Gayrimenkul Danışmanları için Google

Güven AÇIK-MENTOR

Güven AÇIK-MENTOR

Gayrimenkul sektöründe edinmiş olduğum 21 yıllık deneyim ve bilgi birikimimi, Blog yazılarımla sizlerle paylaşıyorum.

Gayrimenkul Danışmanları için Google

Bir Gayrimenkul Danışmanıysanız Google Profili, Yerel Hizmet Reklamları ve AdWords uygulamalarını kullanarak çevrimiçi varlığınızı nasıl oluşturmanız gerektiğini hemen öğrenmelisiniz.

Danışmanlar için Google Ders 1:

Web siteniz, potansiyel müşteri oluşturmanızı sağlayan gayrimenkul portalları ve gayrimenkul blogunuz Google ile hepsi birbirine bağlı. Arama motoru optimizasyonu (SEO) yoluyla trafik oluşturmayı planlıyorsanız, güçlü bir Google varlığına sahip olmalısınız. 

Bu yazımda Organik Google varlığınız, farklı Google reklam türleri ve bunların birlikte nasıl çalıştığı hakkında konuşacağız.

web arama

Gayrimenkul Danışmanları için Google: Web Sitenizin Önemli Parçaları

Güçlü bir Google varlığı oluşturmaya çalışmıyorsanız, çevrimiçi olarak organik iş yaratmaya çalışmanızın bir anlamı olmayacaktır. Eğer beklediğiniz sonuçları alamıyorsanız, bunun nedeni muhtemelen önemli parçalardan birinin olmamasıdır.

Web sitenizin işin merkezinde olduğunu unutmayın. Blog gönderileriniz, web’inizin sonudur – izleyicilere sağladığınız değerli içeriğiniz. Web’inizi çekici yapan tek şeydir. Hem blogunuz hem de Google varlığınız web sitenizin önemli parçalarıdır. Bu öğelerden herhangi birini uygulamaya koymazsanız, olası satışları kaçırıyorsunuz demektir. Sosyal medya kanallarınız ve e-posta pazarlamanız, web sitenize organik ulaşımı sağlar.

Benim İşletmem Profili

Google Benim İşletmem nedir? Bir Google “My Business/Benim İşletmem” hesabıyla, bir işletme adından çok daha fazlasını elde edersiniz. Ücretsiz İşletme Profiliniz Google Arama ve Haritalar üzerinden alıcı ve satıcılar ile kolayca bağlantı kurmanıza olanak sağlar.

Google arama motoruna gidin ve “Google Benim İşletmem” yazın veya BURAYA TIKLAYIN. Üye olmak! Tamamen ücretsiz. Cebinizden bir kuruş harcamazsınız. Ardından işletme profilinizi oluşturmalısınız. İşletmenizin adını, konumunu, web sitenizi, çalışma saatlerinizi, telefon numaranızı, kısa bir biyografinizi oluşturup fotoğraflar ekleyebilirsiniz.

Google Benim İşletmem profilinizi optimize edin

Şehir/konum adınızı işletmenizin adının arkasına koyun. Örneğin, “Güven Emlak – Erenköy”, yalnızca “Güven Emlak” tan veya hatta “Güven Emlak – İstanbul’dan daha iyi arama sonuçları üretecektir. Müşteri üretebilmek için net bir bölge adı kullanın.

Kendi adınızı kullandığınızdan emin olun! İnsanlar bir işletmeyle değil, çevrimiçi bir kişiyle iletişim kurmak istiyor. Bu nedenle, şirketinizin veya ekibinizin adını değil, önce kendi adınızı kullanın. Bu gayet iyi sonuç verecektir.

Birden çok konuma hizmet veriyorsanız, birden çok Google Benim İşletmem profili oluşturun! Bu şekilde, bu farklı konumlardan insanlar Google’da arama yaptığında karşınıza çıkacaktır. Bu konuya ilerleyen bölümde değineceğiz.

Mülk Listelerinizi Ürünler Bölümüne ekleyin.

