Gayrimenkul Danışmanları için Etkin Facebook kullanımı

Güven AÇIK-MENTOR

Güven AÇIK-MENTOR

Gayrimenkul sektöründe edinmiş olduğum 21 yıllık deneyim ve bilgi birikimimi, Blog yazılarımla sizlerle paylaşıyorum.

Gayrimenkul Danışmanları için Etkin Facebook kullanımı

En çok gelir üreten gayrimenkul danışmanlarının kişisel Facebook sayfalarından nasıl organik iş ürettiklerini öğrenmek ister miydiniz?

Çoğu insan için Facebook sosyal bir araç olarak kullanılmaktadır. En çok işlem üreten gayrimenkul danışmanları için Facebook, iş yaratmak ve Sosyal Etki Çevrenizle (SEÇ) etkileşim kurmak için harika bir fırsat sunar. 

En iyi tarafı ise? Facebook’un Gayrimenkul Danışmanlarının fazla zamanını almıyor olması!

Bugün, Facebook’ta günde 15 dakikanın işinizi nasıl önemli ölçüde geliştirebileceğine dair bazı bilgiler paylaşacağım.

Facebook Algoritmasını Anlamak

Birçoğunuz hatırlarsınız, Facebook, kişisel sayfalar için 5.000 arkadaşa izin verecek değişikliği yaptığında, ilginç bir sorun ortaya çıkmıştı. Birisi tüm gününü gönderileri görüntülemeye ayırsa bile, gönderilerin büyük çoğunluğunu görmesi mümkün olmaz. 

Peki, Facebook hangi gönderileri göreceğimize nasıl karar veriyor? 

Bir algoritma ile

Hangi gönderileri göreceğinizi belirlemede yer alan en önemli faktörlerden biri, ne tür gönderilerle ilgilendiğinizdir. Örneğin, çocuklarıyla birlikte ailelerin fotoğraflarını görmeyi ve bu gönderileri “beğenmeyi” ve “sevmeyi” seviyorsanız, çocuklarıyla birlikte ailelerin gönderilerini görme olasılığınız daha yüksektir.

Aynı konsept, köpek ve kedi videoları, Müzik sistemleri, Kamp eşyaları, Bisiklet, Yoga, Meditasyon gönderileri vb. ile ilgilenirseniz de geçerlidir.

Gayrimenkul işinizle ilgili Facebook gönderileriniz, bir gayrimenkul danışmanı arkadaşınız veya aileniz dışında herhangi birinden yüzlerce beğeni alıyor mu? Muhtemelen almıyordur. Çoğu insan gayrimenkul gönderileriyle aktif olarak ilgilenmediği için kişisel gönderileriniz çok daha fazla ilgi çeker.

Facebook Kişisel sayfası

Kişisel Facebook Sayfanızda ve İşletme Sayfanızda Gönderi Yayınlamak

Organik etkileşim sağlama açısından, kişisel sayfanız işletme sayfanızdan çok daha fazla değer sunar. İşletme Facebook sayfaları sadece aşağıdaki konular için iyidir:

     * Reklam gönderileri % 60

     * Çalışma saatleri ve diğer iletişim seçenekleri % 30

     * Hakkınızdaki yorumların görülmesi % 10

Bununla birlikte, Facebook arkadaşlarınızın, gönderilerinizi hiç görmeseler dahi, işletme sayfanızdaki gönderilerle etkileşime girmeleri, hemen hemen pek olası değildir. İşletme sayfanız, sadece hakkınızda daha fazla bilgi edinmek isteyen ancak sizi kişisel veya profesyonel düzeyde tanımayan kişiler için fayda sunar.

Facebook’ta paylaşım yapmak söz konusu olduğunda, sadece kişisel sayfanıza odaklanmanızı tavsiye ediyorum.

Facebook Gönderilerinizi Olabildiğince Tarafsız Tutun

Herkesin hoşlandığı ve hoşlanmadığı şeyler vardır. Ancak, bir gayrimenkul danışmanının yapmak isteyeceği en son şey, potansiyel bir müşteriyi rahatsız edebilecek bir gönderi paylaşmaktır. Bundan kaçınmanın anahtarı, kişisel gönderilerinizi olabildiğince tarafsız ve “doğal” tutmaktır.

Açıklığa kavuşturmak gerekirse, “doğal” gönderiler her zaman sıkıcı olacak anlamına gelmez. Çok fazla beğeni ve olumlu etkileşim alan gönderi türlerini düşünün. Mümkün olduğunca bu tür gönderilerin benzerlerini  yapmaya çalışın.

