Danışmanlar için Video ile Mülk Pazarlama

Güven AÇIK-MENTOR

Güven AÇIK-MENTOR

Gayrimenkul sektöründe edinmiş olduğum 21 yıllık deneyim ve bilgi birikimimi, Blog yazılarımla sizlerle paylaşıyorum.

Danışmanlar için Video ile Mülk Pazarlama

Kendi marka bilinirliğinizi artırmak, akılda ilk sırada kalmak ve daha fazla iş üretmek için üst sıralarda yer alan gayrimenkul danışmanlarının kullandıkları Video Pazarlama strateji ve tekniklerini hızlıca öğrenmeniz size çok büyük fayda sağlayacaktır.

Gayrimenkul Danışmanları için video pazarlama hiç bu kadar kolay olmamıştı. Üstelik düşündüğünüz kadar maliyetli de değil! Video ile mülk pazarlama gerçekten her gayrimenkul danışmanının yapabileceği ve yapması gereken bir şey. Mülk tanıtım videoları, son yıllarda bir gayrimenkul danışmanının işinin önemli bir parçası haline geldi.

2020’de COVID-19 Pandemi ile birlikte gelen beklenmedik zorluklarla karşı karşıya kaldığımızda, yüz yüze görüşmeyi gerektirmeyen birçok yeni iletişim yolu keşfettik. “Zoom” un ne olduğunu kimsenin bilmediği bir dönem vardı. Ama şimdi herkes video konferans için çok sıradanmış gibi Zoom’u kullanıyor. Sosyal medya daha önce herkesin dahil olduğu bir şey değildi. Ama artık herkes sosyal medyaya girmiş durumda. Zoom ve sosyal medya, tanıdığımız ve sevdiğimiz insanlarla birlikte olamadığımız bir dönemde, birbirimizi görmemizi ve iletişimde kalmamıza imkan sağladı. 

Yeni çalışma koşulları

Sonuç olarak, video kullanmaya başlamak daha önce hiç bu kadar faydalı olmamıştı. Tüm başarılı ve yüksek gelir üreten danışmanların en çok kullandığı ve faydasını gördüğü bu pazarlama kanalı  gelir üretmeye doğrudan etki ediyor. Sektörde dikkat çekici ipuçları bırakıyor.

Gayrimenkul Danışmanları için video pazarlamayı kullanmanın bazı yöntemeleri:

 • Mülk Listeleme Videoları
 • Yerel Gayrimenkul İşletmesini Öne Çıkaran Videolar
 • “Kendin Yap” Videoları
 • Piyasa İstatistikleri Videoları
 • Müşteri Etkinliği Tanıtım Videoları
 • Gayrimenkul Sektörü Eğitim ve Tanıtım Videoları
 • Müşteri Görüşü Videoları
 • Mülk Tanıtım Videoları
 • Fırsat Mülk Videoları
Yeni pazarlama yöntemi videolar

Mülk Listeleme Videoları

Bir mülkü tanıtan videoyu nasıl oluşturursunuz? Gayrimenkul Danışmanları video pazarlamasında Mülk Listeleme Videosu hazırlarken, izlemesi gereken en basit yöntem nasıl olmalı?

Drone> Danışman> Mülk> Danışman

Video akışı şöyle olmalı: Yukarıdan drone videosu ile başlamalı sonra danışman olarak siz kendinizi ve ardından mülkün iç mekan görüntülerini tanıtmalısınız. Kapanışta ise kendi künyenizi ve iletişim bilgilerinizi vererek sonlandırın. 

Bu sıralama neden işe yarıyor? İnsanlar sosyal medyadaki haber akışlarında bir mahallenin drone görüntülerini farkettiklerinde durup izliyorlar. Çünkü dikkatlerini çekiyor! Genelde görmediğimiz bir manzara sosyal medyada gezinen potansiyel birinin durup bakmasına neden oluyor.

Videonuzda hem kendinizi göstermelisiniz hem de markanızı tanıtmalısınız. İzleyici yüzünüzü hiç görmüyorsa, video hiç etkili olmaz. Eğer video akışında görünmüyorsanız, bu harika videoyu sizinle ilişkilendiremezler! 

Mülkün iç mekan görüntülerini çekerken evin en güzel yerinde olduğunuzdan emin olun. Bu sizi daha etkileyici yapacaktır. İzleyici için daha ikna edici olur. Son olarak, videonuz evin bazı önemli detaylarının görüntülerini göstermeli ve ardından toparlayıp izleyiciye sizinle nasıl iletişime geçeceklerini söylemelisiniz.

Yerel Gayrimenkul İşletmesini Öne Çıkaran Videolar

Bir gayrimenkul danışmanı olarak, işinizin bir parçasının bölgenin referans noktası olmaktır. İnsanlar sizden tavsiye ister ve yerel gayrimenkul işletmenizi takipçilerinize tanıtarak güçlü ilişkileri başlatabilirsiniz. Bu Bölge Çalışmasında yapacağınız SEÇ aktiviteleri için önemli bir fayda sağlar. Videonuzda gayrimenkul işletmenizi vurguladığınızda, müşterileriniz sizi yalnızca tavsiye etmez, aynı zamanda videonuzu da paylaşırlar. Hem de size ücretsiz bir reklam sağlarlar. Hızlıca, kitleniz büyür.

