Gayrimenkulde Başarılı Danışmanların 5 Yetkinliği

Güven AÇIK-MENTOR

Güven AÇIK-MENTOR

Gayrimenkul sektöründe edinmiş olduğum 21 yıllık deneyim ve bilgi birikimimi, sizlerle paylaşıyorum.

Gayrimenkulde Başarılı Danışmanların 5 Yetkinliği

Facebook
Twitter
LinkedIn

Yirmi yılı aşkın sektör deneyimim içinde başarılı olmuş veya olamamış birçok danışmanı tanıma fırsatım oldu. Gayrimenkul sektöründe başarıyı getiren özellikleri sürekli takip ederek başarısız danışmanların hangi yetkinlikleri olmadığını düzenli olarak kayıt altında tuttum. Bu araştırmam sonucunda başarılı bir gayrimenkul danışmanının 10 yetkinliği ortaya çıkmış oldu. 

Yetkinlik Nedir?

Yetkinlik, “Yetkin olma durumu, olgunluk, kemal, mükemmeliyet.” Bu tanımlara göre yetkinliğin belli bir sorumluluğu veya işi/görevi yerine getirebilme durumu olduğunu söyleyebiliriz. İş dünyasında ise yetkinlik kavramı alınan sonuçtan ziyade bu sonucu almak için gerekli olan kişiye ait özellikleri ifade eder.

Başarıyı Getiren 5 Yetkinlik

Gayrimenkul sektöründe başarılı danışman ile başarısız danışmanı birbirinden gece ile gündüz gibi ayıran beş temel yetkinliği bu yazımda size anlatmaya çalışacağım. Aslında her biri üzerinde günlerce durulması ve çalışılması gereken özellikler diyebiliriz. 

Asıl sorulması gereken soru şu olmalı. Bu yetkinlikler insanlarda doğal olarak mı var yoksa, sonradan kazanılabilir özellikler mi? Her tür tekinliğin oluşmasında iki temel neden bulunur. Bunlardan birincisi soydan gelen genetik yatkınlıktır. Yetkinlik üzerindeki etkisi %40-45 civarındadır. İkinci neden ise doğduktan sonra bluğ çağı tamamlanana kadar olan sürede  kişiye sosyal çevresinde kazandırılan alışkanlıklar ile oluşur. Bunun etkisi % 55-60 civarındadır. Teknik olarak Meta-Program olarak ifade edilen bu özellikler ülkemizde Huy Kalıbı olarak tarif edilir. “Beşikte girer, teneşirde çıkar” veya “Yedisinde neyse yetmişinde o” bunun en iyi ifadeleridir.

Hedef

Hedef 

Hedef koyabilme ve bunu başarmak için büyük bir istek duymak ilk yetkinliktir. Bu yetkinliğin tek başına hedef koymak değil aynı zamanda bazı unsurları da beraberinde taşıması gerekir. Bunlar sırası ile;

Zamanla Sınırlı Olması

Ölçülebilir olması

Gerçekleştirilebilir olması

Başarılabilir olması

Net olması

Bu unsurlar içerisinde en dikkatli belirlenmesi gereken “NET OLMASI” dır. Uydurma bir sayı veya hedef RAS tarafından desteklenmez ve sonuç getirmez. Net ve doğru bir hedef belirlemek işin can alıcı noktasıdır.

Mikro Alışkanlıklar

Mikro Alışkanlıklar

Alışkanlıkların başarılı olma konusunda etkisi hedef belirlemek kadar değerlidir. Alışanlık, kişinin yapmak için için hiçbir zorluk hissetmediği, doğal olarak yaptığı, bir inanç tarafından desteklenen sıralı eylemler bütünüdür. 

Sigara içmek ve spor yapmak bir genel alışkanlık sayılırken mikro alışkanlıklar peş peşe bir hedefe yönelik yapılan birbirinden farklı ama bütünleyici mikro alışkanlıklardır. Örnek vermek gerekirse, her yemek öncesi el yıkamak, her sabah uyandığında bir bardak su içmek, yatmadan önce dua etmeyi sayabiliriz. 

Mikro alışkanlıklar bir danışmanın gün içinde yapması gereken birbirini destekleyici ve sıralı alışkanlıklarıdır. Bunları yapmak için danışman bir iç direnç ile karşılaşmadan akıcı bir şekilde düzenli olarak yapar ve yaparken büyük bir keyif alır. Disiplinli olarak tekrar eder ve bundan büyük bir haz duyar.  Örnek olarak SEÇ çalışması, Soğuk Aramalar, MİY kayıtları, Bölge Çalışması, Takip Aralamaları buna örnek gösterilebilir.