Daha fazla Google İncelemesi/Yorum (review) alın. Google Benim İşletmem hesabınız aracılığıyla, daha fazla Google İncelemesi/Yorum almak için kolayca paylaşabileceğiniz bir bağlantı ya sahip olmalısınız.

Güncellemeler bölümü, web sitenize, blogunuza veya YouTube kanalınıza bağlantılar sağlar.

Bu sizin Google web siteniz! Daha fazla aramada görünmek için profilinizi optimize etmek istiyorsanız! Google Benim İşletmem profilinize sürekli olarak yeni içerik ekleyerek SEO’nuzu yüksek tutabilirsiniz. Yeni fotoğraflar, videolar, listeler ve güncellemeler yükleyebilirsiniz. Yorumlarınıza cevap verdiğinizde Google tarafından da “aktif” olarak görülürsünüz. Benim İşletmemi de başka bir sosyal medya hesabı gibi yönetmelisiniz. Organik SEO’nuzu güçlü tutmak için en azından haftada bir kez yeni içerik eklemeniz gerekir.

mükemmel danışmanlar

Gayrimenkul Danışmanları için Google İncelemeleri (Reviews)

Mümkün olduğunca çok sayıda 5 yıldızlı Google İncelemesi/Yorumu almak Danışmanlar için son derece kıymetli. Yerel Hizmet Reklamınızın arama sonuçlarının en üstünde çıkması için inceleme almak önemli. Ancak organik erişimden bahsetmek gerekirse, yalnızca inceleme/yorum almak yeterli değildir. İncelemelerin her birine cevap vermek gerekir. Bu cevaplar robot cevaplar olmamalıdır. “Mehmet Bey” size bir inceleme/yorum bırakırsa, kişisel bir şekilde yanıt verin ve adı ile hitap edin. “Teşekkür ederim Mehmet Bey! Sizinle çalışmak ve çocuklarınızın okuluna yakın bir ev bulmak zor ama keyifli bir deneyimdi.

İster bir incelemeye yanıt veriyor, ister yeni bir fotoğraf yüklüyor, yeni bir ürünü güncelliyor, olun her hafta profilinizde güncelleme yapıyor olmalısınız. Bu size bedava organik SEO sağlar.

Tüm çabalarınızla 5 yıldızlı Google İncelemeleri toplamaya odaklamalısınız.

Google İncelemelerinizi kaliteli yaparsanız, Google tarafından o kadar üst sıralarda yer alırsınız. Bu da Google’dan size daha fazla potansiyel müşteri göndermesini sağlayacaktır.

Yorum

Daha fazla Google İncelemesi alın

Google’a “Google İncelemeleri için bir bağlantı nasıl oluşturulur” yazın veya BURAYA TIKLAYIN. Bu sayfa, herkese kısa mesaj veya e-posta gönderebileceğiniz özel bir bağlantı oluşturma sürecinde size yol göstererek, Google İşletme Profilinizi ziyaret etmelerini ve size 5 yıldızlı bir inceleme bırakmalarını çok kolaylaştıracaktır.

Bu, danışmanların Kapanış Listesinin bir parçası olmalıdır. Bir mülkü her sattığınızda, müşterinize bu bağlantıyı gönderip “Lütfen bana 5 yıldızlı bir inceleme verin! Bu sizden alabileceğim en iyi iltifat olacak!” Geçen yıl hizmet verdiğiniz tüm müşterilerinize geri dönün ve bu bağlantıyı onlara da gönderin.

İnceleme/Yorum almak kolay değil

Bildiğiniz gibi incelemelere almak kolay değil. Gerçekten zorlamak zorundasınız. En iyi Gayrimenkul Danışmanları sadece bir kez sormazlar. Defalarca sorar ve inceleme alana kadar istemeye devam ederler. Beklemeden ve sıkça mutlu müşterilerinizden inceleme ve yorum talep edin.

