Gayrimenkul Danışmanı ile Emlakçı arasındaki Fark Nedir?

Dünya ekonomisinde gelir üretebileceğiniz iki temel alan vardır. Ürün ve hizmet satışı. Bunlar gelir üretmenin ve kar etmenin temel iki yöntemidir. Gayrimenkul sektöründe “Hizmet Sunarak” gelir üretilir. Yani bizim mesleğimizde ücret, sunduğunuz nitelikli hizmetin karşılığı olarak ödenir. Hizmet satışından gelir üretmek zordur. Müşteriye karşı çok özenli olunması gerekir.

Hizmet sunarak gelir üreten birçok sektör vardır. Bunlar avukatlar, doktorlar, diş hekimleri, mali müşavirler, psikologlar, eğitmenler, vb. Tüm benzeri meslek gruplarında alınan ve satılan bir ürün (mal) yoktur. İşin büyük bölümü iletişim, bilgi alış verişi, deneyim, zihinsel ve bedensel beceriler kullanılarak yapılır.

Hizmet sektöründe çalışan profesyoneller arasında başarılı ve başarısız olanlar vardır. Hizmet sektöründe çalışan profesyonellerden bizim bir farkımız yoktur. Benzer şekilde gayrimenkul sektöründe mesleğini iyi yapan ve yapamayanlar olabilir.

Başarılı gayrimenkul danışmanlarıyla, olmayanları ayırt ettiğimizde, başarılı olanların başarısız olanlardan farklı olarak tek bir şey yaptıkları gözlemlenir.

Başarılı danışmanların hepsi mesleklerini bir DANIŞMAN kimliğine sahip olarak yaparlar.

Hizmet sektöründe başarılı olmanın ve bunu paraya dönüştürmenin anahtarı mükemmel bir danışman olabilmekten geçer. Peki, mükemmel bir danışmanı başarılı yapan özellikler nelerdir? diye sorduğunuzda, uzmanlar yaptıkları araştırmalar sonucunda başarılı danışmanın dört özelliği olduğunu belirtiyorlar.

1. Eğitimli, Bilgili ve Donanımlıdır.

Mesleğinde başarılı olan danışmanlar mesleklerini ilgilendiren her tür güncel bilgiyi yakından takip ederler. Hizmet verdikleri müşterilere doğru, nitelikli ve eksiksiz bilgiler sunarak onların doğru kararlar almasına yardımcı olurlar.

Mükemmel bir danışman müşterisini bilgilendirir ve eğitir. Müşterisinin sahip olduğu yanlış bilgiler varsa bunların doğrularını anlatarak onu yönlendirir. Başarılı danışman seminerlere, eğitimlere, ilgili toplantı ve konferanslara katılarak kendisini sürekli geliştirir. Kendi mesleğini ilgilendiren her türlü bilgiyi takip eder, toplar ve saklar.

2. Müşterisinin Problemini Çözer.

Başarılı danışman iyi bir dinleyicidir. Her müşterisinin kendisine özgü olan sorununu, beklentisini veya ihtiyacını iyice anlayıp uygun çözümle yaklaşır. Bu tutumu ile müşterisini özel hissettirir. Başarılı danışman müşterisine birey olarak değer verir. İhtiyacı yüzeysel olarak değerlendirmez. Müşterisinin problemini en çabuk ve doğru şekilde çözmeye çalışır.

Müşterisine uzun soluklu, kalıcı ve katma değer yaratan çözümler sunar. Bunun için müşterisine doğru sorular sorarak çözüm yolları bulur. Danışmanın kalitesini, müşterisine sorduğu kaliteli sorular gösterir. Müşterisinin ihtiyacının ne olduğunu tam anlamadan, geçici, kısa soluklu ve günlük çözümlerle sorunu gidermeye çalışmaz. Belli bir yönteme dayanan, öngörülü bir modelle çalışır.

3. Müşterisine Zaman Kazandırır.

Yerine koyulamayan tek kıt kaynak ZAMAN ’dır. Başarılı bir danışman hem müşterisinin hem de kendi zamanının ne kadar değerli olduğunun bilincindedir. Mesleğini yaparken müşterisine zaman kazandırmaya odaklıdır. Müşterisinin zamanının büyük bölümünü sevdiği işlere ve kişilere ayırabilmesi için müşterisinin yerine çalışması gerektiğinin bilincindedir.

Profesyonel bir hizmeti müşterisine içtenlik ve doğallıkla sunar. Bunu başarabilmek için müşterisinin güvenini kazanır. Müşteri, bir aile doktorunu, avukatını nasıl kendine yakın görüyorsa, gayrimenkul danışmanını da aynı şekilde görmelidir. Gayrimenkul danışmanlığı hizmeti verilirken birçok gizli ve önemli bilgi paylaşılır. Eğer müşteri danışman ile güven problemi yaşıyorsa, zaten danışmanlık süreci başlamadan bitmiş olur. Başarılı danışmanlar müşterilerinin güvenini hak etmeye çalışırlar.

4. Yol Göstericidir.

Başarılı danışman müşterisini etki altında bırakmaz. Son kararı müşterisinin vermesini sağlar. Müşterisine doğru sorular sorarak müşterisinin doğru seçimler yapmasına yardımcı olur. Müşterisinin neyi, nasıl yapması gerektiğini dikte etmez. Müşterisinin ihtiyaçlarına odaklanıp ona yol gösterir. Kararın sorumluluğunu her zaman müşterisine bırakır. Uzun vadede, müşterisinin yaptığı yatırımın geri dönüşünün en yüksek düzeyde olması için maksimum çaba gösterir.

Eğer siz de mükemmel bir danışman olmak istiyorsanız, bu dört özelliğe sahip olarak düşünmeli ve davranmalısınız. Bu özellikleri ilkeleriniz haline getirirseniz, ömür boyu size sadık müşterileriniz olur. Sürekli ve istikrarlı bir gelir üretmeyi başarırsınız.

Bizim işimiz sadece anahtarla kapı açıp ev gezdirmek değildir. Mesleğimizin daha derin bir danışmanlık boyutu vardır. Başarılı bir danışman olmak için yüreğinizi ve aklınızı ortaya koymanız gerekecektir.

Posted in Emlak, Gayrimenkul, Gayrimenkul Hukuku and tagged , , , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.