Yerel Gayrimenkul işletmesinin gündeminde videonun nasıl kullanılacağına dair bazı fikirler;

 • Yerel işletmelerle haftalık röportajlar yapın
 • Topluluk etkinliklerini paylaşın
 • Yerel Hayır Kurumlarını tanıtın
 • En sevdiğiniz yerel noktaları anlatın
 • Yerel okulları ve organizasyonları destekleyin

İPUCU: Videolarınızı bir sonraki seviyeye taşıyın ve topluluğunuz için bir Facebook Grubu oluşturun. Bu, Bölge Çalışması adına harika olacaktır. Grubun tamamı için veya sadece Bölge Çalışması yaptığınız bir mahalle için Facebook grubu oluşturabilirsiniz.

“Kendin Yap” Videoları

Bazı pratik ipuçlarını ve fikirleri takipçilerinizle paylaşmak eğlenceli bir yoldur. Keyifli bir dönemsel elişi veya yemek tarifinden tutun da ev onarım ipuçlarına kadar her şey olabilir. Gayrimenkul için video pazarlaması söz konusu olduğunda, kendin yap videoları hızlı takipçi toplar. Bölgede kişiliğinizi gerçekten ön plana çıkartabilir.

Piyasa İstatistikleri Videoları

Yerel pazarınızda neler olduğunu videolarınızda paylaşın. Envanter ve yerel konut fiyatları hakkında konuşun. Muhtemelen sadece üç ayda bir yerel pazar istatistikleriyle ilgili bir video paylaşın çünkü bunu çok sık yaparsanız, insanları sıkmaya başlayacaktır.

Müşteri Etkinliği Tanıtım Videoları

Yaklaşan müşteri etkinliğinizi tanıtmak için önceki bir etkinlikten görüntüleri kullanın. Ardından, etkinliğinizin en iyi kısımlarını vurgulayan bir video ile insanlara teşekkür edin.

Gayrimenkul Sektörü Eğitim ve Tanıtım Videoları

Tadilat şirketleri, değerleme uzmanları, Belediye yetkilileri, yerel inşaatçılar vb. ile görüşün. Hatta tanıtımlarını yapacağınız için buna bayılırlar. Para bile ödeyebilirler.

“Müşteri Görüşü” Videoları

Müşterilerinizin sizi ne kadar sevdiğini her fırsatta paylaşın. Bu tür videolar, gayrimenkul için video pazarlamayı kullanmanın en güçlü yollarından biridir. Mutlu müşterilerinizden birkaçını, sizin ne kadar harika olduğunuz ve ev alım satım deneyimlerinden ne kadar mutlu oldukları hakkında bir şeyler söylemelerini rica edin. Bu videoları her yerde kullanabilirsiniz – sosyal medyada, web sitenizde, listeleme öncesi videolarda vb. Bu yöntem potansiyel müşterilerin sizinle kolayca iletişime geçmelerini sağlamak için gerçekten harikadır.

Ön Tanıtım Videoları

Bu, potansiyel bir satıcıya veya alıcıya gönderebileceğiniz videodur. Gayrimenkul danışmanı için video pazarlamanın en etkin kullanımlarından biridir. İlk kez gideceğiniz bir Mülk Sahibi randevunuz varsa, önce onlara bu videoyu göndermelisiniz. E-posta veya WhatsApp yolu ile kendinizi tanıtan bir PDF öz geçmişinizi gönderin ve hep bir video ile destekleyin.

Bu ön video sizi rekabette farklı kılacaktır. Kendinizi bir uzman olarak tanıtmak ve mükemmel bir hizmet vermek için neler yaptığınızı ve sağlayacağınız katma değeri anlamalarını sağlamak istiyorsanız, videonuz ile işe başlayın.

Bu video, ilişkinizin temelini oluşturmak için de harika bir yoldur. Potansiyel bir Mülk Sahibi bu videoyu randevunuzdan önce izlerse, şahsen tanıştığınızda kendini size daha bağlı hissedeceklerdir. Bir dakikalık ön tanıtım videonuzda sizi görecekler ve sesinizi duyacaklar, bu yüzden ilişkiniz biraz daha hızlı ilerleyecektir. İlk randevunuza gittiğinizde, ikinci görüşmenizmiş gibi hissedeceklerdir. Sizinle sözleşme imzalamaya hazır olacaklardır. Güven vermeniz kolaylaşacaktır.

Ön video için size bazı fikirler;
 • Kendinizi tanıtın
 • En iyi mülk listenizi gösterin
 • Değerleriniz ve müşteri hizmetleriniz hakkında konuşun
 • Müşterileriniz için nasıl değer yarattığınızı ve satış süreci hakkında konuşun
 • Beklentileri belirleyin
 • Kendiniz veya ekibiniz hakkında istatistikler verin
 • Müşteri referanslarını paylaşın
 • Pazarlama yeteneklerinizi gösterin

Yüksek kaliteli bir Ön Video üretmenin maliyeti 3,000.-TL—5,000.-TL arasında olacaktır, ancak bu yatırımın özelliği, onu uzun süre tekrar tekrar kullanabilmenizdir.

