Ben 58 yıllık ömrümde bir çok değişim ve dönüşüme tanıklık ettim. Bu dönüşüm de onlardan bir tanesi. Kesinlikle sonuncusu değil. 

Geleceğin Emlak Ofisleri

Geleceğin emlak ofisleri bir cep telefonuna ve bir tablete sığacak. Ne Broker kalacak ne de marka satan Franchiseler. Gayrimenkul sektörü tümüyle kabuk değiştirecek. Gayrimenkul sektörünün üniversitesini bitirenler önce bir yıl staj görecekler. Daha sonra tek noktadan yönetilen coğrafya bağımsız mobil olarak çalışacaklar. 

Her üç yılda bir mesleki gelişimleri için sınava girip mevzuat yeterlilikleri ölçülecek. Sanırım gayrimenkul danışmanlığı mesleğinin de kanunları tamamlanmış olacak. Her önüne gelen bu mesleği icra edemeyecek. 

Bu sayede son kullanıcılar daha kaliteli bir hizmet alacaklar. Gayrimenkul danışmanları hakkında eskisi gibi kötü konuşulmayacak ve meslek hak ettiği itibara kavuşacak.

Bu haftalık da bu kadar. 

Hepinize bol kazançlı bir hafta diliyorum. 

Kitaplarımdan satın almak isteyenler mağazamdan satın alabilirler.

İstanbul’da benimle  tapu.com‘da gayrimenkul danışmanı olarak çalışmak isteyenler benden randevu alabilirler. 

Güven AÇIK

Facebook
Twitter
LinkedIn

Okuyabileceğiniz Diğer Blog Yazılarım

Yıllın Sonu Geldi

2023 bitti bitecek. Yılın sonu geldi! Peki siz ne durumdasınız? Tüm hedeflerinize ulaşabildiniz mi? 2024 te sizi neler bekliyor?

Yılı kapatmak ve 2024′ e hazırlık

Bu yılın bitmesine 60 günden az bir zaman kaldı. Yılı kapatmak ve 2024’e hazırlık yapmak için çalışmalara başlamak lazım.

80/20 Çalışma Modeli

Herkesin doğal olarak daha hazla kazanma arzusu var.  80/20 Çalışma Modeli bir çok ofisin danışman tutundurmak veya danışman çekmek için kullandığı yöntemlerden bir tanesi. Ancak doğru yönetilmezse, ofislerin kapanmasına neden oluyor. Neden mi? Okumaya devam edin.

Bir cevap yazın