Facebook paylaşımları
Facebook paylaşımları

Gayrimenkul Danışmanları için 4’e 1 Facebook Gönderi Oranı

Tüm gönderilerinizin kişisel olması gerekmez, bu nedenle 4 kişisel gönderi ve 1 işletme gönderisi oranını kullanın. Pazartesiden Cumaya kadar her gün Facebook’ta bir veya iki gönderi paylaşıyorsanız, bu gönderilerden yalnızca biri işle ilgili olmalıdır.

Peki, kişisel gönderileriniz ne hakkında olmalı? 

Bunun doğru bir cevabı yok! Ancak genel olarak mesajınız “olumlu” olmalı. Eşiniz veya çocuklarınızın ne kadar harika oldukları hakkında bir gönderi paylaşın. Evde beslediğiniz hayvanların resimlerini yayınlayın. Seyahat etmekten hoşlanıyorsanız, bunu bir fırsat olarak kullanın. Yaptığınız seyahatlerin veya ilgi çekici yerlerin fotoğraflarını yayınlayın. Çocuklarınız varsa, sevimli bir kare gönderin.

Eğlenceli ve olumlu görseller paylaşmak, Facebook arkadaşlarınız tarafından görülme olasılığını artırır. Bu tür paylaşımlar, onların önüne sıkça çıkmanıza yardımcı olur. Dört kişisel gönderiden sonra bir iş gönderisi paylaştığınızda, görülme olasılığı çok daha yüksek olacaktır. Bunu lütfen dikkate alın. 

Facebook Gönderileri ve Etkileşimine 10-10-5 Yaklaşımı

4’e 1 oranı, Facebook’ta paylaşım yapmak için harika bir yöntem. Peki, Facebook arkadaşlarınızın gönderileriyle ilgilenmenin bir faydası olabilir mi? tapu.com Mentorları ve gayrimenkul danışmanları, arkadaşlarından gelen gönderilerle etkileşimde bulunmak için 10-10-5 yaklaşımını uygular. Nasıl mı?

10 “Beğenme”, “Kalp” veya Olumlu Emojiler

Akışınızda gezinin ve arkadaşlarınızdan gelen 10 gönderiyi “Beğen” veya “Kalp”.

10 Olumlu Yorum

Bunlar uzun mesajlar olmak zorunda değil. “Mükemmel!” “Tebrikler!” “Ne kadar şirin bir bebek!”, “Muazzam”, “Etkileyici” vb. Mesajlar olması yeterli.

5 Gönderi Paylaşımı veya Direkt Mesaj

Bu en zordur, ancak doğru yapıldığında geri dönüşü harikadır.

10-10-5 yaklaşımı günde 15 dakika veya daha az sürenizi almalıdır. 

En iyi geri dönüş gayrimenkul danışmanlarının Facebook’u potansiyel müşteri bulmak için nasıl kullanması gerektiğini bilmesidir.

Facebook Listelerini Kullanın

Listeler, gayrimenkul danışmanlarının kullanabileceği çok faydalı bir Facebook aracıdır. Bir Facebook Listesinin nasıl kurulacağını Google’da araştırabilirsiniz. Çünkü bu işlem Facebook’un arayüzünü sıklıkla güncellemesi nedeniyle hep değişir. 

Facebook’taki arkadaşlarınızı çeşitli listelere ayırın. Bu, potansiyel müşterilerinizi veya Sosyal Etki Çevresi üyelerinizi hedeflemenize yardımcı olur. Bir SEÇ listesi oluşturun ve bu şekilde yalnızca SEÇ üyelerinizden gelen gönderileri görmek için filtreleme yapabilirsiniz. Ardından, 10-10-5’inizi daha hedefli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Evet, bu haftalık da bu kadar. 

Hepinize bol kazançlı bir Kasım diliyorum.

Mutlu kalın.

Güven AÇIK

Facebook
Twitter
LinkedIn

Diğer Blog Yazılarımı Okuyabilirsiniz

Yıllın Sonu Geldi

2023 bitti bitecek. Yılın sonu geldi! Peki siz ne durumdasınız? Tüm hedeflerinize ulaşabildiniz mi? 2024 te sizi neler bekliyor?

Yılı kapatmak ve 2024′ e hazırlık

Bu yılın bitmesine 60 günden az bir zaman kaldı. Yılı kapatmak ve 2024’e hazırlık yapmak için çalışmalara başlamak lazım.

80/20 Çalışma Modeli

Herkesin doğal olarak daha hazla kazanma arzusu var.  80/20 Çalışma Modeli bir çok ofisin danışman tutundurmak veya danışman çekmek için kullandığı yöntemlerden bir tanesi. Ancak doğru yönetilmezse, ofislerin kapanmasına neden oluyor. Neden mi? Okumaya devam edin.

Bir cevap yazın

Bir cevap yazın