Odak

Odak

Günümüz koşullarında odakta kalmak hemen hemen imkansıza yakın bir durumdur. Günlük hayatta maruz kaldığımız bilgi bombardımanı sayesinde tüm iletişim araçları bizim odakta kalmamıza izin vermiyor. İnternet, Sosyal Medya, Telefon, E-postalar, Kahve ve çay molaları, kısa sohbet kaçamakları nedeni ile odakta kalmayı başarmak mümkün olmuyor. 

İnsan beyni doğal yapısı itibarıyla aynı anda 7 parçaya odaklanabilme özelliğine sahip. Ancak bu yedi odaktan bir tanesi sürekli geçmişteki bir konuya takılı kalıyor. Bir diğeri ise gelecek kaygısına takılıyor. Kalan beş odağın çok dikkatli yönetilmesine ihtiyaç duyuluyor. Çünkü bu odaklanma sayısı 3 ün altına düşmesi halinde ciddi odaklanma sorunları başlıyor. İnsanlar gözlük gözündeyken gözlük arayacak duruma gelebiliyor. 

Odağımızı en çok dağıtan eşya ise cep telefonumuz. Cep telefonunu verimli ve etkin kullanamayan danışman, telefonunun kölesi haline geliyor. Gün içinde başkalarını memnun etmek adına kendi işlne odaklanamayıp günü verimsiz ve boşa geçirmiş oluyor. Bu nedenle cep telefonunuzu nasıl doğru ve verimli kullanacağınızı öğrenmeniz lazım. 

Güçlü nedenlere Sahip olmak

Güçlü Nedenlere Sahip olmak

Her başarının alt yapısında sağlam bir motivasyon vardır. Motivasyon kişiyi harekete geçirir ve ilerlemesine neden olur. Motivasyon iki şekilde sağlanır ya dış motivasyon ile veya iç motivasyonla. Dış motivasyon için sizi iyi tanıyan bir liderin sizi dışarıdan konuşması veya mentörlük ile düşünce ve duygularınızı harekete geçirerek sizi eyleme sürüklemesi anlamına gelir.

İç motivasyon ise, kişinin kendini harekete geçirecek olan düşünce ve duygularını kendisinin yöneterek kendini motive etmesi anlamına gelir. Bu sadece güçlü nedenlere sahip olmakla ortaya çıkar. Başarılı olmanızı sağlayacak güçlü nedenlere sahipseniz başarılı olursunuz. Bunlar ulaşmak istediğiniz hayallerinizi olacağı gibi, tekrar aynı duruma düşmekten kaçınmak için de olabilir. 

Zamanın Kıymeti

Zamanın Kıymetini Bilmek

Zaman bir kıt kaynaktır. Ne zaman tükeneceğini hiç kimse bilmez. Somut bir kavram olmadığı için herkes için çok farklı bir anlam taşır. Hapisteki bir insanın zaman algısı ile, sınav sonucunu bekleyen bir insanın zaman algısı birbirinden farklıdır. Amansız bir hastalıktan yatan insanla, bebeğinin doğumunu bekleyen için çok farklıdır. 

Başarılı danışmanın zamanı çok kıymetlidir. Boşa harcamaktan hiç hoşlanmaz. Boşa zaman geçirmek parayı çöpe atmaktan farksızdır. Her boşa geçen bir saatin sonunda 400.-TL nizi çöpe attığınızı hayal edin. Çok saçma değil mi? Bunu size yapmanızı söylesem benim deli olduğumu düşünebilirsiniz. Ancak bunu sizin her gün yaptığınızı ispat edebilirim. 

Zaman çok değerli. Benim bir saatim 1,500.-TL. Benden danışmanlık veya eğitim almak isterseniz, zamanımın ederini ödemeniz gerekir. Bazı insanlar var bir saati 15,000.-TL, 150,000.-TL bunu yükselten ise, kişinin ortaya koyduğu değer, kalite ve deneyim. 

Bu haftalık da bu kadar.

Bol kazançlı bir haftanız olsun. 

Güvev AÇIK

Okuyabileceğiniz Diğer Blog Yazılarım

Yıllın Sonu Geldi

2023 bitti bitecek. Yılın sonu geldi! Peki siz ne durumdasınız? Tüm hedeflerinize ulaşabildiniz mi? 2024 te sizi neler bekliyor?

Yılı kapatmak ve 2024′ e hazırlık

Bu yılın bitmesine 60 günden az bir zaman kaldı. Yılı kapatmak ve 2024’e hazırlık yapmak için çalışmalara başlamak lazım.

80/20 Çalışma Modeli

Herkesin doğal olarak daha hazla kazanma arzusu var.  80/20 Çalışma Modeli bir çok ofisin danışman tutundurmak veya danışman çekmek için kullandığı yöntemlerden bir tanesi. Ancak doğru yönetilmezse, ofislerin kapanmasına neden oluyor. Neden mi? Okumaya devam edin.

Bir cevap yazın

Bir cevap yazın