Profesyonel bir kameraman ile ne zaman çalışmalısınız

Gayrimenkul için video pazarlamada kullanılmak üzere gördüğünüz videoların çoğu, akıllı telefonlarla kolayca çekilebilir. Yüksek düzeyde bir prodüksiyon gerektirmez. Profesyonel bir kameraman tutmayı gerektirebilecek videolar; Müşteri Etkinlik Videolarınız, Müşteri Görüş Videolarınız, Listeleme Öncesi Videolarınız ve Satın Alma Öncesi Videolarınız olacaktır. Bu videolarda pazarlama becerilerinizi sergilemek istiyorsanız, iyi ve etkileyici olması için bir profesyonel kameraman ile çalışın. Unutmayın, bu profesyonel görünümlü videoları yıllarca kullanacaksınız. Bu nedenle iyi görünmeleri için bütçenizi yüksek tutun. Paranızın karşılığını zaten alacaksınız.

Videonun konusu, yeni bir pazar bilgisi veya yerel bir işletmeye hızlı bir bakış gibi daha gayri resmi ise, akıllı telefonunuzu kullanın! Ayrıca, samimi videolar çok daha kişisel ve “gerçek” hissettirebilir . Müşteriler samimiyeti severler.

BELCHATOW, POLAND – APRIL 11, 2014: Photo of Youtube social network homepage on a monitor screen.

Önemli ipucu: Videolarınızı yayınlamak

Videolarınızı çekin ve YouTube kanalınıza yükleyin. Asla ve asla büyük MP4 video dosyalarını paylaşmaya kalkışmayın. Bunlar büyük dosyalardır ve çok fazla yer kaplarlar. Gönderilmesi de zordur. Tüm biçimlerde erişilebilir değildir. Videoyu YouTube’a yüklemek, onu sonsuz derecede daha erişilebilir ve paylaşılabilir hale getirir.

YouTube video bağlantınızı Facebook’ta yayınlamaya kalkışmayın! Video dosyanızı doğrudan Facebook’a yükleyin. Google, YouTube’un sahibidir. Facebook, ziyaretçilerinin kendi sitesinden uzaklaştırılmasından hiç hoşlanmaz. Bu nedenle, Facebook gönderinize bir YouTube video bağlantısı eklediğinizde, haber akışınızda yalnızca videonun küçük resim sürümünü görüntülenir. Videonun güzel görünmesini ve izleyici kaydırdığında otomatik olarak oynamaya başlamasını istiyorsanız, videoyu doğrudan Facebook’a yüklemelisiniz. Herkesin FB haber akışının içinde oynayacak ve mükemmel bir kalitede görünecektir.

Şu sıralar gayrimenkul video pazarlaması yapmanın tam zamanı. Kendinize güvenmiyor olsanız bile, zamanla oluşacağını unutmayın. Başarılı danışmanların neler yaptığına bir göz atın. Onları taklit edin. Siz farkına bile varmadan, günlük işinizde video pazarlamayı kullanıyor olacaksınız.

Yaklaşık 5 yıldır tanıdığım bir Gayrimenkul Danışmanı var. Ancak, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşıyor. Adı “Enes Yılmazer“. Yani bizden birisi. Uzunca bir süre gayrimenkul danışmanlığı yaptıktan sonra, şimdi sadece Youtube’da lüks mülk tanıtımı yapıyor. Bu sayede daha iyi kazandığını bana ifade etmişti. Sadece lüks konut çalışıyor. İsterseniz Enis’in Youtube kanalına göz atabilirsiniz. 

Bu haftalık bu kadar. Videolarınızı bekliyorum. 

Sağlıkla kalın.

Güven AÇIK

Facebook
Twitter
LinkedIn

Okuyabileceğiniz Diğer Blog Yazılarım

Yıllın Sonu Geldi

2023 bitti bitecek. Yılın sonu geldi! Peki siz ne durumdasınız? Tüm hedeflerinize ulaşabildiniz mi? 2024 te sizi neler bekliyor?

Yılı kapatmak ve 2024′ e hazırlık

Bu yılın bitmesine 60 günden az bir zaman kaldı. Yılı kapatmak ve 2024’e hazırlık yapmak için çalışmalara başlamak lazım.

80/20 Çalışma Modeli

Herkesin doğal olarak daha hazla kazanma arzusu var.  80/20 Çalışma Modeli bir çok ofisin danışman tutundurmak veya danışman çekmek için kullandığı yöntemlerden bir tanesi. Ancak doğru yönetilmezse, ofislerin kapanmasına neden oluyor. Neden mi? Okumaya devam edin.

One thought on “Danışmanlar için Video ile Mülk Pazarlama

Bir cevap yazın

One thought on “Danışmanlar için Video ile Mülk Pazarlama

Bir cevap yazın