Youtube

YouTube’a bağlanın

Birisi adınızı arama motoruna yazarsa, YouTube hesabınız Google Benim İşletmem profilinize bağlıysa, Arama Sonuçlarında hemen çıkarsınız. Google’da arama yapıldığında, Google, YouTube’un sahibi olduğu için YouTube videolarını gösterir. Google ve YouTube’u kullanmakla kalmayıp bunları Google Benim İşletmem profiliniz aracılığıyla birbirine bağlayarak büyük SEO puanları toplarsınız.

Danışmanlar için 2 tür Google Reklamı

Google’da iki tür reklam var; Google Yerel Hizmet Reklamları ve Google Reklamları. İkisi arasındaki temel farklar:

1. Google Yerel Hizmet Reklamları

Yerel Hizmetler Reklamları, sunduğunuz hizmetler için Google’da arama yapan kişilerle bağlantı kurmanıza yardımcı olur. Reklamlarınız sadece hizmet bölgenizdeki müşterilere gösterilir. Bir müşteri sizi doğrudan reklam üzerinden ararsa ödeme yaparsınız.

Google Yerel Hizmet Reklamları hakkında BURADAN daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

2. Google Reklamları

Doğrudan Google’ın işletme web sitesinden: “Google Ads” işletmelerin ürünlerini ve hizmetlerini Google Arama, YouTube ve web üzerindeki diğer sitelerde tanıtmak için kullandıkları bir çevrimiçi reklam çözümüdür. Google Ads, reklam verenlerin reklamları için telefon aramalarını veya web sitesi ziyaretlerini artırmak gibi belirli hedefler seçmesine de olanak tanır. Bir Google Ads hesabıyla, reklam verenler bütçelerini ve hedeflemelerini özelleştirebilir ve istedikleri zaman reklamlarını başlatabilir veya durdurabilir.

Google Ads hakkında daha fazla bilgi edinin. BURADAN.

Google Ads, web kullanıcılarına kısa reklamlar veya videolar göstermek için başka bir çevrimiçi reklam platformudur. Hem Google Arama gibi arama motorlarının sonuçlarına hem de arama dışı web sitelerine, mobil uygulamalara ve videolara reklam yerleştirme olanağına sahip olursunuz.

Google Ads’i kullanmanın bazı avantajları

  • Kendinizi markalaştırmak
  • Belirli bölge ve mahalleleri hedeflemek
  • Belirli demografileri hedeflemek

Bu hafta bolca Google’ın sunduğu imkanlardan bahsettik. Bu konuyu iyice düşünmenizi ve bir an evvel başlamanızı tavsiye ediyorum. Başarılı olabilmeniz için tek yapmanız gereken şey web sayfanızı, blogunuzu ve Youtube kanalınızı hayata geçirmek. Ardından bolca içerik paylaşmak ve etkileşimde bulunmak. Bu sayede Google da üst sıralarda olursunuz ve müşteriler size hızlıca ulaşabilirler.

Bol kazançlı bir hafta olsun. 

Güven AÇIK

Facebook
Twitter
LinkedIn

Okuyabileceğiniz Diğer Blog Yazılarım

Yıllın Sonu Geldi

2023 bitti bitecek. Yılın sonu geldi! Peki siz ne durumdasınız? Tüm hedeflerinize ulaşabildiniz mi? 2024 te sizi neler bekliyor?

Yılı kapatmak ve 2024′ e hazırlık

Bu yılın bitmesine 60 günden az bir zaman kaldı. Yılı kapatmak ve 2024’e hazırlık yapmak için çalışmalara başlamak lazım.

80/20 Çalışma Modeli

Herkesin doğal olarak daha hazla kazanma arzusu var.  80/20 Çalışma Modeli bir çok ofisin danışman tutundurmak veya danışman çekmek için kullandığı yöntemlerden bir tanesi. Ancak doğru yönetilmezse, ofislerin kapanmasına neden oluyor. Neden mi? Okumaya devam edin.

Bir cevap yazın

Bir cevap yazın